Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

umiejscowienie podwaliny względem fundamentu


Kirian

Recommended Posts

Witam wszystkich

 

Jestem na etapie planowania budowyy domu z bali.

Jeżeli chodzi fundamenty wszystko wygląda w miare jasno i przejżyście sprawa się komplikuje przy usytuowaniu podwaliny względem fundamentu.

Po rozmowie z kolega z forum zrozumiałem ze to istotna sprawa o zasadniczym znaczeniu.Która póżniej automatycznie łączy się ociepleniem i wykończeniem budynku.Uświadomił mnie ze obie metody tj.wysunięta podwalina poza krawedz budynku nie jest w stu procentach rozwiązaniem problemu gdyż automatycznie przy ociepleniu podwalina będzie opierać sie na steropianie z drugiej zas strony jeżeli powiedzmy podwalina bedzie zlicowana z fudamentem który po ociepleniu bedzie automatycznie wystawal poza podwaline bedzie sprzyjało wnikaniu wody w nasza izolacje.

Wiem że stosuje sie zabijanie okuciem z blachy,Mniejsza z tym interesuje mnie jakie jest wasze umiejscowanie podwaliny wzgledem fundamentu

chcialbym żebyscie się podzielili swoimi spostrzeżeniami oraz napisali jak sprawa została rozwiązana w waszych chałupkach.Zarówno wady jak i zalety jakie z tego wynikają

z góry dziękuje

pozdr

Edytowane przez Kirian
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

cześć Remiks

jeżeli popatrzymy na ludzi budujących z bali myśle grupa na forum może mieć zlicowaną podwaline z fundamentem albo wypuszczoną poza, powiedz mi ile to jest wypuszczenie podwaliny poza fundament powiedzmy 2 cm na podwalinie 25/25

jestem poprostu ciekaw jak ludzie maja porobione

Edytowane przez Kirian
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiadomo, że co osoba to inna wiedza i inne przekonania. Z mojego punktu widzenia można zrobić podwalinę szeroką na 30cm i wysunąć ją o 4 cm za obrys fundamentu (miejsce na styro + okładzina), albo zamiast podwaliny drewnianej to ją wymurować.

U siebie (mam zlicowane) zrobiłem tak. Od zewnątrz dwie warstwy impregnatu gruntującego bezbarwnego, później dwie warstwy gruntu do podłoży niechłonnych z piaskiem kwarcowym (skutecznie oddziela styro od drewna). Na to klej i styro i na to płytki. Od wewnątrz - legary na chudziaku i między to wełna skalna.

Nic raczej się złego nie stanie ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie każdy może mieć swoje zdanie tylko konstruktor rysuje to w projekcie , liczy i przyjmuje za to odpowiedzialność. Nie można gdybać nie wiedząc jaki bal na jakiej podwalinie. Pewnie da się delikatnie wysunąć i nic się nie stanie tylko trzeba sobie zdawać sprawę że nad podwaliną są bale x średnicy gdzie środek oparcia jest w 1/2 x.

Michuzg wszystko zależy jaki bal czy prostokąt czy okrągły, Na pewno okrągły powinien wystawać poza podwalinę i teraz przyjmując 30cm podwalina to bal musiał by mieć ok 40cm średnicy. Pierwszy bal nie jest cięty w 1/2 średnicy. chyba lepiej by konstruktor policzył najmniejszy wymiar podwaliny i zlicować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...