Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

(nie)Opłacalność Gruntowej Pompy Ciepła?


Recommended Posts

Za ten post dostaniesz bana.Może nie od razu,ale admin ma DZ przy 3h pracy ok 3deg.Więc chyba nie pije z radości.

Poprawnie zrobione DZ,oczywiście po rekonesansie warunków,może dać 5-8deg nawet przy -10deg na zewnątrz.A wtedy Twoje wyliczenia będą zgoła inne.

Reasumując,masz rację -tutaj nie ma takich co "poprawnie : DZ wykonają :)

 

Też uważam, że przy obecnym klimacie powietrzna jest ekonomiczniejszym rozwiązaniem. Chciałbym też, żeby trafiła się mam choć raz zima jak w latach 80-tych z temperaturą -20 przez bite 2 miesiące w dzień i noc - te piękne wyliczenia z 50-letnimi czasami zwrotu z inwestycji przewróciły by się do góry nogami.

 

Panie nie mój, a mógłbyś mi objaśnić co mi da te 5-8 stopni na d.z. ??? U mnie np. mam teraz 2,5 stopnia i pewnie musiałbym dowiercić jeszcze z 60 metrów x 70zł żeby to osiągnąć. Wzrośnie mi COP o 0.2, czy jaką inną korzyść odniosę ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 230
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Gość Arturo72
Pierdzielisz po raz kolejny kupiłeś od firmy której byłeś niejako wspólnikiem .Jeśli tak podajemy info to ja kupiłem pc gruntową inwerter za 18 K . drobny fakt o którym nie. warto wspominać to to że właścicielem firmy od której zakupiłem tą pc wraz z kompletnym montażem byłem ja

Błąd w rozumowaniu :)

Atlanica Extense 8kW kupiłem jako zwykły klient obcego sobie instalatora za 21000zl.Zamiana na T-CAP-a była związana z dopłatą 1000zl ale nie doplacilem ze względu na stratę zaliczki za obsuwe terminu.

Druga sprawa to było 6 lat temu gdzie były inne ceny niż dzisiaj i taka extensa kosztowała 16tys.zl.

 

Ale dobra,porównaj sobie dzisiejsze ceny gruntowej i powietrznej ale roczna różnica w rachunkach pozostanie na poziomie 250zl a różnica w inwestycji ?? :D

Przez ten czas nic nie wybuchło a obecna temp.DZ to 2st.C :D

Edytowane przez Arturo72
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
@arturo72 trafiłeś w sedno jeszcze nic nie wybuchło bo jak p....nie to te twoje 40lat zwrotu z inwestycji to będzie można w bajki wsadzić. A Jeb...nie ze 100% pewnością i co wtedy powiesz...że twoje wywody to dyrdymaly?

Jakie 40 lat zwrotu z inwestycji ???

Młotek proponuję albo twardą ścianę ;)

Chciałem grzać prądem czyli Kospelem za 3tys.zl a lyknalem pompę za 20 klocków. Różnica w inwestycji 17tys.zl.

Przy prądzie z Kospelem przez te 5 lat na c.o+cwu zuzylbym 48000kWh czyli w PLN 14400zl a zuzylem 16000kWh czyli 4800zl czyli tak jak przewidywalem pompa będzie "na plus" już za 1.5 roku.

O jakich 40 latach piszesz ???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
@Arturo72

Być może jakbyś czytał swoje posty przed wysłaniem ich to twoje wypowiedzi byłyby coś warte a tak no cóż...

Być może chodziło Ci o pompę gruntową to z tym się zgodzę jeśli chodzi o 40 lat :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakie 40 lat zwrotu z inwestycji ???

Młotek proponuję albo twardą ścianę ;)

Chciałem grzać prądem czyli Kospelem za 3tys.zl a lyknalem pompę za 20 klocków. Różnica w inwestycji 17tys.zl.

Przy prądzie z Kospelem przez te 5 lat na c.o+cwu zuzylbym 48000kWh czyli w PLN 14400zl a zuzylem 16000kWh czyli 4800zl czyli tak jak przewidywalem pompa będzie "na plus" już za 1.5 roku.

O jakich 40 latach piszesz ???

Też nie wiem o jakich 40 latach mowa -- bo nawet jak się sypnie sprężarka czy inna elektronika, to MOŻE zwiększy się o 2-3 lata. Ale na obecnym etapie to gdybanie, bo ja mam w salonie gówno chińskie i działa już 10 lat (raz serwis wezwałem bo uznałem że wypadałoby dobić czynnika po tylu latach -- ale weszło tyle co kot napłakał i działa dalej). Niemniej jednak przestań dalej powielać w kółko nieprawdę, że PC GW się zwraca dużo dłużej (a szczególnie 40 lat). GW z wymiennikiem poziomym o zbliżonych parametrach do Twojej PW (a właściwie nawet nie do obecnej, bo przecież przewymiarowana, tylko odpowiedniej do zapotrzebowania projektowego) można zrobić w niewiele większych pieniądzach (w 25 można się zamknąć, tj. ecopol 6kW dla A0W35 -- 14k brutto + adekwatny do mocy pompy wymiennik 6-8k brutto), a parametry pracy DZ/GZ, szczególnie jak przyjdzie do tęższych zim, będą lepsze na GW niż na PW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
weekend się dopiero zaczyna, ale zaczynam rozumieć co kierowało Tobą przy podejmowaniu niektórych decyzji - Daj Ci Boże jak żonę poznałeś na odwyku...

"TWÓJ" Pan ponownie wysłał Cię na pierwszy front ? ;)

Co mną kierowało przy wyborze źródła ciepła ?

To nie tajemnica,przede wszystkim komfort i to było priorytetem a w drugiej kolejności stosunek kosztów źródła ciepła vs koszty eksploatacji.

Dlatego wybieralem prąd lub powietrzna pompa ciepła.

Gruntowa pompa ciepła ze względu na brak żadnych zalet odpadła w przedbiegach podobnie jak gaz ziemny.

To żadna tajemnica.

 

Żonę poznałem jak miałem 18 lat :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks później...
Też uważam, że przy obecnym klimacie powietrzna jest ekonomiczniejszym rozwiązaniem. Chciałbym też, żeby trafiła się mam choć raz zima jak w latach 80-tych z temperaturą -20 przez bite 2 miesiące w dzień i noc - te piękne wyliczenia z 50-letnimi czasami zwrotu z inwestycji przewróciły by się do góry nogami.

 

Panie nie mój, a mógłbyś mi objaśnić co mi da te 5-8 stopni na d.z. ??? U mnie np. mam teraz 2,5 stopnia i pewnie musiałbym dowiercić jeszcze z 60 metrów x 70zł żeby to osiągnąć. Wzrośnie mi COP o 0.2, czy jaką inną korzyść odniosę ?

 

Witam,

 

Przy obecnym ociepleniu naszego klimatu bardziej opłacalnym rozwiązaniem może być wykorzystanie powietrznej pompy ciepła. Mimo ograniczenia pracy do -20oC oraz niższej rocznej sprawności w porównaniu do gruntowej pompy ciepła, znacznie niższe koszty inwestycyjne pozwolą na kompensację wyższych kosztów ogrzewania na przestrzeni wielu sezonów grzewczych. Proszę zwrócić uwagę, że występowanie temperatury poniżej -5⁰C na terenie Warszawy występuje jedynie przez około 168 godzin rocznie (według http://portpc.pl/arkusze/ plik do pobrania: "Dane klimatyczne -Polska"). W tych parametrach powietrzna pompa ciepła będzie pracowała z niższym COP, natomiast w ciągu pozostałej pracy COP będzie znacznie wyższe.[moderowano]

Chętnie odpowiem na ewentualne pytania.

Pozdrawiam,

________________________________

Konsultant marki Buderus

Edytowane przez Tomaszs131
Reklama wykraczająca po za ramy PP.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 months później...

Cześć.

Mieszkam w 2 letnim domu parterowym z poddaszem użytkowym o powierzchni 100m użytkowych+ piwnica. Dom ma nie najgorszą izolacje- 20cm ściany, 25cm sufit, okna 3 szybowe. Na całości mam ogrzewanie podłogowe. W piwnicy mam kocioł na drewno.

Tak się składa, że łapie się na 90% dofinansowania w programie czyste powietrze. Chcę zamontować pompę ciepła. Nie wiem czy kupić wypasioną powietrzną czy polską gruntową. Oczywiście będzie to służyć również do cwu. Na powietrzną jest dotacja do 30tyś, na gruntową 45tyś. Odwierty też się wliczają do kosztów. Mieszkam w najzimniejszym rejonie Polski, więc gruntowa chyba będzie pewniejsza? Eksploatacja którego typu pompy jest tańsza? Teoretycznie która dłużej będzie działała? Co byście wybrali na moim miejscu przy takim dofinansowaniu?

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakie 40 lat zwrotu z inwestycji ???

Młotek proponuję albo twardą ścianę ;)

Chciałem grzać prądem czyli Kospelem za 3tys.zl a lyknalem pompę za 20 klocków. Różnica w inwestycji 17tys.zl.

Przy prądzie z Kospelem przez te 5 lat na c.o+cwu zuzylbym 48000kWh czyli w PLN 14400zl a zuzylem 16000kWh czyli 4800zl czyli tak jak przewidywalem pompa będzie "na plus" już za 1.5 roku.

O jakich 40 latach piszesz ???

 

Coś nie tak z matmą u ciebie. Piszesz że odnosisz się do 5 lat, więc różnica wynosi 9600 zł ale wciągu 5 sezonów, więc wyzerowanie nastąpi gdzieś po 8 latach i 11 miesiącach. Potem jest in plus dla pompy pod warunkiem bezusterkowej pracy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć.

Mieszkam w 2 letnim domu parterowym z poddaszem użytkowym o powierzchni 100m użytkowych+ piwnica. Dom ma nie najgorszą izolacje- 20cm ściany, 25cm sufit, okna 3 szybowe. Na całości mam ogrzewanie podłogowe. W piwnicy mam kocioł na drewno.

Tak się składa, że łapie się na 90% dofinansowania w programie czyste powietrze. Chcę zamontować pompę ciepła. Nie wiem czy kupić wypasioną powietrzną czy polską gruntową. Oczywiście będzie to służyć również do cwu. Na powietrzną jest dotacja do 30tyś, na gruntową 45tyś. Odwierty też się wliczają do kosztów. Mieszkam w najzimniejszym rejonie Polski, więc gruntowa chyba będzie pewniejsza? Eksploatacja którego typu pompy jest tańsza? Teoretycznie która dłużej będzie działała? Co byście wybrali na moim miejscu przy takim dofinansowaniu?

pzdr

 

ja bym brał gruntową :) za 45 tys. znajdziesz PL z odwiertami np. silesiaterm dopłacisz 4500zł i masz spokój :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć.

Mieszkam w 2 letnim domu parterowym z poddaszem użytkowym o powierzchni 100m użytkowych+ piwnica.

[..]

Co byście wybrali na moim miejscu przy takim dofinansowaniu?

pzdr

 

Nie napisales jakie masz warunki, czy mieszkasz na skale na piachu czy na podmoklym terenie. Wiesz co masz w ziemi ? Tez mieszkam w IV strefie i w stopce masz co wybrałem (u mnie praktycznie sam piach i zwir) ,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...