Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Podłogówka pod szafkami w kuchni - mostek cieplny


sover

Recommended Posts

Witam, mam nadzieję że nie będzie linczu od kopa.

 

Temat znany i wałkowany 10000 razy, wiem. Ale mój hydraulik właśnie zabiera się za podłogówkę i chce układać rurki również pod szafkami w kuchni.

 

Oczytałem się sporo i laikiem raczej nie jestem więc mu mówię że chyba go pogięło... a on na to że będą mostki cieplne bo szafki w kuchni są przy ścianach zewnętrznych i on by dał tam ogrzewanie (oczywiście ominie lodówkę).

 

Dodam że jestem z gościa bardzo zadowolony i polecić go mogę z czystym sumieniem ale dzisiaj mnie zabił tym tematem.

 

No i zacząłem myśleć na chłopski rozum że może faktycznie nie ma sensy grzać garnków w szafie ale czy przypadkiem nie będzie tam faktycznie powstawał mostek cieplny? no jednak będzie tam chłodniej w tych szafkach od ścian zewnętrznych i podłogi nie ogrzanej.

 

Dodam że dom w całości ogrzewany pogłogówką. jakieś 170 m2 użytkowej. styropianu na parterze 15 cm podłoga na gruncie (bez piwnicy). na sianach będzie 15 cm styro grafitowego (jak Bozia da). fundamenty 10 cm styrodur...

 

i co powiecie ? :)

 

pozdrawiam Sover

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 42
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Witam, mam nadzieję że nie będzie linczu od kopa.

 

Temat znany i wałkowany 10000 razy, wiem. Ale mój hydraulik właśnie zabiera się za podłogówkę i chce układać rurki również pod szafkami w kuchni.

 

Oczytałem się sporo i laikiem raczej nie jestem więc mu mówię że chyba go pogięło... a on na to że będą mostki cieplne bo szafki w kuchni są przy ścianach zewnętrznych i on by dał tam ogrzewanie (oczywiście ominie lodówkę).

 

Dodam że jestem z gościa bardzo zadowolony i polecić go mogę z czystym sumieniem ale dzisiaj mnie zabił tym tematem.

 

No i zacząłem myśleć na chłopski rozum że może faktycznie nie ma sensy grzać garnków w szafie ale czy przypadkiem nie będzie tam faktycznie powstawał mostek cieplny? no jednak będzie tam chłodniej w tych szafkach od ścian zewnętrznych i podłogi nie ogrzanej.

 

Dodam że dom w całości ogrzewany pogłogówką. jakieś 170 m2 użytkowej. styropianu na parterze 15 cm podłoga na gruncie (bez piwnicy). na sianach będzie 15 cm styro grafitowego (jak Bozia da). fundamenty 10 cm styrodur...

 

i co powiecie ? :)

 

pozdrawiam Sover

 

Ja mam w kuchni wszędzie podłogówkę. Meble stoją na stopkach więc coś spod nich tej energii wyemigruje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczytałem się sporo i laikiem raczej nie jestem więc mu mówię że chyba go pogięło... a on na to że będą mostki cieplne bo szafki w kuchni są przy ścianach zewnętrznych i on by dał tam ogrzewanie (oczywiście ominie lodówkę).

 

 

Jestes laikiem i oczytanie tego na razie nie zmieniło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mostek cieplny to by był gdyby nie było ściany zewnętrznej albo ocieplenia a w ich miejscu stały szafki kuchenne ;). Jak masz jednolitą ścianę i ocieplenie to brak podłogówki nie powoduje tam mostka cieplnego a jedynie zmienia się rozkład ciepła po podłodze, a szafki stają się dodatkową przeszkodą dla równomiernego rozkładu ciepła w pomieszczeniu. A to z kolei może powodować że ściana za szafkami jest narażona na wytrącanie się wilgoci, gromadzenie się jej na powierzchni. Teraz masz tam szafki ale za 5 lat może będzie tam stał stół albo krzesła i będziesz żałował. Rób wszędzie to nie kosztuje wiele. No i nie zaszkodzi, nie przegrzejesz podłogi ani garnków ;).
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za pomoc, w takim razie co z łazienkami i brodzikiem i wanną? bo ponoć szybciej syfony wysychają...;)

 

Srednio temperatura posadzki jest ok 2 oC wieksza niz powietrza dla temperatur zewn. ok 0 oC, na pewno syfony szybciej wyschną moze 2 moze 5 % czasu szybciej. Jezeli łazienki sie nie uzywa przez długi czas to jest to problem. Wiekszym problemem jest niedogrzanie łazienki wynikające ze zbyt małej powierzchni grzejnika podłogowego i koniecznosci zasrosowania wiekszego grzejnika drabinkowego dla uzupełnienia mocy. Nie wiem dlaczego niektórzy widzą problem tam gdzie go nie ma, a nie zauwazają rzeczywistego problemu. Moze dlatego ze jest to "ponoc".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie zawiodłem się, zawsze trafi się pomocna dłoń na forum...

 

Trudno sie nie odezwac czytając takie androny, nie ma w teorii fizyki budowli pojecia mostka termicznego zwiazanego z meblami czy tez innym wyposazeniem wnetrz. Nie twórz nowych teorii w tym zakresie bo slabo Tobie to wychodzi, rezygnacja z podłogówki pod zabudową skutkuje zmniejszeniem rozstawu i/lub zwiekszeniem Tz. Rzekome oszczednosci na podłogówce (zmniejszona powierzchnia) są iluzoryczne.

Edytowane przez asolt
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trudno sie nie odezwac czytając takie androny, nie ma w teorii fizyki budowli pojecia mostka termicznego zwiazanego z meblami czy tez innym wyposazeniem wnetrz. Nie twórz nowych teorii w tym zakresie bo slabo Tobie to wychodzi, rezygnacja z podłogówki pod zabudową skutkuje zmniejszeniem rozstawu i/lub zwiekszeniem Tz. Rzekome oszczednosci na podłogówce (zmniejszona powierzchnia) są iluzoryczne.

 

Nigdzie nie pisałem o oszczędzaniu materiału na podłogówce, pytam tylko czy robić pod szafkami czy nie. W tym wypadku pieniądze nie mają większego znaczenia. liczy się efekt końcowy! nie mam zamiaru teraz oszczędzać bo ktoś powiedział "po co ci podłogówka pod szafkami w kuchni, garki se będziesz grzał?... itp.

 

Znajomy np nie ma pod szafkami i nie narzeka. Chciałem poznać Wasze zdanie. a mnóstwo jest opinii na necie żeby jednak nie robić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a ja nie dałem pod szafkami w kuchni :(

Niestety za późno ten temat powstał.

Oczywiście u mnie podłogówka jest mieszana z grzejnikami wiec nie ma problemu jak za słaba moc wyjdzie, z reszta miała tylko służyć podgrzaniu samej podłogi aby lodowata nie była. Oczywiście jak zagrzeje pomieszczenia, to ok, najwyżej grzejniki się nie włączą :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Znajomy np nie ma pod szafkami i nie narzeka. Chciałem poznać Wasze zdanie. a mnóstwo jest opinii na necie żeby jednak nie robić.

 

To ze nie narzeka nie oznacza ze podłogówka jest optymalnie zaprojektowana i wykonana, omijanie stref pod szafkami , wanną brodzikiem itp. skutkuje podniesieniem Tz, oczywiscie ze niektórym to nie przeszkadza bo mają kocioł stalopalny, gazowy, ale dla uzytkowników którzy mają pompy ciepła lub zamierzają je miec lub zmienic dotychczasowe zródło grzewcze na pompę ciepła jednak ma znaczenie. Nie chcesz wykonywac w tych strefach podłgówki nie wykonuj nikt ciebie do tego nie zmusi. Czy cos przez to zyskasz nie wiem, ale nikt jeszcze nie narzekał ze zrobił podłogówkę na całej powierzchni, odwrotnie i owszem, głosy narzekania mozna znalezc chociazby na tym forum. Opowiesci o przegrzewaniu garnków od podłogówki potraktuj jako bzdury i to piramidalne. Zrobisz jak zechcesz. Temat co chwila powraca i ciągle są te same głupie argumenty na nie. Naprawdę ciezko to zrozumiec, jak zwykle najbardziej odradzają ci którzy nie mają w ogole podłogówki, co zresztą wpisuje sie w ogólny trend doradzania w materii o której nie ma sie zielonego pojęcia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ze nie narzeka nie oznacza ze podłogówka jest optymalnie zaprojektowana i wykonana, omijanie stref pod szafkami , wanną brodzikiem itp. skutkuje podniesieniem Tz, oczywiscie ze niektórym to nie przeszkadza bo mają kocioł stalopalny, gazowy, ale dla uzytkowników którzy mają pompy ciepła lub zamierzają je miec lub zmienic dotychczasowe zródło grzewcze na pompę ciepła jednak ma znaczenie. Nie chcesz wykonywac w tych strefach podłgówki nie wykonuj nikt ciebie do tego nie zmusi. Czy cos przez to zyskasz nie wiem, ale nikt jeszcze nie narzekał ze zrobił podłogówkę na całej powierzchni, odwrotnie i owszem, głosy narzekania mozna znalezc chociazby na tym forum. Opowiesci o przegrzewaniu garnków od podłogówki potraktuj jako bzdury i to piramidalne. Zrobisz jak zechcesz. Temat co chwila powraca i ciągle są te same głupie argumenty na nie. Naprawdę ciezko to zrozumiec, jak zwykle najbardziej odradzają ci którzy nie mają w ogole podłogówki, co zresztą wpisuje sie w ogólny trend doradzania w materii o której nie ma sie zielonego pojęcia.

 

Dziękuję za pomoc. Jest dokładnie jak piszesz. instalacja ma zostać przygotowana tak aby można było potem przejść na pompę ciepła. Puki co będzie gazówka. Robię zatem podłogówkę wszędzie, jedynie to ominę delikatnie lodówkę, jakoś mi się gryzie jedno z drugim ;)

 

pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...