Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Nowe pompy ciepła z COP 8 i więcej, temperaura wyjścia +90st.C na gaz R744 (CO2)


CNC_POMPY_CIEPLA

Recommended Posts

Witajcie, zdecydowałem się założyć nowy wątek poświęcony nowym pompom ciepła które mają unikalne parametry, takie jak COP 8!!!

oraz temperaturę wyjścia wody do 90st.C.

Są to pompy ciepła zaprojektowane na gaz CO2, czyli dwutlenek węgla, pracujący w bardzo wysokich ciśnieniach dzięki czemu ma tak rewelacyjne parametry.

 

Do tej pory myślałem że tylko mitsubishi to potrafi, ale dziś zauważyłem że Panasonic też ma takie urządzenie które pokazali kilka dni temu w Tokyo.

 

krótki opis Mitsubishi poniżej:

Pompa która potrafi wytworzyć temperaturę 90st.C przy -25st.C !!!

Pompa Ciepła Mitsubishi Q-TON 30kW, która pracuje na czynniku chłodniczym R744 czyli CO2.

Jest to rewelacyjna pompa ciepła która dysponuje bardzo wysoką mocą dzięki wtrysku czynnika nawet przy temperaturze -25st.C

Kolejną ciekawostką jest to że pompa pracuje z ciśnieniami dochodzącymi do 180 Bar, dla porównania standardowa pompa ciepła to maksymalnie 35bar.

 

Kilka podstawowych informacji:

http://grafika.sklepcnc.pl/cncqton11.jpg

http://grafika.sklepcnc.pl/cncqton12.jpg

http://grafika.sklepcnc.pl/cncqton2.jpg

http://grafika.sklepcnc.pl/cncqton1.jpg

http://grafika.sklepcnc.pl/cncqton3.jpg

 

i film na youtube:

 

niedługo podeślę kilka zdjęć z naszej instalacji tej pompy.

Zapraszam do zapoznania się z tą wyjątkową konstrukcją.

 

Mitsubishi już mamy w sprzedaży.

 

Pierwszą informacje jaką znalazłem o pompie Panasonic na czynnik CO2 znalazłem tutaj

(temat bardzo cieplutki bo z wczoraj):

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Było

 

Chyba nie to forum - bo komu w domku jednorodzinnym trzeba 30kW?

 

No niektórzy mają dom 400mkw :-) i wtedy im taka pompa jak znalazł.

Do tego wszystkie szkoły, zakłady, szpitale, hotele itd. które zostały zaprojektowane na parametr +75st.C dla grzejników.

Po za tym nie ma tam problemów z podgrzewaniem wody użytkowej bo ta pompa robi to przepływem nawet w -10st.C !!!

a można też łączyć je w kaskady i wtedy obsługujemy nawet do 400kW zapotrzebowania.

 

Zastosowań jest mnóstwo, standardowe pompy ciepłą mają problem temperaturą +50st. C i wyżej a czasem to za mało na układy ogrzewane np. nadmuchowo, tu nie ma takiego problemu.

Tak się składa że w moim mieście będą stały takie dwie wiec zainteresowanie jak widać jest.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temperatury wody wyjściowej od 60 do 90 stopni. Czyli monoblok przeznaczony do podgrzewania wody użytkowej. Oczywiście, nic nie stoi na przeszkodzie, żeby tym ciepłem ogrzewać budynek. Ciekawe, ile kosztuje taka najnowsza, japońska technika? I ile lat zajmie chińczykom wprowadzenie podobnej na rynek?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest to urządzenie raczej przemysłowe więc do najtańszych nie należy, ale w wielu wypadkach będzie idealnym rozwiązaniem.

Jeżeli potrzebujemy wysoki parametr to praktycznie mamy do wyboru teraz albo gaz albo taką pompę.

Cała reszta jest albo mega droga(prąd) albo wymaga obsługi i komina.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Konto usunięte_1*
za dwa lata będą mniejsze dla domków ale z ceną 90 tys a te obecne co lecą po 25 tys podskoczą do 35 tys bo jak to , trzeba podciągnąć do lepszych , tak to widzę znając życie :yes:
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz pompy na CO2 to dopiero początek, są duże drogie, ale tak zawsze było z nowościami.

Niedługo będą sporo mniejsze i tańsze i dzięki temu dużo popularniejsze.

 

Myślę że kierunek rozwoju jest właśnie w tę stronę...

 

Jak temat zostanie dopracowany i średnie COP(nie mylić z SCOP) jakie mamy teraz dla powietrznych czyli 3,2-3,5 podskoczy do np. 4,5 - 5 to będzie świetna sprawa.

prawie rewolucja, tylko musimy trochę poczekać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

CNC

ciekawa sprawa z tymi systemami z CO2- może to być szczególnie przydatne w halach przemysłowych o wys ok 5 m.

Ogrzewanie tego typu obiektów jest dość kłopotliwe i drogie ( w instalacji i ekdpoatacji)

Zapewne sprzęt będzie w miarę upływu czasu taniał i będzie alternatywą dla gazu czy miejskiej ciepłowni.

Zwracam na ten aspekt uwagę ze względu na zastosowanie wysokiej temp i nagrzewnicy nadmuchowej.

 

Pzdr

 

PS

Jeśli temat się sprawdzi i ceny spadną- to w końcu będziemy mieli upragniony przełom w PC!

Osobiście nowości się nie obawiam (jeszcze niedawno każda PC była "ciekawostką techniczną")-marka Mitsubishi daje mi pewność rozwiązań ( używam ich sterowań od lat i nigdy się na tym nie zawiodłem)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szprechasz po angielski czy czytasz te literki? Bo ja tam kW nie zauważyłem.

 

Szprecham, ale ten Japoniec dość niewyraźnie mówił. No i hałas tła.

W każdym razie poza banałami nie było żadnych konkretów.

 

Ale możesz mieć rację, że 12 HP nie jest równoznaczne z 12 kW.

Sprawa nie jest prosta, bo HP może w ciepłownictwie - zwłaszcza anglosaskim, oznaczać różne rzeczy.

Zasugerowałem się cyframi na obudowie i wielkością parownika.

To duże ustrojstwo, ale trzeba pamiętać, że to monoblok, uzbrojony zapewne w pancerną instalację i takąż sprężarkę.

 

Z pewnością szybko nie trafi pod strzechy, choć CO2 jest o ok. 20% sprawniejszy w zastosowaniach chłodniczych od R410a.

Jednak technologia i ryzyka z nią związane są są na tyle poważne, że koło swojego domu długo jeszcze bum tego nie postawił.

 

Na razie Panasonic zainstalował w Japonii ok. 2400 takich instalacji - w marketach i sieciach sklepów.

Pierwsza w Europie została uruchomiona w Danii w ubiegłym m-cu.

 

Pożyjemy, zobaczymy.

 

Edit

 

I jeszcze łyżeczka dziegciu: z katalogu dystrybitora

Uwaga

1.  Wydajność w okresie przejściowym została określona w następujących warunkach: temp. powietrza zewnętrznego 16°C DB/12°C WB, temp. wody na wlocie 17°C, temp. ciepłej wody

na wylocie 65°C.

2.  Wydajność w przypadku pracy w regionach o niskiej temp. zewnętrznej została określona w następujących warunkach: temp. powietrza zewnętrznego -7°C DB/-8°C WB, temp. wody na

wlocie 5°C, temp. ciepłej wody na wylocie 90°C, bez grzałki przeciwzamrożeniowej (345*W).

 

Pozdrawiam

 

Pratchawiec

Edytowane przez Pratchawiec
dopisek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od 2017 mamy w PL F-gazy - czyli średnio 10000 PLN na szkolenia, egzaimy i wymagany sprzęt.

A w Japoni wprowadza się układy R744.

I to nie są wykresy, prezentacje czy kolorowe publikacje.

To normalnie działające i przetestowane urządzenia.

 

To tylko jeden z wielu przykładów w jakim ciemnogrodzie my żyjemy.

 

CO2 to pierwszy czynnik chłodniczy jaki stosowano.

On nie jest 20% lepszy od fluorowców, jest średnio 5 RAZY lepszy od Amoniaku, a gdzie tam do mieszanin gazów HFC.

Problem w tym, że lobby produkujące gazy fluorowe jest już tak duże, że szybko się go nie pozbędzie.

Zupełnie jak lobby paliwowego.

Edytowane przez _John
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...