Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Pierwszy sezon kominka - prośba o poradę


cypryski

Recommended Posts

Właśnie ukończyłem budowę kominka i chcę zakupić drewno na najbliższy sezon. Oczywiście zdaję sobie sprawę, że jest już bardzo późno na sezonowanie. Nie kupiłem drewna wcześniej bo nie byłem pewien, że w ogóle zdecydujemy się na budowę kominka w tym roku.

 

W tej sytuacji zastanawiam się czy nie najlepszym rozwiązaniem będzie zakupić brzozę na ten sezon. A na wiosnę już bardziej kaloryczny jesion lub grab (które wymagają dłuższego sezonowania).

 

Dodam jeszcze, że kominek będzie używany wyłącznie rekreacyjnie.

 

Byłbym bardzo wdzięczny za szybką pomoc w tej sprawie - czy brzoza na pierwszy sezon to właściwa decyzja zważywszy na to, że mamy już lipiec?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

 

Pociąć, połupać, poukładać w cienkie przewiewne ściany - można wykorzystać gabiony (zamiast kamieni szczapy drewna - gwoli ścisłości).

I na słońce.

Nie przykrywać, nie chować, nie trzymać w cieniu.

Deszczem się nie przejmować.

 

Stojąc na słońcu drewno dostaje dawkę kilkuset watów darmowej energii na każdy metr powierzchni, która idzie na schnięcie.

 

Do drewutni chowamy, jak przyjdzie sezon grzewczy.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawym pomysłem jest przerobienie "blaszaka" budowlanego na suszarnię do drewna.

Trzeba zapewnić przepływ powietrza poprzez zastosowanie otworów ewentualnie dodatkowo wymusić przepływ poprzez wentylator.

Kilku moich klientów skutecznie stosuje to rozwiązanie. Taka suszarnia poddana promieniom słonecznym sprawia iż wilgotność drewna świeżego grubo łupanego spada poniżej 15 % . Suszenie trwa kilka miesięcy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A nie lepiej sezonować drewno? Szopka z ładnie poukładanym drewnem tworzy trochę ciekawszą architekturę niż blaszak...Awaryjnie owszem, ale jako stały element życiorysu?

http://blog.kominki-batura.pl/wp-content/uploads/2011/12/3-150x150.jpg

http://blog.kominki-batura.pl/wp-content/uploads/2011/12/1-150x150.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...