Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 562
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Niby mam. Kalibracja rozumiem że chodzi o tą, którą się w systemie robi po podaniu kodu serwisowego?

 

tak. Zatem jeśli masz za małą wiglotność (pytanie jaką masz :)?) To sobie po prostu zmniejszaj strumień celem osiągnięcia komfortu. Na jakiej wydajności pracuje CI airpack przy ilu osobach w domu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

IMG_20180107_120205.jpg

Ten po lewej jest z czerpni, a po prawej z wywiewu. Zmieniłem na płaskie G4. W innym wątku pisałem o cieknącym Airpacku i wyciek ten prawdopodobnie był spowodowany takimi zapchanymi filtrami. Poczekam jeszcze na przymrozek, bo wyciek był właśnie przy ujemnych temperaturach i dam znać w tamtym wątku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam Airpacka z filtrami M5. Przed króćcem czerpni i wywiewu zamontowałem skrzynkowe filtry z Allegro http://allegro.pl/filtr-powietrza-fsb-200-z-wkladem-eu3-i6718291251.html

w których jest filtr G3. Czyli teraz jest na czerpni i wywiewie G3 i M5.

 

Czy zwiększenie ilości stopni filtracji to dobry pomysł?

Np. do w. w. skrzynek na czerpni wkładam złożony G3 i G4, a w rekuperatorze pozostaje M5.

Wywiewy to G3 w anemostatach, G4 w skrzynce filtracyjnej i M5 w rekuperatorze.

Po zmianie będzie na czerpni i wiewie G3,G4 i M5.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temperatura przy króćcu czerpni wskazywana przez centralę +3,3°, a wg stacji meteo na podwórzu +1,2°C (+/-0,3°C).

 

Dlaczego temperatura powietrza czerpni jest zawyżana? Sprawdziłem przy różnych poziomach nawiewu, z FPX lub bez. Temperatury nawiewu i wywiewu wyglądają na poprawne.

Do obliczenia sprawności rekuperatora powinienem brać temperaturę nawiewu, wywiewu i powietrza na zewnątrz zmierzonego stacją meteo czy centralą? Z czego wynika błąd pomiaru?

Gdzie jest umieszczony czujnik temperatury skroplin?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temperatura przy króćcu czerpni wskazywana przez centralę +3,3°, a wg stacji meteo na podwórzu +1,2°C (+/-0,3°C).

 

Dlaczego temperatura powietrza czerpni jest zawyżana? Sprawdziłem przy różnych poziomach nawiewu, z FPX lub bez. Temperatury nawiewu i wywiewu wyglądają na poprawne.

Do obliczenia sprawności rekuperatora powinienem brać temperaturę nawiewu, wywiewu i powietrza na zewnątrz zmierzonego stacją meteo czy centralą? Z czego wynika błąd pomiaru?

Gdzie jest umieszczony czujnik temperatury skroplin?

 

Gdzieś mi się obiło o uszy, w zasadzie o oczy że jeden z czujników może mieć wyższą temp, bo jest umieszczony w środku obudowy blisko elektroniki co powoduje zawyżenie temp. o jakieś 3*. Czytałem o tym nie dalej jak wczoraj na stronie producenta. Postaram się to zaraz poszukać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdzieś mi się obiło o uszy, w zasadzie o oczy że jeden z czujników może mieć wyższą temp, bo jest umieszczony w środku obudowy blisko elektroniki co powoduje zawyżenie temp. o jakieś 3*. Czytałem o tym nie dalej jak wczoraj na stronie producenta. Postaram się to zaraz poszukać.

 

Jeśli chodzi o temp. nawiew, wywiew, czerpnia i wyrzutnia, to są w identycznych miejscach w świetle króćca. Przekłamanie niemożliwe. Czujnik temp otoczenia to się zgodzę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A bierzesz pod uwagę fakt iż między czerpnią a reku powietrze może się lekko ogrzać jak i fakt iż dokładność tych czujników to w przybliżeniu 0,5 stopnia. A stacje pogodową masz na pewno dobrze skalibrowaną i jesteś pewny tych odczytów ? Ja po wypożyczeniu z polibudy termometru z pełną i aktualną homologacją i legalizacją byłem w szoku porównując jego wyniki z czujnikami.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A bierzesz pod uwagę fakt iż między czerpnią a reku powietrze może się lekko ogrzać jak i fakt iż dokładność tych czujników to w przybliżeniu 0,5 stopnia. A stacje pogodową masz na pewno dobrze skalibrowaną i jesteś pewny tych odczytów ?

Czujniki nie są w czerpni, ale wewnątrz rekuperatora. Rura czerpni jest na zewnątrz budynku i od miejsca wejścia w ścianę około 1m dalej jest już rekuperator. Rura czerpni jest na tym odcinku ocieplona minimum 5cm wełny. Nie ma się od czego ogrzać.

Czujnik temperatury na zewnątrz to nowiutka stacja pogodowa Davis Vantage Pro2 z wentylatorem wymuszającym obieg powietrza wokół sensorów czyli sprzęt półprofesjonalny zapewniający dokładność pomiaru temperatury +/-0,3°C umieszczona 2m nad ziemią, z dala od powierzchni promieniujących. https://www.facebook.com/MeteoZary/

Poza tym mam obok dwie inne stacje pogodowe i błąd na nich jest daleki od ogromnego błędu z rekuperatoa.

Testowałem pomiary także na dużych przepływach 400m3/h żeby wyeliminować ten efekt - błąd pozostawał ten sam. Nie mogę się dodzwonić do techników z Thessli a wolę o tym pogadać z nimi zanim zacznę pakować dodatkowe termometry do rekuperatora albo będę mierzył napięcia na czujnikach temperatury.

 

Tych czujników w Home jest znacznie więcej. Na maksymalnych przepływach nieźle wieje z obudowy na uszczelkach klap obudowy oraz z elektroniki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem że czujniki są w reku. Dlatego napisałem iż temp zew. może się nieco różnić od tej wewnątrz reku. Nie wiem jak w wersji HOME ale w poprzedniej czujnik jest zaraz przed wymiennikiem. Po nad to stację jak piszesz masz na wysokości 2 m. Czy czerpnia również? Czy z tej samej strony? i.t.d. Załóżmy że twoja stacja zaniżyła pomiar o 0,3 z uwagi na jego dokładność oraz dodatkowo jest błędnie skalibrowany o 0,2 w dół a czujnik w reku zawyża o 0,5 i też jest skalibrowany o 0,2 ale w górę a do tego powietrze ogrzało się po drodze o 0,3 i różnica robi się już tylko w granicach 0,6 stopnia. Po nad to tak jak wspominałem wcześniej - do puki nie zweryfikujesz czujników zarówno w reku jak i w stacji masz 0% pewności które działają prawidłowo. Tak jak mówiłem wcześniej po porównaniu z homologowanym termometrem wszystkich czujników byłem w szoku
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Np. teraz temperatury rekuperatora:

czerpnia +1,9

nawiew +8,7

wywiew +10,2

skropliny +7

temperatura zewnętzna na stacji pogodowej -0,3°

Stacja na 2m. Czerpnia nieco wyżej - około 2.5 albo 3. Wyrzutnia na innej ścianie.

Rekuperator pobiera do wywiewu powietrze z piwnicy.

Wykluczam wpływ promieniowania podczerwienią systemu FPX bo temperatura jest bliska zeru więc jeśli działa to na minimalnej mocy i nie widać tego na podliczniku rekuperatora pokazującym moc a poza tym jest oddzielony od czujnika filtrem.

Edytowane przez JanWerbinski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedy po podłączeniu rekuperatora na sztywno do kanalizacji zrobiłem test szczelności odpływu skroplin wylewając wodę do ociekacza okazało się że dość mocno przecieka pomiędzy króćcem skroplin a obudową rekuperatora. Króciec jest osadzony bardzo luźno. Co robić w takiej sytuacji zanim rozkręcę rekuperator?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...