Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

LG Therma V nowy - stary gracz na rynku pomp ciepła. Modele od 3kW do 16kW mocy


CNC_POMPY_CIEPLA

Recommended Posts

Pompa za buforem idzie na 2 biegu na trzecim już są szumy

 

Zobacz jeszcze w menu serwisowym jakie masz obroty pompy wody. Ja przy mojej 12 kW mam w granicach 2250. Na maksymalnej mocy pracuje na delcie 10. W stosunku do pełnych obrotów, pompa wolniej się rozkręca sprężarką na pełną moc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...
  • Odpowiedzi 1,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Witam,

Posiadam pompę lg split z jednostką wewnętrzną wyposażoną w wyświetlacz ciekłokrystaliczny (nie wiem która to generacja, ale nie najnowsza). Po zaniku zasilania wyłączają mi się harmonogramy grzania zbiornika cwu i muszę ustawiać aktualną godzinę. Czy to normalne, czy pownienem wymienić jakąś baterie do podtrzymania harmonogramów?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Posiadam pompę lg split z jednostką wewnętrzną wyposażoną w wyświetlacz ciekłokrystaliczny (nie wiem która to generacja, ale nie najnowsza). Po zaniku zasilania wyłączają mi się harmonogramy grzania zbiornika cwu i muszę ustawiać aktualną godzinę. Czy to normalne, czy pownienem wymienić jakąś baterie do podtrzymania harmonogramów?

 

Mam to samo i szczerze mówiąc nie wiem :(

 

Najgorsze że u mnie często są chwilowe wyłączenia i za każdym razem musze ustawiać wszystko od początku ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

 

Buduję dom parterowy z gazobetonu o powierzchni zabudowy 145 metrów, powierzchnia mieszkalna 113 metrów. Na podłodze styropian 20cm lambda 0,30. Na ścianach też 20cm lambda 0,31. Ogrzewanie podłogowe bez żadnych grzejników. Ciepła woda nie będzie grzana przez pompę ciepła ( będzie od tego piec gazowy ). Jaką pompę LG byście mi polecili? W domu jest jeszcze poddasze, ale raczej nie będzie używane. Z obliczeń na jednej stronce wychodzi mi, że powinienem mieć pompę 5kw a nie mogę się połapać w tych pompach LG. I najlepiej na propanie, ale chyba takich nie ma, więc druga w kolejności to na R32.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

.

1/ Ciepła woda nie będzie grzana przez pompę ciepła ( będzie od tego piec gazowy ).

2/ W domu jest jeszcze poddasze, ale raczej nie będzie używane.

ad1/ Gaz - to paliwo nie ekologiczne, podobnie jak węgiel;

- koszty montażu przyłącza oraz komina - spore,

- wg; mnie b;eco - to kominek na drewno;

.....- ogrzewający salon, bez udziału prądu,

- PC - ma możliwość grzania CWU i jest to b; opłacalne,

ad2/ Poddasze w obliczeniach - jest ogrzewane;

- im grubsze wylewki tym jest większa możliwość grzania w większym stopniu w II -taryfie,

- poczytaj moje tematy w stopce

Edytowane przez Andrzej5101
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ad1/ Gaz - to paliwo nie ekologiczne, podobnie jak węgiel;

- koszty montażu przyłącza oraz komina - spore,

- wg; mnie b;eco - to kominek na drewno, ogrzewający salon,

- PC - ma możliwość grzania CWU i jest to b; opłacalne,

ad2/ Poddasze w obliczeniach - jest ogrzewane;

- im grubsze wylewki tym jest większa możliwość grzania w większym stopniu w II -taryfie,

- poczytaj moje tematy w stopce

 

 

Muszę mieć gaz, gdyż inaczej zapłacę karę za nie dotrzymanie warunków umowy z PSG. Mam już skrzynkę na działce, komin już jest zrobiony. Wszystko było planowane i robione zanim ceny gazu wystrzeliły w kosmos. Nie chcę za bardzo poruszać tego tematu. Muszę mieć cokolwiek na gaz.

 

Tak, poddasze jest ogrzewane w tym wyliczeniu. Gdy je odejmę, to wychodzi 3,7kW. Tylko że nie jestem do końca pewny, czy rekuperację zrobię w tym roku czy przyszłym czy może za dwa lata. Dlatego lepiej, jak zamontuję pompę ciepła 5kW, gdyż może pochodzić trochę bez rekuperacji no i zawsze będzie możliwość ogrzania góry domu.

 

Nie chcę grubszych wylewek, gdyż mam panele fotowoltaiczne i nie będę korzystał z drugiej taryfy. Poza tym mam już okna balkonowe zamontowane na wysokości 30cm a obecna wylewka będzie na 29cm. Wolałbym, żeby drzwi balkonowe mi się otwierały do środka a nie na zewnątrz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, poddasze jest ogrzewane w tym wyliczeniu. Gdy je odejmę, to wychodzi 3,7kW.

Tylko że nie jestem do końca pewny, czy rekuperację zrobię w tym roku czy przyszłym czy może za dwa lata. Dlatego lepiej, jak zamontuję pompę ciepła 5kW, gdyż może pochodzić trochę bez rekuperacji no i zawsze będzie możliwość ogrzania góry domu..

Dziwne to Twoje rozumowanie;

- ogrzewać poddasze nie zamieszkałe !!!!

- montaż rekuperacji w zamieszkałym domu !!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziwne to Twoje rozumowanie;

- ogrzewać poddasze nie zamieszkałe !!!!

- montaż rekuperacji w zamieszkałym domu !!!!

 

Różnie bywa w życiu. Może ta góra będzie ogrzewana, a może nie. Jak to wszystko będzie szło z fotowoltaiki to w zasadzie będzie to i tak za darmo ( za darmo dla mnie, wiadomo, energetyka będzie miała minusy no ale to już nie mój problem ).

 

Na montaż rekuperacji nie mam obecnie pieniążków, może będą później. Sufit mam na wysokości 2,7 metra więc to trochę głupota, gdyż np. w obecnym mieszkaniu jak i w większości w których byłem, sufit jest na wysokości 2,5 metra. Dlatego obniżę sobie sufit płytami gk, wypełnię wełną i tam dam kanały od rekuperacji. Lepiej ogrzewać mniejszą ilość m3 niż większą ilość.

 

No dobrze, a czy oprócz cytowania i naśmiewania się z kogoś, potrafi pan coś doradzić w kwestii pomp?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

- Różnie bywa w życiu. Może ta góra będzie ogrzewana, a może nie.

- Na montaż rekuperacji nie mam obecnie pieniążków, może będą później. Sufit mam na wysokości 2,7 metra więc to trochę głupota, gdyż np. w obecnym mieszkaniu jak i w większości w których byłem, sufit jest na wysokości 2,5 metra. Dlatego obniżę sobie sufit płytami gk, wypełnię wełną i tam dam kanały od rekuperacji. Lepiej ogrzewać mniejszą ilość m3 niż większą ilość.

 

- No dobrze, a czy oprócz cytowania i naśmiewania się z kogoś, potrafi pan coś doradzić w kwestii pomp?

Nie naśmiewam się - tylko uświadamiam Tobie, że rozumujesz jak te orły z PiS ( ruski ład )

Aby góra była zamieszkała to obecnie musi być ;

- ogrzewana - instalacja podłogówki,

- rekuperacja - założona,

Jak nie będzie ogrzewana to ;

- bez izolacji podłogi poddasza - będą straty ciepła przez sufit,

Czy znasz koszty ;

- podłączenia gazu?

- podłogówek??

- rekuperacji dół, góra

Raczej ;

- konieczne profesjonalne obliczenia OZC i jej warianty

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie naśmiewam się - tylko uświadamiam Tobie, że rozumujesz jak te orły z PiS ( ruski ład )

Aby góra była zamieszkała to obecnie musi być ;

- ogrzewana - instalacja podłogówki,

- rekuperacja - założona,

Jak nie będzie ogrzewana to ;

- bez izolacji podłogi poddasza - będą straty ciepła przez sufit,

Czy znasz koszty ;

- podłączenia gazu?

- podłogówek??

- rekuperacji dół, góra

Raczej ;

- konieczne profesjonalne obliczenia OZC i jej warianty

 

To jest mój pierwszy dom. Obecnie jestem sam. Nie wiem, czy góra będzie zamieszkana czy nie. Jak poznam jakąś panią to może i góra będzie używana na codzień. Jak nie poznam, to będą tam imprezy raz, dwa razy w miesiącu. Podłogówkę tam zrobię od razu, żeby wszystkiego później nie rozkuwać. Na rekuperację na pewno nie będę miał od razu pieniędzy, co nie oznacza, że w ciągu dwóch trzech lat jej nie zrobię.

 

Izolacja poddasza będzie. Pod sufitem na dole zrobię podwieszane płyty gk, grubość takiego sufitu to będzie 20cm. Tę przestrzeń wypełnię wełną i będzie można tam dać rekuperację w przyszłości. Dodatkowo na poddaszu będzie styropian minimum 4cm.

 

Koszt podłączenia gazu, zakup kotła, zakup rury kwasówki ( komin już mam ) to będzie ok 10000zł. Wolę zapłacić 10000zł i coś mieć z tego niż płacić 2500zł kary i nic z tego nie mieć. Każdy sobie buduje dodatkowe źródło ciepła w razie awarii prądu, większość robi kominki na drewno. Ja mam awersję do wdychania spalin więc u mnie będzie to kocioł gazowy.

 

Koszt podłogówki mam wycenione 120zł/metr z materiałem. Kosztów rekuperacji nie znam, dopiero będzie wycena ale już wiem że obecnie nie mam na nią pieniędzy bo to pewnie będzie ok. 20 000zł.

 

Obliczenia sobie zrobiłem, wyszło mi 5kW z ogrzewaną górą i chyba 3,5kW bez ogrzewanej góry. Jak kupię pompę 3kW, to będzie trochę za mało. Jak 5kW, to może być rzeczywiście na początku za mało, ale z czasem ( może po dwóch latach ) się przyda. Jak zrobię profesjonalne obliczenia i wyjdzie mi że zapotrzebowanie to 3,745748W to przecież i tak nie kupię pompy o dokładnie takiej mocy tylko nadalabędę musiał wybierać między 3kW a 5kW, więc co to zmieni?

 

Moje pierwotne pytanie było zgoła odmienne. Chodziło mi o pompy LG o mocy 5kW. Na stronie Panasonica jest piękna ulotka, prospekty, wszystkie pompy opisane, wszelkie specyfikacje są podane. A na stronie LG? Wygląda jak landing page jakieś projektu Uni Europejskiej. Na zasadzie: mamy pompy ciepła, mają zalety, zobacz gdzie można je kupić. Dlatego musiałem tutaj zadać pytanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Każdy sobie buduje dodatkowe źródło ciepła w razie awarii prądu, większość robi kominki na drewno. Ja mam awersję do wdychania spalin więc u mnie będzie to kocioł gazowy..

Kominek obecnie;

- buduje się z zamkniętą komora spalania,

- ma indywidualny dopływ powietrza z zewnątrz,

- brak spalin wewnątrz,

Warto mieć kominek;

- bez zasilania prądowego,

- dla salonu lub ewentualnie dodatkowo dla pomieszczenia na górze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kominek obecnie;

- buduje się z zamkniętą komora spalania,

- ma indywidualny dopływ powietrza z zewnątrz,

- brak spalin wewnątrz,

Warto mieć kominek;

- bez zasilania prądowego,

- dla salonu lub ewentualnie dodatkowo dla pomieszczenia na górze

.

 

Świetnie. I jeszcze jest za darmo. Kominek z zakmniętą komorą jest za darmo, ale już za piec gazowy trzeba zapłacić.

 

Temat o pompach a pan mi tutaj pisze o kominku na drewno.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Moje pierwotne pytanie było zgoła odmienne. Chodziło mi o pompy LG o mocy 5kW. Na stronie Panasonica jest piękna ulotka, prospekty, wszystkie pompy opisane, wszelkie specyfikacje są podane. A na stronie LG? Wygląda jak landing page jakieś projektu Uni Europejskiej. Na zasadzie: mamy pompy ciepła, mają zalety, zobacz gdzie można je kupić. Dlatego musiałem tutaj zadać pytanie.

 

Katalog z tabelami wydajności https://strefaklimatyzacji.pl/cenniki/Therma_V_Katalog_Produktowy_2021.html#page=98

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks później...

Coś pomieszałeś.

Z tego co widzę to U44 to Splity,

a Monobloki są oznaczone U43.

 

Tabela Monobloka - https://strefaklimatyzacji.pl/cenniki/Therma_V_Katalog_Produktowy_2021.html#page=59

Tabela Splita - https://strefaklimatyzacji.pl/cenniki/Therma_V_Katalog_Produktowy_2021.html#page=98

 

Niestety LG nie podaje mocy minimalnych. Zazwyczaj moc minimalna to 30% mocy nominalnej ale kompresora (nie modelu).

To czysto teoretycznie starczy moc z tabelki (TC) przy określonej temperaturze podzielić przez 3.

Tyle że w przypadku LG czy T-Cap będzie takie liczenie niemiarodajne.

Dlatego że moc w tabelce już jest przycięta do tych 7 lub 9 kW.

Normalnie kompresor generuje wyższą moc w temp. dodatnich.

Tu skoro LG generuje stałą moc do -7*C to należy przyjąć, że realna moc kompresora jest wyższa niż moc modelu P.C.

Edytowane przez Marco36
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie te z dotryskiem to monobloki, chyba nie ma odpowiadających im splitów. Załączam tabelkę. Czyli chyba musze wziąć 7, bo chyba lepiej dogrzać grzałką w buforze przy dużych mrozach niż ma taktować w okresach przejsciowych. Z cieplowlasciwe wychodzi mi przy -18 lekko ponad 7kW, do tej pory około 3,5t ekogroszku.

https://prnt.sc/aY0A_cYCM23X

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak pisze Marco36 minimalna moc oddawana w dodatnich temperaturach to ok 30% mocy nominalnej PC.

U mnie LG16kW schodzi z poborem mocy do 800-900W co daje ok 5kW mocy grzewczej.

To ,że będzie PC trochę mocniejsza wcale nie oznacza że będzie taktować. Wszystko zależy od tego jak będzie sterowana (z termostatem cz nie) i czy dobrze będzie ustawiona krzywa grzewcza.

3,5t groszku to wcale nie tak mało, ja u siebie miałem średnie zużycie ok 6-7t i wcale nie powiem żeby 16kW PC to było dużo. Raczej powiedziałbym że to jest granica poniżej, której grzałki już naprawdę miałyby co robić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...