Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Kto zacznie ten skończyć musi :)


Recommended Posts

:welcome:

 

Urodził się pomysł podyktowany potrzebą budowy domu. Działka jest!

 

[ATTACH=CONFIG]382430[/ATTACH]

 

Tak jak patrzymy na zboże w stronę zabudowań północ, po prawej wiadomo wschód na lewo zachód, szeroka 28m długa 100, media są w "asfaltowej drodze" tam gdzie widać białe zabudowania, budować chcielibyśmy "od góry działki" również asfalt, powiedzmy 20metrów od drogi później 10m domu i 20 metrów ogrodu z tyłu, drugie 50m nie zagospodarujemy albo posadzimy las. Projekt który nam się podoba to Swierk 2 PS http://archdom.pl/swierk2_paliwo_stale.htm z tym że tutaj podobno w/g Pani " kierbud" problemem jest salon od północnego wschodu i za bardzo na południe wyeksponowana kuchnia. Zastanawiamy się co by było gdyby dom odwrócić frontem od dołu? Można tak ? ma to sens? 100m powierzchni użytkowej w zupełności nam wystarczy i musimy mocno pilnować budżetu więc nic na "przyda się" Jest jakiś sposób żeby salon był bardziej doświetlony? Drugi projekt to https://www.extradom.pl/projekt-domu-dom-przy-wiosennej-3-KRK1261 ten jest ciut większy nie specjalnie tego potrzebujemy, jest ładny i dość ciekawie zaprojektowany, salon byłby od południa, reszta pomieszczeń też ok jedna lukarna która mogłaby zostać w sumie w tym projekcie nie trzeba by chyba robić żadnych przeróbek. Czy potraficie oszacować różnice w koszcie budowy jednego i drugiego? Kolejna historia to przyłącza, są w dolnej drodze i przeraża nas trochę ciągniecie ich w górę działki, jakieś 70m. Czy jest opcja że prąd i gaz podciągneliby nam do granicy działki od góry, wodę dalibyśmy rade zrobić na własny koszt. Dużo niewiadomych jak dla niedoświadczonych inwestorów Prosimy o konstruktywną dyskusje.

 

PS.

Najważniejszym powodem napisania na tym forum są uwagi Pana Myjk dotyczące PC, bardzo nam się te wpisy podobają dyskusja w wątku gaja2 rzeczowa, chęć pomocy w wycenie i rozwiązaniach z PC są super, nieśmiało prosimy o pomysł na ogrzewanie w naszym domku.

 

PS2.

Czytamy kilka dzienników budowlanych jak dobrą książkę, wspomniany już wątek gaja2,

pogłębiamy naszą wiedze i rozważamy różne sugestie forumowiczów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czyli masz działkę z wjazdem od południa?

Są projekty, które po prostu są specjalnie zaprojektowane pod taki układ stron świata, jak "dom przy wiosennej".

 

W przypadku PC nie musisz mieć dużego pomieszczenia gospodarczego (jakie projektuje się pod piece węglowe), bo PC wstawisz nawet w spiżarni.

 

Do powierzchni użytkowej nie wlicza się np. garażu i po. gospodarczych, a za to też płacisz.

Zobacz jaka jest różnica w przypadku Świerka:

Pow. użytkowa: 99,97 m2

Pow. pomieszczeń: 172,53 m2

 

 

Jak chcesz mały dom do 100m2 rzeczywistej powierzchni to parterówka wyjdzie najtaniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje za pierwszy wpis. Pierwotnie założyliśmy dziennik budowy ale kolega Myjk naprostował nas że tego nikt nie czyta i dlatego przeniosłem wątek tutaj.

Tak działka jest z wjazdem od południa z lekkim spadkiem terenu na północ, jesteśmy zieloni jak trawka na wiosne w tematyce budowlanej i pewnie zadajemy mnóstwo chaotycznych pytąń okołobudowlanych ale budowa domu to nie zakup pary butów. Właśnie po luźnych konsultacjach z potencjalną Panią kierbud zaczeliśmy szukać coś alternatywnego do świerka bo tam podobno zły układ względem stron świata. Padło na "Dom przy wiosennej" tylko powierzchnia użytkowa jest o 14m większa i teraz zastanawiamy się czy drożej i o ile będzie projektu nr2. Temat ogrzewania to też dla laików szerokie zagadnienie pompa ciepła przemawia do nas jak najbardziej tylko znów sporo wątpliwości, czy kupować projekt pod pompe ciepła, czy to można doprojektować do każdego domu i czy ma jakikolwiek sens kupienie świerka2 PS czyli paliwo stałe skoro chcielibyśmy pompe ciepła. Przeraziło nas zwrócenie przez Ciebie uwagi na różnice w powierzchni użytkowej vs powierzchni pomieszczeń w projekcie świerk 2 ps, a jak to policzyć w Domu przy wiosennej ? pow. użytkowa 114.38 m²

+ Kotłownia 5.75 m²

+ Pralnia 2.13 m²

+ Garaż 18.92 m²

czyli 141,18 ? byłoby mniej jak w świerku ? interesujące.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wiosenny

parter 86,94m2

poddasze 71,24m2

razem 158,18m2 powierzchni netto, czyli po podłogach

 

Nigdy nie patrz na powierzchnie użytkową !

Dla kosztów ona ma sie nijak.

 

Patrz na powierzchnie netto czyli powierzchnia wszystkich pomieszczeń po podłodze lub na powierzchnie całkowitą czyli powierzchnia wszystkich pomieszczeń razem ze ścianami i tarasami.

 

Za wszystko musisz zapłacić.

 

Dam przykład:

buduje dom APIS3

powierzchnia użytkowa ok 140m2

powierzchnia netto ok 252m2

powierzchnia całkowita 330m2

 

jest różnica?

 

Ja tez nie wiedziałem o tym i sie przejechałem, efektem czego jest ze wciaż buduje, a kasa sie skończyła.

Edytowane przez Slawko123
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie jest dział do prowadzenia takiego tematu. Dlatego i tak przeniosę do działu projektowego.

Zadawaj konkretne pytania w konkretnych działach - na temat ogrzewania w ogrzewaniu, na temat okien w oknach itd.

A dzienniki budowy bywają odwiedzane całkiem intensywnie, jak są treściwe i na temat.

 

 

PC wstawisz do każdego projektu. Kwestia czy potrzebujesz duże pomieszczenie gospodarcze (pewnie tak, ale trzeba za nie zapłacić)?

Wybór projektu zacznij może od sumy jaką macie na budowę oraz ustalenia sobie priorytetów - co w domu jest najważniejsze a z czego można zrezygnować.

 

Do stanu deweloperskiego licz ok. 2,5 tyś zł/m2 pow. całkowitej domu.

Edytowane przez Elfir
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak ktoś napisał - jeśli ma być tanio, do 100 m2 najwięcej sensu ma parterówka. Przy piętrowym domku na same schody tracisz ze 20m2. Garaż w bryle też bym sobie darował, jeśli działka na to pozwala to pomyślcie o wolnostojącym garażu z pomieszczeniem gospodarczym. Takie coś można postawić już po zakończeniu budowy, jak starczy kasy. A jak nie to w domu bez garażu czy z tanim blaszakiem też można mieszkać. Lepiej zostać bez garażu niż z domem ukończonym w 3/4.

Przy pompie ciepła pomieszczenie kotłowni może służyć jako pralnia/suszarnia (my tak planujemy). W razie pilnej potrzeby można przejść na inne ogrzewanie. Jak wybierzesz dom bez kotłowni, lub z za małą - takiej możliwości nie masz.

Ogólnie polecam lekturę wątków dom do 200/300 tyś zł - będziecie wiedzieli gdzie i na czym można przyoszczędzić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak 38tyś razem z dachem, myśle że to niezła wycena ale chyba ogólnie na naszym terenie ceny lekko spadły (zasłyszane) Zdaje sobie sprawę że 170tyś SSZ i drugie tyle na wykończenie to może być troche mało (zakłądałem 10%+) ale wiadomo jak to w życiu, kilka nieprzewidzianych spraw i koszta poszybują :rolleyes: Kolega Busters może coś więcej o "Pompa ciepła+podłogówka+rekuperator. OZC 7,5kW" Czy można coś poczytać w innym wątku?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

SSZ 170 000 to realne, bardzo często waha się w granicach 150-170 zł i tutaj różnice nie są duże.

 

największe różnice to instalacje i wykończeniówka.

 

Od SSZ do wykończeń (w Moim przypadku, dom z poddaszem): instalacje elektryczna, alarm, instalacje (Pompa ciepła, WM + REKU + OC), tynki, wylewki, ocieplenie i zabudowa poddasza + drzwi zewnętrzne. Dużo tego jest więc licz SSZ na 35-40% całkowitych kosztów

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...