Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Czy zakładać przepustnicę ?


MiruK

Recommended Posts

Będę niedługo zabudowywał kominek i mam pytanie do fachowców czy zakładać przepustnicę odcinającą całkowicie dopływ powietrza z zewnątrz ?

Wkład to Hajduk Volcano 2PT, boję się że w zimie (gdy nie będzie palone) będzie mi ciągnął do komina powietrze i wychładzał salon. Czy ten wkład ma może na tyle szczelne odcięcie że nie trzeba przepustnicy ? W instrukcji piszą że powietrze pod ruszt odcina całkowicie, ale przy całkowitym zamknięciu zostaje 10% nawiewu na szybę i tego się boję :/ Jak radzicie ?

Edytowane przez MiruK
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Będę niedługo zabudowywał kominek i mam pytanie do fachowców czy zakładać przepustnicę odcinającą całkowicie dopływ powietrza z zewnątrz ?

Wkład to Hajduk Volcano 2PT, boję się że w zimie (gdy nie będzie palone) będzie mi ciągnął do komina powietrze i wychładzał salon. Czy ten wkład ma może na tyle szczelne odcięcie że nie trzeba przepustnicy ? W instrukcji piszą że powietrze pod ruszt odcina całkowicie, ale przy całkowitym zamknięciu zostaje 10% nawiewu na szybę i tego się boję :/ Jak radzicie ?

Moim zdaniem możesz założyć, ale ja nie jestem gwarantem na Twój wkład. Spytaj producenta co o tym sądzi...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam kominek Unico Dragon 4, dostosowany przed producenta do rekuperacji (czytaj szczelny, nie powinien zaciągać z wewnątrz) i na pewno szyber nie domyka w 100% dolotu powietrza z zewnątrz. W związku z tym dochodzi do wychładzania wkładu jak i komina nad nim. Ponadto, szczeliną przy szyberku zaciąga zimne powietrze z dworu do wnętrza.

Na szczęście założyłem przepustnice, więc problem eliminuję. Problem się ujawnia w szczególności przy dużych mrozach.

 

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja mam kominek kratki i przepustnica jest uszczelniona gumą i jest całkowicie szczelna. Przy moim kominku instalowanie dodatkowej przepsutnicy jest bezcelowe a nawet szkodliwe (niepotrzebne opory dla powietrza)
Uszczelka gumowa montowana bezpośrednio w korpusie wkładu to kiepski pomysł. Szczególnie po szczelnym zamknięciu w fazie żaru....
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uszczelka gumowa montowana bezpośrednio w korpusie wkładu to kiepski pomysł. Szczególnie po szczelnym zamknięciu w fazie żaru....

 

Dla nieświadomego użytkownika - jest tak jak piszesz. Z tego co słyszałem moze wybuchnać gdy odetniemy tlen. W moim przypadku nieraz udało mi się zadusić ogień zbyt mocnym przymnnięciem przepustnicy. Natomiast raczej nei roobiłem nigdy tak aby zamykac nagle w pełni rozpalony kominek

 

Dla mnie akurat szczelna przepustnice to był atut i wczoraj właśnie zdemontowałem dodatkową przepustnicę na rurze. Obydwie były idealnie szczelne więc nie widziałem powodu aby funkcjonowały dwie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla nieświadomego użytkownika - jest tak jak piszesz. Z tego co słyszałem moze wybuchnać gdy odetniemy tlen. W moim przypadku nieraz udało mi się zadusić ogień zbyt mocnym przymnnięciem przepustnicy. Natomiast raczej nei roobiłem nigdy tak aby zamykac nagle w pełni rozpalony kominek

 

Dla mnie akurat szczelna przepustnice to był atut i wczoraj właśnie zdemontowałem dodatkową przepustnicę na rurze. Obydwie były idealnie szczelne więc nie widziałem powodu aby funkcjonowały dwie

Ja nie o tym...Nie neguję szczelnych przepustnic. Tym bardziej, o czym pisałem, zamykanych w fazie żaru...Błędem jest to, że nawet w tej fazie (czyli po spaleniu drewna) uszczelka może się po prostu stopić. Ustaje ruch zimnego powietrza (chłodzenie). W dobrych, przemyślanych wkładach szczelność uzyskuje się na zasadzie zasuw z metalu, lub umieszczając przepustnicę w pewnym oddaleniu od korpusu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W moim kominku przepustnica jest pod podłogą kominka.

Nawet po kilku godzinach palenia - ma temperaturę nie wiecej niż 30-40 stopni.

Coła podłoga kominka od dołu - nawet w środku palenia mocnego mogę dotknąć ręką i rękę utrzymać.

 

Ogólnie - jest to w mojej ocenie nieźle zrobione...

 

Sterowanie "ciągiem" na kominku reguluje u mnie dwie rzeczy - po pierwsze przepustnicę główną a po drugię stalową klapę puszczającą powietrze na szybę (to chyba powietrze wtórne)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...