Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

problemy z temperaturą i trzaski w zaworze (ogrzewanie podłogowe)


lukasz_88

Recommended Posts

Potrzebuje porady.

 

Mam w mieszkaniu zamontowany piec dwu-funkcyjny junkers ceraclass zw 14-2 dv ae 23 i instalacje C.O. składającej się z 1 grzejnika w łazience i ogrzewania podłogowego (7 pętli). W chwili obecnej na piecu ustawione 65 stopni na C.O. a na zaworze termostatycznym przy rozdzielaczu 30 stopni. Mam kilka pytań bo już nie wiem co robić. Dodam że na początku czujnik od zaworu termostatycznego był zamontowany na belce dolnej i a zawór ustawiony na 40 stopni. Za poradą znajomego hydraulika przeniosłem czujnik na belkę górną (zasilającą) i zmniejszyłem temperaturę do 30 stopni.

 

 

1. czy to normalne że termometr (ten na górze) w momencie kiedy piec pracuje dochodzi do prawie 40 stopni (skoro na zaworze jest ustawione 30) ?

2. czy na pewno czujnik od zaworu powinien być na górnej belce (belka zasilająca) ?

3. po zmniejszeniu temperatury na zaworze termostatycznym w momencie kiedy uruchamia się piec słychać jakby trzaski w zaworze termostatycznym - to normalne?

 

Na załączniku - czerwona strzałka - zasilanie z pieca, niebieska - powrót, biała kierunek na pompie

rozdzielacz.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przenosząc czujnik zaworu na belkę zasilającą powinieneś zwiększyć temperaturę do 45*C a nie ją zmniejszyć.

O ile dobrze widzę to zawór znajduje się na rurze zasilania więc i na zasilaniu pozostaw czujnik

 

Po pierwsze to instalację składająca się w 95% z podłogówki powinieneś zasilać z obniżonej temperatury dochodzącej do 45*C

To Ci w zupełności wystarczy nawet dla jednego grzejnika drabinkowego w łazience.

Ogrzewanie takim wysokim czynnikiem tylko i wyłącznie dla jednego grzejnika a dla pozostałych 95% instalacji obniżanie temperatury poprzez zmieszanie z powrotem jest zbyt kosztownym bezsensem.

 

Po drugie to podłącz zasilanie do pompy w układzie mieszajacym tak aby pracowała ona razem z pompą kotła lub też zamontuj termostat który uruchomi pompę w momencie przekroczenia temperatury np. 35*C na zasilaniu.

 

Po trzecie to wraz z obniżeniem temperatury zasilania na kotle zawór termostatyczny ustaw na temperaturę 45*C a czujnik umieść na zasilaniu. tak aby stanowił on tylko dodatkową ochronę podłogówki i nie służył do regulacji.

Edytowane przez Mareks77
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I po czwarte rozdzielacz jest źle podłączony bo normalnie rotametry powinny być na zasilaniu niektóre rotametry pracują poprawnie przy przepływie tylko w jedną stronę i temperaturę na piecu ustaw na około 40 stopni i głowica wtedy nawet może być zdemontowana.

To jest rozdzielacz KAN i chyba właśnie w tej wersji rotametry są na powrocie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Mareks77 - dziękuje za wszystkie informacje. Zmniejszyłem temperaturę ponieważ zacząłem wygrzewanie według protokołu barlinka. Ale w przyszłym tygodniu pozmieniam wszystko według Twoich wskazówek i zobaczymy jak to będzie. Planuje w to wszystko wrzucić danfoss link także pompa i piec będą sterowane właśnie przez ten system.

 

@romano78 - dokładnie tak jak @teres napisał - to rozdzielacz kan-therm który ma rotametry na powrocie. (też tak kiedyś myślałem że jest źle ale po przeczytaniu dziesiątek tematów o ogrzewaniu teraz jestem pewny że to jest dobrze)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...