Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Kogo zatrudnić do oceny stanu domu i kosztów remontu


Recommended Posts

Witam serdecznie :)

 

jako osoba kompletnie nie mająca pojęcia o budownictwie, architekturze, itp potrzebuje rady co do domu w którym mieszkam. Razem z mężem rozważamy nad naszymi dalszymi losami mieszkaniowymi. Mamy dwie możliwości budowa (działkę mamy od rodziców) albo modernizację (przebudowę) domu po babci.

 

Obecnie bliżej nam do opcji nr 2. Jednak na ostateczną decyzje wpływ będą miały koszty i tu jest moje pytanie:

"Kto mógłby pomóc nam w ocenie stanu technicznego domu, oszacowaniu kosztów zmian które chcemy wprowadzić. Czy ma to być architekt, budowlaniec, inspektor? do kogo się zgłosić albo w jakiej kolejności? Kto mógłby ocenić stan ścian szczególnie ściany nośnej, która biegnie przez całą długość domu?"

 

Dla jakiejkolwiek orientacji na temat domu:

 

Dom składa się z trzech poziomów

- piwnica (dom stoi na pochyłej działce, patrząc od frontu widzimy dom parterowy z poddaszem użytkowym, od podwórka widzimy że jest piwnica do której wchodzi się normalnie) mamy tam garaż i kotłownie - konieczna wymiana podłogi jest tam zwykła wylewka betonowa, pralnia, spiżarnia (grzyb na ścianie), letnia kuchnia.

- parter 4 pokoje (z jednego chcemy zrobić wejście do domu od frontu), kuchnia (przeniesienie kuchni na druga stronę domu) łazienka, hol, pomieszczenie gospodarcze

- poddasze do aranżacji, okna i balkon są

 

W całym domu 7-8 lat temu zostały wymienione okna na PCV, więźba dachowa w stanie bardzo dobrym brak wilgoci, zniszczeń, dach zmieniany był max 14 lat temu, pokryty blacho-dachówką,wymienione wszystkie rynny, działka cała ogrodzona, pojazd podwórko kostka, 3 studnie w tym jedna głębinowa.

 

Planujemy adaptacje poddasza,wymianę instalacji elektrycznej, hydraulicznej, wykonania otworu w ścianie nośnej najlepiej jak największego, modernizacje kominów (obecne są za wąskie), odgrzybienie ściany w piwnicy, przeniesienia kuchni, zrobienie od nowa łazienki, wykonania wejścia od frontu domu, zrobienia balkonu, założenia pompy ciepła, ogrzewania podłogowego, wymiany podłogi w całym domu, ocieplenie budynku i dachu i jak by była możliwość przebudowy schodów z piwnicy na parter jest ich 8 a po ich przejściu ma się wrażenie, że przeszło się po 40-stu :)

 

Będę wdzięczna za jakiekolwiek podpowiedzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podstawą jest architekt, który z wami przygotuje koncepcję przebudowy. Przedstawi jakieś rozwiązanie i przedyskutuje. Wiem z doświadczenia że w domy nawet sprzed 30 lat wymagają dostosowania do obecnych rozwiązań, bo są po prostu niewygodne.

 

Dalszych fachowców to on już się zajmuje zatrudnieniem inżyniera budownictwa, rzeczoznawcy jeśli ma wątpliwości co do konstrukcji. On się takimi rzeczami jak pozwolenia, zgłoszenia, projekty branżowe zajmuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do wyceny kosztów przebudowy potrzebujesz - inwentaryzacji (architekt lub konstruktor), projektu budowlanego (architekt i chyba także konstruktor) z zestawieniem materiałów, kosztorysanta.

 

Z tego co opisujesz to spory dom (300 m2 z piwnicą i poddaszem?).

Zmiany też duże, wiążące się w zasadzie ze zrujnowaniem całego parteru (przenoszenie kuchni z instalacjami, kucie ściany nośnej, kuciem nowego wejścia do domu, nowe tynki). Zagrzybienie piwnicy spowodowane może być brakiem prawidłowej izolacji przeciwwodnej, co spowoduje konieczność odkrycia fundamentów.

Jednym słowem koszt remontu będzie porównywalny z budową nowego domu. Jedyne na czym oszczędzicie to więźba i pokrycie. Bo czy ocieplenie poddasza jest wystarczające - nie wiadomo.

Czyli tak lekko licząc 350-400 tyś.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zatrudnij doświadczonego, rozgarniętego budowlańca. Trudno takiego znaleźć, ale to jedyna osoba, która Ci pomoże. Ewentualnie inżynier z dużym stażem na budowie (co podkreślam, bo kierownik od podpisywania dziennika nie sprawdzi się) w budownictwie jednorodzinnym. To muszą być ludzie, którzy nie tylko znają się na budownictwie, ale także na kosztach, pracochłonności różnych rozwiązań oraz na praktycznym ich zastosowaniu. Chodzi mi o to, że jeśli np. pada pomysł "przesuniemy ścianę nośną i wytniemy połowę stropu" (architekt temu natychmiast radośnie przyklaśnie i nawet to narysuje w autocadzie, tylko co z tego...), to natychmiast za tym pomysłem powinny iść refleksje: kto to zrobi (nie każda ekipa da radę), kiedy taka ekipa będzie dostępna (termin), za ile (droga ekipa i nietuzinkowe zadania potrafią dać razem spore koszta) i jaki będzie plan B, jeśli coś zawiedzie. I czy inwestor w związku z tym jest świadomy złożoności całego zadania.

 

Zdecydowana większość architektów budowę widuje w trakcie sporadycznych wizyt nadzoru autorskiego, na praktycznym budownictwie się nie zna i jest całkowicie nieprzydatna w takim zastosowaniu. Przykro mi to mówić, forumowi architekci się obrażą, ale zrobienie przeciętnego architekta organizatorem takiej przebudowy to prosta recepta na porażkę. Architekt może na podstawie ustaleń z ludźmi znającymi się na budownictwie narysować finalny projekt.

Edytowane przez samotnik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje bardzo za każdą odpowiedź są dla nas niezwykle pomocne. Elfir masz rację dom jest duży, bardzo, każdy poziom będzie miał ze 100 metrów (liczone tak na oko) czyli w sumie wyjdzie 300m albo blisko 300 i to akurat jest jeden z dużych minusów dla których zastanawiamy się czy remontować bo tak duży metraż nas zniechęca.

Zdecydowaliśmy że zaczniemy od spotkania z budowlańcem, a później architekt. Zależy nam przede wszystkim na ocenie kosztów, jak się okaże że orientacyjnie inwestycja jest w zasięgu naszych możliwości finansowych umówimy się z architektem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...