Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Grzanie PC PW w II taryfie


tede80

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 440
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Limit ustawowy masz tylko na energię czynną. Opłaty dystrybucyjne masz różne.

 

Tego nie wiem, nie dostałem rachunku.

 

Tak czy siak, bedę próbował jednak ogrzewać się póki co z niższą krzywą, PC bez kagańca i na starcie nie więcej niż 15h (zamiast 10h wcześniej w tanich godzinach) dziennie. Wyższy COP (wyższe temp.za dnia i niższa yemp.na krzywej) powinny być barfziej ekonomiczne niż rózniece za opłaty dystrybucyjne dla taniej taryfy.

Reszta sprzętów w domu bez zmiqn- tylko w taniej o ile jest taka możliwość.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale po przekroczeniu 2k kWh jest stała cena energii i przesyłu. Chyba, że czegoś nie wiem o nowych warunkach.

Po pierwszym rachunku będę już wiedział na 100% :)

 

podaj źródło...

nie znajdziesz....to nie dotyczy przesyłu...a koszty przesyłu także poszły sporo do góry

bardzo wiele ludzi się na to łapie...a prawda jest zupełnie inna

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

podaj źródło...

nie znajdziesz....to nie dotyczy przesyłu...a koszty przesyłu także poszły sporo do góry

bardzo wiele ludzi się na to łapie...a prawda jest zupełnie inna

 

I dlatego napisałem, że czekam na rachunek i wtedy zobaczę jakie są opłaty dystrybucyjne dla każdej z taryf.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

podaj źródło...

nie znajdziesz....to nie dotyczy przesyłu...a koszty przesyłu także poszły sporo do góry

bardzo wiele ludzi się na to łapie...a prawda jest zupełnie inna

 

Ok, więc jest tak.

Opłata dystrybucyjna nie uległa zmianie i jest taka jak w roku ubiegłym czyli 0,23670 i 0,04680. Opłaty za energie odpowiednio 2T i 1T 0,54700 i 0,26500

Ale w tabeli jaką załączyłem jest info, że po przekroczeniu 2k kWh cena energii dla 1 i @T to 0,8585...

Więc nie wiem już jak mam to rozumieć...

 

Teraz pytanie ile trzeba by było zużyć kWh w taniej taryfie( tylko ze względu na opłaty przesyłowe), aby dalej było ekonomicznie grzać tylko w 2T.

tauron.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, więc jest tak.

Opłata dystrybucyjna nie uległa zmianie i jest taka jak w roku ubiegłym czyli 0,23670 i 0,04680. Opłaty za energie odpowiednio 2T i 1T 0,54700 i 0,26500

Ale w tabeli jaką załączyłem jest info, że po przekroczeniu 2k kWh cena energii dla 1 i @T to 0,8585...

Więc nie wiem już jak mam to rozumieć...

 

Teraz pytanie ile trzeba by było zużyć kWh w taniej taryfie( tylko ze względu na opłaty przesyłowe), aby dalej było ekonomicznie grzać tylko w 2T.

 

Cena dystrybucji nie jest taka sama jak w roku ubiegłym! Nie chce mi się tego teraz dokładnie szukać, ale jak oglądałem Tauron, to był 2 tabele - jedna do stosowania w 2023 z cenami z 2022 do stosowania z odbiorcami uprawnionymi i druga, na której były już normalne ceny za 2023 - sporo wyższe :)

To taryfa dystrybucyjna zatwierdzona przez prezesa URE.

dla porównania - obszar Gliwice - ceny dystrybucji dla G13 (netto) odpowiednio za 2022 T1=0,1361, T2=0,2408, T3=0,0253 (do tego stawka jakościowa 0,0095)

Z kolei dla 2023 jest to odpowiednio T1=0,2042, T2=0,3613, T3=0,0378 i stawka jakościowa=0,0242

To wszystko ceny netto, widać wyraźnie, że ceny dystrybucji sporo(!) wzrosły

Tak, zadałem sobie ten trud, bo nie mogę czytać takich głupot, jak to ceny dystryvucji pozostały na takim samym poziomie xD

Edytowane przez JTKirk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Opłata dystrybucyjna nie uległa zmianie i jest taka jak w roku ubiegłym czyli 0,23670 i 0,04680. Opłaty za energie odpowiednio 2T i 1T 0,54700 i 0,26500

 

U mnie (PGE) i dystrybucja, i sama energia znacznie wzrosła. Tyle, że sama energia oparła się o ograniczenie ustawowe i wynosi tyle samo w G11 i obydwu strefach G12. Dystrybucja ciągle robi różnicę.

 

Ciekawi mnie, jak będą wyglądały wyniki spółek energetycznych. Bo wcale zeszłoroczne słabo nie wyglądają. Ktoś nas robi w oko i obstawiam, że pomimo stawania a rzęsach kreatywnych księgowych za 2023 r. spółki pochwalą się rekordowymi zyskami.

 

BTW. Na Twoim załączniku nic nie widać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za poprzedni rok wynik będą bardzo dobre bo elektrownie kupowały węgiel po starych cenach. Jak zaaneksują umowy to zysk przejdzie z elektrowni do kopalni.

 

Np. tu mamy 81% podwyżki wegla od bogdanki dla enei.

 

Zacytujesz, gdzie w tym aneksie jest zmiana ceny? Ja rozumiem, że w związku ze spadkiem importu z Rosji zmienia się wolumen a tym samym wartość. A nie że powodem zmiany wartości umowy jest zmiana ceny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to źle rozumiesz. Polskie elektrownie nie kupowały węgla z rosji. Import węgla szedł do śmieciuchów (nadal idzie tylko z innego kierunku).

 

Zmiana wartości umowy to zmiana ceny, nie wolumenu. Wg umowy wolumen może się rocznie wahać o 5% nie 80%.

 

Umowa przewiduje 20 lat kalendarzowych dostaw węgla dla potrzeb nowo budowanego bloku Elektrowni Kozienice S.A. Szacunkowa wartość Umowy wg cen dostaw roku bieżącego wynosi 11,248 mld złotych netto bez uwzględnienia tolerancji ilościowej wolumenu +/- 5% wynikającej z Umowy.

 

Umowa przewiduje następujące warunki: 1. Ceny węgla energetycznego ustalane będą na dany rok kalendarzowy fizycznych dostaw w drodze negocjacji z uwzględnieniem dynamiki zmiany cen dostaw węgla energetycznego w kraju;

Edytowane przez marvinetal
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cena dystrybucji nie jest taka sama jak w roku ubiegłym! Nie chce mi się tego teraz dokładnie szukać, ale jak oglądałem Tauron, to był 2 tabele - jedna do stosowania w 2023 z cenami z 2022 do stosowania z odbiorcami uprawnionymi i druga, na której były już normalne ceny za 2023 - sporo wyższe :)

To taryfa dystrybucyjna zatwierdzona przez prezesa URE.

dla porównania - obszar Gliwice - ceny dystrybucji dla G13 (netto) odpowiednio za 2022 T1=0,1361, T2=0,2408, T3=0,0253 (do tego stawka jakościowa 0,0095)

Z kolei dla 2023 jest to odpowiednio T1=0,2042, T2=0,3613, T3=0,0378 i stawka jakościowa=0,0242

To wszystko ceny netto, widać wyraźnie, że ceny dystrybucji sporo(!) wzrosły

Tak, zadałem sobie ten trud, bo nie mogę czytać takich głupot, jak to ceny dystryvucji pozostały na takim samym poziomie xD

 

Widzisz, ja podałem ceny opłat dystrybycyjnych z porównaniem rachunku za przełom grudnia i stycznia (a więc raczej w nowych cenach za przesył) oraz rachunków za wcześniejaze niesiące 2022r i te opłaty są identyczne. Nie dostałem rachunku za przełom stycznia i lutego więc nic więcej nie wiem.

 

BTW.

Zamiast łapać innych za słowa, może warto zastanowić się nad zmianą "taktyki" ogrzewania po wprowadzonych zmianach, bo wydaje się, że ogrzewając dalej tylko w tanich godzinach po przekroczeniu limitu- wcale ekonomicznie być już nie musi :)

Edytowane przez MartyyMcFly
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja powiem to tak nie ma to żadnego ekonomicznego sensu

Dawniej tak kiedy cena była 3x niższa ale teraz różnica jest minimalna a pompa kilkugodzinny przestój musi nadrobić

Prad w tauronie rejon Zakopane

Taryfa I 1.31 zł

Taryfa II 0.98 ZL

Taryfa G11 to 1.21 ZL

Są to ceny po przekroczeniu pseudo limitów brutto z opłatami

Edytowane przez Tomasz197710
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja powiem to tak nie ma to żadnego ekonomicznego sensu

Dawniej tak kiedy cena była 3x niższa ale teraz różnica jest minimalna a pompa kilkugodzinny przestój musi nadrobić

Prad w tauronie rejon Zakopane

Taryfa I 1.31 zł

Taryfa II 0.98 ZL

Taryfa G11 to 1.21 ZL

Są to ceny po przekroczeniu pseudo limitów brutto z opłatami

 

Ja zużywam w domu ok 70% całej energii w taniej taryfie. Więc gdyby różnice w przesyle były tak duże, to warto było by pozostać w G12W.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ceny brutto w PGE: I taryfa/ II taryfa / opłaty 2022 - 0,81 / 0,43 / 25,85 2023 do 2000 kWh 0,95 / 0,50 / 29,84 i powyżej 2000 kWh 1,48 / 0,99 / 36,18[TABLE]

[TR]

[TD=class: xl65, width: 235, colspan: 5][/TD]

[/TR]

[/TABLE]

[TABLE]

[TR]

 

[/TR]

[/TABLE]

[TABLE]

[TR]

[TD=class: xl65, width: 213, colspan: 5][/TD]

[/TR]

[/TABLE]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...