Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Problem z wodą na działce


Recommended Posts

Cześć,

 

Przymierzam się do zakupu działki na, której chciałbym w przyszłości wybudować dom. Działka ma 650m2 powierzchni i wymiary jak poniżej na zdjęciu.

działka wymiary.jpg

 

Problemem jest woda. Podczas roztopów byłem na działce i wygląda to dość tragicznie:

DSCN9633.jpg

DSCN9687.jpg

 

Problemem jest na pewno podłoże gliniaste, które nie przepuszcza wody w głąb ziemi oraz to, że prawie z każdej strony sąsiedzi podnieśli swoje działki.

Działka nie wygląda zbytnio atrakcyjnie, ale nie zrażam się tym, jedynie chce oszacować jakie nakłady finansowe są tu wymagane, aby zdrenować ten teren no i ewentualnie nawieść więcej ziemi, aby podwyższyć działkę.

Dodam, że rów melioracyjny jest przy głównej ulicy w odległości ok 30m (na schemacie jest oznaczona droga dojazdowa do działki)

 

Będę wdzięczny za podpowiedzi co z tym fantem zrobić, chciałbym przeanalizować wszystkie za i przeciw przed zakupem.

Dodam, że badań geologicznych nie zlecałem, a jedynie sąsiad powiedział, że glina jest na głębokość ok 1m, a poziom wód gruntowych jest bardzo wysoki - na wbicie łopaty.

 

dzięki z góry za pomoc

Tomek

Edytowane przez TangoPapa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety działka nie nadaje się do budowy.

Jeśli przy takim zadrzewieniu woda stoi, znaczy, że poziom wód gruntowych jest tuż przy powierzchni i woda będzie stała zawsze, poza letnimi suszami.

 

Możesz się bawić w jakieś pale, podnoszenie poziomu terenu, ale to ogromne koszty i niebezpieczeństwo, że twoje prace na działce pogorszą warunki wodne na działkach sąsiednich, co jest sprzeczne z prawem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wygląda to nieciekawie i dlatego założyłem ten temat, aby poznać opinie innych

 

Głębokość wód gruntowych rzeczywiście nie rozpieszcza. Część działki (od wjazdu) jest podniesiona i tu sytuacja wygląda tak:

 

DSCN9698.jpg

 

Tam gdzie działka nie jest podniesiona (ok 70-80% działki) wygląda to tak:

 

DSCN9682.jpg

 

U sąsiadów jest dość dobrze, aczkolwiek jak pytałem mówili, że w czasie dużych opadów woda w niektórych miejscach stoi. Nie mają drenów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hm, koszty uporządkowania działki mogą być duże. Sam musisz ocenić i sprawdzić, czy nie da się kupić działki w lepszym miejscu ale bez tych problemów.

Ja na pewno wziąłbym na działkę geologów, zrobią 3 otwory i już wszystko będziesz wiedział. Koszt nieduży. A wiedza może być bezcenna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cena działki nie jest jakaś super okazyjna bo jest ciut drożej za m2 niz średnia z tego miejsca. Dzialka jest dość dobrze położona. Blisko jest do infrastruktury no i wszystkie media sa przy działce. Niestety nie ma nic ciekawszego w okolicy, bo albo giganty po 1500m2, albo jakieś wygwizdowo bez mediow i drogi.

Teren jest dosc mocno zabudowany wokół, mozna powiedzieć, ze dzialka jest w centrum miasteczka. Jest to ostatnia dzialka niezabudowana w tym miejscu. Sąsiedzi sa zadowoleni z mieszkania w tym miejscu.

Wielkość działki jest ok, nie ma oczywiście szału, ale nie szukam czegos dużego, raczej wyznaje zasade lepiej male dopieszczone niz duze zaniedbane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Badania geologiczne jak najbardziej sa zasadne, ale chciałem poznac opinie innych ludzi, co myślą o tej działce. Niestety teren w gminie jest gliniasty wynika to z dokumentów opracowanych na potrzeby inwestycji gminnych. Takze raczej biorę pod uwagę ten problem jako realny. Pytanie jakie koszty sa z tym zwiazane no i jakie moga sie "kwiatki" jeszcze pojawić w przyszłości.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co można powiedzieć o takiej sytuacji, gdy po zebraniu humusu stała woda tygodniami ! Po odpompowaniu ujawniała się rozmoczona glina, po kolejnych opadach deszczu sytuacja się powtarzała i woda stała? Podłoże jest gliniaste.

 

[ATTACH=CONFIG]376432[/ATTACH]

 

tutaj raczej trzeba wybudować basen olimpijski a nie dom :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podepne sie pod temat, ja rowniez mam podloze gliniaste ale nie mam az takiego problemu z woda, problem jest jak popada to w kilku miejscach kaluze stoja po pare tyg no chyba ze upaly. Ponad to musze troche podniesc grunt o jakies 15-20 cm, co najlepiej wysypac zeby woda nie stala, do zasypania jakies 600m2 dzialki
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też mam glinę, jak widzę to 3/4 inwestorów ma terez gliniasty :yes:

 

Ważny jest poziom wody gruntowej, u Mnie w badaniach wyszło 2,4 m ppt a zwierciadło dochodziło do 1,8 ppt. Oo 3 m w głąb piasek

 

Czyli podwyższenie domu o 40-50 cm, drenaż opaskowy, woda z deszczówki do zbiornika. Tragedii nie ma. Pod kostke i tak potrzebne jest 30-40 cm podbudowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marcin - jak masz tylko 3 m, to jesteś w stanie przewiercić się do piasku w razie potrzeby, by zrobić odpływ drenażowy.

 

Krzysztof - nawieź drobnego żwiru i przekop z gliną. Jak będziesz robił ogród, dodasz do tego obornika lub czarnoziemu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Geolog- woda Cię już nie interesuje bo wiesz gdzie jest ;) ale powie Ci on czy na cmentarzu nie będziesz budował oraz gdzie są jakieś nośne grunty (gliny piaszczyste itp <-> głębokość posadowienia). - i zrób to najlepiej przed zakupem- właściciel na pewno pozwoli zrobić 3-4 odwierty... jakiś tysiąc nie Twój.

Z wodą sobie poradzisz- przy wykopie pod ławy od razu obok dół nawet ~10m3 na zbieranie wody i dobra pompa. Jeśli masz kanalizację deszczową to w ogóle luksus.

 

Niwelacja działki to najlepiej piaskiem oczywiście.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...