Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

(nie)Opłacalność Gruntowej Pompy Ciepła?


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 230
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Merytorycznej dyskusji z argumentami technicznymi i ekonomicznymi z tego nie będzie.

Pozdrawiam ozięble gorącym powietrzem.

Ano nie będzie, bo cały czas kaleczysz zamiast raz a dobrze udowodnić swoje tezy. Podaj w końcu linka do ceny w zł, wykaż parametry i będzie po sprawie a nie standardowo focha strzelasz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość TwojPan
Witam

 

Niczym, poza znacznie większą podatnością połączonego systemu na awarie wynikającą z komplikacji sterowania przepływem freonu.

Więcej zaworów chłodniczych, automatyki i elektroniki.

 

Pozdrawiam

 

Pratchawiec

A nie mówiłem?Jeden z drużyny pierścienia już jest.Ten co wybrał najlepiej.

Prachtawiec,te Twoje teorie spiskowe.

Jak zwykle teoretyzujesz,a nie widziałeś takiej PC na oczy.Nawet nie marzyło ci się takie rozwiązanie.Teraz masz to co masz.

Ten system jak się nie mylę,ma już 3 generację.Więc jest to sprawdzony equipment :)

Przykładowy koszt sprężarki do jednostki 8kW-1200pln.Filtry,osprzęt -pełen zamienników.

Może kolega Prachtawiec napisze,czy w jego panasonicu można np.zamontować zamiennik filtra,albo innej części?Ile kosztuje sprężarka?Czy da się zamontować zamiennik?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten system jak się nie mylę,ma już 3 generację.Więc jest to sprawdzony equipment :)

Przykładowy koszt sprężarki do jednostki 8kW-1200pln.Filtry,osprzęt -pełen zamienników.

Może kolega Prachtawiec napisze,czy w jego panasonicu można np.zamontować zamiennik filtra,albo innej części?Ile kosztuje sprężarka?Czy da się zamontować zamiennik?

 

Witam

 

"sprawdzony equipment, Trzecia generacja itp"

 

U mnie dotychczas niczego nie trzeba było wymieniać.Ani na oryginały ani na zamienniki.

Filtr za 40 zł rozkręcam raz w roku żeby sprawdzić - upewnić się, że nie wymaga czyszczenia.

 

Wymienili Ci już tę jednostkę zewnętrzną?

 

Pozdrawiam

 

Pratchawiec

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość TwojPan
Cze te 2 pompy aż tak bardzo się wykluczają, że trwa wieczna licytacja o miano lepszej? Nie jest tak, że obie są po prostu dobre w swoim zakresie cenowym?

Istnieje jakieś merytoryczne porównanie tych jednostek?

Nie w tym jest rzecz.

Rozwiązanie jakie proponowałem,jest tańsze i wygodniejsze od posiadania dwóch systemów-grzewczego PC i chłodzącego Klima.

W brew bzdurom jakie pisze Prachtawiec,posiadanie jednego systemu grzewczo-chłodzącego z jednej jednostki PC jest korzystniejsze,tańsze,zabiera mniej miejsca i jest bardziej ekonomiczne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość TwojPan

U mnie dotychczas niczego nie trzeba było wymieniać.Ani na oryginały ani na zamienniki.

Filtr za 40 zł rozkręcam raz w roku żeby sprawdzić - upewnić się, że nie wymaga czyszczenia.

To proponujesz,aby każdy kupując PC skończył od razu kurs jej serwisowania?

Pytałem ile kosztuje filtr+wymiana?Sprężarka i inne części,które jak wiesz muszą być oryginalne.

Wymienili Ci już tę jednostkę zewnętrzną?

Niebawem tak się stanie.Chętnie poczytam jakie "ruchy" ma serwis fabryczny twojej PC.Jest taki w Polsce?

Chciałbym,aby ktokolwiek mógł napisać ,że trafił na produkt którego serwis reaguje tak jak zareagował w moim przypadku.I po dwóch naprawach,wymienia naprawioną (sprawną) jednostkę zewnętrzną na nową,dając przedłużoną gwarancję do 5lat.Z całego serca życzę tego wszystkim.Nawet tym,co mają niepsujące się jednostki (choć cieknące) jedynej słusznej firmy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To proponujesz,aby każdy kupując PC skończył od razu kurs jej serwisowania?

Pytałem ile kosztuje filtr+wymiana?Sprężarka i inne części,które jak wiesz muszą być oryginalne.

 

Niebawem tak się stanie.Chętnie poczytam jakie "ruchy" ma serwis fabryczny twojej PC.Jest taki w Polsce?

Chciałbym,aby ktokolwiek mógł napisać ,że trafił na produkt którego serwis reaguje tak jak zareagował w moim przypadku.I po dwóch naprawach,wymienia naprawioną (sprawną) jednostkę zewnętrzną na nową,dając przedłużoną gwarancję do 5lat.Z całego serca życzę tego wszystkim.Nawet tym,co mają niepsujące się jednostki (choć cieknące) jedynej słusznej firmy.

 

Jako nowy użytkownik wypowiem się tak - liczę na to, że mój instalator raz w roku pofatyguje się na przegląd mojej PC i za określoną kwotę przeglądu ten filtr wymieni. Nie bardzo rozumiem dlaczego tak tępisz Panasy, chwaląc swoje rozwiązanie, które jak widzę sie zepsuło ? Gdzie tu logika ? Ok serwis być może Ci wymieni co trzeba, w końcu masz gwarancję. Gorzej jak za chwile drugi raz trzeba będzie coś wymieniać i trzeci i kolejny. Przecież może tak być ? Czy nie może ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość TwojPan
Jako nowy użytkownik wypowiem się tak - liczę na to, że mój instalator raz w roku pofatyguje się na przegląd mojej PC i za określoną kwotę przeglądu ten filtr wymieni. Nie bardzo rozumiem dlaczego tak tępisz Panasy, chwaląc swoje rozwiązanie, które jak widzę sie zepsuło ? Gdzie tu logika ? Ok serwis być może Ci wymieni co trzeba, w końcu masz gwarancję. Gorzej jak za chwile drugi raz trzeba będzie coś wymieniać i trzeci i kolejny. Przecież może tak być ? Czy nie może ?

Niczego nie tępię.Panasy to fajne maszyny.Ale nie mówi się o nich wszystkiego.I nie są lekiem dla wszystkich.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
Niczego nie tępię.Panasy to fajne maszyny.Ale nie mówi się o nich wszystkiego.I nie są lekiem dla wszystkich.

Jak to się nie mówi wszystkiego ?

Nie raz mówiłem,że Panas ma badziewny sterownik w stosunku do np.Atlantica Extensy :D

Kiedyś tak było przynajmniej jak byłem na etapie wyboru.

Ale przymknalem na to oko i hula już 5 latek bez problemu i bez jakiegokolwiek serwisu :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość TwojPan
A że "nie opłacalność" gruntowej to rzecz oczywista :D

 

Nie prawda.

Może dla tego,że takie są instalacje via forum.

Dla temp jakie podają userzy gruntówek na wątku o temp. DZ pomp gruntowych-trzeba by to zaliczyć do lichwy.Przedwojennej bankowej lichwy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
Nie prawda.

Może dla tego,że takie są instalacje via forum.

Dla temp jakie podają userzy gruntówek na wątku o temp. DZ pomp gruntowych-trzeba by to zaliczyć do lichwy.Przedwojennej bankowej lichwy.

U mnie aktualnie temp.DZ to 1st.C :D

Dobra,zawsze powtarzam,że matematyka prawdę Ci powie zatem ;)

W marcu wybije mi 5 lat od założenia licznika na pompie,przez ten okres na c.o i cwu zuzylem 16000kWh czyli licząc COP3 dostarczyłem do domu energię 48000kWh.

I teraz uwaga,gdybym grzal gruntową nawet z COP4 to te 48000kWh dałoby mi 12000kWh.

Zakładając grzanie w taniej taryfie jak do tej pory to robię i 0,30zl/kWh to zamiast 4800zl przez te 5 lat zaplacilbym 3600zl czyli o 1200zl mniej. Czyli ?

Czyli musiałbym czekać jeszcze na minimum 8 takich "pieciolatek" czyli jeszcze 40 lat,żeby różnica między pompami te 10tys.zl wyrowanala by się :D

Wniosek to chyba oczywista oczywistość jak mawiał klasyk Naczelnik :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość TwojPan
U mnie aktualnie temp.DZ to 1st.C :D

Dobra,zawsze powtarzam,że matematyka prawdę Ci powie zatem ;)

W marcu wybije mi 5 lat od założenia licznika na pompie,przez ten okres na c.o i cwu zuzylem 16000kWh czyli licząc COP3 dostarczyłem do domu energię 48000kWh.

I teraz uwaga,gdybym grzal gruntową nawet z COP4 to te 48000kWh dałoby mi 12000kWh.

Zakładając grzanie w taniej taryfie jak do tej pory to robię i 0,30zl/kWh to zamiast 4800zl przez te 5 lat zaplacilbym 3600zl czyli o 1200zl mniej. Czyli ?

Czyli musiałbym czekać jeszcze na minimum 8 takich "pieciolatek" czyli jeszcze 40 lat,żeby różnica między pompami te 10tys.zl wyrowanala by się :D

Wniosek to chyba oczywista oczywistość jak mawiał klasyk Naczelnik :D

 

Za ten post dostaniesz bana.Może nie od razu,ale admin ma DZ przy 3h pracy ok 3deg.Więc chyba nie pije z radości.

Poprawnie zrobione DZ,oczywiście po rekonesansie warunków,może dać 5-8deg nawet przy -10deg na zewnątrz.A wtedy Twoje wyliczenia będą zgoła inne.

Reasumując,masz rację -tutaj nie ma takich co "poprawnie : DZ wykonają :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za ten post dostaniesz bana.Może nie od razu,ale admin ma DZ przy 3h pracy ok 3deg.Więc chyba nie pije z radości.

Poprawnie zrobione DZ,oczywiście po rekonesansie warunków,może dać 5-8deg nawet przy -10deg na zewnątrz.A wtedy Twoje wyliczenia będą zgoła inne.

Reasumując,masz rację -tutaj nie ma takich co "poprawnie : DZ wykonają :)

 

 

Takie dolne źródło oczywiście po rekonesnsie warunków będzie jeszcze droższe niż średnia forumowa, czyli obliczenia Artura będą jeszcze bardziej na plus dla jego pompy. Większość zaniża cenę odwiertów a jak ktoś napisze ile rzeczywiscie zapłacił to zaraz jest wyśmiany że przepłacił. Do obliczeń przyjmują tu średnioroczny COP dla powietrznej na poziomie 3 a dla gruntowki 4. Jak widać (w wątku który wspominasz) COP dla gruntowej może być jednak niższy, choc ostatnio inwestorzy wrzucają wyceny pomp z copami powyżej 5...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się, że moje krótkie doświadczenie może komuś pomóc do wyliczeń, pompa Buderus 10kW, śrdeni COP 4,07 od 25 września 2017, zużycie 2005 kWh dla powierzchni ok. 190 m, grzejniki znacznie przewymiarowane v33, bez CWU, na prąd zarabia fotowoltaika 8kW i ma wystarczyć zarówno na ogrzewanie, jak i na prąd bytowy. Nie robiłem OZC, oparłem się na zużyciu gazu przez ostatnie 20 lat. I działa.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierdzielisz po raz kolejny kupiłeś od firmy której byłeś niejako wspólnikiem .Jeśli tak podajemy info to ja kupiłem pc gruntową inwerter za 18 K . drobny fakt o którym nie. warto wspominać to to że właścicielem firmy od której zakupiłem tą pc wraz z kompletnym montażem byłem ja
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...