Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Murowany dom 40m2, za ile można wybudować?


Recommended Posts

Witajcie,

 

1) chciałbym dowiedzieć się orientacyjnie, za ile można wybudować dom 40m2 z pustaka.

Wiem, że wszystko zależy od projektu, ale mam tu na myśli najprostszą konstrukcję. Materiały oczywiście wyszukane okazje cenowe. Wszystko po kosztach. Praca tylko własna. Wykończenie mega minimum.

 

2) i drugie pytanie, ile wynoszą opłaty administracyjne + podłączenie wody, prądu, szamba na działce?

Edytowane przez Bobbiy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Opłaty stałe (pozwolenia, podłączenie wody, mapki itp) to u mnie ok 15 tyś zł (bez szamba i prądu). Przy tak małym domu takie koszty mają znaczący udział. W domu musisz zrobić kuchnię, łazienkę, jakieś ogrzewanie. Może spróbuj zastanowić się nad trochę większym domem - jeśli masz taka możliwość. Są projekty domów 60 - 70 m2.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W jaki sposób chcesz grzać dom, przygotowywać ciepłą wodę?

40m2 to pow. mieszkania kawalerki lub z małą sypialnią. Pomieścisz się tam z rzeczami?

 

Tutaj projekt takiego maleństwa, gdzie wycena kosztorysowa domu pod klucz to 135 tyś. (netto) Dałoby się z tego obciąć te 35 tyś wywalając kominek, robiąc normalne okna zamiast tarasowych, rezygnując z gazu na rzecz prądu.

http://www.malydom.com.pl/projekt-domu-jednorodzinnego-(letniskowego)-md-13-.php

 

Dziwna jest ta ściana nośna przez środek takiego maleństwa. Konstruktorowi nie chciało się liczyć obciążeń?

 

Ten, z lepszym układem, został wyceniony na 120 tyś:

http://www.archeton.pl/projekt-domu-ziarko_1458_opisogolny

 

W jego przypadku koszty podraża stromy (czyli o dużej powierzchni) dach.

Edytowane przez Elfir
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trudno będzie oszczedzić na kierowniku budowy, geodecie, projekcie i jego adaptacji, przyłaczach itp. Bardzo dużo możesz oszczedzić budując samemu a przy tak ograniczonym budżecie i tak małym domu to sobie nie wyobrażam innej opcji ;) Ogrzewanie tylko elektryczne - każde ine wyjdzie drogo w wykonaniu a kominek zrobi z tak małego budynku saunę.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Jesteś pewny, że bogaty buduje sobie domek 40 m2 w którym ledwo się z tą panienką mieści? (oczywiście 40 m2 jako jedyny dom, a nie garsonierę na panienki)

2. Ale przegrzanie domku pod odpaleniu kominka miałoby pewien sens - szybsze pozbycie się odzieży z panienki :)

3. Nierozsądne wybory finansowe twojego ojca chyba maja być jedynie ostrzeżeniem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Każdy ma swoje kaprysy i je spełniaja.

Ludzie z tamtego pokolenia budowali domy duże na 3 pokolenia do przodu, teraz już się tak nie robi. Może w tym kominku na działce będzie palił jego wnuk za kilkanascie lat jak pójdzie na dzialke.

Autor może ma dostęp do taniego drzewa, albo ma las i kominek mu się bardziej opłaci patrząc perspektywistycznie. Nie będzie musiał mocno ocieplac domku, zakładać super okien itp. A gdyby zdecydował się na prąd, to z domu musi zrobić termos, bo rachunki go zjedzą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawsze wydaje mi się, a było już kilka podobnych tematów, że osoby zwykle doradzające i wypowiadające się pod nimi, są jednak bardzo ograniczone przestrzennie w rozumieniu sytuacji autorów. Nie każdy dorabia się własnego dachu nad głową w dwójkę, tj. i ma podwójne dochody, nie każdy też zarabia w tym kraju co najmniej średnią minimalną lub za granicą, zbiera "kokosy", nie każdy inwestor jest też mężczyzną i nie każdy mężczyzna ma równie łatwo. Już bardziej nie można. Autor wątku wyraźnie nakreślił sytuację a tu znowu próbuje się wprowadzać "na siłę" jakieś insynuacje. Człowiek napisał 100tyś. zł i 40m2. Nie da się zbudować? To się pisze. A nie naciąga w lewo i prawo..

 

Dlaczego to piszę? Bo zakładałem już podobne wątki w przeszłości i również podobnie jak autor w miarę orientacji tematu głównie kosztów schodziłem z metrażem i szukałem "cięć" jak się da. Jednak nie mając żadnych umiejętności budowlanych w mojej sytuacji trzeba by zejść poniżej 20m2 żeby zmieścić się w 100tyś.zł z działką.

Edytowane przez igor89
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnosząc się do mojej sytuacji: mam działkę i świetnego fachowca w rodzinie stąd płaciłbym tylko za materiały, a domek miałby służyć dla seniorów na starość (zamiast kawalerki w bloku - czego chcieć więcej). Kwestia ogrzewania - szczerze mówiąc nie wiem. Zanim zagłębię się w szczegóły chciałem poznać Waszą opinię czy to możliwe wyrobić się w tej kwocie :D

 

Reasumując koszty stałe (pozwolenia, podłączenie wody, mapki, szambo, prąd) to jakieś 25tys zl. Zostaje 75 tys zl.

Żeby wybudować wspomniany dom 40m2 trzeba by było za m2 płacić 1800zł. To chyba niemożliwe w tych czasach?

Edytowane przez Bobbiy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jako senior wolałabym dwie sypialnie - jak jedno z małżonków jest chore, drugie może przynajmniej się wyspać.

Poza tym na małej przestrzeni może być problem z zaprojektowaniem wygodnej łazienki, w której można się poruszać na wózku.

 

1800 zł/m2 pow. deweloperskiej jest możliwe, jeśli faktycznie zakładasz darmową robociznę.

Dach najlepiej aby był o jak najmniejszym spadku (nie wiem czy MPZP pozwala?), aby miał najmniejsza powierzchnię. Najlepiej pulpitowy lub płaski - 1 rynna i jedna rura spustowa.

 

Dwie osoby posiadają ubrania, dokumenty, pamiątki - zmieścisz je na tych 40 m2? Do tego jakiś odkurzacz, deska do prasowania, mop, wiadro, miski, podręczny zestaw do majsterkowania (typu młotek, kombinerki, śrubokręt), bombki choinkowe. Na to wszystko trzeba znaleźć miejsce. Starsze osoby nie mogą tego chować na pawlaczu.

 

Niestety dom 40 m2 ma de facto nieco mniej efektywnej powierzchni niż mieszkanie 40 m2.

Do tego dochodzi problem odśnieżania, bieżącej konserwacji. Nie wiem czy mieszkanie z bloku z windą, blisko szpitala i przychodni, nie jest wygodniejsze dla seniora?

Edytowane przez Elfir
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też zastanawia mnie wciskanie kominków i pieców do tych małych domów. Architekci, którzy je projektują albo są skrajnie pazerni i żerują na nieświadomych klientach, albo sami mają wiedzę sprzed 30 lat.

 

Nie... kominek to dodatkowy element, który będzie zajmował miejsce na i tak ograniczonej już powierzchni.

Potrzeba coś mniejszego, kompaktowego i bezobsługowego. Inwestorowi polecam kontakt z naszymi firmami partnerskimi, które bezpłatnie i niezobowiązująco doradzą także bezpośrednio w miejscu instalacji. Oferują określenie zapotrzebowania na ciepło/wodę użytkową w gospodarstwie domowym/nieruchomości klienta i przyjmą konkretne zalecenie, który nośnik energii – olej, gaz, energia słoneczna, drewno, ciepło z powietrza i gruntu – najlepiej odpowiada danemu zamierzeniu budowlanemu lub modernizacyjnemu

 

Co ważne, w przy ograniczonym budżecie - oferują też:

  • Informacje dotyczące publicznego dofinansowania oraz wsparcia na etapie składania wniosków
  • Kalkulacja okresu zwrotu nakładów inwestycyjnych nowej instalacji grzewczej

Szczegóły TUTAJ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...