Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

AC25K czyli zbuduj sam dom 50m2 za 25 tys zł, na dodatek bez formalności!


Recommended Posts

Olx

 

Normalnie to kosztuje 60-65zł za 1m3 a 40zł to jest okazjonalnie o ile jeszcze będzie. Trzeba się szybko na to decydować. Ale i tak czy 40 czy 65 to i tak sporo taniej od zwykłego styro. Szkoda że wcześniej nie pomyślałeś o tym by granulat sypnąć między legarami. Na pewno by nie zaszkodziło, a zawsze lepiej docieplić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 455
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Normalnie to kosztuje 60-65zł za 1m3 a 40zł to jest okazjonalnie o ile jeszcze będzie. Trzeba się szybko na to decydować. Ale i tak czy 40 czy 65 to i tak sporo taniej od zwykłego styro. Szkoda że wcześniej nie pomyślałeś o tym by granulat sypnąć między legarami. Na pewno by nie zaszkodziło, a zawsze lepiej docieplić.

 

Za dużo na raz było do myślenia. Ale będzie dla potomnych;)

 

Niektórzy z samorobów mają za darmo granulat - sami kruszą, a ludzie oddają resztki z budowy za darmo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jedyne do czego nadaje się według mnie wełna to izolacja akustyczna. I dlatego najtańsza wełna jest w podłodze antresoli i ścianach działowych. Nie do końca jestem przekonany czy ta wełna coś daje. Niby telewizor na górze słychać mniej niż przy gołym OSB, ale doszły jeszcze płyty kartonowo gipsowe. Pewnie daje niewiele ale już niech tam będzie.

 

Na dodatek praca z wełną to pylący i drapiący koszmar ;)

 

Tutaj sufit nad salonem:

y4m86oBb3A1HzciDNq6eCH4hGndwgKsPUEK71jU09WSavDv_X_nIqW0-3UQYnT5NfkHhT9LZGs7wixmee9ECsOG9qBgmPFve4cCFyD4JgMY0x8l_fmjeTvZUMJiYAKTpTrRK8u5A9pbBqIj4FIE_6kT-0NUNeeYj-8GQjyMbQYounRWoAFE-uHqd51B3HK46Mj7chH09ExeX0MZcbnZM9oW3A?width=1024&height=768&cropmode=none

 

Zdjęcie salonu poniżej, połączenia jeszcze nie zaszpachlowane.

 

Salon jest zrobiony na wymiar pod kanapę narożną ;) Ma wymiary 285x300cm, a kanapa 250x250.

Jak widać jest przytulnie, a całości dopełnia idealnie wkomponowana plazma 50" :D

W około telewizora prawdopodobnie będzie jakiś regał z półkami, o głębokości 30-35cm.

 

y4m-6F8gZr8zLoRjYRZJnmwl08xABUZq8r60dZiyP_NEAQyylOBeXoCU08qoBEcOgWe7_gaJkmcu7dVCNt5WtO5aM6UkYKBqCydLDk37bZFEVS_peLTAiDC0wWbRdXM4UgE27fZG8SMmD9BziGQQpg9HW-_SSAvfpfSV9yRZruL9p7gJMPmozJ6tGw4VRGe-czi35xgpgABrqrO9knw-kN6TA?width=1024&height=768&cropmode=none

 

Przy okazji ważna uwaga dotycząca dokładności wykonania szkieletu podłogi - dopilnujcie zawsze aby zgadzał się co do milimetra. Mi wyszły odchyłki kilka centymetrów, a to powoduje że trzeba było docinać płyty kartonowo-gipsowe. Zbędna robota, a wystarczyło chwilę dopilnować wymiaru.

 

Jak widać poniżej XPS jest uniwersalny, poniżej skrzynka rozprężna. Może niezbyt estetyczna ale robiona na szybko z resztek XPS i swoje zadanie będzie spełniać.

Ogólnie pianka rządzi na tej budowie ;)

y4mv1eEaO9BN2CBpfOS-Kw3FsAOSRKtNeI8X_OZt1FTb0HCwmzbZC4XmJ3YJBafFsAKcR5ydd-xI4kbnuLIp7Rju1K4CXbwTGH55x9cOFmPhiwokGSdLviGQ8K2My_RrkmW5hnpGLdnZmzmwoVkpRiExJmjOGSg8bDGdxoDt6ZlI3hV7PcBVsRCodBW7jnNsrR-fANsWAAIyE7xtX47ddGvuA?width=1024&height=768&cropmode=none

 

 

Ktoś pytał o schody, poniżej ich kawałek. Wykonane z drewna konstrukcyjnego 45x145mm, stopnie są dosyć płytkie, lepiej zrobić je z szerszego drewna np 195 albo 230mm, ale całość jest użyteczna i wbrew obawom nie sprawia wrażenia wspinania się po drabinie mimo, że kąt pochylenia nie jest optymalny - około 43 stopnie. Oczywiście nie ma jeszcze poręczy.

Stopnie mocowane są na czop prosty i klejone, wyfrezowanie wszystkiego zajęło mi ze dwa wieczory.

 

y4mBmab9Q6FFZZS5DOef4U5U8B_yYqXzTgMVci5Hqc-0ekK26BHejCa1d7phLmLAdssyS6KFRcnuyBOGfZ8_W_LHMi4wMSfVG1UfqoPTDoVkev2QZmkvaBfW2OIkP3Tns5kEPs0Wh14UhIjYWWVZxqVr1L4radrwC3ZZeGyt4x0bUKNJCZM-tAS7k1y6_q6O1vyfnr7cSA4N7rgRF8RkGxEUw?width=1024&height=768&cropmode=none

 

W miarę doprowadzania wszystkiego do stanu nadającego się do pokazywania pewnie będzie więcej zdjęć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a jak sie sprawują sciany bez wiatro i paroizolacji ? oddychaja ? czy wilgoc wychodzi ? pomysł ten zeby tych izolacji nie uzywac wziołes z tych ksiazek z tabelami z Kanady? , bo jezeli sie chwile zastanowic nad tym ma to jakis sens , pytam bo wlasnie zastanawiam sie jak zrobic u siebie czy z izolacjąmi czy tak jak ty bez zeby sciany sobie oddychały , ALE JAK TO SIE SPARWDZA W PRAKTYCE ?

 

Tak sie troche interesowałem tematem i wyszło, że cała ta odychalność ścian to jedna wielka ściema i paranoja ;-) Owszem, jesli pozwolisz ścianie nawilgnąć, to pasuje żeby ta wilgoć miała jak z niej uciec. Nie chcę tu polecać w żadnym wypadku tego producenta, bo uważam to za drożyznę ;-) ale artykuł trochę wnosi do tematu: https://www.thermano.eu/blog/mit-oddychajacych-scian-czyli-jak-pozbyc-sie-wilgoci/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Artykuły z internetu twierdzą, że przy budynku na zgłoszenie nie ma konieczności.

 

Podobno geodeci mają obowiązek nanieść na mapę zawsze zauważone braki. Mój przepust nad rowem nagle pojawił się na mapie gminnej, a ja ich nie powiadamiałem o tym że zrobiłem (bo nie ma takiej potrzeby), więc przy okazji jakiś geodeta musiał*go nanieść.

 

To wynika bardziej z tego, że jak któryś sąsiad np. wystąpi o coś, co będzie musiał rysowac geodeta, to na mapę naniosą właśnie wszystko czego brakuje w okolicy. Dlatego chyba rozsądniejszym będzie wezwanie geodety samemu, przynajmniej będzie jakas kontrola tego, co on tam i jaki dokładnie wymiar wrysuje ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oddychanie to oczywista ściema. Za kontrolę wilgoci odpowiada głównie wentylacja.

Ale jeśli budujemy dom z drewna to zawsze musimy się zainteresować tym aby drewno nie miało za dużo wilgoci i w razie czego zapewnić jej ucieczkę. To wszystko;)

 

Jeżeli chodzi o psa, to może w nowoczesnym domu oczywiste jest to że w lato nie otwieramy okien, bo mamy klimatyzację i rekuperację. Ale większość typowych domów przez całe lato ma uchylone okna zwłaszcza w nocy. Więc taki pies to tylko natura ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...
  • 2 weeks później...

Przeczytałem całość. Mieszkam w kanadyjce z wełny i patyków, 4 lata temu to był najoptymalniejszy i polecany sposób. Wybudowana z rodziną. Teraz planuję budować samodzoielnie dwa domki dla turystów, oczywiście też w szkielecie kanadyjskim (mam lokalnego producenta drewna co robi 38mm i każdy inny wymiar na życzenie), więc bardzo zainteresował mnie temat tego styropianu w ścianie. Czy oprócz tych dwóch miejsc w amerykańskim internecie, gdzieś jeszcze mogę poczytać o tym rozwiązaniu?

 

Mój grunt to 1,5m glina a pod nią skała. Woda na 10 metrach. Dom stoi na crawlspace, więc pierwsze co mi się nasunęło na fundament to słupy, nieco podobna sprawa. Czy płyta bedzie jednak lepsza? A może zrobić crawlspace na pustakach szalunkowych?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, jestem w bardzo podobnej sytuacji. Też dzięki dobrej zmianie nabyłem pół hektara działki rolnej z aktualnym studium pod mieszkaniówkę, planu zagospodarowania w tym miejscu brak:) Planuje kiedyś budować dom mieszkalny, ale w tym momencie faktycznie chce tej działki używać rekreacyjno-produkcyjnie. Chce otworzyć produkcje roślin ozdobnych. Potrzebuje w związku z tym postawić chociażby jeden budynek gospodarczy, w planie na początek jest garaż blaszany dwuspadowy 30m2. W przyszłym tygodniu będę próbował go zgłosić i zobaczę co będzie... Bo to teren Krakowa i nie wiem czy nie każą mi występować o WZ, która bym dostał ale jej na razie nie potrzebuje chce tej działki używać rolnie.

Drugim problemem jest utwardzenie jakiejkolwiek drogi, jest to działka rolna wiec według prawa utwardzanie gruntu jest budową, na która trzeba mieć pozwolenie na budowę. Jak Ty rozwiązałeś że auta Ci sie tam nie zapadają podczas ulewy np? Ja myślałem zrobić koryto wrzucić z 20 cm tłucznia, zagęścić, na to geo-krata i do tego ziemia ze żwirem i trawka wysiana, żeby nie zmniejszyć powierzchni biologicznie czynnej na działce... nie wiem czy to przejdzie jakby ktoś podkablował...bo niestety utwardzać na zgłoszenie sie nie da... a na działce budowlanej nie trzeba pozwoleń na tego typu prace. byle było zgodne z MPZP albo WZ i powierzchnią biologicznie czynną.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szukam szukam tego styro w blokach znaleźć nie mogę. Podrzuciłbyś namiary na tę firmę? Proszę.

 

Nie mogę znaleźć tego teraz, obdzwoniłem wszystkich dostawców Austrotherma na OLX z okolicy Warszawy.

 

bardzo zainteresował mnie temat tego styropianu w ścianie. Czy oprócz tych dwóch miejsc w amerykańskim internecie, gdzieś jeszcze mogę poczytać o tym rozwiązaniu?

 

Mój grunt to 1,5m glina a pod nią skała. Woda na 10 metrach. Dom stoi na crawlspace, więc pierwsze co mi się nasunęło na fundament to słupy, nieco podobna sprawa. Czy płyta bedzie jednak lepsza? A może zrobić crawlspace na pustakach szalunkowych?

 

Amerykanie masowo stosują piany PUR. Oprócz tego jest masa artykułów pod hasłem "rigid insulation eps".

 

Płyta ma kilka zalet takich jak stabilność oraz akumulacyjność. Wadą jest odrobinę wyższy koszt (głównie różni się kosztem wymiany gruntu), oraz według mnie bardziej skomplikowane wykonanie.

 

Bo to teren Krakowa i nie wiem czy nie każą mi występować o WZ, która bym dostał ale jej na razie nie potrzebuje chce tej działki używać rolnie.

Drugim problemem jest utwardzenie jakiejkolwiek drogi, jest to działka rolna wiec według prawa utwardzanie gruntu jest budową, na która trzeba mieć pozwolenie na budowę. Jak Ty rozwiązałeś że auta Ci sie tam nie zapadają podczas ulewy np?

A cały Kraków nie ma MPZP?

Na terenie miejskim wszystkie tereny "automatycznie" są budowlane.

Pokrywanie gruntu nawierzchnią samo w sobie to problem.

Ale jeśli ma pełni funkcję uzupełniającą do zabudowy (to definiuje w gruncie rzeczy czy działka jest budowlana czy nie, a NIE WZ), to powinno dać się*zrobić bez formalności. Pozostaje tylko kwestia odrolnienia ;)

https://tygodnikprawny.pl/utwardzenie-powierzchni-gruntu-wymaga-pozwolenia-budowe-a-podlega-reglamentacji/

 

Dopóki nie kopałem wody i prądu i miałem trawę to osobówka nie miała problemu, nawet z przyczepą. Ale po wykopach trawa nie odrosła i teraz jest tragiczne błoto. Parkuję na mostku nad rowem, który jest utwardzony.

Innym z rozwiązań jest wiata do 50m2 bez zgłoszenia. Pod nią możesz sobie utwardzać ile chcesz.

 

Mi dziś przysłali- do wyjaśnienia uzupelnienia- wyłączenie z produkcji rolnej... też musiałeś odrolnić swoją działkę?

 

Jakbyś przeczytał od początku... też tak miałem. To tylko kwestia pieczątki dwa pokoje dalej w starostwie, jeżeli masz grunt niższej klasy.

Edytowane przez ACCel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wróciły normalne temperatury to mogę zacząć pracę na zewnątrz.

Pierwszy zrobię dach. Na obie połacie trafi po 22 sztuki paneli fotowoltaicznych, pod spód dam łaty i kontrłaty drewniane (kontrłaty głównie dla wentylacji).

Najtańsze panele są po 25zł. Dadzą w sumie jakieś 2kWp mocy (raczej w lecie).

Dam je także na połaci północnej. Kalkulator pokazuje że będą tam produkowały tylko 50% energii rocznie, ale to też zawsze coś.

Zakładam, że w okresie letnim ogrzeją 80-100% wody w boilerze.

 

Połać południowa powinna wyprodukować 900kWh rocznie, a północna 500kWh.

http://re.jrc.ec.europa.eu/pvgis/apps4/pvest.php

Kąt mojego dachu 30°.

Edytowane przez ACCel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mogę znaleźć tego teraz, obdzwoniłem wszystkich dostawców Austrotherma na OLX z okolicy Warszawy.

 

 

 

Amerykanie masowo stosują piany PUR. Oprócz tego jest masa artykułów pod hasłem "rigid insulation eps".

 

Płyta ma kilka zalet takich jak stabilność oraz akumulacyjność. Wadą jest odrobinę wyższy koszt (głównie różni się kosztem wymiany gruntu), oraz według mnie bardziej skomplikowane wykonanie.

 

 

A cały Kraków nie ma MPZP?

Na terenie miejskim wszystkie tereny "automatycznie" są budowlane.

Pokrywanie gruntu nawierzchnią samo w sobie to problem.

Ale jeśli ma pełni funkcję uzupełniającą do zabudowy (to definiuje w gruncie rzeczy czy działka jest budowlana czy nie, a NIE WZ), to powinno dać się*zrobić bez formalności. Pozostaje tylko kwestia odrolnienia ;)

https://tygodnikprawny.pl/utwardzenie-powierzchni-gruntu-wymaga-pozwolenia-budowe-a-podlega-reglamentacji/

 

Dopóki nie kopałem wody i prądu i miałem trawę to osobówka nie miała problemu, nawet z przyczepą. Ale po wykopach trawa nie odrosła i teraz jest tragiczne błoto. Parkuję na mostku nad rowem, który jest utwardzony.

Innym z rozwiązań jest wiata do 50m2 bez zgłoszenia. Pod nią możesz sobie utwardzać ile chcesz.

 

 

 

Jakbyś przeczytał od początku... też tak miałem. To tylko kwestia pieczątki dwa pokoje dalej w starostwie, jeżeli masz grunt niższej klasy.

 

Czytałem, czytałem parę razy wszystkie posty. Na moje szczęście grunt mam klasy III A, całe 219m2. Brak MPZP, studium: tereny zielone. Z uwagi na klasę brak możliwości uzyskania WZ i wyłączenia z produkcji rolnej.... Tak mnie pociesza gmina i starostwo....Masz jakiś pomysł? Btw: jaką masz klasę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...