Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Columbus Energy, abonament ?


art_composites

Recommended Posts

...

Daje to łącznie prawie 60 000 zł w skali 10 lat, ale zakładają, że za prąd nie będę płacić nic to teoretycznie miesięcznie taki abonament wychodzi ok 60 zł (480 - 420) no a po 10 latach nie ma opłat za abonament i można cieszyć się "darmową" energią - a przynajmniej w 80%.

 

Czy Waszym zdaniem to jest realna i sensowna oferta czy całkowicie nieopłacalna i lepiej wziąć kredyt albo pozbierać przez rok i wrócić wtedy do tematu?

 

Pozdrawiam

 

60000 zł za taką instalację to ma być dobra oferta? Chyba odpowiedziałeś sobie sam. Lepiej wziąć kredyt np. w programie Czyste Powietrze na jakieś 2-3% rocznie i taką instalację załatwić za ok. 32-35 000 zł + koszty bankowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 286
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Chyba kWh? To nawet po 70gr licząc rocznie wychodzi niespełna 5 zł. Po co tym się zajmować? ;)

5 zł? Skąd te 5 zł?

 

Czyli przez 10 lat przelejesz łącznie 59500 zł za instalację, która dostarczy prądu który przy taryfie G11 kupiłbyś za jakieś 15K zł taniej a przy G12 ze 20-25K zł taniej? Interes życia ;)

Ja nie wiem jak Ty to liczysz? Skoro płacę rocznie 5000 zł zł, to przez 10 lat zapłacę 50 000 zł zakładając, że cena prądu się nie zmieni, a z tego co wszędzie trąbią to zmieni się już*od przyszłego roku o jakieś 20% w górę, czyil zakładając, że przez następne 10 lat się*taka utrzyma to zapłacę 60 000 zł za 10 lat prądu.

I tak czy inaczej będziesz płacił ZE opłaty stałe. Nawet, jeżeli wyprodukujesz tyle prądu, co zużyjesz.

Te opłaty stałe są znikome - 70 zł na 6 miesięcy.

A masz sporo ryzyk - np. zmiany przepisów i zamiast 20% ZE pobiorą 40%. Do tego już teraz musisz umożliwić ZE odcięcie Twojej instalacji od sieci (choćby to był szczytowy czas produkcji).

 

Według Twojej wypowiedzi to wychodzi na to, że fotowoltaika jest całkowicie nieopłacalna czy źle zrozumiałem przesłanie?

Aktualnie rozważam zrobienie takiej instalacji bez kredytowania i wtedy jest szansa, że zamknie się to w 40k PLN a nie 60kPLN jak w przypadku FOTON.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 zł? Skąd te 5 zł?

 

" roczne zużycie ok 7,1 kW." x 70gr/kWh=4,97zł

 

Ja nie wiem jak Ty to liczysz? Skoro płacę rocznie 5000 zł zł, to przez 10 lat zapłacę 50 000 zł

 

Z 8kWp wyciągniesz, po rozliczeniu z ZE jakieś 7MWh rocznie. Licząc po 65gr/kWh to 45K zł przez 10 lat. Columbus w tym czasie zapłacisz 59,5K zł. Czyli 14,5K więcej.

 

zakładając, że cena prądu się nie zmieni, a z tego co wszędzie trąbią to zmieni się już*od przyszłego roku o jakieś 20% w górę

 

Niedawno dostałem rozliczenie poprzedniego półrocza. Zużycie łącznie 3044kWh. Koszt łącznie z abonamentem - 590,12zł brutto. Tak, promocyjne ceny. Co jakiś czas pojawiają się promocje. Można z nich korzystać. Jest pole do zaoszczędznie więcej, niż powyższe 14,5K zł.

 

Te opłaty stałe są znikome - 70 zł na 6 miesięcy.

 

Mnie ostatnie pół roku kosztowało 132,84 zł opłat niezależnych od ilośc

 

 

Według Twojej wypowiedzi to wychodzi na to, że fotowoltaika jest całkowicie nieopłacalna czy źle zrozumiałem przesłanie?

Aktualnie rozważam zrobienie takiej instalacji bez kredytowania i wtedy jest szansa, że zamknie się to w 40k PLN a nie 60kPLN jak w przypadku FOTON.

 

Tak czy inaczej bez dopłat się nie opłaca. Może jakaś małą, do pokrycia zapotrzebowania w drogiej strefie. Ale to i tak na styk. Dopiero z jakąś dotacją PV nabiera sensu. I zostaje jakaś premia za ryzyko klęski żywiołowej, odcinania od sieci, wandali czy zmian prawnych. Bo chyba nie uwzględniasz ubezpieczenia od takich ryzyk w kalkulacji opłacalności? W ogóle ktoś oferuje ubezpieczenie np. od strat spowodowanych odłączaniem od sieci czy zmianami prawnymi np. "potrącenia" 40% zamiast 20%?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aktualnie jestem na etapie takim, że mam ofertę od IKEA - za 30 paneli 280W każdy, cena za całość wraz z montaże, falownikiem, gwarancją 25 lat na panele, 10 lat na falownik i uwaga 5 lat na ilość produkowanej energii - wychodzi 33 000 zł. Jest też opcja droższa, 27 paneli 320W za 37 000 zł.

Fakt, nie biorę pod uwagę ubezpieczenia takich rzeczy, aczkolwiek mam ubezpieczony cały dom i muszę się dowiedzieć czy to też jest brane pod uwagę, ale przy inwestycji 33 000 zł teoretycznie zwróci się to szybciej niż w ciągu 10 lat. A na dotacje można czekać, czekać i się*nie doczekać. Aktualnie nie ma żadnych.

 

Aha, jeszcze jedno. W swoich wyliczeniach zakładasz promocje na prąd a w ogóle nie zakładasz podwyżki cen prądu co jest raczej nieuniknione :)

Edytowane przez tableta
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak wszystko opiera się o falownik, tylko falownik falownikowi nie równy bo jak tu porównać Growata do Froniusa za 1 Fronka można kupić i 3 Growaty.

Więc Twoja wycena jest że tak powiem całkowicie niejasna i oderwana od rzeczywistości. Porównam to do sprzedaży samochodu ze stajni VM za 10000 w zależności od felg 15" za 10000 i 16" za 12000 PLN.

 

Panele też 320W Qcell czy może 320W noname by. Ikea.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@marcinbbb podają ładnie wszystko czego używają.

Wersja tańsza:

 

Panele:

Canadian Solar BLUE CS6K - 280

Polikrystaliczny o mocy 280 W

Ramka srebrna

 

Falownik:

Zeversolar ZS-TLC8000CB

Trójfazowy o mocy 8000 W

 

Wersja droższa:

 

Panele:

QCells Q-CELLS-DUO-G5-320

Monokrystaliczny o mocy 320 W

Ramka czarna

 

Falownik:

Zeversolar ZS-TLC8000CB

Trójfazowy o mocy 8000 W

 

Można jeszcze dokupić optymalizatory mocy Tigo TS4-O za 150 zł*sztuka (na każdy panel) lub droższy do tego falownika lub zastosować droższy falownik SolarEdge wraz z optymalizatorami

Edytowane przez tableta
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak powiedziałem noname by. Ikea polikrystaliczne i Qcell monokryształ. Falownik jakiś tam kosztowo porównywalny wg. aledrogo do froniusa A różnica w cenie 4k PLN.

Poza tym instalować 30 paneli 320W do inwertera 8000W wolałbym 10kW inwerter i kiedyś dołożyć panele do 12kW.

 

Ale to już takie szukanie dziury w całym a cena jak najbardziej bardzo przyzwoita.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak. To świeża oferta: https://www.ikea.com/pl/pl/energia-sloneczna-dla-domu/index.html

 

@marcinbbb dokładniej to 27 paneli 320W. A Waszym zdaniem lepiej wybrać wersję tańszą czy droższą według tego co pisałem? Różnica w cenie to 3400 zł.

No i drugie pytanie czy jest sens dokupować te optymalizatory mocy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak. To świeża oferta: https://www.ikea.com/pl/pl/energia-sloneczna-dla-domu/index.html

 

@marcinbbb dokładniej to 27 paneli 320W. A Waszym zdaniem lepiej wybrać wersję tańszą czy droższą według tego co pisałem? Różnica w cenie to 3400 zł.

No i drugie pytanie czy jest sens dokupować te optymalizatory mocy?

 

Odpowiedź na 1 i na 2 pytanie - Jeżeli masz różne połacie i różne zacienienie to tak.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dwie połacie w rożnych kierunkach i ewentualne zacienienie to tylko wersja lepsza, droższa i dostosowana do tych uwarunkowań.

Do tego też droższy falownik SolarEdge wraz z optymalizatorami mocy dopasowane do całego systemu.

Te informacje powinien dać od siebie projektant PV ale też musi o tych problemach wiedzieć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rzeczywiście z tymi panelami QCells 360W to mocno pomieszałem, ale od tego czasu się trochę dokształciłem i ponegocjowałem.

 

Ostatecznie dzisiaj zaczyna się u mnie montaż 18 paneli QCells Qpeak 4.1 295W Mono do tego Fronius Symo 4.5-3-M (przewymiarowanie 115%), zabezpieczenia DC OBO, całość na dachu stromym i dachówce, to wszystko za trochę ponad 19000zł.

 

Można jakieś namiary na firmę która montuje jestem zainteresowany kupnem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podobno w umowie zawarta jest gwarancją na pokrycie 100 % zapotrzebowania na postawie rocznego (obecnego) zużycia. Jeśli nie pokryje, Foton Technik zobowiązany jest do przebudowy instalacji i pokrycia kosztów.

 

Chyba, że to co znajdzie się na umowie będzie różniło się od zapewnień ustnych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Płaciłem rachunki po 360 PLN/2 m-ce wystarczyła instalacja 3,3kW aby z rachunkiem za prąd zejść do 36-42 PLN / 2 m-ce. A Tu proponują 360 co miesiąc przez 10 lat ca. 43000 PLN. Małymi kroczkami do 10kWp jak najbardziej ale aby od razu zakładać sobie szubienicę na okres 10 lat?

Lepsze 3kW za gotówkę niż pakować się w abonament za słońce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...