Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Dla inwestora zbędny, dla instalatora podstawowy.

Moduł CF nie służy tylko do kalibracji, ma przede wszystkim zadbać o równoważenie strumieni powietrza nawiew / wywiew przy rosnących oporach na filtrach (brudzą się przecież), szkoda, że CF nie równoważy strumieni masowych, bo nie ma info o rzeczywistej wilgotności mierzonego powietrza. Różnica w okresie roku przy pomiarze tylko objętościowym to nawet 8-10%, stąd obserwowane na Airpackach spadki sprawności wymiennika zimą... Oczywiście centrale bez CF, ale tych z CF też to dotyczy.

Anemometr służy też w miarę dokładnemu skalibrowaniu punktów nawiewnych / wywiewnych na instalacji :)

A generalnie to chyba najlepiej powierzyć uruchomienie i kalibrację reku fachowcowi, co ma sprzęt i się zna.

Takie moje przemyślenie... ;)

 

Z tego co wyczytałem to centrala AERIS mierzy wilgotność i strumień masowy. Czyli mam 1 różnicę na korzyść AERISa? A czy któryś z szanownych forumowiczów miał okazję posłuchać obie centrale i porównać ich głośność?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 562
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Z tego co wyczytałem to centrala AERIS mierzy wilgotność i strumień masowy. Czyli mam 1 różnicę na korzyść AERISa? A czy któryś z szanownych forumowiczów miał okazję posłuchać obie centrale i porównać ich głośność?

Jeśli mierzy także wilgotność, to jest to poważna zaleta w postaci zwiększonego cool faktoru co dla każdego geeka będzie niezwykle istotne. To się nigdy nie zwróci w kosztach ogrzewania, podobnie jak nie zwróci mi się mój CF. Jednak nie da się wycenić błogostanu wynikającego ze świadomości posiadania najbardziej zaawansowanego urządzenia. Bierz Aerisa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...
Możecie polecić jakiś sklep z filtrami do nowych central a dokladniej nowej 400-ki? Widzę, że te prefiltry można samemu łatwo docinać, kupujecie to jakoś na metry? No i większy problem, gdzie znaleźć główne filtry M5 - tylko w Thessli czy są jakieś zamienniki?

 

Cześć,

Zobacz u gościa z linku

http://allegro.pl/filtry-g3-m5-300-400-500-thessla-green-zamiennik-i7191862488.html.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możecie polecić jakiś sklep z filtrami do nowych central a dokladniej nowej 400-ki? Widzę, że te prefiltry można samemu łatwo docinać, kupujecie to jakoś na metry? No i większy problem, gdzie znaleźć główne filtry M5 - tylko w Thessli czy są jakieś zamienniki?

 

sa zamienniki. pisz na priv

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możecie polecić jakiś sklep z filtrami do nowych central a dokladniej nowej 400-ki? Widzę, że te prefiltry można samemu łatwo docinać, kupujecie to jakoś na metry? No i większy problem, gdzie znaleźć główne filtry M5 - tylko w Thessli czy są jakieś zamienniki?

 

Allegro, sprzedawca Termokontrol.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...
  • 2 weeks później...

Witam Wszystkich

 

Czy w nowych centralach home można podłączyć czujnik CO2 tak aby jeśli wartość CO2 przekroczy jakiś poziom X to automatycznie wymusi to szybka wymiane powietrza (niezależnie od ustaw) = wietrzenie?

 

I drugie pytanie czy sterownik Air++ można podmienić np. na instalacje sterowania domem - bo on korzysta z kabla LAN. Czy to musi się odbywać przez modbus?

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Wszystkich

 

Czy w nowych centralach home można podłączyć czujnik CO2 tak aby jeśli wartość CO2 przekroczy jakiś poziom X to automatycznie wymusi to szybka wymiane powietrza (niezależnie od ustaw) = wietrzenie?

 

I drugie pytanie czy sterownik Air++ można podmienić np. na instalacje sterowania domem - bo on korzysta z kabla LAN. Czy to musi się odbywać przez modbus?

 

Pozdrawiam

 

P1. Tak, czujnik musi posiadać styk 0/1, który przełącza się w momencie przekroczenia nastawionej wartości CO2

P2. BMS tylko poprzez modbus

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

P1. Tak, czujnik musi posiadać styk 0/1, który przełącza się w momencie przekroczenia nastawionej wartości CO2

P2. BMS tylko poprzez modbus

 

dzięki ale co do P2 to na stronie jest

"komunikacja Modbus RTU – możliwość połączenia z systemami domów inteligentnych oraz systemami zarządzania budynkiem (BMS)" czyli nawet w inteligentnych musi być przez modbus - czy TG dają dokumentacje (opis sygnałów) to komunikacji?

Airmobile - to zawsze musi dzialac przez "ich" serwery -tzn serwery padna... komuniacja padnie tak?

 

dzięki!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie (a być może i Panie) - co w praktyce oznacza u Was 100% by-pass jeśli chodzi o temperatury czerpni i nawiewu? Był u mnie problem z by-passem, serwis stwierdził, że zapomnieli nasmarować mechanizm w fabryce, który po prostu chodził na tyle cięzko, że by-pass się nie otwierał. Po nasmarowaniu by-pass niby jest OK, ale różnica temperatur między czerpnią a nawiewem jest przynajmniej w okolicach 2 stopni. Zastanawiam się, czy ten typ tak ma, czy jednak coś tam jeszcze się nie otwiera do końca...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzięki ale co do P2 to na stronie jest

"komunikacja Modbus RTU – możliwość połączenia z systemami domów inteligentnych oraz systemami zarządzania budynkiem (BMS)" czyli nawet w inteligentnych musi być przez modbus - czy TG dają dokumentacje (opis sygnałów) to komunikacji?

 

napisz e-maila do serwisu TG to dostaniesz pdf-a z opisem rejestrów modbusa

 

/M

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...
  • 2 months później...
Jeśli chodzi o filtry to wytrzymują one różnie w zależności gdzie mieszkamy. Widocznie mieszkasz w czystej okolicy, bez pylenia, bez zanieczyszczeń powietrza, latem bez pylenia z pól podczas żniw. Ja używam AP Home od 5 miesięcy i filtry wyglądają jak nowe, ale mieszkam w czystej okolicy przy lesie, do tego GWC żwirowe z prefiltrem, które też filtruje...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam jedną z pierwszych central serii Home i po jedenastu miesiącach dalej używam pierwszych, fabrycznych filtrów.

Ile zwykle wytrzymują takie filtry?

M5 to raczej kiepski filtr.

Inna sprawa, jakości filtra nie ocenia się po żywotności.

Ten lepszy zatrzymujący więcej związków powinie zużyć się szybciej.

Pod warunkiem, że nie porównujemy tkanin syntetycznych do włókien szklanych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

M5 to raczej kiepski filtr.

Inna sprawa, jakości filtra nie ocenia się po żywotności.

Ten lepszy zatrzymujący więcej związków powinie zużyć się szybciej.

Pod warunkiem, że nie porównujemy tkanin syntetycznych do włókien szklanych.

M5 to chyba najlepszy z filtrów stosowanych seryjnie, fabrycznie w rekuperatorach. Większość urządzeń ma G4.

Nie zawsze lepszy zużyje się szybciej. Jeżeli ma większą powierzchnię, więcej zakładek, kieszeniowy, to zużyje się wolniej. Oprócz tego może mieć mniejszą lub większą pojemność na zanieczyszczenia, zbierać je w grubszej warstwie i w ten sposób również dłużej utrzyma niski opór. Grubsza mata G3 zatrzyma więcej zanieczyszczeń, niż cienka bibuła G3.

 

U mnie przed tymi filtrami są jeszcze G3 i G4.

Myślę o zakupie CleanBox z filtrem F8 ale na razie badam ilość PM moim miernikiem i mam wątpliwości co do konieczności następnego filtra. Zamierzam mierzyć jakość przez okres zimowy i wtedy podejmę decyzję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...