Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Wycinka drzew 2017


q-bis

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 95
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Zakaz wycinania własnych drzew powodował że sadzono krzewy a szczególnie TUJE [ Żywotnik ] . Normalne jest że jak drzewo urośnie to się je ścina i sadzi nowe . Sadzimy gęsty las a potem stopniowo przecinamy , jeśli zostawimy go samopas to będą jedynie rachityczne krzaczki .....
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i mamy nowe prawo... nie potrzeba zezwolenia na wycinkę drzew na własnej działce.... przy pewnych ograniczeniach, ale kto to zmierzy...

To co - hulaj dusza piekła nie ma !

Bierzemy siekiery, piły i tniemy.

 

a jakie to są ograniczenia? jest sporo mylnych artykułów z róźnych portali www, jak np. w sprawie opłat.

Ja przeczytałem ustawę i jak dla mnie jeśli jest to działka własna i nie prowadzimy działalności gospodarczej to można ciąć wszystko co stoi bez ograniczeń wielkościowych.

Ograniczenia co do wymiarów dotyczą reszty, tj. instytucje, osoby które prowadzą działalność itp...

 

Jedynie zastanawia mnie jedno, bo jeśli na mapach ma się zaznaczone dzrzewa, a teraz bez zezwoleń można je wyciąć, to co z aktualizacją map?

Edytowane przez bartoleq
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, jak drzewo przekroczy 50cm obwodu to musisz wystąpić o zgodę. Oczywiście będzie to nie do sprawdzenia jak zaraz usuniesz drzewo po ścięciu. Może z wyjatkiem sytuacji gdy ścinasz ogromne drzewo ktore przy glebie będzie miało ponad metr obwodu. Nie wytłumaczysz że nagle do wysokosci 130cm zmniejszyło sie o połowę.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A według mnie nie, na prywatnej działce można scinać wszystko jeśli nie prowadzimy działalności, ograniczenia wymiarów dotyczą reszty.

 

Prosze przczytać zmiany w art. 83f, dotyczy on przypadków kiedy nie musimy starać się o pozwolenie.

Dodano m.in punkt 3a) który mówi że gdy nie prowadzimy działalności to można ciąć.

Punkt ten według projektu dodano po pkt 3.

Problemem w interpretacji może być to że pkt 3 już wczesniej mial podpunkty a) i b).

Tak mi to wygląda, ale nie jestem prawnikiem. Tylko przeczytałem ustawę i zmiany. Nie mam dojścia do ujednoliconego tekstu, to by rozwiało nieporozumienia.

Wiec chyba w ujednoliconej musi być tak:

 

3....

a) ...

b) ...

3a).....

3b)....

4).....

 

Dodatkowo ten obrazek za money.pl też mija się z prawdą. Typowe dziennikarstwo, nikt nie zajrzał do ustawy. 500zł jest owszem za wycinke, ale za 1cm obwodu mierzonego na wys. 130cm. Całe drzewo to 500zł x odwód w cm !

Edytowane przez bartoleq
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja dzisiaj dzwoniłem do swojej gminy i dopytywałem się szczegółów. Pewna i jasna odpowiedź to:

"MOŻE PAN WYCINAĆ DRZEWA NA PRYWATNEJ DZIAŁCE BEZ UZYSKANIA ZEZWOLENIA NP NA CELE BUDOWY DOMU, POD WARUNKIEM ŻE NIE PROWADZIMY TAM DZIAŁALNOŚCI GOSPODARCZEJ A TAKŻE USUWANE DRZEWO NIE JEST JAKIMŚ GATUNKIEM SZCZEGÓLNIE CHRONIONYM. NIE DOTYCZĄ PANA W TYM PRZYPADKU ŻADNE WYMIARY W PRZECIWIEŃSTWIE DO OSÓB KTÓRE CHCĄ USUNĄĆ DRZEWO NA DZIAŁCE ZWIĄZANEJ Z PROWADZENIEM DZIAŁALNOŚCI".

 

Więc śmiało możemy ścinać drzewa na działce bez obaw :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przypuszczam, ze interpretacje beda rozne.. ja bylem pewny, ze wymiar dotyczy rowniez prywatnych dzialek.

 

Osobny punkt w liście zwolnień od potrzeby zgody jest z wymiarami, osobny na cele nie-DG.

 

Art. 83f. 1. Przepisów art. 83 ust. 1 nie stosuje się do:

[...]

3) drzew, których obwód pnia na wysokości 130 cm nie przekracza:

a) 100 cm - w przypadku topoli, wierzb, kasztanowca zwyczajnego, klonu jesionolistnego, klonu srebrzystego, robinii akacjowej oraz platanu klonolistnego,

b) 50 cm - w przypadku pozostałych gatunków drzew;

3a) drzew lub krzewów, które rosną na nieruchomościach stanowiących własność osób fizycznych i są usuwane na cele niezwiązane z prowadzeniem działalności gospodarczej;

3b) drzew lub krzewów usuwanych w celu przywrócenia gruntów nieużytkowanych do użytkowania rolniczego;

 

Czy chciałbyś, żeby wszystkie warunki były spełnione łącznie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...
Mam pytanie w związku z nowymi przepisami dotyczącymi wycinki. Planuję budowę domu na działce częściowo leśnej, na której nie ma i nie jest planowana działalność gospodarcza. Czy nowe przepisy regulują wycinkę drzew w zależniości od tego, czy drzewo znajduje się na części B czy też na części oznaczonej Ls?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, mój urząd gminy "wymaga" informacji o planowanej wycince, pomimo, że nie wymaga ona pozwolenia, bo chcą dokonać wcześniej pomiarów drzew. Czy mogę mieć w głębokim poważaniu ich wymysł i wycinać bez obaw?

 

Pozdrawiam

 

Poproś o podstawę prawną.

U mnie w urzędzie powiedzieli że nic ich nie interesuje, nawet jak na mapie są zaznaczone, bo to geodezja za mapy odpowiada, a nie wydział gdzie uzyskuje sie pozwolenia na wycinke.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...