Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

AC25K czyli zbuduj sam dom 50m2 za 25 tys zł, na dodatek bez formalności!


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 455
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Weź to na logikę :) kto się buduje obok warsztatu gdzie tną blachy albo obok autostrady :D

 

Pewnie mało kto ale nigdy nie wiadomo czy coś takiego obok nie stanie w jakimś tam czasie a tak się zdarza. Po drugie nie tylko z tego są hałasy. Tak samo hałas powstały w domu lepiej żeby na zewnątrz nie wychodził. Przykładowo jak się ma zły dzień i chce się wrzasnąć czy głośno posłuchać muzyki to niekoniecznie się chce aby to sąsiedzi słyszeli. Też nie muszę słyszeć każdy samochód który przejedzie obok domu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej, co powiesz o akustyce? W ścianach masz styropian który nie jest za dobry do tłumienia dźwięków. Siedząc w domu z pola dużo dźwięków przechodzi do środka?

 

Akustyka jest słaba. Nie mam jeszcze pokrycia zewnętrznego i części wewnętrznego. Wszystko jeszcze się okaże.

 

U nas jest "dwór" chociaż to pole;) Więc z dworu słyszę przejeżdżające samochody.

 

Ale na akustykę jest wiele sposobów: np. podwójne pokrycie, także profile kapeluszowe działają cuda.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akustyka jest słaba. Nie mam jeszcze pokrycia zewnętrznego i części wewnętrznego. Wszystko jeszcze się okaże.

 

U nas jest "dwór" chociaż to pole;) Więc z dworu słyszę przejeżdżające samochody.

 

Ale na akustykę jest wiele sposobów: np. podwójne pokrycie, także profile kapeluszowe działają cuda.

 

trzeba było dawać wełnę w ścianach, jest chyba nawet tańsza od styro i przynajmniej lepiej izoluje akustycznie. Na pewno jak skończysz kłaść pokrycie to trochę to pomoże, ale raczej cudów nie będzie. To i tak z tego co zrozumiałem masz domek przejściowy. Jak już wybudujesz końcowy domek to co zrobisz z tym obecnie? Sprzedasz komuś?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

trzeba było dawać wełnę w ścianach, jest chyba nawet tańsza od styro i przynajmniej lepiej izoluje akustycznie. Na pewno jak skończysz kłaść pokrycie to trochę to pomoże, ale raczej cudów nie będzie. To i tak z tego co zrozumiałem masz domek przejściowy. Jak już wybudujesz końcowy domek to co zrobisz z tym obecnie? Sprzedasz komuś?

 

Nigdy w życiu. Wełna ma same wady, poza akustyką.

 

Przyniosę go w inne miejsce i sprzedam z kawałkiem terenu z dużym zyskiem;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam,

Chciałbym się zapytać na jakiej zasadzie jest dobudowany ganek? Jest to osobny budynek ? Czy nie musi być on wolnostojący?

Pozdrawiam

 

Ganek jaki jest każdy widzi;)

 

Ganek to... po prostu ganek;) jest taki w prawie budowlanym "przydomowy ganek do 35m2". Na poprzedniej stronie masz cytat całego artykułu PB.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, na zgłoszenie.

 

 

Ciekawostki idą z nowym prawem budowlanym zwanym Kodeksem Urbanistyczno Budowlanym. Wygląda toto na napisane od zera, więc może się okazać że jest w nim mnóstwo niedopatrzeń, albo możliwości nadmiernej interpretacji (bez "precedensów" z sądów administracyjnych = głupia dyskusja z urzędnikami).

 

Na początek jest tam też takie określenie potworek nazwane "zgoda inwestycyjna" - zastępstwo zgłoszenia i pozwolenia, ale posiadające dokładnie takie same funkcje. Jakby na siłę petent musiał się zgadzać z urzędem.

 

Rzuciłem okiem na podobne budynki i okazuje się że projekt zakłada Kategorie budynków:

Kategoria 2:

1. Budynek letniskowy do 35m2 powierzchni całkowitej.

2. Budynek pomocniczy do 35m2 powierzchni całkowitej.

3. Budynek produkcyjny do 35m2 powierzchni całkowitej.

4. Budynek usługowy do 35m2 powierzchni całkowitej.

5. Rozbudowa polegająca na zabudowie balkonu, tarasu lub loggii.

 

Nie widzę limitu co do wysokości ani liczby kondygnacji(!). Bez planu miejscowego 21 dni na zgodę.

 

EDYCJA:

Jednak nie zauważyłem dziwnego terminu "powierzchnia całkowita" - jest to suma powierzchni wszystkich kondygnacji, a powierzchnia kondygnacji to powierzchnia po obrysie zewnętrznym.

Więc i tak zostaje max 35m2 zabudowy (jeżeli jest to budynek parterowy), oczywiście antresola to nie kondygnacja.

 

Kategoria 3:

1. Budynek letniskowy powyżej 35m2 do 70m2 powierzchni całkowitej.

2. Budynek inwentarski do 70m2 powierzchni całkowitej.

3. Budynek pomocniczy powyżej 35m2 do 70m2 powierzchni całkowitej.

4. Budynek produkcyjny powyżej 35m2 do 70m2 powierzchni całkowitej.

5. Budynek usługowy powyżej 35m2 do 70m2 powierzchni.

 

Kategoria 4 to budynki jednorodzinne i większe letniskowe itd.

 

Dla kategorii 3-4 krok wstecz, dla obiektów bez planu miejscowego 90 dni na zgodę, zamiast aktualnych 21 dni na zgłoszenie. Z planem miejscowym 30 dni.

 

Kategoria 3 różni się od kategorii 4 kwestią pozwolenia na użytkowanie, możliwością budowy kat.3 w strefach bezpieczeństwa dróg i koleii. Nie znalazłem żadnych innych różnic. Nie wiem po co tą kategorię wprowadzili.

 

Poza tym przy uzyskaniu zgody dla kat 3/4 mamy całą litanię potrzebnych zaświadczeń z dopiskiem "jeżeli są wymagane" i nie do końca wiem z czego wynika to wymagane ;)

 

 

Inne cytaty

"5) letniskowe – obiekty budowlane służące zaspokajaniu sezonowych potrzeb związanych z rekreacją i wypoczynkiem indywidualnym;"

"Budynki o funkcjach, o których mowa w art. 60 pkt 1-4 stanowią budynki przeznaczone na stały pobyt ludzi."

Letniskowe są w pkt 5 ;(

 

 

EDYCJA 2:

I macie przykład jednej z innych ciekawostek. Rozmawialiśmy często o dociepleniu budynku bez zgłoszenia.

Tutaj docieplenie jest jako przebudowa, a ta przy przebudowie przegród zewnętrznych trafia do kategorii 2 i wymaga zgody. Niby kategoria 2 jest podobna do aktualnego zgłoszenia, poza litanią zaświadczeń "jeżeli są wymagane".

 

Ale przynajmniej jawnie piszą że docieplenie mimo że zwiększa powierzchnię zabudowy to jest ok.

Edytowane przez ACCel
powierzchnia, docieplenie
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja i tak ma ciągle wątpliwości co do samej powierzchni zabudowy. Czy tyczy się to po ścianach zewnętrznych parteru czy fundamentów? Chodzi mi o to że te wartości mogą być różne. Przykładowo fundament będzie miał po zewnątrz 5,1x7,1m wiec razem ponad 35m2 (bo dojdzie 5cm izolacji), a ściany domku będą mieć 7x5m czyli równo 35m2. Może być też to samo ale w druga stronę i co wtedy?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja i tak ma ciągle wątpliwości co do samej powierzchni zabudowy. Czy tyczy się to po ścianach zewnętrznych parteru czy fundamentów? Chodzi mi o to że te wartości mogą być różne. Przykładowo fundament będzie miał po zewnątrz 5,1x7,1m wiec razem ponad 35m2 (bo dojdzie 5cm izolacji), a ściany domku będą mieć 7x5m czyli równo 35m2. Może być też to samo ale w druga stronę i co wtedy?

 

Nawet teraz liczy się obrys ścian zewnętrznych. Fundamenty tradycyjne są zazwyczaj większe niż ten obrys, nawet bez izolacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja i tak ma ciągle wątpliwości co do samej powierzchni zabudowy. Czy tyczy się to po ścianach zewnętrznych parteru czy fundamentów? Chodzi mi o to że te wartości mogą być różne. Przykładowo fundament będzie miał po zewnątrz 5,1x7,1m wiec razem ponad 35m2 (bo dojdzie 5cm izolacji), a ściany domku będą mieć 7x5m czyli równo 35m2. Może być też to samo ale w druga stronę i co wtedy?

Najlepiej zrobić bez ocieplenia. Potem termomodernizację, która nie wchodzi w powierzchnię zabudowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najlepiej zrobić bez ocieplenia. Potem termomodernizację, która nie wchodzi w powierzchnię zabudowy.

 

Żeby być precyzyjnym - termomodernizacja zwiększa obrys ścian zewnętrznych i powierzchnię zabudowy. W powszechnej interpretacji jest możliwe wykonanie termomodernizacji bez zgłoszenia, nie ma tam żadnych dodatkowych warunków więc powinno być to legalne. Ale kto to potwierdzi formalnie skoro się*tego nie zgłasza?

 

Może jakieś zapytanie do GUNB warto by było zrobić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy w trakcie budowy można zgłosić chęć docieplenia? Czyli zaczynamy budować domek 35m2 z ściany i gr. 12cm (silka), mamy postawioną konstrukcję, dach okna i już prawie miało sie robić tynk ale sie postanowiło zrobić docieplenie i czy pozwolą przykleić przykładowo 15cm styropianu?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy w trakcie budowy można zgłosić chęć docieplenia? Czyli zaczynamy budować domek 35m2 z ściany i gr. 12cm (silka), mamy postawioną konstrukcję, dach okna i już prawie miało sie robić tynk ale sie postanowiło zrobić docieplenie i czy pozwolą przykleić przykładowo 15cm styropianu?

 

Ja tam nie wiem, a jak myślisz?

Docieplenia normalnie się nie zgłasza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tam nie wiem, a jak myślisz?

Docieplenia normalnie się nie zgłasza.

 

Nie wiem, jakbym wiedział to bym nie pytał. Na pewno jeżeli z tym nie byłoby problemu to byłaby to ciekawa opcja gdyż można byłoby budować domek bez ocieplenia dzięki czemu zwiększy się powierzchnię użytkową. Co prawda niewiele, ale zawsze coś choć przy małym metrażu każdy centymetr się liczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wpadłem na pomysł jak niedrogo zwiększyć izolację podłogi i dachu odpowiednio o 50% i 40%. Kiedyś zastanawiałem się nad perlitem, oraz nad tym jak wypełnić skosy. Skosy po pokryciu karton gipsem będą puste, bo płyty warstwowe są na wierzchu (16cm PUR co jest odpowiednikiem 24cm styro grafit) Legary podłogi też są puste bo styropian jest między belkami nośnymi (18cm grafit).

 

W obu przypadkach jest 14cm przestrzeni.

No i natrafiłem na styropian granulowany w dużej ilości dzienników. Jest bardzo tani - 40zł/m3, albo darmo jak ktoś zmieli sobie odebrane od innych odpady. Jego lambda to około 0,050. 14cm to odpowiednik 9cm styro grafit 0,033.

Skosy nie są zrobione więc łatwo będzie go tam wsypać. Potrzebne jest jakieś 6m3. W efekcie będzie w sumie z PUR odpowiednik 33 cm styro grafitowego albo 38cm zwykłej wełny.

Gorzej z podłogą, bo już jest całkiem wykończona. Ale jakoś się to zrobi, może od spodu. Tutaj wejdzie z 5m3. A efekt byłby w sumie z już zamontowanym styropianem równoważny 27cm styro grafit.

 

W sumie 440zł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...