Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Kilka miesięcy pracy i pierwsza awaria.

Bypass, który działał poprawnie przy grzaniu nie działa przy chłodzeniu. Nie otwiera się. W celu naprawy polegającej prawdopodobnie na wymianie siłownika będzie konieczne zdjęcie centrali ze ściany. Jest podłączona od strony czerpni i wyrzutni na sztywno rurami Spiro i ocieplona wełną. Demontaż zrujnuje ocieplenie i będzie wymagał dokupienia materiałów izolacyjnych.

 

Zalecany jest montaż króćców nie na sztywno lecz na kanałach elastycznych przynajmniej końcowe odcinki. Potem w razie "W" duzo łatwiej o serwis. Co do niego to prowadzony jest przez nich bezpośrednio.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 562
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Pytanie dodatkowe - jak wygląda kwestia zakupu rozszerzonej gwarancji?. Myślicie że warto?. Nie obawiam się specjalnie że coś padnie i wydrenuje mi kieszeń szczególnie, że wersje HOME mają 3 lata gwarancji w standardzie. Rozważam jednak dokupienie rozszerzonej gwarancji do 5 lat. Zawsze to spokojniejszy sen w pierwszych latach po wykończeniu domu kiedy to zawsze znajdą się pilniejsze wydatki niż reku ;)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie dodatkowe - jak wygląda kwestia zakupu rozszerzonej gwarancji?. Myślicie że warto?. Nie obawiam się specjalnie że coś padnie i wydrenuje mi kieszeń szczególnie, że wersje HOME mają 3 lata gwarancji w standardzie. Rozważam jednak dokupienie rozszerzonej gwarancji do 5 lat. Zawsze to spokojniejszy sen w pierwszych latach po wykończeniu domu kiedy to zawsze znajdą się pilniejsze wydatki niż reku ;)

 

powiem tak, decyzja inwestora. ja jakoś nigdy do tego nie nakłaniam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zalecany jest montaż króćców nie na sztywno lecz na kanałach elastycznych przynajmniej końcowe odcinki. Potem w razie "W" duzo łatwiej o serwis. Co do niego to prowadzony jest przez nich bezpośrednio.

Kanały elastyczne trudno jest ocieplić wełną o odpowiedniej grubości bez zmniejszenia przekroju.

Na razie czekamy.

Siłownik działa, ale coś przeskakuje i przepustnice się nie otwierają. Od początku coś stukało w mechanizmie, ale bypass działał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W takim razie dotnę styropian po 2-3 cm krócej po dwóch stronach, to powinno załatwić sprawę otwierania obudowy. Tak się jeszcze tylko zastanawiam jak zrobić tę obudowę ze styropianu. W instrukcji AirPack'a napisali:

 

Uwaga: Nie należy izolować cieplnie obudowy automatyki. Centrala wentylacyjna AirPack Home 400h powinna być usytuowana

w sposób zapewniający swobodny przepływ powietrza wokół obudowy automatyki tak, aby umożliwić jej skuteczne chłodzenie na drodze konwekcji swobodnej.

 

Podejrzewam, że jeśli wewnątrz styropianowej "obudowy" zostawię 5 cm odstępu od urządzenia to nie powinno być problemu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W takim razie dotnę styropian po 2-3 cm krócej po dwóch stronach, to powinno załatwić sprawę otwierania obudowy. Tak się jeszcze tylko zastanawiam jak zrobić tę obudowę ze styropianu. W instrukcji AirPack'a napisali:

Uwaga: Nie należy izolować cieplnie obudowy automatyki. Centrala wentylacyjna AirPack Home 400h powinna być usytuowana

w sposób zapewniający swobodny przepływ powietrza wokół obudowy automatyki tak, aby umożliwić jej skuteczne chłodzenie na drodze konwekcji swobodnej.

 

Podejrzewam, że jeśli wewnątrz styropianowej "obudowy" zostawię 5 cm odstępu od urządzenia to nie powinno być problemu?

 

Proponuje zadzwonić do serwisu. Porozmawiać z którymś z panów http://thesslagreen.com/wsparcie-techniczne/ ja jak mam jakieś wątpliwości zawsze dzwonie do źródła. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rekuperator naprawiony. Problem był w dużych oporach mechanizmu bypassu. Były tak duże, że po pewnym czasie przekładnia wewnątrz siłownika się zużyła i przestał działać. Wymieniono cały mechanizm bypassu i siłownik. Działa dobrze. Okazało się że wystarczyło wyciąć izolację 5 cm przy samym rekuperatorze i dało się go zdjąć. Nie było to łatwe, ale daliśmy radę. :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Mam reku home 400 od końca ubiegłego roku. W zasadzie w pełni korzystam od lutego. W zimie sprawował się jak dla mnie OK. Nie wiem czy dobrze czy nie , ale spełniał oczekiwania które, miałem. Teraz mimo wiosny mamy lato i freecooling działał według mnie rewelacyjnie. To znaczy mimo, że w ciągu dnia dom się nagrzał ( ciągle otwarty balkon popołudniowymi grillami :) to w nocy schodził z 24 *C do 20,5 - 21 *C. Piszę działał bo w zasadzie od wczoraj w domu nie można oddychać. Wilgotność wzrosła z 55% do ponad 70% temperatura wczoraj wieczorem w domu 24*C po całonocnym schładzaniu na BP rano o 6:00 24,5 *C czyli jeszcze cieplej, Zauważyłem 3 dni temu ,że jak załącza się bypass to przez godzinę może i dłużej co kilka sekund słychać z centrali taki odgłos jakby ręką mocno w pudło kartonowe uderzać. Co radzicie?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

buku - jak na gwarancji to raczej tylko instalatora/serwisanta wołać.

 

No to chyba do do serwisu Thessli napisze , bo jak pisałem do instalatora ,że mi w łazience pół nocy po prysznicu woda po ścianach płynie a lustro do rana zaparowane to tylko anemostat kazał mi odkręcić....Niewiele to pomogło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jako przyszły użytkownik Airpack Home 400V (plus system CF i expansion) - mam kilka pytań:

1. Czy panel AirS (chcę zamontować w kuchni) będzie współpracował ze sterownikiem Air+ oraz Airmobile bez problemu? Bez wspomnianego wczesniej w wątku nieistniejącego Modbus Divider?

2. Chciałbym w dwóch pomieszczeniach - salonie oraz pracowni zamontować czujniki jakości powietrza,

natomist w łazience czujnik wilgoci - higrostat. Czy ktoś ma jakieś doświadczenia w tym temacie?

Może wystarczą czujniki po ok. 15zł z allegro (oczywiście z zasileniem)? Czy jednak potrzeba coś bardziej wyrafinowanego?

3. Tak czy inaczej będzie Airmobile. Zastanawiam się nad tym aby może zamiast AirS (żona nie chce bo brzydki), powiesić jakiś tablet w kuchni na ścianie. Czy sprawdza się takie rozwiązanie? Może ktoś wie jaką rozdzielczość wyświetlacza ma Air++?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Mam reku home 400 od końca ubiegłego roku. W zasadzie w pełni korzystam od lutego. W zimie sprawował się jak dla mnie OK. Nie wiem czy dobrze czy nie , ale spełniał oczekiwania które, miałem. Teraz mimo wiosny mamy lato i freecooling działał według mnie rewelacyjnie. To znaczy mimo, że w ciągu dnia dom się nagrzał ( ciągle otwarty balkon popołudniowymi grillami :) to w nocy schodził z 24 *C do 20,5 - 21 *C. Piszę działał bo w zasadzie od wczoraj w domu nie można oddychać. Wilgotność wzrosła z 55% do ponad 70% temperatura wczoraj wieczorem w domu 24*C po całonocnym schładzaniu na BP rano o 6:00 24,5 *C czyli jeszcze cieplej, Zauważyłem 3 dni temu ,że jak załącza się bypass to przez godzinę może i dłużej co kilka sekund słychać z centrali taki odgłos jakby ręką mocno w pudło kartonowe uderzać. Co radzicie?

 

Thessla zmieniła dostawcę przepustnic bypassu. Teraz są inne odlewy plastikowe i inaczej zgięta blacha.

Mój bypass podczas testów na stole i po zamontowaniu chodził z takimi odgłosami. Puknięcia co kilka sekund. Przyczyną były znaczne opory mechanizmu bypassu. Być może ich przyczyną było złe ustawienie osi przepustnic? Np. za blisko?

Bypass z tymi oporami wytrzymał od stycznia do wiosny i działał jeszcze w kwietniu. W maju przestał. Wysokie opory spowodowały zepsucie siłownika i prawdopodobnie (nie rozbierałem) wewnątrz siłownika plastikowe kółka się zużyły jak to w tego typu przypadkach zwykle bywa.

Po zdemontowaniu siłownika mechanizmy przepustnic działały niezwykle ciężko. Nowy mechanizm, innej firmy działał leciutko, bez żadnych oporów.

Został zamontowany nowy bypass oraz nowy siłownik. Wszystko działa dobrze.

 

Cykanie i odgłosy mogą u Ciebie zwiastować ten sam problem co u mnie. Pokaż zdjęcia mechanizmów bypassu, a w szczególności odlewy plastikowe trzymające aluminiowe zasłony, to powiem Ci czy masz stary czy nowy model. Żeby sprawdzić działanie bypassu otwórz centralę podczas gdy jest załączony i sprawdź co się dzieje w środku. U mnie wyświetlacz pokazywał bypass on, a temperatury nawiewu i wywiewu były zbliżone i dalekie od temperatury czerpni. Po otwarciu okazało się że bypass był zamknięty, a wyświetlacz podawał fałszywe informacje.

Szykuj się na serwis. :)

 

Co do wilgotności to wykres Moliera wyjaśni wszystko. Nie da się latem osuszyć powietrza w domu rekuperatorem. Zimą to zupełnie inna sytuacja. Do osuszania powietrza w celu komfortu polecam klimatyzator ustawiony na minima. Zużywa niewiele energii (130-170W u mnie) przy pracy ciągłej i zwiększa komfort.

Edytowane przez JanWerbinski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to chyba do do serwisu Thessli napisze , bo jak pisałem do instalatora ,że mi w łazience pół nocy po prysznicu woda po ścianach płynie a lustro do rana zaparowane to tylko anemostat kazał mi odkręcić....Niewiele to pomogło.

 

Słaby ten instalator. Żeby woda nie ciekła po ścianach to należy zwiększyć przepływ powietrza. Bypass nie ma w tym przypadku żadnego znaczenia, bo rekuperator latem nie zmienia wilgotności bezwzględnej niezależnie od ustawienia bypassu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jako przyszły użytkownik Airpack Home 400V (plus system CF i expansion) - mam kilka pytań:

1. Czy panel AirS (chcę zamontować w kuchni) będzie współpracował ze sterownikiem Air+ oraz Airmobile bez problemu? Bez wspomnianego wczesniej w wątku nieistniejącego Modbus Divider?

2. Chciałbym w dwóch pomieszczeniach - salonie oraz pracowni zamontować czujniki jakości powietrza,

natomist w łazience czujnik wilgoci - higrostat. Czy ktoś ma jakieś doświadczenia w tym temacie?

Może wystarczą czujniki po ok. 15zł z allegro (oczywiście z zasileniem)? Czy jednak potrzeba coś bardziej wyrafinowanego?

3. Tak czy inaczej będzie Airmobile. Zastanawiam się nad tym aby może zamiast AirS (żona nie chce bo brzydki), powiesić jakiś tablet w kuchni na ścianie. Czy sprawdza się takie rozwiązanie? Może ktoś wie jaką rozdzielczość wyświetlacza ma Air++?

Kup h jeśli możesz. Jest korzystniejszy pod względem oporów i wielkości filtrów.

1. Chyba tak. Sprawdź w instrukcji.

2. Też jestem ciekaw. Czujniki jakości powietrza to chyba przesada, ale czujnik wilgoci w łazience wymuszający tryb wentylacji na czas jej podwyższonego poziomu to coś o czym sam myślę. Wydaje mi się że będzie dobry każdy czujnik któremu można ustawić próg w zakresie 40-90% i będzie potrafił dać na wyjśiu stan 0-1 żeby wysterować przekaźnik lub bezpośrednio wejście centrali.

3. Też planuję powiesić stary telefon lub tablet. Zaletą takiego rozwiązania jest utylizacja starego iPada i możliwość obsługi z niego także innych rzeczy jak automatyka domowa czy stacja pogodowa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Cykanie i odgłosy mogą u Ciebie zwiastować ten sam problem co u mnie. Pokaż zdjęcia mechanizmów bypassu, a w szczególności odlewy plastikowe trzymające aluminiowe zasłony, to powiem Ci czy masz stary czy nowy model. Żeby sprawdzić działanie bypassu otwórz centralę podczas gdy jest załączony i sprawdź co się dzieje w środku. U mnie wyświetlacz pokazywał bypass on, a temperatury nawiewu i wywiewu były zbliżone i dalekie od temperatury czerpni. Po otwarciu okazało się że bypass był zamknięty, a wyświetlacz podawał fałszywe informacje.

Szykuj się na serwis. :)

 

Dzięki za odpowiedź. Możesz zrobić zdjęcie miejsca , którego ja mam zrobić zdjęcie? Nie wiem o jaką strefę chodzi.

Temperatura zewnętrzna dzisiaj w nocy 17*C temperatura nawiewu 22,5 *C, temperatura w środku 24,5*C. Tydzień temu w nocy temperatura zewnętrzna i nawiewu przy załączonym bypassie różniła się maksymalnie 2*C.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cyknąłem dwa zdjęcia otwartej skrzynki. Może to coś wniesie.

 

Problem z przepustnica bypassu. Instalacja zrobiona na 8% przez instalatora? Jak tak to nic nie grzebać tylko serwis thessli wezwać. Co do freecooolingu to nigdy nie zastąpi klimy. A latem własnie klima odprowadza wilgoć podczas gdy zima robi to reku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...