Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

(nie)Opłacalność Gruntowej Pompy Ciepła?


Recommended Posts

jeśli nie masz OZC, to skąd wiesz jaka "moc" pompy? a moc determinuje cenę...

czy wiesz chociaż jaki masz grunt? przy głębinowym nie jest to aż tak ważne, ale procenty ceny robi :p

no i skad wiedza ile metrów odwiertów potrzebujesz?

 

Glębokość odwiertów ma być ustalona na postawie gruntu po pierwszym odwiercie. Założenie jest pesymistyczne. Rożnice w cenach pomp są niewielkie, przecież nie mam 2x przeszacowanego wyliczenia przez projektanta, więc pompa 4kW mi nie grozi.

 

a o tym, że to jedne z najdroższych pomp to zupełnie pewnie nie wpływa na cenę :p

 

poszukaj czegoś tańszego

 

 

a jak rozumiem gaz masz w działce? bo cena 20 za przyłącze z kotłem itp. to niedużo..

 

Możesz coś zaproponować? Bo czytam na forum kilka razy że NIBE najdroższa, ale patrząc na jakiegoś polskiego producenta różnica jest niewielka a opinie dużo gorsze. Znalazłem coś za 25tyś, da radę jeszcze taniej?

 

Tak, gaz mam 5m od granicy.

 

Widzę że na tym podforum wszyscy są za pompą ciepła, po części mnie to cieszy. Muszę tylko zmniejszyć koszt instalacji/urządzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 230
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Wszystko ładnie w teorii OZC itp. Pompa ciepła zabawka dla bogatych w obecnych czasach...Bierz kocioł kondensacyjny jak blisko Masz gazociąg...do pompy ciepła dolicz coroczny kosztowny serwis i naprawę w razie zepsucia(jeszcze większy koszt)...amortyzacja wyliczona teoretycznie - śmiech na sali.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakie przeglądy? Bardziej bezobsługowego jak gruntówka urządzenia nie ma. Co do kosztów to wszyscy przeliczają teoretyczne wartości. Z doświadczenia wiem, że w G12 i czego chyba nikt wcześniej nie poruszył przy 100% podłogówce wyjdzie max 1700 zł rocznie, chyba, że jakiś dramat się wydarzy z izolacją. Na oko 240 m odwiertów wystarczy. Ilość odwiertów dobiera się do pompy i jeżeli COP będzie 5 to może być potrzeba wiercenia więcej. Zależy też od geologii.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak an szybko bo temat widzę rozwojowy.

 

Dom 240m2 i 16000kWh to bardzo optymistycznie, bo pewnie zaprojektowana temperatura wewnątrz 20st.C a nie 23 st.C i jeszcze bez CWU i wtedy wychodzi tak fajnie.

A życie pokaże pewnie coś około 18000kWh + 3500kWh na CWU

 

i teraz jak będzie kosztować ogrzewanie

Pompa Gruntowa z COP 4,4(max!!!) ogrzewanie cały rok = 1954zł gównie tania taryfa KOSZT INSTALACJI 50tyś ( te 70tyś to grubo policzone)

Pompa Powietrzna z COP 3,3(średnio przez cały rok) ogrzewanie cały rok = 2606 głównie tania taryfa KOSZT INSTALACJI 28tyś na Panasonic i opcja full wypas

Ogrzewanie Prądem z COP 1(no niestety) ogrzewanie cały rok = 8600zł (głownie tania taryfa) KOSZT INSTALACJI 8tyś zł (zaraz niektórzy napiszą że grzałka kosztuje 500zł i strasznie kłamię)

a jeszcze ogrzewanie gazem (1kWh =0,23gr) = 4945 roczny koszt ogrzewania KOSZT INSTALACJI ok. 15-18tyś.(jak gaz w miarę blisko no i bez komina, jak trzeba budować komin, to prawie lepiej prądem grzać :-) )

 

 

Czas amortyzacji:

Powietrzna / Gruntowa = 652zł / 22000 zł = 33,7 lat, czyli dopiero po 34latach gruntowa zacznie się opłacać.

Powietrzna / Prąd = 5994zł / 20000 zł= 3,3lat, czyli w 4 roku użytkowaniu powietrzna już będzie tańsza od prądu, a nawet jak kupisz sobie grzałkę ze złomu za 500zł to itak powietrzna pokona prąd po 5 latach.

Gruntowa / Prąd = 6646zł / 42000 zł = 6,3lat czyli gruntówka zwróci się po 6 latach w porównaniu z prądem.

Powietrzna / Gaz = 2339 / 11500 zł = 4,9 lat, czyli pompa powietrzna będzie tańsza od gazu w piątym roku użytkowania

 

Czyli najgorsze co możesz zrobić to zamontować sobie prąd do grzania, no ale Kaizen mówi ze go za darmo załatwi.... .buahahaha :-)

 

Podsumowując, ciężko przebić pompę powietrze woda, są jeszcze opcje z pompami woda-woda gdzie to też fajnie wychodzi ale jakość wody mamy tak słabą że nawet nie będę proponował.

Edytowane przez CNC_POMPY_CIEPLA
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko ładnie w teorii OZC itp. Pompa ciepła zabawka dla bogatych w obecnych czasach...Bierz kocioł kondensacyjny jak blisko Masz gazociąg...do pompy ciepła dolicz coroczny kosztowny serwis i naprawę w razie zepsucia(jeszcze większy koszt)...amortyzacja wyliczona teoretycznie - śmiech na sali.

 

Racja, mało kto ma tak bliski dostęp do nitki gazu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak bym zrobił.

 

Ja gaz mam już w działce ze skrzynką, ale raczej zdecydowany jestem na PC PW. W zależności od założeń(ile poprawione względem OZC, ile CWU, jaki COP i ile % drogiej taryfy) wychodzi mi, że na plus będę po 6-8 latach.

 

Gaz ma dla mnie natomiast też swoje zalety. Niezależnie od tego jaki kocioł wybiorę, wystarczy. Nie ma problemu czy dołożyć 2-3k pln na PC z wyższego szeregu czy tańsza i mniejsza wystarczy. 24/7 ta sama cena, szybsze grzanie CWU - bez okienek taryfowych, przy braku prądu pójdzie z UPS (w zeszłym roku miałem ponad 24h przerwy w dostawie prądu).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U nas wycena z monatżem i materiałami ponad 73k PLN(dla 187m2, po podłodze 225m2), ale w tym jest też podłogówka w całym domu(z materiałem). Sama pompa niecałe 35k PLN, wybraliśmy NIBE gruntową z funkcją chłodzenia. Porównywaliśmy koszty położenia podłogówki i hydrauliki z innymi firmami, i zdecydowanie opłaca nam się wziąć kompletną usługę. Nie chodzi nawet o to, że wycena jest kilka zł z metra tańsza niż jakbyśmy robili to oddzielnie, ale o to, że panowie zrobią nam usługę kompleksowo i nie będziemy się niczym przejmować. Załapaliśmy się też na 5 000 zł dotacji szwedzkiej, co było miłym dodatkiem.

 

Na pompę byliśmy zdecydowani odkąd tylko podjęliśmy decyzję o budowie. Wygoda, można ją zainstalować gdziekolwiek(nie potrzeba kotłowni, może być szafa w przedpokoju). Co prawda instalacja zwraca się po wielu latach, ale dla nas zalet jest niezdecydowane więcej niż wad. Te 1,5-2 tysiące rocznie mniej na ogrzewaniu to odczuwalna różnica w portfelu. Owszem, teraz musimy wydać więcej, ale przy budowie domu koszty i tak są ogromne, więc zależy nam, żeby zastosowane rozwiązania umożliwiły jego względnie tanią eksploatację.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja gaz mam już w działce ze skrzynką, ale raczej zdecydowany jestem na PC PW. W zależności od założeń(ile poprawione względem OZC, ile CWU, jaki COP i ile % drogiej taryfy) wychodzi mi, że na plus będę po 6-8 latach.

 

Gaz ma dla mnie natomiast też swoje zalety. Niezależnie od tego jaki kocioł wybiorę, wystarczy. Nie ma problemu czy dołożyć 2-3k pln na PC z wyższego szeregu czy tańsza i mniejsza wystarczy. 24/7 ta sama cena, szybsze grzanie CWU - bez okienek taryfowych, przy braku prądu pójdzie z UPS (w zeszłym roku miałem ponad 24h przerwy w dostawie prądu).

 

My planujemy podłogówkę z glikolem- trzyma ciepło kilkanaście godzin, więc przerwy w dostawie prądu nie powinny stanowić problemu. Mamy też kominek, więc awaryjnie można się dogrzać. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U nas wycena z monatżem i materiałami ponad 73k PLN

[...]

Te 1,5-2 tysiące rocznie mniej na ogrzewaniu to odczuwalna różnica w portfelu.

 

65000/2000=32,5

A powiedz mi, jakie zalety (poza samym kosztem prądu) ma gruntowa PC nad grzaniem kablami? Finansowo zwróciłaby się po 32,5 latach, jak widać, gdyby ani grosza w tym czasie nie trzeba było wydać na konserwację i naprawy. Naprawdę wierzysz, że tyle lat wytrzyma? Pół biedy jak nawali samo urządzenie. Gorzej, jak DZ.

 

A powiedz jeszcze, jakie masz warunki gwarancji w tej ofercie. Jak często i ile $ za przegąd?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jasiek71, wiele tematów to dobrze pokazuje. Dla mnie z tego wniosek taki, że prawda leży po środku. Aktualnie zdecydowałem się na OZC, będę dalej myślał z wyliczeniami forumowego OZC guru w ręku. Fan ekogroszku by wykazał swoją rację.

 

Na pompę byliśmy zdecydowani odkąd tylko podjęliśmy decyzję o budowie..

 

No ja staram się nie mieć takich założeń. Wiele się nauczyłem od momentu jak podjąłem decyzje o budowie. A niezmienianie zdania może prowadzić do złych decyzji (typu dom pasywny z okresem zwrotu 50 lat, dla idei).

 

To co może pompa ciepła, a nie mogą inne opcje to jeszcze chłodzenie podłogowe. Jeśli faktycznie miałoby to działać to jest to jakiś dodatkowy plus w bilansie, dopłata do komfortu. Klima tania też nie jest. Ale opinie o tym są różne, podobnie jak o GWC.

 

Widząc jeszcze sąsiednie dyskusje o pompach powietrznych muszę zgłębić temat. Wydawało mi się że to działa do -5°C, poniżej to tak jakbym grzał grzałką z COP 1. Jednak niektóre wypowiedzi nastawiają optymistycznie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

żeby takie powierzchniowe chłodzenie było efektywne to musiało by być sufitowe a nie podłogowe.

Trzeba też tutaj uważać na porady dotyczące ogrzewania kablami kogoś kto zna to tylko z teorii.

 

W pierwszej kwestii kolega jak najbardziej ma racje, jedyna pociecha z tej zimnej podłogi to tyle że jak w domu jest 28st.C to wszystko co zimne jest przyjemne :-)

 

No a z drugim to aż do kwadratu się zgadzam :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

My planujemy podłogówkę z glikolem- trzyma ciepło kilkanaście godzin, więc przerwy w dostawie prądu nie powinny stanowić problemu.

Że co???

Glikol czy woda w rurach podłogówki nie robi praktycznie żadnej różnicy.

A jeśli jesteś aptekarzem to przy glikolu (czy raczej mieszaninie) akumulację ciepła będziesz miał mniejszą....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na pompę byliśmy zdecydowani odkąd tylko podjęliśmy decyzję o budowie. Wygoda, można ją zainstalować gdziekolwiek(nie potrzeba kotłowni, może być szafa w przedpokoju). Co prawda instalacja zwraca się po wielu latach, ale dla nas zalet jest niezdecydowane więcej niż wad. Te 1,5-2 tysiące rocznie mniej na ogrzewaniu to odczuwalna różnica w portfelu. Owszem, teraz musimy wydać więcej, ale przy budowie domu koszty i tak są ogromne, więc zależy nam, żeby zastosowane rozwiązania umożliwiły jego względnie tanią eksploatację.

 

Z tym "gdziekolwiek" to byłbym ostrożny. Przy PC powietrznej też czytałem, że jednostka wewnętrzna działa jak lodówka, lub ciszej. I, po wizytach u dwóch użytkowników PC PW Panasonica (7 i 9kW), faktycznie tak jest. Tyle, że jest to dla mnie odpowiednik lodówki, której miejsce dawno jest już na śmietniku. W życiu jednostki wewn. bym nie zamontował w miejscu dla niej nieprzeznaczonym. Może przy gruntowej jest lepiej. Choć wątpię.

 

My planujemy podłogówkę z glikolem- trzyma ciepło kilkanaście godzin, więc przerwy w dostawie prądu nie powinny stanowić problemu. Mamy też kominek, więc awaryjnie można się dogrzać. ;)

 

W czym glikol ma pomóc? Dla mnie kominek nie może być ogrzewaniem awaryjnym. CO(w jakiejkolwiek formie) + akumulacja ma to zapewnić.

 

żeby takie powierzchniowe chłodzenie było efektywne to musiało by być sufitowe a nie podłogowe.

Trzeba też tutaj uważać na porady dotyczące ogrzewania kablami kogoś kto zna to tylko z teorii.

 

Trzeba też uważać na teorie przeciwko kablom. Zazwyczaj oznacza to, że ktoś nie opanował nawet tabliczki mnożenia do 10.... Standardem tego forum jest to, że jeżeli ktoś jest przeciwko kablom bez przedstawienia obliczeń, jest zwykłym przygłupem.

Edytowane przez agb
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jasiek71, wiele tematów to dobrze pokazuje. Dla mnie z tego wniosek taki, że prawda leży po środku. Aktualnie zdecydowałem się na OZC, będę dalej myślał z wyliczeniami forumowego OZC guru w ręku. Fan ekogroszku by wykazał swoją rację.

 

 

 

No ja staram się nie mieć takich założeń. Wiele się nauczyłem od momentu jak podjąłem decyzje o budowie. A niezmienianie zdania może prowadzić do złych decyzji (typu dom pasywny z okresem zwrotu 50 lat, dla idei).

 

To co może pompa ciepła, a nie mogą inne opcje to jeszcze chłodzenie podłogowe. Jeśli faktycznie miałoby to działać to jest to jakiś dodatkowy plus w bilansie, dopłata do komfortu. Klima tania też nie jest. Ale opinie o tym są różne, podobnie jak o GWC.

 

Widząc jeszcze sąsiednie dyskusje o pompach powietrznych muszę zgłębić temat. Wydawało mi się że to działa do -5°C, poniżej to tak jakbym grzał grzałką z COP 1. Jednak niektóre wypowiedzi nastawiają optymistycznie.

 

Cały Twój problem nie wynika wcale z faktu, iż PC są drogie. Bardziej wygląda na to, iż marzy Ci się niemały dom, ale niespecjalnie Cię na niego stać.

 

Bo dom będzie kosztował 600 000 zł a szarpiesz się niesamowicie o jakieś drobne 20 000 zł, więc albo nie masz tyle ile trzeba albo marzy Ci się aby instalacja dla dużego domu kosztowała grosze.

 

Zobacz sobie dzienniki budowy domów dobrze ocieplonych, o powierzchni po podłogach 120 m2, ile tam wydali na instalację, ile ich kosztował cały dom. Ty chcesz mieć jakby takie dwa.

 

Reasumując, jak nie staniesz to dupa z tyłu. Duży dom, duże koszty instalacji i niemałe utrzymania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

miloszenko, nie wiem skąd takie wnioski. To że buduję duży dom nie znaczy że mogę(albo chcę) budować nie licząc niczego. Czy opłaca się montować taką a nie inną pompę ciepła, okna, ociepelnie, zawsze warto przeliczyć i popatrzeć na amortyzację. Czy to dom 100m², czy 300m².
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...