Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Projek indywidualny - nie za tanio ?


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 46
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Nie chce mi się cytować wszystkiego, bo ze sporej ilości wpisów wychodzi, że projekt musi kosztować minimum 10k, bo jak nie to architekt jest do d... albo należy go gruntownie sprawdzić. Szkoda, że spora ilość ludzi kieruje się tymi bzdurami przez co wolą kupić gotowego bubla.

 

"jaka praca taka płaca" - czyli jak architekt mniej zawoła, to dostaniesz badziew... nie ważne gdzie się mieszka, jak się przedstawia sytuacja na rynku lepiej wołać min. 10-15k za projekt i albo trafisz leszcza albo siedzisz na 4 literach i nic nie robisz.

 

Natomiast to co niżej - samo meritum.

Cena nie jest wyznacznikiem jakość a chyba bardziej lokalizacji.Ja z adaptacje projektu gotowego płacę 1600 zł i architekt nic nie zmienia w projekcie ale w tej cenie są pieczątki branżowe oraz to architekt złożył wniosek o PnB oraz jak przychodzą pisma z uzupełnieniami braków to zawoze jemu i on za tym chodzi.Niektórzy twierdzili że adaptacja musi kosztować min 2500-3000 a załatwianie pozwolenia przez architekta przynajmniej 1000 zł.

...

PS.W moich okolicach projekt indywidualny w biurze projektowym 5-6 tyś a prywatnie konstruktor( często jest to pracownik co wydaje pozwolenia na budowę w urzędzie) bierze 4 tyś.

Da się....da

 

Z mojego podwórka - a właściwie żony. Cena za projekt do pozwolenia na budowę koszt ok. 6 tys. złotych, w cenie oczywiście załatwianie spraw w urzędach. I tak, mówimy o projekcie indywidualnym.

 

Nurek_ przy Twoich zmianach też dostałbyś propozycję narysowania tego od nowa (bo ta opcja w tym przypadku byłaby tańsza), oprócz projektu opartego na tym co chciałeś, dostałbyś jeszcze jedną propozycję przygotowaną na podstawie przeprowadzonego "wywiadu".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... wiesz, niektórzy ( okazuje się ) zamawiają i płacą za projekt, inni zamawiają i płacą za " pieczątki ". Autorowi tego wątku raczej nie o to chodziło ...

Jesteś architektem i tak z ręką na sercu odpowiedź na pytania:

Czy zamawiający projekt w dniu zamawiania projektu jest pewny:

-gdzie będą poszczególne gniazdka elektryczne bo przecież zapłacił 1000 zł za projekt elektryczny i co ma teraz zmieniać?- nie projekt jest a i tak pojedzie na budowę z elektrykiem i razem ustalą co gdzie ma być zwłaszcza że od projektu do gotowego stanu surowego inwestor kilka razy zmieni zdanie w kilku kwestiach.

-czy inwestor na 100% pewny jest sposobu ogrzewania? No musi być skoro za profesjonalny projekt też zapłacił 1000 zł bo miał być gaz a tu pompy poszły 50% w dół ale nie będzie zmieniał bo 2 lata temu zapłacił 15 tyś za projekt i szkoda kasy wyrzuconej w bloto.

- czy inwestor jest w 100% przekonany z czego będzie budował dom albo gdzie będą ściany działowe?Nawet jak będzie pewny to się okaże że kuchnia potrzebuje dodatkowych 10 cm aby była idealna ale nie , niech będzie kicha bo przecież zapłaciłem kupę kasy za projekt i nic nie zmieniam.

 

Takich przykładów jest mnóstwo a przez kilka lat widziałem mnóstwo projektów (również indywidualnych) gdzie projektanci to tępi biurokraci którzy nigdy na budowie nie byli i robią podstawowe błędy.

Najwięcej błędów miałem przy stolarkę drzwi zewnętrznych gdzie nie mający pojęcia architekt rysuje drzwi zewnętrzne o wymiarach 1240x2320 jako dwuskrzydłowe z nadstawka górną.Potem klient przerabia otwory bo nie ma co tam wstawić gdyż takie drzwi kosztują ogromne pieniądze i wyglądają ochydnie.

Bez urazy nie pije do Ciebie osobiście ale widziałem sporo błędów które wychowują murarze którzy skończyli ledwo 6 klas a są mądrzejsi od architektów.

Więc u mnie projekt leci typowy idealnie nam pasuje a wszystkie delikatne zmiany zrobi kierbud który czyta mi w myślach i rozumiemy się bez słów.I pierwsze jego zdanie jak zadzwoniłem do niego to" ja nie jestem kierownikiem od wpisywania w dziennik budowy tylko jeżdżę i pilnuje i skoro zgodziłem się na bycie kierownikiem to będę często na budowie "

Oczywiście jeśli komuś nie pasuje żaden projekt typowy to jeśli wymaga spędzenia kilku tygodni u architekta na tworzeniu swojej wizji to oczywiście nikt nie będzie robił tego za 4-tyś.Skoro inwestor jest wymagający i będzie narodził tygodniami.to niech płaci 10 czy 15 tyś.

Większość inwestorów wie co chce ma wizję i architekt musi tylko policzyć czy da się to zrobić technicznie.A jak jest plan to leci już z górki.

Ale się podpisałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jeszcze teściowej architekt zrobił projekt dom do istniejącego budynku gospodarczego ( 20 lat temu wybudowali dom jako kuchnię połowa) i za zrobienie do tego projektu wziął 2000 zł( kierownik wydziału gdzie wydają pozwolenia i sam sobie robił projekt) a dobrze bo przeglądałem i posiadał wszystkie obliczenia jak normalny projekt, jedynie odpadła koncepcja domu bo już stał.Skoro się opłacało to za 6 tyś cały projekt też się opłaca.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak ktoś pracuje na etacie w urzędzie i dorabia fuchy na boku, to może mieć dumpingowe ceny.

Raz - pewnie robi na czarno i nie płaci od tego podatku. Dwa - ZUS opłaca mu pracodawca a nie on sam.

 

Sama się biję z myślami, czy nie zakończyć działalności, nie pójść gdzieś na pół etatu i nie robić na czarno.

Edytowane przez Elfir
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak ktoś pracuje na etacie w urzędzie i dorabia fuchy na boku, to może mieć dumpingowe ceny.

Raz - pewnie robi na czarno i nie płaci od tego podatku. Dwa - ZUS opłaca mu pracodawca a nie on sam.

 

I mnie w największym biurze projektowym projekt robią z 5-6 tyś a wykonuje bo urzędnik który robi bo za 4 tyś.Ile płaci biuro urzednikowi? Ważne że zarabia a ludzie są zadowoleni.

 

Pracodawcy oszukują,rząd kradnie, 80% ludzi kombinuje na boku to jakoś nikogo to nie rusza.Państwo nie pomaga w rozwoju więc wystarczy że płacę ogromne podatki i zusy od zarobków i jak jest okazja to szukam oszczędności.

Wiem ukamieniujcie mnie, okradam państwo ale kamieniem niech rzuci tylko niewinny.....coś mi się zdaje że nie będzie kto miał rzucać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak ktoś pracuje na etacie w urzędzie i dorabia fuchy na boku, to może mieć dumpingowe ceny.

Raz - pewnie robi na czarno i nie płaci od tego podatku. Dwa - ZUS opłaca mu pracodawca a nie on sam.

 

....i pracuje na pirackim oprogramowaniu....

Inwestorzy za klamki więcej wydają niż za projekt swojego domu, ale tego nie widzą. Jak stolarz im krzyknie 10tys za schody to są zachwyceni, jak usłyszą 6 tys za projekt domu to gorzkie żale. A przy projekcie uczestniczy zwykle kilka osób i to nie na zasadzie wolontariatu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

maciuspala

- czytając to co napisałeś doszedłem do wniosku, że mam dużo szczęścia, ponieważ trafiam na świetnych, ale też wymagających Inwestorów. Trudno mi sobie wyobrazić, aby mogło być inaczej, ale też adaptacja projektu gotowego, a projektowanie budynku indywidualnego to dwie różne "bajki".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

....i pracuje na pirackim oprogramowaniu....

Inwestorzy za klamki więcej wydają niż za projekt swojego domu, ale tego nie widzą. Jak stolarz im krzyknie 10tys za schody to są zachwyceni, jak usłyszą 6 tys za projekt domu to gorzkie żale. A przy projekcie uczestniczy zwykle kilka osób i to nie na zasadzie wolontariatu.

 

Aby móc powiedzieć... mam na czym robić.. trzeba wydać pod 30kzł.. aby mieć "jako" takie BIM... 3d.... to jeść nie woła, nie woła ostrzenia, wymiary itp..

http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=381831&d=1487457929 jeszcze zestaw z enigmą ;) styl rokokowy... a norma wymaga stylu romańskiego i ascezy wymiarowej...tu jest problem .. masy roboty, która kosztuje..http://forum.muratordom.pl/showthread.php?335348-Brak-wentylacji-grawitacyjnej-w-nowym-domu/page2 link ... wypada.. krzyknąć.. to nie zgodne z Polską norma PN ISO 129 .. nie patrzeć na jakieś rokokowe normatywy... PN-B-01029:2000 zasady kraszenia rysunków :D

Edytowane przez מרכבה
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nurek_ przy Twoich zmianach też dostałbyś propozycję narysowania tego od nowa (bo ta opcja w tym przypadku byłaby tańsza), oprócz projektu opartego na tym co chciałeś, dostałbyś jeszcze jedną propozycję przygotowaną na podstawie przeprowadzonego "wywiadu".

 

U mnie architekt projekt indywidualny uzasadnił tym, że starostwo nie przyjmuje rysunków, jak ktoś wyżej napisał "poprawianych na czerwono" - więc i tak musiałby wszystko od nowa rysować.

 

Mam jeszcze pytanie odnośnie projektów branżowych. Z tego co czytałem (nie wiem czy dobrze), na etapie pozwolenia na budowę ich nie potrzebuję, a czy będę ich potrzebował potem i w którym momencie?

Z elektryką wiadomo jak jest - potrzebny jest ogólny zarys, a resztę i tak się dogrywa w trakcie.

Jeśli chodzi o CO, to prawdopodobnie zdecyduję się na pompę ciepła i będę szukał firmy która wykona od razu podłogówkę. Pytanie, czy jest sens wykonywania dokładnego projektu, i czy projektant zrobi to lepiej niż firma która wie jaka będzie pompa, jakie pompki, jakie wyposażenie kotłowni itd. i zgra podłogówkę z pompą?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie architekt projekt indywidualny uzasadnił tym, że starostwo nie przyjmuje rysunków, jak ktoś wyżej napisał "poprawianych na czerwono" - więc i tak musiałby wszystko od nowa rysować.
Czyżby? Sam taki pokreślony (nawet przeze mnie) złożyłem. Starostwo interesowało jedynie czy jest zgoda autora projektu na zmiany. Zgoda była, problemów nie było.

 

Mam jeszcze pytanie odnośnie projektów branżowych. Z tego co czytałem (nie wiem czy dobrze), na etapie pozwolenia na budowę ich nie potrzebuję, a czy będę ich potrzebował potem i w którym momencie?

Z elektryką wiadomo jak jest - potrzebny jest ogólny zarys, a resztę i tak się dogrywa w trakcie.

Jeśli chodzi o CO, to prawdopodobnie zdecyduję się na pompę ciepła i będę szukał firmy która wykona od razu podłogówkę. Pytanie, czy jest sens wykonywania dokładnego projektu, i czy projektant zrobi to lepiej niż firma która wie jaka będzie pompa, jakie pompki, jakie wyposażenie kotłowni itd. i zgra podłogówkę z pompą?

Doświadczony i obeznany z tematem elektryk zrobi wszystko bez projektu i już pod konkretne rozwiązania. To co trzeba zrobić na etapie wylewania fundamentów powinien wiedzieć i dopilnować kierownik budowy.

Po co teraz robić projekt podłogówki i dobór pompy ciepła jak co chwilę pojawiają się nowe modele? Przyjdzie czas, poszukasz ofert i dogadasz się co da całości z projektem - już pod konkretny model, powierzchnię, ocieplenie itp. A jak w czasie budowy dołożysz okno, zmienisz grubość izolacji, układ ścian to co z projektem?

 

PS. Zdecydowałeś się na tą mokkę? Dla mnie to projekt do przeróbki, ja bym poddasza pustego nie zostawił, ale jak to mówią - nie mój cyrk, nie moje małpy...

Edytowane przez Pablo_11
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie architekt projekt indywidualny uzasadnił tym, że starostwo nie przyjmuje rysunków, jak ktoś wyżej napisał "poprawianych na czerwono" - więc i tak musiałby wszystko od nowa rysować.

Nie wiem ile masz drobnych poprawek, ale dla kogoś kto musi nanieść każdą zmianę na 4 egzemplarzach, może być łatwiej/wygodniej narysować od nowa. Zwłaszcza, że po spotkaniu u architekta może się w wyjściowym projekcie coś jeszcze zmienić. Masz zmiany w dachu, więc pewnie idą za tym zmiany w konstrukcji co też wpłynie na cenę adaptacji - koszt konstruktora.

 

Mam jeszcze pytanie odnośnie projektów branżowych. Z tego co czytałem (nie wiem czy dobrze), na etapie pozwolenia na budowę ich nie potrzebuję, a czy będę ich potrzebował potem i w którym momencie?

Z elektryką wiadomo jak jest - potrzebny jest ogólny zarys, a resztę i tak się dogrywa w trakcie.

Jeśli chodzi o CO, to prawdopodobnie zdecyduję się na pompę ciepła i będę szukał firmy która wykona od razu podłogówkę. Pytanie, czy jest sens wykonywania dokładnego projektu, i czy projektant zrobi to lepiej niż firma która wie jaka będzie pompa, jakie pompki, jakie wyposażenie kotłowni itd. i zgra podłogówkę z pompą?

 

Wg mnie projekty wykonawcze niech robi wykonawca :) Kilka lat temu mieliśmy zrobiony projekt wykonawczy CO, do tej pory jeszcze ogrzewania nie zrobiliśmy i prawdopodobnie w takiej formie nie zrobimy. W naszym przypadku projekt był za free, w przeciwnym razie plułbym sobie w brodę, że wywaliłem niepotrzebnie kasę.

Edytowane przez Mr A
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O tym mówię, czy w przypadku tych instalacji potrzebny mi jest projekt czy wystarczy "pieczątka". Jedynie co do wod-kan bym się zastanawiał, bo jak źle położę rury, to potem będę chudziaka rozkuwał...

 

PS. Zdecydowałeś się na tą mokkę? Dla mnie to projekt do przeróbki, ja bym poddasza pustego nie zostawił, ale jak to mówią - nie mój cyrk, nie moje małpy...

Tak, zdecydowałem się. Ma być prosto i tanio. 100 m2 na naszą trójkę to i tak aż nadto, nie widzę sensu pakowania kasy w nieużywane pokoje. Teraz mieszkamy w mieszkaniu 55m2 i chęć przeprowadzki to nie ze względu na brak powierzchni, a bardziej na chęć posiadania ogródka, tarasu czy garażu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to zasada stosowana ... ale widać urzędnik .. pan ..

 

ciekawe, czy zasada "Co nie jest prawem zabronione, jest dozwolone" obowiązuje również w stosunku do interpretacji " zakresu i formy Projektu Budowlanego " :) ... mam obawy, inaczej to i w plastelinie można by "wypuścić" Projekt Budowlany .... lub też narysowany kredkami świecowymi :) ( oczywiście żartuje )

Edytowane przez ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Łukasz mnie chodziło, jeden urząd tak, drugi siak.. jak by to nie było dozwolone- to by nie pisało n w typowym jak to zrobić..

ale swoją drogą, szybciej, ładniej pewniej, rzetelniej jest narysować od nowa rzuty poprawione.

Problem się robi- kiedy ktoś jest miłośnikiem stylu rokokowego, a norma wymaga stylu romańskiego w rysunku.

 

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?335556-konstrukcja-wi%C4%99zby zobacz tu,

kaszana i potwierdzenie tego co piszę.. jak by trzymać się tej zasady... raz podany wymiar krokwi choć by było 5 arkuszy dachu.. tylko raz. bo takie jest obostrzenie normy i wynika z czystej praktyki. Polecam wyposażyć się w normę PN ISO 129 i oszczędzać masę czasu na ...

40 razy wymiarowaniu Ł1 (ławy fundamentowej)...

Edytowane przez מרכבה
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o CO, to prawdopodobnie zdecyduję się na pompę ciepła i będę szukał firmy która wykona od razu podłogówkę. Pytanie, czy jest sens wykonywania dokładnego projektu, i czy projektant zrobi to lepiej niż firma która wie jaka będzie pompa, jakie pompki, jakie wyposażenie kotłowni itd. i zgra podłogówkę z pompą?

 

Jezeli projektant branzowy (nie architekt bo on i tak nie o tym pojecia) zrobi na początek dokładne i rzetelne ozc to i moze zrobi dobry projekt podłogowki i prawidłowo dobierze pompe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja w zeszłym roku za projekt indywidualny, wzorowany z internetu zapłaciłam 3,5 tysiąca !

Były to wszystkie koszty wraz z projektem płyty fundamentowej oraz pozwoleniem na budowę !

Zapytałam czemu tak tanio / wszędzie było drozej /, odpowiedziano mi, że jest na stawce VAT 0 / zerowej/ !

Nie wiem co to znaczy i dlaczego ale byłam Happy ! Moj domek już stoi !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... tak Inka - gratuluję, i czytam Twój pierwszy z brzegu wpis :

" Proszę o radę ! Zaczynam budowę domu i przed wylaniem stropu chciałabym wiedzieć gdzie i jakie zrobić przepusty w stropie do wentylacji mechanicznej z rekuperatorem ! Rekuperator będzie w pom. gospodarczym na parterze ! Gdzie poprowadzić przewody - na poddaszu czy pod sufitem . Dziękuje i pozdrawiam ! "

... myślę, że każdy majster na to pytanie Ci odpowie, skoro projektanta brak. Nie mam pytań .... i gratuluję " skrojonego na miarę " projektu i tak konsekwentnej realizacji z instalacjami "widmo"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...