Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Vaillant 246/5 sterowanie 2 obiegami ogrzewania podłogowego - Euroster czy Calormatic


PerryMason

Recommended Posts

Witam,

 

Proszę o ocenę poprawności wykonania instalacji sterowania obiegami grzewczymi.

Mam wątpliwości co do poprawności wykonania, z uwagi na szereg innych błędów wykonawczych firmy, której zleciłem montaż instalacji wod-kan (m.in pomylenie instalacji zimnej i ciepłej wody, wykonanie jednej pętli grzewczej dla łazienki i gabinetu...co niestety wyszło później), a także z uwagi na spore zużycie gazu (600m3 za zeszły miesiąc).

 

Dom ma powierzchnię 300m2 - parter i piętro. Ocieplenie 25 cm styropianu, rekuperacja.

W całym domu jest ogrzewanie podłogowe oraz grzejniki w łazienkach i w garażu (w niskotemperaturowym obiegu podłogówki).

 

Dom ogrzewany jest kotłem Vaillant 246/5. Do tego do ogrzewania wody użytkowej w sezonie wiosna - jesień służy pompa ciepła Stiebel Eltron WWK 300 sol.

 

Kocioł podaje ciepłą wodę do sprzęgła, z którego jest rozprowadzona do dwóch obiegów grzewczych. Każdy z mieszaczem i pompą.

I obieg - parter obejmuje 10 pętli grzewczych (w tym dwa grzejniki łazienkowe) + dwa grzejniki garażowe

II obieg - piętro obejmuje 12 pętli grzewczych ((w tym jeden grzejnik łazienkowy)

 

W każdym pokoju są termostaty sterujące elektrozaworami.

 

Pracą pomp i mieszaczy kieruje uniwersalny sterownik Euroster Uni2.

Nie jest on podłączony do kotła, a temperaturę zasilania bierze z czujnika temperatury w sprzęgle.

Kocioł również podłączony jest do tego czujnika oraz czujnika temperatury w zasobniku pompy ciepła.

 

Kocioł pracuje cały czas i możliwość regulacji ogranicza się do ustawienia temperatury zadanej.

 

W sterowniku Euroster można ustawić krzywą grzewczą dla obu obiegów, ale nie ma możliwości modulowania palnika itp.

Instrukcja przewiduje możliwość sterowania włączaniem cwu (ustawienia priorytetu itp), ale faktycznie (może wskutek braku odpowiednich połączeń?) nie ma takiej możliwości. Można tylko sterować pompą cyrkulacji.

 

Stąd pytanie:

 

Czy takie sterowanie obiegami grzewczymi jest prawidłowe/zgodne ze sztuką?

Jeśli tak, to czy warto podłączyć sterownik euroster do kotła i gdzie go wpiąć w Vaillant?

Schemat sterownika pozwala na sterowanie pompą ładującą cwu - gdzie jest podłączenie w kotle?

 

Czy może warto jednak zamienić Euroster na dedykowany sterownik Calormatic 470?

Jeśli tak, proszę o wskazówki, jaki osprzęt będzie potrzebny. Na pewno moduł mieszacza VR 61/4, z tego co wyczytałem (tylko 1 czy 2?).

 

Z góry dziękuję za odpowiedzi, które na pewno okażą się pomocne przed spotkaniem z kolejnym instalatorem (a może sprawa nie jest bardzo skomplikowana i dzięki wskazówkom na forum dam radę sam to zrobić...?)

IMG_5114.JPG

IMG_5115.jpg

IMG_5116.JPG

IMG_5118.jpg

IMG_5119.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zamień Euroster na Vaillant . Zamontuj VR61/4 do sterowania siłownikami w mieszaczach a w pomieszczeniach z 2 obiegami podłogówki na parterze umieść CM470, natomiast na piętrze VR 81/4.

Dodatkowo do pompy i ciepłej wody można doposażyć układ w moduł rozszerzeń VWZ-AI .

Wszystko to chodzi spięte na jednej magistrali e-bus razem z kotłem więc nie ma problemu z modulacją palnika, dwoma krzywymi grzewczymi osobno dla każdego z obiegów oraz sterowaniem pogodowym.

 

Niestety Vaillant i jego magistrala współpracuje tylko z z fabrycznymi regulatorami

 

53.jpg

Takie rozwiązanie posiada czujnik temperatury na tylko jednym mieszaczu i gdybyś chciał na obu już pełną automatykę to zastosuj VR 70.

Wtedy w obu obiegach możesz założyć nawet dwa regulatory CM470

 

Ze względu na kłopotliwe okablowanie aby nie rujnować ścian domu można zastosować bezprzewodowe CM470f i moduł zdalnego sterowania VR 91

 

str. 7 i dalej

https://www.vaillant.pl/downloads/materia-y-szkoleniowe/podrcznik-schematw-koty-ecotec-fin-662145.pdf

 

W normalnym układzie kotła z zasobnikiem pompa ładująca zasobnik to ta sama pompa kotła która napędza obiegi CO z tym że obwody przełącza zawór czterodrożny.

 

Jeśli natomiast chodzi o pompę cyrkulacji cwu to podłaczona jest do modułu VR 60 a na regulatorze CM470 istnieje możliwość programowania jej przedziałów czasowych tak by cyrkulacja działała tylko w czasie zapotrzebowania na ciepłą wodę i nie powodowała niepotrzebnego wychładzania zasobnika i zużycia gazu.

 

Niestety nie stosował bym w takim układzie elektrozaworów i sterowników obiegów pokojowych gdyż w takim układzie oba regulatory czyli CM470 i regulator elektrozaworu pętli oddziałują na siebie.

 

Jeśli jednak taki typ komfortu jest niezbędny to po zastosowaniu modułów jeden regulator CM 470 umieszczony może być w kotle w kotłowni tak aby następowała modulacja palnika względem podłogówki, natomiast wyłączamy w nim wpływ wewnętrznego czujnika temperatury

Edytowane przez Mareks77
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dziękuję za wyczerpującą odpowiedź.

 

Rozumiem, że w celu sterowania dwoma mieszaczami potrzebny jest CM470 + VR70?

Co do sterowników pokojowych i elektrozaworów, ich demontaż na tym etapie już raczej nie wchodzi w grę, stąd kompromisowo najlepszym rozwiązaniem wydaje się zastąpienie sterownika Euroster dedykowanymi CM470 + VR70. Pozostaje jedno pytanie - jeśli wpływ wewnętrznego czujnika temperatury zostanie wyłączony, co będzie sterowała włączeniem/wyłączeniem pracy kotła (obecnie czujnik temperatury ze sprzęgła jest wpięty do kotła, który po osiągnięciu temperatury zadanej wyłącza się)?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko zależy na jaki typ regulacji temperatury pokojowej postawisz. Jeśli regulacja pokojowa i zróżnicowanie temperatury pomieszczeń które zapewniają sterowniki i elektrozawory na pętlach podłogowych jest niezbędne to radzę zastosować CM470 lub nowszy multimatic VRC700 w połączeniu z VR70 tylko do sterowania zmieszaniem bez wpływu wewnętrznego czujnika temperatury tzn. praca w trybie BRAK.

Wyłączeniem kotła będą zależne wówczas pośrednio od temperatury w pomieszczeniach, gdyż kociołek przed każdym załączeniem bada temperaturę w obiegu poprzez załączenie samej pompki obiegowej.

Jeśli więc temperatura pomieszczenia będzie taka jak powinna to woda w grzejnikach nie będzie zbytnio wychłodzona gdyż oddawanie ciepła przez grzejniki będzie bardzo wolne.

Taki stan pozwoli na dłuższe przerwy pomiędzy załączeniami kotła, natomiast gdy pomieszczenia zostaną wychłodzone i temperatura wymagana spadnie to pociągnie za sobą także zwiększone oddawanie ciepła przez grzejnik a także wychładzanie wody w obiegu.

Kocioł wykryje taki stan po ponownym załączeniu pompy i załączy palnik w celu dogrzania wody do wymaganej temperatury.

Czujnik z mieszacza o którym mówisz wraz z czujnikiem zasilania i powrotu umieszczonymi na wymienniku mają wpływ na pracę kotła ale jeśli będzie on wpięty do modułu VR70 to dane o temperaturze dotrą do regulatora CM470 tak czy inaczej bowiem wszystkie moduły porozumiewają się między sobą poprzez szynę danych e-BUS

 

Możliwe jest uruchomienie czujnika wewnętrznego w CM470 i przejście na tryb regulacji TERMOSTAT lub KOREKTA ale regulator musi być wtedy umieszczony w pomieszczeniu które jest najchłodniejsze.

 

Czym innym jest czujnik wewnętrzny zamontowany w regulatorze CM470 a czym innym czujnik wpięty w kocioł na zasilaniu o którym mówisz.

Temperatura zadana jest czym innym aniżeli temperatura zasilania ( wody na wyjściu wymiennika), oraz temperatura po zmieszaniu i jeśli kocioł jest sterowany przez regulator pogodowy to temperatura zasilania jest zależna od temperatury na zewnątrz, oraz od temperatury zadanej.

Taka zależność to nic innego jak krzywa grzewcza którą dobiera się do instalacji i charakterystyki domu.

Edytowane przez Mareks77
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...