Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Najtańsza (z rozsądnych) technologia budowy domów.


Falko

Recommended Posts

Cześć,

Powoli przymierzam się do podjęcia decyzji o budowie własnego domu (choć nie własnymi rękami, bo obie lewe i brak budowlańców w rodzinie). Jestem na bardzo wczesnym etapie rozpoznawania metod / technologii / materiałów. Nie będę ukrywał, że zależy mi na ekonomicznym podejściu do sprawy, ale nie oznacza to, że ma to być domek z kart, który mi nie skredytuje bank. Mówim

 

Czy moglibyśmy wspólnie zrobić przegląd technologii / metodologii taniego budowania, niewielkich domków parterowych (65-90m2)?

 

Wiem, że może dla niektórych porównywanie technologii budowy z technologiami meteriałowymi wyda się dziwne, ale staram się podejsć do tematu kompleksowo, od strony użytkownika. Przeglądając to forum i liczne artykuły trafiłem na następujące wskazania:

 

 

  1. Budowa z prefabrykatów keramzytowych. Naturalnym wyborem byłby dla mnie Abakon. Stan deweloperski projektów, które mnie interesują to okolice 200 tys. PLN brutto. Słyszałem jednak tu i ówdzie opinie, że domy z prefabrykatów mają słabą ochronę akustyczną i mają sens tylko w cichych rejonach, daleko od dróg. Pytanie, czy cena budowy domu tą drogą kompensuje ewentualne uciążliwości. Czy w ogóle ta cena jest atrakcyjna na tle innych technologii...
     
  2. Budowa kanadyjczyka. Mówi się, że to najtańsza technologia, ale wydaje mi się, że ceny budowy z fundamentami wychodzą na podobnym, jeśli nie nieco wyższym poziomie co domu prefabrykowane z keramzytu. Przykład - http://www.altbud-domy.pl/domy-drewniane/mieszkalne/art-55,-poziomka-.html 158 tys. PLN brutto za stan deweloperski + fundamenty, a to w zasadzie jeden z najtańszych projektów spełniających wymagania jakie znalazłem. Jakie są jednak przy dzisiejszej wiedzy technicznej i standardach budowy różnice w użytkowaniu i trwałości takich domów względem np. praefa?
     
  3. Budowa w innej technologii / z innych materiałów. Jakie są jeszcze opcje na umiarkowanie tanią budowę w systemie zleconym, domu parterowego 70-90m2, który ma zastąpić po prostu większe mieszkanie w centrum miasta dla średniej wielkości rodziny?

 

 

Pozdrawiam,

Edytowane przez Falko
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tutaj jest filmik, w którym pada stwierdzenie, że "najtaniej jest po prostu typowo". Zasadniczo się z tym zgadzam. Jest wiele punktów, gdzie przy budowie tradycyjnie można zaoszczędzić nie tracąc na funkcjonalności. Choćby wspomniany w filmie płaski dach (ale trzeba to uwzględnić już a etapie szukania działki).

 

Budując metodą gospodarczą możesz szukać oszczędności na każdym kroku rozważając co oszczędzasz i co przy tym tracisz. Zlecając budowę lub kupując dom prefabrykowany kupujesz pewien pakiet z dobrodziejstwem inwentarza. Pewnie, że na etapie wyboru oferty i negocjacji precyzujesz, co uważasz za istotne. Ale ponieważ nie znasz się na budowaniu domów, to nie sprecyzujesz tego dobrze (w czasie budowy lepiej, bo Twoja wiedza rośnie). I możesz przyjąć za pewnik, że wykonawca zrobi wszystko najtańszym kosztem zapewniającym spełnienie wymogów z umowy i przepisów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żeby dobrze zbudować trzeba DOKŁADNIE wiedzieć - co się buduje, czemu, po co, jak ...

Średnio rozgarnięty facet ten TRZECI dom buduje już i tanio i dobrze.

(a że nie wszyscy budują po trzy domy w życiu to wiele, większość, jest spapranych)

Wiesz KIEDY powinieneś zacząć swoją budowę?

Wtedy jak SAM będziesz w stanie PERFEKCYJNIE opisać w tym wątku " przegląd technologii / metodologii taniego budowania, niewielkich domków parterowych (65-90m2)"

Albo?

Będzie drogo, bo ten, kto Tobie zbuduje żyć za coś musi = zarabiać musi.

Będzie kiepsko, bo budując sam pierwszy dom bez dogłębnej wiedzy narobisz błędów nie do naprawienia.

Poza tym....

NAJPRAWDOPODOBNIEJ zbudują Tobie DOKŁADNIE TO, co im do wybudowania zlecisz.

DOKŁADNIE TAK JAK Z PROJEKTANTEM I PROJEKTEM!

Projekt będzie na dom ŁADNY a nie na DOBRY, bo o tym który jest dobry niewiele wiesz.

A to dokładnie i jedynie TY zlecasz i powinieneś wiedzieć - CO.

(no, po trzeciej budowie już będziesz wiedział!)

 

To forum (tak jak inne podobne) jest bardzo dobre!

Tak dobre, że NIE DA CI żadnych konkretnych odpowiedzi!

No żaden temat!

Bo?

Bo jest zbiorem porad na wszelkie tematy, tylko....

Radzić można JEDYNIE MĄDREMU KSIĘCIU!.

 

Co robić?

- Stawać się "mądrym księciem"!

Czytać, myśleć, pytać o szczegóły i układać sobie w głowie tę wiedzę.

Im więcej będziesz miał własnej - tym mniej kupisz cudzej no i taniej będzie.

 

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

NAJPRAWDOPODOBNIEJ zbudują Tobie DOKŁADNIE TO, co im do wybudowania zlecisz.

 

Pogratulować ekip.

Np. mówiłem hydraulikowi, że chcę cyrkulację do samej baterii - ale za słabo chyba to zaakcentowałem, bo umknęło i kończy się gdy instalacja wchodzi na ścianę. Nie dopilnowałem, a hydraulik "zawsze tak robi, a tam tylko ze 200ml wody będzie". Tylko, że przy moich ulubionych perlatorach to kilkanaście sekund czekania na ciepłą wodę żeby ręce umyć, a po to robię cyrkulację, żeby nie czekać i nie płacić za wywóz tego zbędnego szamba (już retorykę eko pominę). Ale jak tu dopilnować, jak AFAIK zeszli z budynku tuż przed północą.

 

Ekipa od SSO pięknie odizolowała dobrą papą fundament od muru od samego brzegu ocieplenia. Dzisiaj wykonawca elewacji wyskakuje z pomysłem, że obetną te 15 cm dookoła i przykleją styropian do XPSa. Mam nadzieję, że wystarczająco dobitnie (choć nie używając języka budowlańców) powiedziałem, co sądzę o takim pomyśle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Budowlańcom trzeba wszystko zapisywać na kartce, dużej, format A4, w punktach, wielkimi literami, kartka ma wisieć w widocznych miejscach (czyt 3 egzemplarze), inaczej nie zrobią tak jak chcesz. Chociaż kartka też gwarancją nie jest. Co do domu to metoda tradycyjna murowana jest trudna do pobicia pod względem ceny bo ... jest to popularna metoda, murarze umieją to robić, cenę można negocjować, szukać ekip. To samo z materiałami są łatwo dostępne i dzięki temu tańsze, można szukać promocji, złotej karty na zakupy itd. Nowatorskie i mało znane metody i konstrukcje zawsze będą droższe. Budując np kanadyjczyka płacisz sporo za koncepcję i wykonanie bo sam nie zrobisz nic, wszystko zlecone, a za to wykonawcy biorą kasę. Budując systemem gospodarczym może i nie wybudujesz tanio ale za to będziesz wiedział co masz.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żeby dobrze zbudować trzeba DOKŁADNIE wiedzieć - co się buduje, czemu, po co, jak ...

Średnio rozgarnięty facet ten TRZECI dom buduje już i tanio i dobrze.

(a że nie wszyscy budują po trzy domy w życiu to wiele, większość, jest spapranych)

Wiesz KIEDY powinieneś zacząć swoją budowę?

Adam M.

 

Pierwszy dom budowaliśmy u brata

drugi u drugiego brata

trzeci u kuzyna

mój był 4 w kolejce.

 

to co Adam napisał jest prawdą. Dlatego jeżeli ktoś pyta mnie co zrobić zawsze służę pomocą, doradzam i przedstawiam za i przeciw każdego rozwiązania. Niestety wielu moich znajomych i tak robi po swojemu. Dlatego @Falko dużo czytaj, analizuj i podejmuj świadome decyzje. Na wszystko co powie "fachowiec" bierz poprawkę , a jak masz wątpliwości pytaj w internecie i konfrontuj.

 

Projekt - prosty

moi faworyci prostych i tanich domów:

 

Parter bez garażu:

 

Eryk

Erin

"Dom za 150 tys"

 

Parter z garażem:

Dom przy przyjaznej 12

 

Piętrowy z garażem:

Z119

 

albo inne na wzór

 

Dodam tylko, że cały dom budowałem sam i byłem przy każdym procesie fizycznie i psychicznie. Oczywiście przy budowie pomagała rodzina. Jednak wiele rzeczy i tak musiałem robić sam. Kilka rzeczy było zleconych innym np. posadzki z mixokreta, montaż pieca gazowego, montaż okien, meble kuchenne na wymiar, podłączenie skrzynki elektrycznej i drzwi od stolarza.

Edytowane przez meczesiu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety tryb życia (praca all day) i brak umiejętności nie pozwolą mi budować systemem gospodarczym, napisałem to już w pierwszym poście. Dlatego szukam rozwiązań 'gotowych'. Oczywiście nie za wszelką cenę, ale na pewno w jakiejś w formule systemu zleconego. Niestety będzie drożej, ale wyjścia nie mam.

 

adam_mk - z całym szacunkiem, ale szkoda Twojego czasu na tego typu posty ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jeśli chcesz faktycznie typowy system zlecony i nic nie robić tylko zapłacić za stan deweloperski to chyba kanadyjczyk (szkieletowy) będzie rozsądny. Co do mieszkania w takim domu to już inna sprawa bo trzeba po prostu do takiego domu wejść, pooglądać i popatrzeć czy taki chcesz, stropy trochę dudnią, drzewo może strzelać w nocy, mała akumulacja, mało solidne ściany (mówię tu o OSB nie o belkach), ale świetnie pachną, czuć w nich klimat i taką naturalność. Z resztą o tym poczytaj i koniecznie odwiedź taki dom przed decyzją. Co do budowy to na rynku jest już dużo firm specjalizujących się w takich domach i idzie im to całkiem nieźle, wystarczy poszukać polecanej w okolicy, lub nawet dalej bo spokojnie dojeżdżają. Za cenę murowańca będziesz miał taki dom. Jak ja pytałem rok temu to wychodziło ok 1000-1200 zł za 1 mkw SSZ. Czyli dom 150 mkw masz za 160-180 tys zł i nie robisz nic.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko że kanadyjczyk wcale nie wyjdzie taniej. Tak sie wydaje tylko na początku budowy. Szybko jest tylko do stanu SSO. Potem instalacje i cala wykonczeniówka idzie tak samo opornie jak nie gorzej.

Jak rozmawialem z osobami ktore wybudowały szkieletora dlaczego sie na niego zdecydowały to zawsze była odpowiedź bo miało być taniej i szybciej. W żadnym z tych wypadków tak sie nie stało. A rzeczy przy kanadyjczykach można skopać bardzo wiele i to nieodwracalnie.

Chcesz szybko zbudować dom to postaw tradycyjnego parterowca np z ytonga - lekki fundament, lekkie mury, na to lekki dach. Szkieletor nie ma żadnych zalet może z wyjatkiem prowadzenia rurek i elektryki w ścianach i mozliwości dodatkowego ocieplenia wnęk w ścianach tyle że to prawie zawsze jest skopane. Szkieletor ma za to bardzo dużo istotnych wad, idźcie w odwiedziny do kogoś kto w takim mieszka i pogadajcie i potestujcie. Ja mieszkalem na jakiś wakacjach przez tydzien w szkieletorze i sie wyleczyłem całkowicie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"adam_mk - z całym szacunkiem, ale szkoda Twojego czasu na tego typu posty "

 

Niestety, wiem...

Wszyscy i tak budują według swoich mniemań.

Potem narzekają na cały świat - ze jest im wrogi i robi celowo koło pióra...

Więc...

Rób jak uważasz ale uważaj jak robisz.

Ty za to zapłacisz.

 

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najpierw działka lub najpierw dom.

Był tu taki forumowicz który uważał że należy dobrać działkę do domu , ale on wiedział czego chce .

Jak odwrotnie to , działka, MPZP , warunki gruntowe.

Z czego i przez kogo to na razie drugorzędne.

Piszesz że na nic czasu bo praca więc sposób grzania też wiele bedzie determinował.

 

"Nie będę ukrywał, że zależy mi na ekonomicznym podejściu do sprawy, ale nie oznacza to, że ma to być domek z kart, który mi nie skredytuje bank"

 

Wymyśl najbardziej rozbuchaną powierzchniowo wersję domu , następnie okroj ją ile się da, a za zaoszczędzoną kasę na powierzchni zażądaj wykonania na materiałach które najtrudniej spieprzyć.

Np wełna w rolce to porażka dla samoroba a co tu mówić firma.

Następnie poszukaj oszczędności na inspektora nadzoru (ale takiego prawdziwego ) i wtedy buduj z czego chcesz.

Co do domu- kształtu , metrażu, lokalizacji, zagospodarowania terenu , usytuowania wzgledem stron świata,wyposażenia to się nie bedę wypowiadał bo nie ja tam bedę mieszkał

Ale na wybór technologii powinny miec wpływ

-sąsiedztwo

-bliskość ruchliwej drogi (otoczenie)

- ekipa od SSO

i wiele innych

Ważny jest jeszcze czas do zamieszkania ale Ciebie to chyba nie dotyczy

Edytowane przez noname2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze, nie śpiesz się. Warto porządnie przemyśleć zarówno swoje potrzeby, projekt, jak i technologię budowy, a także lokalizację. Po drugie, technologie:

1. prefabrykat keramzytowy. Chyba najbardziej zbliżony do technologii tradycyjnej tzn. solidne, wytrzymałe ściany, przyzwoita akumulacja, choć mniejsza niż niektórych materiałów, takich jak silikaty, czy tradycyjna ceramika, brak późniejszych problemów z butwieniem, wilgocią, gryzoniami, wszelkie remonty czy naprawy wyglądają podobnie do tych z technologii tradycyjnej. Jeśli rozważasz Abakon, to znaczy, że jesteś z południa? Inne firmy budujące w tej technologii to JB budownictwo czy Solida, która buduje także w technologii porotherm dryfix. Zwróć uwagę, jakie materiały stosują, ile kosztuje dopłata do lepszych okien czy grafitowego styropianu, jaki firma oferuje fundament, jak go ociepla i czy jest w uwzględniony w wycenie, czy płatny osobno. Wady: mniejszy wpływ na wybór materiałów, bo firmy często oferują np. okna, dachówkę czy styropian jednego producenta, często też nie można wybrać pomiędzy wiązarami a tradycyjną więźbą, bo firma nastawiona jest na jedno lub drugie. Zalety? Takie, jak przy generalnym wykonawcy, czyli minimalne zaangażowanie w budowę inwestora. Cena? Gdyby porównać z generalnym wykonawcą w technologii tradycyjnej, może być nieco niższa, gdybyś sam zatrudniał poszczególne ekipy, możesz zbudować jeszcze taniej, ale z większym nakładem czasu, i jakiejś tam pracy własnej.

Później jeszcze napiszę, bo teraz mam urwanie głowy.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2. kanadyjczyk. Zalety: podobno szybkość budowy, ale już ktoś w wątku to zdementował. Kolejną zaletą powinna być cena, ale praktyka pokazuje, że jeśli jest jakaś różnica w cenie w porównaniu do domu murowanego, to niewielka. Wady: niewielu zna się na budowaniu kanadyjczyków, a co za tym idzie trudno będzie sprawdzić i ocenić umiejętności budowlańców, a także wyłapać błędy. W przypadku budowy tradycyjnej masz kopalnię wiedzy na forum, można popytać o radę, wątpliwości skonsultować z kimś jeszcze. W razie jakichś błędów w wykonawstwie kto zdiagnozuje i naprawi usterkę w kanadyjczyku? Problemem mogą być gryzonie, a w razie fuszerki, jeśli będzie przenikać wilgoć, to co wtedy z konstrukcją?A akustyka? A akumulacja ciepła?

3. inne. Budowa z prefabrykatów drewnianych. Ściany z fabryki częściowo mogą eliminować tzw. czynnik ludzki, więc jest mniejsze prawdopodobieństwo wystąpienia błędów, ale ceny takiej budowy są dosyć wysokie. Jest jeszcze system izodom. Znajomi właśnie wprowadzają się do domu zbudowanego dla nich w tym systemie (pod klucz). Ze współpracy z firmą są zadowoleni, budowa trwała rok. Cena chyba znośna, co do jakości na razie trudno coś powiedzieć, bo znajomi nie znają się na budowlance.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jako posiadacz "kanadyjczyka" muszę coś zdementować. Owszem ma swoją "specyfikę" i wady....ale czas budowy zwłaszcza kanadyjczyka prefabrykowanego jest krótki, nie do pobicia dla materiałów tradycyjnych.

Mój był budowany od 27 kwietnia - 30 czerwca ( od stanu dzika działka - do deweloperskiego) Wprowadziłem się 15 sierpnia do kompletnie wykończonego domu i zagospodarowanego ogrodu i podjazdu, ale troche robiłem sam ( malowanie, podłogi, płytki, ogród, podjazd) W 2013r. cena m2 stanu deweloperskiego ( w tym projekt+mapki) to było ok 2200 zł) W zasadzie "budowa" pochłonęła mi 2 miesiące życia - tylko 2.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...