Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Ogrzewanie kablami 2017


Kaizen

Recommended Posts

Mi projektant wpisałe w PCHE zapotrzebowanie na energię użytkową do ogrzewania 3264kWh/r a na CWU 3086kWh/r.

Więc CWU dokładałoby do EP przy grzałce 80,5kWh/m2/r, a przy PC 1/3 tego, czyli 26,83kWh/m2/r.

i to już pozwala zejść do 112kWh/m2/r zamiast 165kWh/m2/r - czyli zmieścić się w WT2014 które akurat mnie obowiązują.

Ciekawą masz definicję "niewiele".

Dorzucenie kominka... No właśnie aż mnie kusi, żeby wpisać mu 90% ogrzewania. Bo w przepisach stoi, że budynek musi być wyposażony w inne źródło ciepła, niż kominek. Nie ma, że to źródło musi dostarczać jakiegokolwiek % ciepła.

 

Zapomniałem jeszcze o pompie ciepła powietrze-powietrze do przypudrowania EP. Jak ktoś ma poddasze, to i tak pewnie przyda się do chłodzenia (a może i na parterze - zależnie od projektu). To i dodanie jej do PCHE jako źródła ciepła nie będzie kosztowało nic.

 

Twoje PCHE jest wzorcem wzgledem którego wszyscy powinni odnosic sie w zakresie analizy i poprawy wskaznika Ep. Wszystkie inne charakterystyki to tylko nieudolne zblizenie sie do wzorca. Jak sobie pomysle ze ja nigdy nie osiągne takiej dokladnosci ja twoja wzorcowa charakterystyka, to mysle o porzuceniu tego zawodu. Tyle lat je licze, w zdecydowanej wiekszosci wyniki sie pokrywają z rzeczywistoscia ale mam swiadomsc ze do idealu mi bardzo bardzo daleko. Miałes szczescie, trafiłes na geniusza projektanta, wiec sie ciesz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Tyle lat je licze, w zdecydowanej wiekszosci wyniki sie pokrywają z rzeczywistoscia ale mam swiadomsc ze do idealu mi bardzo bardzo daleko. Miałes szczescie, trafiłes na geniusza projektanta, wiec sie ciesz.

 

To podaj jakiś merytoryczny przykład, zamiast wypluwać złośliwości.

We współczesnym domu CWU do znaczny udział w EP więc podzielenie tej cegiełki przez 3 przynosi OGROMNĄ zmianę w EP całości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyjścia u mnie są dwa: grzanie kablami w podłodze + panele PV 5-8 kW albo PC PW. Klimatyzacja kanałowa do schładzania latem i ew. dogrzewania w okresach przejsciowych.

http://cieplowlasciwie.pl/wynik/47vo

Wychodzi że mimo dobrego ocieplenia mam mieć 62kWh/m2*rok co wydaje się nieprawdopodobne gdyż w obecnym domu wychodzi mi około 70 przy ociepleniu styropianem 8cm, oknach dwuszybowych, wentylacji grawitacyjnej i mostkach termicznych jak byk.

Grzanie prądem wychodzi ponad 2500 zł plus CWU.

Ciepłą pompą coś koło 1000.

Nie wiem w którym kierunku pójść. Pompa musiałby być o niskiej mocy, 4kW.

 

Tu http://ziemianarozdrozu.pl/kalkulator-zuzycia-ciepla pokazuje ze w ogrzewaniu elektrycznym powinienem sie zmieścić w 2000 zł plus 500zł CWU oparte na pompie powietrznej do CWU.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...
Konsekwencje moga byc rózne- od nadtopienia izolacji ( jaka max temp topnienia izolacji), poprzez nadtopienie styro i opadniecie w konsekwencji kabla w wygrzane kanały ii dalej.. az do przegrzania kabla- bo nie bedzie odbioru nadmiaru ciepła- bo nie zadziala czujnik powietrzny/ podłogowy bo wylewka nie będzie grzana. Implikacji sporo, zadna z nich nie jest fajna.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Konsekwencje moga byc rózne- od nadtopienia izolacji ( jaka max temp topnienia izolacji), poprzez nadtopienie styro i opadniecie w konsekwencji kabla w wygrzane kanały ii dalej.. az do przegrzania kabla- bo nie bedzie odbioru nadmiaru ciepła- bo nie zadziala czujnik powietrzny/ podłogowy bo wylewka nie będzie grzana. Implikacji sporo, zadna z nich nie jest fajna.

 

Bez przesady. Kable przyczepiasz do siatki. Już to powoduje, że są kilka mm od styropianu. Nawet przed zalaniem nie mogą opaść, bo musiałyby rozpalić całą siatkę blisko 100* - już sama siatka rozprasza ciepło. W posadzce choćbyś nie wiem co robił pod kable dostanie się "wylewka". Pamiętaj do tego, że najczęściej stosujemy kable 17-18W/mb. Więc nie ma szans na osiągnięcie temperatur zagrażających kablom czy styropianowi nawet, jak z trzech stron jest otulony wylewką, a z czwartej dotykałby styropianu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bez przesady. Kable przyczepiasz do siatki. Już to powoduje, że są kilka mm od styropianu. Nawet przed zalaniem nie mogą opaść, bo musiałyby rozpalić całą siatkę blisko 100* - już sama siatka rozprasza ciepło. W posadzce choćbyś nie wiem co robił pod kable dostanie się "wylewka". Pamiętaj do tego, że najczęściej stosujemy kable 17-18W/mb. Więc nie ma szans na osiągnięcie temperatur zagrażających kablom czy styropianowi nawet, jak z trzech stron jest otulony wylewką, a z czwartej dotykałby styropianu.

 

odniosłem sie do pytana człowieka zadanego konkretnie w pewnej sprawie. Nie wiem jak u czytaniem u ciebie, chyba kiepsko. Nie podwieszono kabli do siatki, zresztą żaden z producentów na to nie zezwala- tracisz gwarancje. Tak wiec pisz na temat a nie sobie a muzom.

Edytowane przez zbyszek57
fleksja
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

^^

Kable sa na siatce i jezeli kable nie rozgrzeja sie ponad te 70 stopni to nic sie nie stanie , zreszta gadalem juz z przedstawicielem i jezeli kable nie zostaly wgniecione w izolacje a u mnie to nie mozliwe bo mam xpsa a poza tym mam polozona folie do podloglowek to nic sie nie stanie, lepiej jak bylo od spod ze 2cm betonu ale coz nie wyszlo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

odniosłem sie do pytana człowieka zadanego konkretnie w pewnej sprawie

 

Nie zacytowałeś ani nie przywołałeś żadnego nicka. Napisałeś więc ogólną prawdę objawioną.

 

Nie podwieszono kabli do siatki, zresztą żaden z producentów na to nie zezwala- tracisz gwarancje.

 

Montował monter z listy Elektry, sposób to jego propozycja i gwarancję mam.

 

Devi ma nawet dedykowane spinki DeviClip (ale mój elektryk się upierał, że zwykłe opaski są wprawdzie bardziej pracochłonne, ale pewniejsze bo nie ma szansy, żeby się rozpięły) tak pokazuje na swoim filmie.

 

 

Więc kłamiesz piszesz, że " żaden z producentów na to nie zezwala"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

az do przegrzania kabla- bo nie bedzie odbioru nadmiaru ciepła

Kabel się nie przegrzeje, to nie jest zwykły kabel oporowy.

Jest zrobiony z materiału, którego rezystancja rośnie z temperaturą - jak się gdzieś zacznie mocniej grzać, to ograniczy prąd i wydzielaną moc, w jakimś punkcie się ustabilizuje. Podejrzewam, że jest to właśnie nieco ponad 90degC.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...