Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

(nie)Opłacalność Gruntowej Pompy Ciepła?


Recommended Posts

Wiem, że gruntowa mniej zużyje prądu, ale bardziej bym zaufał dla PW panasonica lub mitsubishi niż dla krajowej gruntowej. Jaki jest orientacyjny koszt eksploatacji pomp silesiaterm ? Oczywiście nie licząc prądu? Pochodzi to z 5 lat bez usterek?

Warunki mam bardzo gliniaste. W studni obok domu woda jest ok 8m poniżej poziomu gruntu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 230
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Wiem, że gruntowa mniej zużyje prądu, ale bardziej bym zaufał dla PW panasonica lub mitsubishi niż dla krajowej gruntowej. Jaki jest orientacyjny koszt eksploatacji pomp silesiaterm ? Oczywiście nie licząc prądu? Pochodzi to z 5 lat bez usterek?

Warunki mam bardzo gliniaste. W studni obok domu woda jest ok 8m poniżej poziomu gruntu.

 

dałem tylko przykład a pochodzić pochodzi na pewno :) ma gwarancję 5 lat ;P

ja miałem wycenę na gruntową z wymiennikiem poziomym za 32000 więc myślę że z pionowym w 45 się zmieścisz chyba że będziesz wiercił w skale :D jak nie z tą to z inną PL PC ludzie już mają parę ładnych lat różne PC i sobie chwalą

 

Zubadan na gotowo kosztuje około 35-37 tys. więc tu musiałbyś dopłacić więcej niż do PC gruntowej w tym przypadku :)

Edytowane przez creative_21
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

napisz jak to wyliczyłeś :)

 

Chyba jaja sobie robisz, przeczytaj post arturo72 sam to napisał tylko trochę wynik "stuningował", ale dla humanisty proszę bardzo:

różnica przez 5 lat w zakupie prądu 9600 zł / 5 = 1920 na rok

różnica w zakupie kotła 17000 zł / 1920 = 8,854 czyli 8 lat i 11 miesięcy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba jaja sobie robisz, przeczytaj post arturo72 sam to napisał tylko trochę wynik "stuningował", ale dla humanisty proszę bardzo:

różnica przez 5 lat w zakupie prądu 9600 zł / 5 = 1920 na rok

różnica w zakupie kotła 17000 zł / 1920 = 8,854 czyli 8 lat i 11 miesięcy.

coś źle liczysz matematyku przecież pisze że zużył 16000kWh przez 5 lat

 

poza tym twoje założenie jest takie że ogrzewanie gazem kosztuje tyle samo co ogrzewanie prądem :)

 

policzę Ci ;P

 

16000kWh/ 5 lat - 3200kWh * tania taryfa bo w tej grzeje powiedzmy 40gr ( wiem że jest mniej bo ten sam region gliwicki) 1280/rok

gaz 48000kWh /5lat -9600kWh *0,23 cena gazu 2208zł

 

 

17000zł różnica ? w stosunku do jakiego kotła ?

Edytowane przez creative_21
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

coś źle liczysz matematyku przecież pisze że zużył 16000kWh przez 5 lat

 

poza tym twoje założenie jest takie że ogrzewanie gazem kosztuje tyle samo co ogrzewanie prądem :)

 

policzę Ci ;P

 

16000kWh/ 5 lat - 3200kWh * tania taryfa bo w tej grzeje powiedzmy 40gr ( wiem że jest mniej bo ten sam region gliwicki) 1280/rok

gaz 48000kWh /5lat -9600kWh *0,23 cena gazu 2208zł

 

 

17000zł różnica ? w stosunku do jakiego kotła ?

 

A czy arturo72 o kotle gazowym pisze.., przeczytaj ze zrozumieniem, a poniżej jeszcze raz przytoczę jego fragment postu 184 :

 

"....Chciałem grzać prądem czyli Kospelem za 3tys.zl a lyknalem pompę za 20 klocków. Różnica w inwestycji 17tys.zl.

Przy prądzie z Kospelem przez te 5 lat na c.o+cwu zuzylbym 48000kWh czyli w PLN 14400zl a zuzylem 16000kWh czyli 4800zl czyli tak jak przewidywalem pompa będzie "na plus" już za 1.5 roku. ..."

Edytowane przez J&D
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PC 6kW

DZ 150m

Dom ma 87m2 podłogi grzanej a 128m2 użytkowej.

 

 

Gruntową i to nawet markową z te 45k limitu zrobisz.

Dopłacisz max kilka tysięcy do tych 90% dotacji ale spokój jest bezcenny.:rolleyes:

Ja za swoją IVT (on/off) ze zbiornikiem na ciepłą wodę dałem ze wszystkim co potrzeba 43k. Działa 6 rok bez zarzutu.

Ogrzewanie mnie kosztuje ok 900zł za sezon. (G11)

 

to dla mojego mniejszego domku DZ 150m powinno też wystarczyć nawet dla zimnej suwalszczyzny? masz 2x 75m?

jaką firmę byś wybrał na moim miejscu?ile przez te 6 lat kosztowała eksploatacja poza oczywiście prądem? co roku przyjeżdża serwisant?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na suwalszczyźnie często przemarza do 1m, więc jak to możliwe, że powiedzmy 1m poniżej zamrożonej gleby będzie więcej ciepła niż np do głębokości 80m ?

 

U mnie III strefa, więc teoretycznie przemarza do 1,2m

Jakoś nie mam ochoty tego wszystkiego tłumaczyć, poczytaj może coś na ten temat...I tak, to jak najbardziej jest możliwe.

I to widać po temperaturach DZ podawanych przez różnych użytkowników DZ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PC goła bez pomp obiegowych około 12 500zł , roboty gruntowe robiłem sam 3x160m pozimy PE 32x2,4 to koszt 1450zł. Resztę kosztów to części:

3 pompki , zawory, filtry, rury itd. Wszystko zrobiłem sam przy pomocy tego forum . PC uruchomiłem też sam i wszystko działa. Zaryzykowałem chociaż utraciłem pewnie gwarancję ale przecież to moja pompa więc mogę z nią robić co chcę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...