Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

(nie)Opłacalność Gruntowej Pompy Ciepła?


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 230
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

[ATTACH=CONFIG]391368[/ATTACH]

 

Widocznie nie wystarczająco długo. Z samych faktur, w rozliczeniu rocznym koszt 1kwh wychodzi mi 0.188zl. Szacunkowy koszt pradu - kocioł GB072-14, zwykła pompa - zużycie ok 165kwh, grundfos alpha2 - zużycie ok 85kwh (na sezon).

 

Koszt przegladu jw. Z tego co czytam - pc również się serwisuje aby nie stracić gwarancji.

 

Policz koszt m3 gazu i pomnóż przez 8.5-9, będziesz miał "realną" cenę kWh.

 

Współczynnik konwersji jest mocno naciągany, jakoś zanim się pojawił wszyscy w opracowaniach podawali znacznie mniej, zakładasz także iż spalasz gaz ze 100% sprawnością, a tak też nie jest.

 

Ja wiem, że taki koszt kWh ładnie wygląda, ale jestem świadomy jak bardzo jest to wartość "obliczeniowa".

 

To tak samo jak PC ma w papierach SCOP np. 4,5, realnie dostaję się z 20% mniej, ale tutaj różnica wynika głównie z tego, iż warunki "życiowe" to co innego niż te laboratoryjne".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Policz koszt m3 gazu i pomnóż przez 8.5-9, będziesz miał "realną" cenę kWh.

 

Współczynnik konwersji jest mocno naciągany, jakoś zanim się pojawił wszyscy w opracowaniach podawali znacznie mniej, zakładasz także iż spalasz gaz ze 100% sprawnością, a tak też nie jest..."

 

Z jednej strony podoba mi sie Twoje zalozenie, bo oznaczalo by to, ze moje zapotrzebowanie jest sporo nizsze niz to z faktur. Z drugiej strony nie podoba mi sie, bo wychodzi na to, ze sprawnosc mojego kotla kondensacyjnego to jakies 87%.

 

 

Różnica między gazem a pompa w przygotowaniu kotłowni to inny zasobnik i inny "piec" no i do gazu kolejne przyłącze tak? Czyli skrótowo licząc kocioł gazowy 5000-6000 zł , przełączę 3 tys a pompa to ok 25 tys cała kotłownia a gaz pewnie z 10-12 tys. Czyli nawet niech gaz będzie rocznie z 600 zł do 800 droższy to dopiero po 10 latach się wyrówna cenowo. Dobrze myślę. Założenie do pompy raczej też musi być by grzała w 2 taryfie

 

 

Przylacz gazu i kotlownia to jednorazowy koszt. Pytanie co jesli po tych 10 latach "piec" bedzie nadawal sie do wymiany... w kotlowni na gaz - to koszt 5-6tys. Jaki bylby koszt w przypadku pc?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie każdy ma 5m do płotu i kotłownię od przodu. Dlatego napisałem, że jednej ceny za gaz nie ma i każdy musi sobie sam policzyć. Tak samo jak cena PC 7kW jest inna niż cena 9 czy 12kW PC. Jako ciekawostkę powiem, że mam gaz już ze skrzynką w działce( kilka metrów od płotu). Przeniesienie skrzynki do linii płotu, 20m do domu, projekt, papierologia, itp. wyceniono mi wstępnie na 7-8k pln.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego pisałem na swoim przypadku a każdy jest inny. U mnie wychodzi przynajmniej 10tys mniej więc wybór jest prosty. Na żadne źródło ciepła niema sensu liczenie też dużo do przodu. Wyliczenie na 20 lat bez sensu bo nie wiemy ile będzie wtedy kosztował prąd, gaz czy węgiel.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

agb, wątkach o PC parokrotnie przewijała się kwestia cen sprężarek. Najdroższe okazały się te spod znaku Mitsubishi. Cena o wiele wyższa niż przeze mnie wspomniana. W mojej pompie mam Copelanda jej cenę jeśli się nie mylę to 2 k. Oczywiście sprężarka jest tylko jedną z wielu części składających się na całość pompy ciepła. Skąd taka cena końcowa finalnego produktu? Też chciałbym wiedzieć? Może ktoś z branży podzieli się z nami swoimi uwagami na ten temat?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

agb, wątkach o PC parokrotnie przewijała się kwestia cen sprężarek. Najdroższe okazały się te spod znaku Mitsubishi. Cena o wiele wyższa niż przeze mnie wspomniana. W mojej pompie mam Copelanda jej cenę jeśli się nie mylę to 2 k. Oczywiście sprężarka jest tylko jedną z wielu części składających się na całość pompy ciepła. Skąd taka cena końcowa finalnego produktu? Też chciałbym wiedzieć? Może ktoś z branży podzieli się z nami swoimi uwagami na ten temat?

 

Wiele lat temu klimatyzatory typu split były baaardzo drogie a i sam montaż był bardzo drogi ..

Po kilku latach zaczęły ceny spadać i to nawet kilkukrotnie i obecnie można kupić już za 1000zł a i są takie gdzie zwykły użytkownik może sam zamontować ...

 

Pompa ciepła PW tak naprawdę to "podrasowana" klima typu Split.

 

Czemu jest taka droga ? Bo klimatyzatory robi wiele firm i nie ma szans na jakieś wielkie zyski z ich sprzedaży , a pompy ciepła robi kilka firm i można sobie dać duży większy zysk ...

 

Sztucznie zawyża się cenę aby producent bardzo dobrze zarobił , tak samo jak pośrednik a nawet i klient końcowy będzie zadowolony bo kupi duużo taniej niż "oficjalna cena" ...

 

I tak producent zadowolony jak i pośrednik i nawet kupujący , tyle że kupujacy nie wie że kupuje urządzenie które powinno kosztować kilka razy mniej niż zapłacił ...

 

Na spadki cen nie ma co liczyć , bo jak jest zainteresowanie i ludzie kupują , to po co obniżać ceny ?

 

Klimatyzator zrobił się produktem "masowym" , dla każdego , a pompa ciągle jest produktem "premium" ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z jednej strony podoba mi sie Twoje zalozenie, bo oznaczalo by to, ze moje zapotrzebowanie jest sporo nizsze niz to z faktur. Z drugiej strony nie podoba mi sie, bo wychodzi na to, ze sprawnosc mojego kotla kondensacyjnego to jakies 87%.

 

 

A jak sądzisz, ile jest ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wychodzi na to, że w przypadku markowych pomp- za nim produkt trafi do klienta to po drodze spora rzesza ludzi, firm podbija końcową cenę.

Z drugiej zaś strony, czy znaleźli by się klienci na pompę w cenie 12k? Czy taki produkt wzbudziłby ich zaufanie?

 

Jeżeli pompa by była znanej firmy i urządzenia by się nie psuły to czemu nie? Co innego firm działających na rynku rok, a dających 15 albo 20 lat gwarancji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na to raczej bym nie liczył, marketing kosztuje.

 

Wszystko kosztuje.

 

Mamy do wydania 30-35k na piec/kocioł i instalację grzewczą.

 

Można w tym zmieścić wypasiony kocioł na gaz, powietrzną PC lub polską PC gruntową, albo....

 

Albo zapakować kable i za resztę kupić PV.

 

Dlaczego to "godna" alternatywa?

 

Jako jedyna redukuje wszystkie koszty energii elektrycznej z prądem bytowym włącznie.

 

Jako jedyna nie ma elementów mechanicznych, z definicji przetrwa najdłużej.

 

Jeśli cena prądu wzrośnie, nas to nie interesuje, jak nie wzrośnie to się też nie przejmuje, bo ma bilansowanie.

 

To tak do przemyślenia :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...