Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Projekt domu energooszczędnego może pasywnego - prośba o weryfikację


Recommended Posts

Witam, forum czytam od kilku miesięcy. W zasadzie od momentu kiedy postanowiliśmy że będziemy się budować.

Do samej budowy jeszcze trochę czasu jest, (szukam działki ;/ ) ale już teraz mam pewne pomysły i chciałbym je zweryfikować.

 

Głównym założeniem jest wygoda w użytkowaniu + jak najmniejszy koszt utrzymania domu przy rozsądnej kwocie na budowę - czyli ten złoty środek którego tu wszyscy szukają :)

 

Opcje które rozważam jeżeli chodzi o CWU to albo pompa powietrzna albo całkowita elektryka + Panele FV.

 

Projekt indywidualny bo tak wydedukowałem, że taniej wyjdzie patrząc na koszta adaptacji itp, postanowiłem nakreślić ogólny zamysł samodzielnie, zanim wybiorę się do architekta.

 

Wyszło coś takiego :

1.jpg2.jpg4.jpg5.jpg3.jpg

 

Proszę o informację czy okna są po odpowiednich stronach (wejście do domu od północy) co ewentualnie pozmienia?

 

Z góry dziękuję :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 87
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Co do przedpokoju (wiatrołapu) nie bardzo wiem jak to rozwiązać - może jakieś sugestie? Co do okien od zachodu było jedno duże balkonowe ale to jedyna sciana gdzie zmieści mi się ekran do projektora na czym mi bardzo zależy. Rozumiem że okno na tej stronie to mus?

 

Zrobiłem małą zmianę dodałem ścianę aby troszkę zasłonić przedpokój.

 

6a.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Okna dachowe = problem.

Zobacz jeszcze ścianę od "południa" kawał dużej ściany i tylko jedno górne okno, słabo to wygląda...nie obraź się tylko.

 

Dzięki za odpowiedź, liczyłem na Twój udział w tym wątku :) Nie obrażam się bo nie mam o co, liczyłem na konstruktywne odpowiedzi i pomoc od tych co już mają jakieś pojęcie.

 

Co do okien dachowych to wiem że aby były dobre muszą kosztować i z chęcią bym je wymienił na normalne tyle, że nie wiem czy się zmieszczą. Co do górnego okna od południa to nie bardzo jest jak dać więcej bo nie będzie dostępu do ich chociażby mycia :(

 

Jakieś sugestie co by można było poprawić, i jak przede wszystkim?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym nawet radził to okno w salonie w południowo-zachodnim rogu przestawić na ścianę zachodnią. W zimie słońce jest najdłużej właśnie od zachodu, więc umiejscawiając okno w zachodniej ścianie złapiesz więcej energii. Z drugiej strony to też większe nagrzewanie w lecie, czyli potrzebna jest jakaś żaluzja.

 

Ta ściana ostatnio wrysowana jest zupełnie zbędna. Lepiej wytnij wiatrołap z przedpokoju, żeby się w nim drzwi do technicznego mieściły, a drzwi wejściowe niech się otwierają na zewnątrz.

 

Pomyślałbym jeszcze żeby WC zrobić gdzieś tam gdzie gabinet, a gabinet tam gdzie WC + część kuchni. Wyjdzie większy salon, a na górze większy pokój i będziesz mógł wstawić garderobę, a za to zmniejszysz tę niewykorzystaną część korytarza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak chcesz coś fajnego i masz możliwości to polecam ten projekt https://lipinscy.pl/projekt/carrara-ii, dużo okien od południa, w salonie od zachodu zlikwidujesz okienko i masz miejsce na projektor. Projekt ustawny i wszystko to co trzeba a przy okazji wysoce energooszczędny. Zrobisz jak będziesz uważać za słuszne.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję wszystkim za zainteresowanie tematem.

 

Kamil widziałeś okna ? widziałeś ich liczbę ? powierzchnię ?.. super kiedy świeci słońce .. ale okna które są na rynku .. to jest bida jak czopka..

 

Kamil, podoba mi się ten projekt ale raczej nie na moją kieszeń. Natomiast jest kilka fajnych rozwiązań tam które chyba zastosuje u mnie.

 

מרכבה jak znajdziesz te szkice i będziesz chciał się podzielić to będę bardzo wdzięczny.

 

Zaraz zabieram się do pracy :) jak coś naskrobię to pokażę :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla Mnie domy w kształcie kwadratu nie wyglądają fajnie z dachem dwuspadowym. Jak masz możłiwość to rób normalnie dwa piętra i dach kopertowy 25 stopni.

 

Pamiętaj, że wygodny bieg schodów ze spocznikiem ma 3,3-3,5 m długości a jak chcesz pustkę nad salonem to znając życie trzeba będzie 1-2 słupy żelbetowe i podciąg. Słupy betonowe to znowu droższe fundamenty, bo trzeba zrobic albo stopy fundamentowe albo normalnie ławy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla Mnie domy w kształcie kwadratu nie wyglądają fajnie z dachem dwuspadowym. Jak masz możłiwość to rób normalnie dwa piętra i dach kopertowy 25 stopni.

 

Pamiętaj, że wygodny bieg schodów ze spocznikiem ma 3,3-3,5 m długości a jak chcesz pustkę nad salonem to znając życie trzeba będzie 1-2 słupy żelbetowe i podciąg. Słupy betonowe to znowu droższe fundamenty, bo trzeba zrobic albo stopy fundamentowe albo normalnie ławy

 

Albo płytę która rozwiązuje wszystkie problemy i pewnie wyjdzie taniej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...