Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

czy w prawie bud. istnieje "minimalna" powierzchnia domu by uzyskac pnb i numer domu?


Recommended Posts

Jak sie ma obecne prawo budowlane do budowy na typowych dzialkach budowlanych domow o pow. uzytkowej np. ponizej 19m2 (pow. zabudowy <35m2)? czy są jakies "minimalne" granice dla powierzchni uzytkowej domu by "uznac" go jako dom i miec pozwolenie na budowe na typowej dzialce budowlanej oraz otrzymanie numeru domu? W mpzp nic o tym nie ma. wiem ze w blokach nie ma problemu z tym by istnialy mieszkania 1-pokojowe o tej powierzchni uzytkowej, czyli tzw. "kawalerki", a co z samodzielnymi domami o tej powierzchni uzytkowej? Istnieja projekty tak malych domow 1-pokojowych, są to tzw. "letniskowe" w wersji calorocznej, czyli funkcjonuja jak duze odpowiedniki, spełniają normy energetyczne, mają obliczone charakterystyki energetyczne z CE, w projekcie są wszystkie i kompletne instalacje, min: wod-kan, elektryczne, co, a zatem umozliwiają zamieszkiwanie rownież caly rok. Tylko czy miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego określają "minimalną" wielkość budynku jaka musi byc zeby uznac go za dom mieszkalny, bo to jasne chyba ze nie "jednorodzinny"? Takiej kawalerki chyba nie uznaje sie jako pelnowymiarowe mieszkanie 1-rodzinne, tylko co..."kurnik" dla 1-2 osob?? Edytowane przez igor89
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 years później...
otrzymanie numeru domu?
nie ma czegoś takiego, możesz wystąpić o nadanie numeru posesji, a do tego wystarczy mieć działkę budowlaną a dokładnie taką, która ma przeznaczenie na budownictwo jednorodzinne. żaden dom czy inna budowla do tego nie jest potrzebna.

 

A na dom poniżej 35m2 nie jest Ci potrzebne PnB i nawet dla takich nie wydają, tylko na zgłoszenie.

 

Tylko czy miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego określają "minimalną" wielkość budynku jaka musi byc zeby uznac go za dom mieszkalny, bo to jasne chyba ze nie "jednorodzinny"?
nie określają, tego typu rzeczy określa prawo budowlane wraz z rozporządzeniem.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O! Dziękuję bardzo za błyskawiczną odpowiedź :)

No fajnie, ja akurat wiem o braku koniecznosci uzyskania pozwolenia na budowę na taki mały budynek, np. rekreacji indywidualnej. Pytanie tylko czy istnieje aktualnie jakieś zastrzeżenie w Pr. Bud. co do minimalnej powierzchni użytkowej takiego budynku przy chęci zmiany jego sposobu użytkowania na mieszkalny?

Z tego co wyczytałem w necie, to jest minimalna powierzchnia mieszkania 25mkw od 01.01.2018r. (w rozporządzeniu o wymaganiach dotyczacych budynkow i ich usytuowania). Czy to jest jednak rownoznaczne z minimalna powierzchnia samodzielnego, wolnostojacego domku dla np. singla?

Edytowane przez Rrobs
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja rozumiem, że może być ciężkie do realizacji jesli jest to dzialka z przeznaczeniem rekreacyjnym, ale z tego co wiem to tak byc nie musi. Jak sie slyszy, zdarzaja sie takie domki, powiedzmy okresowego wypoczynku na innego rodzaju dzialkach. Może to być przecież jakiś domek gościnny dla przyjaciół, a może to być np budynek gospodarczy. Oczywiście musi on spełniać wymogi np. termoizolacyjności dla przegród budowlanych, okien, itp... Jednak jeśli już taki budyneczek stoi, a działka dopuszcza budownictwo mieszkaniowe, to przy spełnieniu tych wymogów chyba nic nie stoi na przeszkodzie, aby zmienić sposób użytkowania na mieszkalny. Pozostaje jednak pytanie o jeden z takich wymogów, czyli o minimalną powierzchnię użytkową, która pozwoli uczynić domek mieszkalnym. -A urzędy nie chcą przekwalifikowywać terenów rekreacyjnych na mieszkaniowe, bo tak naprawdę mają gdzieś to, czy ktoś nie ma innej możliwości, a za tereny rekreacyjne pobierają wyższe opłaty Edytowane przez Rrobs
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego Slawko123. Nie masz przecież informacji, z jakich racjonalnych powodów ktoś chce omawianą możliwość zrealizować. Jeśli ktoś ma chałupę 200mkw z rodziną 10 osób, to nawet tam może mu być ciasno. Podejrzewam, że singiel czy singielka w ogóle nie byłby zainteresowany takim hangarem. Podobno trzeba oszczędzać energię i środowisko. Przecież nic prostszego, jak postawić dom o mniejszej kubaturze i powierzchni. Porównanie domku dla singla z budą dla psa jest nie na miejscu, bo potrzeby i możliwości ludzi są bardzo różne i nie myśl, że Twoja recepta na życie czy też wlasne lokum jest jedyną słuszną. Ja się nie chcę wgłebiać w wątki filozoficzne odbiegające od głównego tematu, co stało się normą na wielu forach. Wreszcie na koniec nikt przecież nie powiedział że to ja taki właśnie domek stawiam sobie. -A przedmiotowe pytanie nadal pozostaje bez konkretnej, możliwie jednoznacznej odpowiedzi.

- Czyli, jeśli wiesz, to napisz jaka jest minimalna, dozwolona w PB, powierzchnia użytkowa dla wolnostojącego budynku mieszkalnego?

Edytowane przez Rrobs
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego Slawko123. Nie masz przecież informacji, z jakich racjonalnych powodów ktoś chce omawianą możliwość zrealizować.
zgadza się, nie mam takiej informacji, ale myślę zdroworozsądkowo. 19m2? czyli pokój, łazienka, kotłownia(lub odpowiednik).

poczytaj prawo budowlane, tam masz określone minimalne powierzchnie dla danych pomieszczeń.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 year później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...