Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Grillokominek w altanie i dużo dymu


kowalmisiek

Recommended Posts

Witam wszystkich.

 

Tak jak w temacie mam problem z odprowadzeniem dymu z kominka.

 

Na działce wybudowałem sobie altanę a w niej wędzarnie z projektu znalezionego w internecie. Co prawda w niej jeszcze nic nie wędziłem ale mam nadzieję że ona będzie dobrze funkcjonować. Do tej wędzarni dobudowałem taki kominek wraz rusztem do grilowania. Idea była taka żeby zrobić sobie ognisko w kominku i piec kiełbaski na ogniu.

 

Wygląda to tak: https://images84.fotosik.pl/532/1a71b60194572af5.jpg

Przepraszam że zdjęcie na serwerze zewnętrznym ale miałem problem z dodaniem zdjęcia tu na forum.

 

Palenisko ma rozmiar 60cm x 60cm. Komin to rura fi200. Jako że jest to altana to komina do nieba robić nie chciałem ze względów estetycznych a z tego co wyczytałem to minimum musi być 4m żeby grawitacyjny ciąg się wytworzył. Zastosowałem więc mechaniczny wyciąg czyli wentylator kominowy. Z wentylatorem było dużo lepiej ale i tak dym się wydobywał do środka. Nie wiem czy komin jest zbyt mały żeby odebrał cały dym czy może źle osadzony? Może powinien być komin centralnie nad paleniskiem?

 

Podpowiedzcie proszę jakieś rozwiązanie bo już trochę pieniędzy wsadziłem w to i nie chcę na chybił trafił dalej robić bo szkoda mi pieniędzy. Najchętniej jak by był jakiś fachowiec z Krakowa czy okolic który by podjechał i to obejrzał no i doradził co zrobić. Oczywiście zapłacił bym za poradę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na lato się zdejmuje okiennice i jest otwarta a na zimę się zakłada i można coś w zimie usmażyć. Jeżeli jest zamknięta to niby czemu ma dym wchodzić do środka? Wydaje mi się że to to jest komin żeby dym wyprowadził na zewnątrz. Jeśli chodzi o doprowadzenie tlenu do paleniska to pod paleniskiem jest rura która tlen doprowadza z zewnątrz.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Budując kominki otwarte dobieramy proporcja; szerokość paleniska X wysokość paleniska X głębokość paleniska >>>> wysokość X przekrój komina .

To podstawa sztuki budowania poprawnie działającego kominka otwartego .

Istotne są także inne szczegóły konstrukcji wnętrza paleniska .

Pisze to jako ZDUN który takie kominki budował od lat 80-tych i działają one nada, co mogę stwierdzić poprzez częste kontakty [ zlecenia ] dzieci danych Klientów .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Panie Darku. Dziękuje za odpowiedź. Rozmiary paleniska znam u siebie. Szerokość 60cm głębokość 60cm wysokość 180cm. Komin ma fi200. Wysokość komina jest mała bo po 1 jak by to wyglądało a po 2 rurę 4m czy większą by mógł wiatr złamać. Obecnie komin ma koło 3m wysokości. Na to miałem założony wentylator wyciągowy który nie dawał sobie rady. Jak bym mógł prosić o fachową poradę był bym bardzo wdzięczny. Myślę o przebudowie komina tylko nie jestem fachowcem i jaki komin by dał radę z odprowadzenie spalin. Jaki rozmiar komina? Czy komin lepiej będzie usytuować centralnie na środku paleniska czy po boku i rurą skośną doprowadzać spaliny? Ewentualnie jakiej mocy wentylator zastosować do paleniska bo sam komin jako że nie jest wysoki to nie wytworzy ciągu?

 

Jutro postaram się zrobić jakiś rysunek techniczny tego paleniska wraz z wymiarami. Za fachową poradę mogę zapłacić bo już na to wydałem dużo pieniędzy i nie chcę znowu wywalić pieniędzy w błoto.

Edytowane przez kowalmisiek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...