Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Komfovent Domekt R 400 V czy coś innego Proszę o pomoc


Recommended Posts

Witam pilnie proszę o pomoc w wyborze rekuperatora .Dostałem propozycję na ten rekuperator.Nie mogę znaleźć żadnych opini na jego temat.

Czy ktoś potrafi doradzić czy to jest dobry rekuperator? Jak z ceną wymianów filtrów? Cena około 8500zł (reku plus instalacja,bez rozprowadzenia kanałów itd -to mam zrobione).Czy lepiej wybrać coś innego?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 96
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

A co tu dużo mówić. Centrala z wymiennikiem obrotowym. Podstawową zaletą tego typu central jest brak zamarzania wymiennika w czasie mrozów. Co za tym idzie, nie musisz mieć grzałki wstępnej, by-passów i innych cudaków. Masz nagrzewnicę elektryczną wtórną. Jeżeli uznasz, że nawiewane powietrze jest zbyt zimne, to możesz je dogrzać.

Dodatkowy króciec do wyciągu powietrza - możesz podpiąć wyciąg z kuchni (aczkolwiek nie wiem jak jest z tłuszczami z okapu).

I jeszcze jedno. Nie obawiaj się powracających zapachów z wyciąganego powietrza. Jeżeli dobrze ustawisz wydajności wentylatorów, to żaden smród wyciągany z łazienki nie wróci do salonu (wraz ze świeżym powietrzem).

Musisz jedynie mieć świadomość, że ta centrala ma filtry kasetowe - takie jak w samochodach (są to filtry droższe od kieszeniowych) - aczkolwiek z torbami nie pójdziesz. Filtry powinieneś wymieniać dwa razy w roku. Chyba że masz bardzo zanieczyszczone powietrze - to wtedy trzeba wymieniać częściej.

 

Osobiście mam centralę Systemair typ VTR 500.

W chwili, kiedy piszę tego posta na mojej centrali są następujące temperatury:

Tczerpni (mierzone na wejściu do centrali) -10,8 C

Twyrzutni (mierzone na wyjściu z centrali) -1,7C

Tpowietrza nawiewanego (mierzone na wyjściu z centrali) +9,6C

Tpowietrza wyciąganego z pomieszczeń (mierzone na wejściu do centrali) +13,3C (będę musiał jeszcze docieplić rury na strychu, bo z pomieszczeń wychodzi +20,8C)

Takie parametry centrala uzyskuje sama z siebie. Śmiem twierdzić, że wymienniki przeciwprądowe i krzyżowe w tej chwili zamarzły. Zresztą poczytaj na forum.

 

Strumień powietrza 150m^3/h

Grzałka elektryczna wyłączona.

 

Zapomniałbym - nie potrzebujesz kanalizacji do odprowadzenia skroplin (bo ich nie ma).

 

Jeżeli Twój budżet pozwala na zakup takiej centrali, to spokojnie możesz ją kupić. Ta centrala (tak samo jak moja) to taki wół roboczy - po prostu robi swoją robotę.

 

... i się rozpisałem (przepraszam).

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 year później...

DSC_0629.JPG

Użytkuje już długo ten rekuperator i nie polecam!. Sprawność bardzo mała, temperatura nawiewana +5,4 stopnia przy temperaturze wewnątrz +22,9 stopni a na zewnątrz -11 stopni. Jest bardzo słabo izolowany przez co bardzo wychładza pomieszczenie w którym jest zainstalowany. Kolejna wada to hałas, w nocy ustawienie wentylatorów na poziomie powyżej 30% wydajności w ogóle nie wchodzi w grę bo jest za głośno i nie można spać.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...

Większość central wentylacyjnych Komfovent DOMEKT jest wyposażona w izolację o gr. 50 mm wełną mineralną. Jest to najlepiej wyizolowany rekuperator na rynku (obudowa samonośna, bez mostków cieplnych). Pytanie, jak są zaizolowane kanały wentylacyjne, które doprowadzają powietrze wyciągane do centrali wentylacyjnej? Jeżeli są prowadzone poddaszem nieogrzewanym i mają izolację poniżej 50 mm wełny mineralnej, to przy temperaturach ujemnych do centrali fizycznie dociera powietrze o ok. 10C mniej niż temp. +22,9C (czyli za pewne ok. 10-12C). Stąd mniejsza efektywność odzysku ciepła i temp. nawiewu na poziomie +5,4C. Niestety odzysk ciepła jest funkcją temperatury powietrza zewnętrznego i wyciąganego (która fizycznie wchodzi na centralę wentylacyjną). Takie są prawa fizyki. Sugeruję zmierzyć temp. powietrza w kanale wyciąganym bezpośrednio przy centrali, a nie sugerowanie się termometrem z panelu sterowania kotła.

 

Jeżeli chodzi o hałas, to w 99% jest to związane NIE z pracą samej centrali wentylacyjnej, lecz z odpowiednim wykonaniem instalacji kanałowej. Odpowiednie prędkości powietrza w kanałach (zachowanie odpowiednich średnic kanałów), odpowiednia regulacja ilości powietrza przepustnicami, zastosowanie skrzynek rozprężnych przy nawiewnikach, zastosowanie tłumików na wyjściu z centrali. Standardowo centrale Komfovent są wyposażone w wentylatory firmy EBM-Papst, czyli zdecydowanego lidera rynku wśród producentów wentylatorów w Europie. Więcej na ten temat poprawnego wykonania instalacji oraz doboru i montażu urządzeń można dowiedzieć się z filmów na kanale YouTube Ventia: https://www.youtube.com/channel/UCf9nhFF15TQWGUAbJ8eL4Bw

 

Jeżeli uważa Pan, że centrala Komfovent DOMEKT, która jest zamontowana u Pana działa nieprawidłowo i posiada wady fabryczne, proszę o zgłoszenie tego faktu do firmy instalacyjnej lub bezpośrednio do dystrybutora poprzez formularz zgłoszeniowy: https://www.ventia.pl/centrale-wentylacyjne-komfovent/serwis-komfovent/zgloszenie-serwisowe

 

Z poważaniem,

Piotr Wiśniewski

[email protected]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sam użytkuje podobny model bo domekt 300v co prawda użytkuje go niedługo ale większe mrozy załapałem już . I w zasadzie nie mam zielonego pojęcia jak możesz uzyskać takie wyniki. Jedynie tak jak pisze poprzednik sprawdź temperatury bezpośrednio w wymienniku bo gdzieś gubisz bardzo dużo ciepła najczęściej wnioskując po innych postach na poddaszach nie użytkowych. U mnie w ostatnie mrozy temperatura na zewnątrz ok -20 w nocy, wyciąg 23-24 a nawiew 18-20 stopni, na sterowniku ustawione miałem 20 (żeby nie było nagrzewnica wyłączona). Jak to mówią każda sroczka swoje gniazdko chwali ale chwalę się długo zastanawiałem się jakie reku wybrać i wybór padł na ten i nie żałuje. Ogrom postów ludzi narzekających na wilgotność powietrza w zimie chyba wszystko wyjaśnia większość ma za sucho a ci co nie mają mają po przykręcane moce (niektórym to nawet nie pomaga) u mnie takiego problemu brak. Przy temperaturach -15 w dzień testowałem go na trybie turbo czy obniży się wilgotność ale poniżej 45% nie spadło. przy normalnej pracy wilgotność na poziomie powyżej 50%. Jeszcze krótko na temat hałasów przy normalnej pracy czy to w dzień czy w nocy nic nie słyszę. Jedynie tryb turbo jest trochę słyszalny. Reku jest w osobnym pomieszczeniu o cienkich ściankach. W owym pomieszczeniu słychać szum przy pracy intensywnej ale w pomieszczeniach cisza więc tam mnie to nie rusza.

 

Tak więc longtech albo masz fatalnie wykonaną instalację albo działasz w konkurencji i siejesz antyreklamę.

Edytowane przez sebastian.w
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak mam z rotorem. To prawda przy załączeniu rotora słychać stuknięcie ale później dźwięk raczej przypomina "szelest". Słyszalny jest tylko w pomieszczeniu gdzie znajduje się centrala. Spać przy tym nie dało by rady przynajmniej ja bym nie dał rady mimo że to nie jest głośny dźwięk. Ale jak pisałem pomieszczenie jest wykonane z cienkiej ścianki (żadna dźwiękochłonna tylko zwykła z cegły) dodatkowo niedaleko sypialni i ja nic nie słyszę a lubię ciszę do spania.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 9 months później...
Ja dom po podłogach 140 m2 i za całość zapłaciłem 15,5 tyś w tym jeden z najdroższych rekuperatorów Thessla green 400 Home.

Wg mnie max cena za dom do 150 m2 to 16 tyś, nie ma tam co więcej kosztować. Chyba że zarobku ma być na 1 domu 15 tys zł....

 

Teraz to robiłeś czy jakiś dłuższy czas temu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydać można każdą sumę. Rok temu dostałem wycenę od producenta najlepszych kanałów, wraz z ich reku. Napakowali mi samych anemostatów na bodaj 25 sztuk. Za montaż chcieli 5000zł, a za materiały wraz z reku 500m3 - blisko 9000... euro. :)

Jak powiedział macius, 16 tys zł z montażem i z 10-12 bez.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...
Wydać można każdą sumę. Rok temu dostałem wycenę od producenta najlepszych kanałów, wraz z ich reku. Napakowali mi samych anemostatów na bodaj 25 sztuk. Za montaż chcieli 5000zł, a za materiały wraz z reku 500m3 - blisko 9000... euro. :)

Jak powiedział macius, 16 tys zł z montażem i z 10-12 bez.

 

A kto jest producentem tych najlepszych kanałów?

Wszystkich jakich znam i nie ważne jaki mają kolor kupują od producenta mającego fabrykę nie daleko mnie koło Bochni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months później...
  • 1 month później...
  • 5 months później...
  • 2 weeks później...

Reku jeszcze stoi nie podłączony, wszystko się przeciąga, jak się wykonuje we własnym zakresie ...

Niecałe 9 tyś, według mnie obrotowy ma przewagę z tak popularnymi krzyżowymi min nie ma problemów z utrzymaniem odpowiedniej wilgotności w domu szczególnie w sezonie zimowym, nie potrzeba odprowadzenia skroplin, płynna regulacja obrotów ...

Wieczorem wkleję zdjęcia.

ca189f572ec3.jpg

9580fca78b36.jpg

ed74f801f74f.jpg

4ecf7ae10a1b.jpg

Edytowane przez Greg_81
Dodanie zdjęć
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...