Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Wyrzutnia na poddaszu


Recommended Posts

Witam!

Jestem tuż przed instalacją rekuperatora w domu. Rekuperator zainstalowany będzie w garażu. Wyrzutnia planowana jest na dach poprzez specjalnie w tym celu wybudowany komin, jednak w trakcie dyskusji Wykonawca przedstawił jako opcję pozostawienie wyrzutni na nieużytkowym poddaszu. Plusami byłoby ogrzewanie poddasza i najkrótszy z możliwych kanał wyrzutni (niskie opory powietrza). Obawiam się natomiast dwóch problemów: nadmiernej wilgotności na poddaszu od wyrzucanego powietrza (a co za tym idzie pleśni itp). oraz ewentualnego hałasu.

Czy ktoś ma takie rozwiązanie? Jeżeli tak to jak się sprawuje? I co na to specjaliści od WM?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może być , nie podejrzewam aby na poddaszu robił jakiś problem, ważne jest aby było tam przewiewnie i sucho.Wilgoć zawsze jest w wydmuchiwanym powietrzu ale po przejściu przez rekuperator niewiele jej zostaje.

Ja od 5 lat mam wyrzut do nieogrzewanego garażu, nic niepokojącego się nie dzieje, w garażu prócz wywiewu z rekuperatora mam wentylacje grawitacyjną..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeśli wywiewane z domu o temp. 22oC ma 45% wilgoci.

 

Nie ma znaczenia, jaką temperaturę i wilgotność ma powietrze na wejściu do rekuperatora - ważne, jakie ma wyrzucane z niego na poddasze.

Ale oczywiście wentylacja musi być bardzo dobra, bo w końcu te 100/200/300 czy nawet więcej m3/h z tego poddasza musi wylecieć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeca napisałem, powietrze wywiewane, w tym przypadku na poddasze.

Nic nie pisałem o parametrach na wejściu do reku.

Dawno temu był już przypadek z problemami takiego rozwiązania. Jeden z użytkowników postanowił ogrzewać garaż montując wyrzut w garażu. Po uruchomieniu bardzo szybko przerabiał wyrzutnię na zupełnie na zewnątrz. Z powodu słabej wentylacji, woda zalewała mu pomieszczenie.

Jeśli ktoś montuje takie ryzykowne rozwiązania, musi bacznie przyglądać się następstwom.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kto o takich założeniach pisał? Może zacznij w końcu czytać ze zrozumieniem

 

To, Panie Rzeczniku, wyjaśnij mi co miał na myśli artysta pisząc:

 

Policz jaką wilgotność będzie miało powietrze schłodzone np. do 0oC, jeśli wywiewane z domu o temp. 22oC ma 45% wilgoci.

 

a potem twierdząc, że miał na myśli powietrze wywiewane na poddasze?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mocno plączesz Panie @Kaizen. Ewentualnie nie rozumiesz o czym mowa.

Czy możesz odpowiedzieć na następujące pytanie?

1m3 powietrza o temperaturze 22oC, ma wilgotność 45%. Oblicz i podaj jaką wilgotność będzie miało TO SAMO powietrze schłodzone do temperatury 0oC. Zanim zaczniesz popierać czyjeś ryzykowne pomysły, zastanów się nad tym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1m3 powietrza o temperaturze 22oC, ma wilgotność 45%. Oblicz i podaj jaką wilgotność będzie miało TO SAMO powietrze schłodzone do temperatury 0oC.

 

Takie pytanie nie ma odpowiedzi. Teoretycznie licząc miałoby 198% wilgotności, gdyby to było fizycznie możliwe. Tylko, co oczywiste, nie może mieć więcej niż 100. Dlatego takie pytanie jest bez sensu, bo takie powietrze jest najpierw osuszane w rekuperatorze. I nie ma żadnego znaczenia, czy wcześniej wyleciało z czajnika i miało 100% wilgotności przy 96*, czy 22* i 45%.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja jeszcze raz napiszę - bo rozmowa w wątku powoduje że dostaje powiadomienia na pocztę.

U mnie jest wydmuch do garażu który jest nieogrzewany. Sytuacja ta ma miejsce dokładnie 5 lat. W pierwszym roku gdy wilgotność była duża w całym domu, a mrozy były b.duże w garażu było ok 0*C. okna w garażu pokryły się szronem z wilgoci, ale nie wiem czy miało to miejsce przez parujące auto, czy z powietrza rekuperatora.

Później domek sobie wysechł i sytuacja ta nie powtarza się do dnia dzisiejszego. Temperatura w garażu jest na poziomie +4 do + 6*C na zewnątrz -27*C i nic nie wskazuje na to aby miało się to zmienić. Garaż duży brama 5,60 m. W środku jeden samochód mnóstwo roślin zimujących i warzyw na zimę - nic złego się nie dzieje a wszystko ładnie zimuje, auto schnie powoli :)

 

Kanały wydmuchowe rekuperatora(dwa o średnicy 110 mm) są ocieplone 15 cm wełna +strecz (własna szeroko opisywana konstrukcja)W garażu są dwie kratki wentylacji grawitacyjnej o powierzchni 0,125m2. Powietrze tworząc nadciśnienie jest wydmuchiwane na zewnątrz właśnie tamtędy.

Czy są sople - nie ma

Czy kapie woda z anemostatów -Nie

Na strychu -poddaszu nieużytkowym jest temperatura zbliżona do zewnętrznej - ocieplony jest strop 30 cm wełny.Dach pokryty dachówką na foli paro przepuszczalnej dedykowanej do tego typu rozwiązań.

Wybaczcie ale żadne pokrycie na nieużytkowym poddaszu nie jest szczelne i jeśli ktoś odprowadzi tam rurę wydmuchu rekuperatora to będzie tylko większą kratką wentylacyjną dla domu - nic innego - w niewielkim stopniu wpłynie na podniesienie temperatury na tej powierzchni chyba że rekuperator to szajs tak się nazywający i wydmuchuje dość, że wilgotne to i ciepłe powietrze. Niestety, a może...stety w moim wilgoć i ciepło zostaje w nim i skrapla się do syfonu, a ciepło ogrzewa to wdmuchiwane z GWC.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dawno temu był już przypadek z problemami takiego rozwiązania. Jeden z użytkowników postanowił ogrzewać garaż montując wyrzut w garażu. Po uruchomieniu bardzo szybko przerabiał wyrzutnię na zupełnie na zewnątrz. Z powodu słabej wentylacji, woda zalewała mu pomieszczenie.

Jeśli ktoś montuje takie ryzykowne rozwiązania, musi bacznie przyglądać się następstwom.

Z tą różnicą, że tam wyrzut na poddasze miał niejako zastąpić rekuperator (poprzez zmniejszenie mostka). R&K planował coś takiego, naturalnie używając do ocieplenia poddasza odpowiednich materiałów (AFAIR celulozy). Czy to w końcu zrealizował? Chyba po przemyśleniu jednak nie. Jeśli jednak powietrze wyrzuci się na poddasze/garaż po przepuszczeniu przez sprawny rekuperator, to bardzo dużego problemu być nie powinno. Inna sprawa, że nie ma to wtedy większego sensu...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja jeszcze raz napiszę - bo rozmowa w wątku powoduje że dostaje powiadomienia na pocztę.

U mnie jest wydmuch do garażu który jest nieogrzewany. Sytuacja ta ma miejsce dokładnie 5 lat. W pierwszym roku gdy wilgotność była duża w całym domu, a mrozy były b.duże w garażu było ok 0*C. okna w garażu pokryły się szronem z wilgoci, ale nie wiem czy miało to miejsce przez parujące auto, czy z powietrza rekuperatora.

Później domek sobie wysechł i sytuacja ta nie powtarza się do dnia dzisiejszego. Temperatura w garażu jest na poziomie +4 do + 6*C na zewnątrz -27*C i nic nie wskazuje na to aby miało się to zmienić. Garaż duży brama 5,60 m. W środku jeden samochód mnóstwo roślin zimujących i warzyw na zimę - nic złego się nie dzieje a wszystko ładnie zimuje, auto schnie powoli :)

 

Kanały wydmuchowe rekuperatora(dwa o średnicy 110 mm) są ocieplone 15 cm wełna +strecz (własna szeroko opisywana konstrukcja)W garażu są dwie kratki wentylacji grawitacyjnej o powierzchni 0,125m2. Powietrze tworząc nadciśnienie jest wydmuchiwane na zewnątrz właśnie tamtędy.

Czy są sople - nie ma

Czy kapie woda z anemostatów -Nie

Na strychu -poddaszu nieużytkowym jest temperatura zbliżona do zewnętrznej - ocieplony jest strop 30 cm wełny.Dach pokryty dachówką na foli paro przepuszczalnej dedykowanej do tego typu rozwiązań.

Wybaczcie ale żadne pokrycie na nieużytkowym poddaszu nie jest szczelne i jeśli ktoś odprowadzi tam rurę wydmuchu rekuperatora to będzie tylko większą kratką wentylacyjną dla domu - nic innego - w niewielkim stopniu wpłynie na podniesienie temperatury na tej powierzchni chyba że rekuperator to szajs tak się nazywający i wydmuchuje dość, że wilgotne to i ciepłe powietrze. Niestety, a może...stety w moim wilgoć i ciepło zostaje w nim i skrapla się do syfonu, a ciepło ogrzewa to wdmuchiwane z GWC.

 

 

Nie porównuj garażu, gdzie masz temperatury dodatnie z poddaszem, gdzie jest temperatura równa niemal zewnętrznej.

Nawet sprawna wentylacja nie odprowadzi tej wilgoci, bo ona wytrąci się z powietrza i zamarznie jeszcze zanim dotrze do kratek.

Później sie roztopi, a dopiero, kiedy temperatura się podniesie, to odparuje.

Tylko po co wprowadzać tą wilgoć na poddasze ?

Edytowane przez fotohobby
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie porównuj garażu, gdzie masz temperatury dodatnie z poddaszem, gdzie jest temperatura równa niemal zewnętrznej.

Nawet sprawna wentylacja nie odprowadzi tej wilgoci, bo ona wytrąci się z powietrza i zamarznie jeszcze zanim dotrze do kratek.

Później sie roztopi, a dopiero, kiedy temperatura się podniesie, to odparuje.

Tylko po co wprowadzać tą wilgoć na poddasze ?

Toteż właśnie trochę bez sensu wrzucać 0sC po wyjściu z reku do garażu, który często nie jest odizolowany od domu, i jeszcze grzany od ziemi. Taka sztuka dla sztuki i wg mnie dodatkowa kradzież ciepła (nie tylko z garażu, ale i z domu). Jedyny sens to wyrzut bez rekuperatora, ale wtedy znowu powstanie kłopot z wykraplaniem wody na ścianach//oknach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Toteż właśnie trochę bez sensu wrzucać 0sC po wyjściu z reku do garażu, który często nie jest odizolowany od domu, i jeszcze grzany od ziemi. Taka sztuka dla sztuki i wg mnie dodatkowa kradzież ciepła (nie tylko z garażu, ale i z domu). Jedyny sens to wyrzut bez rekuperatora, ale wtedy znowu powstanie kłopot z wykraplaniem wody na ścianach//oknach.

 

Oj dobry byłby taki rekuperator który na wyrzucie miałby 0*C

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj dobry byłby taki rekuperator który na wyrzucie miałby 0*C

 

Ale tu nie chodzi o rekuperator, nawet jak jest słaby i wychodzi z niego względnie ciepłe powietrze, to ono ochłodzi się już na tym poddaszu, na elementach dachu, murów może wykroplić się wilgoć. Właściwie to nie może, tylko musi. Jak masz w domu 20oC i rh ok. 40%, a na poddaszu np. -5oC to powietrze musi gdzieś po drodze zgubić ok. 5g wilgoci na m3, część zgubi w reku, resztę na poddaszu. Chyba, że zapewnisz na poddaszu temperaturę zawsze wyższą, niż to co z reku wychodzi, ale na nieogrzewanym się nie uda.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...