Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Klimatyzacja i rekuperacja - czy ta druga może wspomawać pierwszą?


Recommended Posts

mam pytanie do doświadczonych w tematyce "powietrznej" - czy w sytuacji kiedy w domu parterowym z rekuperacją zainstaluję mocną jednostkę klimatyzacji na korytarzu prowadzącym do 4 sypialni jest możliwość takiego ustawienia pracy rekuperatora aby pomagał mieszać powietrze tak aby chłód z korytarza lepiej wtłaczany był do tych pokoików? wiem, że nie jest to rozwiązanie idealne, ale zainstalowanie 4 splitów w sypialniach o metrażu po 13 mkw każda wydaje mi się przesadą - głównie finansową :D - zwłaszcza że minimalne moce to teraz najczęściej 2,5 kW... dom energooszczędny z małymi zyskami ciepła - więc tylko w największe upały ta klimatyzacja w ogóle byłaby potrzebna... Edytowane przez vendea
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie bardzo zaciągniesz powietrze z korytarza, do sypialni bo standardowo kierunek jest odwrotny - powietrze jest nawiewane do sypialni, a wyciągane na korytarzu i/lub w łazienkach i w kuchni. Więc robienie klimy w korytarzu nie ma większego sensu. Lepiej w salonie, gdzie i tak sporo czasu się spędza popołudniami.

 

Za to rekuperator może odzyskać chłód, jak wyciągane powietrze jest chłodniejsze, niż na czerpni. Tylko nie może włączyć się bypass.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

małe zyski ciepła ? to chyba w starym budownictwie, policz lodówkę, kuchenkę, domowników pralka, itd same zyski energii a dom energooszczędny więc ciepła szybko nie wyrzucisz, są rekuperatory do których możesz dokupić moduł chłodniczy (choć drogi),ewentualnie klimatyzator kanałowy

 

ironsmith, z moich doświadczeń życiowych a przeprowadzałam się bardzo wiele razy, największe znaczenie ma nasłonecznienie przez okna i nagrzewanie się ścian budynków, jeśli mają słabe zaizolowanie.

 

w tym przypadku, o jakim piszę sypialnie mają okna od północnego wschodu a ściany będą na fest zaizolowane 20 cm grafitem. wszystkie okna energooszczędne i jeszcze z żaluzjami fasadowymi. no i w sypialniach nie ma zysków od AGD...

 

salon z kuchnią będzie miał swój własny klimatyzator. ten pomysł na sypialnie oznaczałby po prostu wielką oszczędność, bo dwa komplety klimatyzatorów split to zupełnie inny koszt niż system multi split z 5 jednostkami wewnętrznymi :(

 

kaizen - wiem o nawiewach w sypialniach, ale właśnie może byłaby opcja aby chwilowo wyłączyć nawiew reku i wtedy wytworzony prąd powietrza wtłoczyłby chłodne powietrze z korytarza do sypialni? jakiś taki myk na sterowaniu rekuperatorem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ironsmith, z moich doświadczeń życiowych a przeprowadzałam się bardzo wiele razy, największe znaczenie ma nasłonecznienie przez okna i nagrzewanie się ścian budynków, jeśli mają słabe zaizolowanie.

 

w tym przypadku, o jakim piszę sypialnie mają okna od północnego wschodu a ściany będą na fest zaizolowane 20 cm grafitem. wszystkie okna energooszczędne i jeszcze z żaluzjami fasadowymi. no i w sypialniach nie ma zysków od AGD...

 

salon z kuchnią będzie miał swój własny klimatyzator. ten pomysł na sypialnie oznaczałby po prostu wielką oszczędność, bo dwa komplety klimatyzatorów split to zupełnie inny koszt niż system multi split z 5 jednostkami wewnętrznymi :(

 

kaizen - wiem o nawiewach w sypialniach, ale właśnie może byłaby opcja aby chwilowo wyłączyć nawiew reku i wtedy wytworzony prąd powietrza wtłoczyłby chłodne powietrze z korytarza do sypialni? jakiś taki myk na sterowaniu rekuperatorem?

 

Pomieszkaj jakiś czas w nowym zaizolowanym (termos) domu, to się przekonasz jak ciężko wyrzucić z niego ciepło.

Przy wentylacji nie mieszaj bo sobie wyrządzisz krzywdę.

 

Rozwiązaniem dla ciebie jest klimatyzator kanałowy, z rozprowadzonym nadmuchem do wszystkich sypialni (wyciąg korytarzem)

 

Trochę zastanawiający jest fakt, że szarpnąłeś się na żaluzje w oknach, a skąpisz na multisplita z kilkoma jednostkami wewnętrznymi.

Gdybym ja nie dysponował chwilowo kwotą na klime w całym domu, to zrobił bym tzw. przygotówkę.

Położył wszystkie niezbędne instalacje (miedź, kable, kanalizacja) do montażu takiego systemu bez nadmiernej rozpierduchy w domu.

I wykonał instalacje, jak się wyjdzie na prostą.

 

Lepiej dać sobie chwilowo na wstrzymanie, niż pakować się w jakąś protezę klimatyzacji.

Pomieszkaj trochę, bo może okazać się, że moduł chłodzący do wentylacji będzie wystarczający.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomieszkaj jakiś czas w nowym zaizolowanym (termos) domu, to się przekonasz jak ciężko wyrzucić z niego ciepło.

Przy wentylacji nie mieszaj bo sobie wyrządzisz krzywdę.

 

Rozwiązaniem dla ciebie jest klimatyzator kanałowy, z rozprowadzonym nadmuchem do wszystkich sypialni (wyciąg korytarzem)

 

Trochę zastanawiający jest fakt, że szarpnąłeś się na żaluzje w oknach, a skąpisz na multisplita z kilkoma jednostkami wewnętrznymi.

Gdybym ja nie dysponował chwilowo kwotą na klime w całym domu, to zrobił bym tzw. przygotówkę.

Położył wszystkie niezbędne instalacje (miedź, kable, kanalizacja) do montażu takiego systemu bez nadmiernej rozpierduchy w domu.

I wykonał instalacje, jak się wyjdzie na prostą.

 

Lepiej dać sobie chwilowo na wstrzymanie, niż pakować się w jakąś protezę klimatyzacji.

Pomieszkaj trochę, bo może okazać się, że moduł chłodzący do wentylacji będzie wystarczający.

 

john, a czy kanałówka ma możliwość sterowania jakiegoś na rozdzielaczu? jakieś przepustnice? i czy można poprowadzić te kanały po stropie nieogrzewanego poddasza?

 

żaluzje z silnikami standardowymi a nie somfy to wyszło mi 650 zł na okno, więc razem około 9,000 zł. a multi splity proponują mi od okolic 15,000 zł. i chodzi o to, że żaluzje to olbrzymi komfort, wiem bo przez chwilę mieszkałam w domu z żaluzjami fasadowymi typu Z, każdy kto spróbuje będzie rozumiał - komfort płynnego sterowania światłem bez konieczność zabierania miejsca we wnętrzu, bez czyszczenia tego systemu, bez nagrzewania się okien. coś pięknego. więc jestem gotowa za to zapłacić, podczas kiedy multi split do małych pokoików uważam za przerost formy nad treścią...

 

co do modułu chłodzącego do reku - aerisy wyceniają to na okolice 12,000 zł plus trzeba nadmiarowy reku kupić robi się z tego wielka dopłata a co do działania to nikt tego nie ma... czy ty john masz doświadczenie z tego typu chłodnicami - czy są efektywne? o ile stopni można zbić temperaturę? ja chcę w ogóle reku thessla green - tam chłodnica freonowa tańsza, ale kto wie jak to działa?

 

dodatkowo za zamontowaniem klimy przemawia opcja dogrzewania w okresach przejściowych.

 

chyba rzeczywiście kanałówka byłaby najlepsza tylko czy koszt rozprowadzenia tego, zaizolowania, ładnych kratek nawiewowych zamknie się powiedzmy w 8,000 zł?!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten wątek spowodował, że jeszcze raz chcę przemysleć rozwiązanie do swojego małego domku.

Będą na 99,9(9)% kable grzejne w wylewce, koza i rekuperacja na przewodach elastycznych ułożonych na stropie pod grubą warstwą wełny a rekuperator w pomieszczeniu technicznym.

Ciepło myślałem o Ariston nuos za 3k zł do CWU i wykorzystaniu chłodu odpadowego do chlodzenia domu przez podpięcie jego wyrzutni do czerpni reku. Dla zrównoważenia przepływów pasowałby Airpack z CF. A gdyby dalej było za ciepło, to zamontowałbym splita w salonie który też grzałby w chłodne dni.

 

A jakie opcje znowu rozważam?

- klima zintegrowana z rekuperatorem - np. Mistral Max

- klima kanalowa + reku

 

Mistral max odstrasza ceną ale może warto? Czy ma sensowną konkurencję?

 

Jak się sprawdza kanałówka połaczona z reku? Nie ma problemów ze sterowaniem? Jakie zestawy i instalatorów z okolic Warszawy - Radomia polecacie/odradzacie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten wątek spowodował, że jeszcze raz chcę przemysleć rozwiązanie do swojego małego domku.

Będą na 99,9(9)% kable grzejne w wylewce, koza i rekuperacja na przewodach elastycznych ułożonych na stropie pod grubą warstwą wełny a rekuperator w pomieszczeniu technicznym.

Ciepło myślałem o Ariston nuos za 3k zł do CWU i wykorzystaniu chłodu odpadowego do chlodzenia domu przez podpięcie jego wyrzutni do czerpni reku. Dla zrównoważenia przepływów pasowałby Airpack z CF. A gdyby dalej było za ciepło, to zamontowałbym splita w salonie który też grzałby w chłodne dni.

 

A jakie opcje znowu rozważam?

- klima zintegrowana z rekuperatorem - np. Mistral Max

- klima kanalowa + reku

 

Mistral max odstrasza ceną ale może warto? Czy ma sensowną konkurencję?

 

Jak się sprawdza kanałówka połaczona z reku? Nie ma problemów ze sterowaniem? Jakie zestawy i instalatorów z okolic Warszawy - Radomia polecacie/odradzacie?

 

ja mam te same pomysły, nawet tego aristona dokładnie rozważam do CWU... ale jeśli grzanie elektryczne podłogowe to poczytaj o matach elektryczno-podczerwiennych - podobno 30% sprawniejsze. ja pod gresami zrobie na pewno. pod drewnem chyba nie ale ja mam gaz wiec bije sie zmyslami czy grzewcza plyta fundamentowa czy te maty a gazu nie doprowadzac do domu w ogole...

 

chlodnice do reku sa tak malo popularne ze obawiam sie ze nie sa efektywne. inaczej ktos by to mial i chwalil. wiec to wlasciwie skreslilam. tym bardziej ze klima i chlodzi i grzeje.

 

na dziś dzień na pewno zrobie reku airpack z CF, klime i maty pod gresami. a reszta mysle...

 

EDIT:

 

obejrzałam tego MISTRALA - ale najsłabszy model ma jakoś malutko mocy chłodniczej bo 1,8 - 2,1 kW a kosztuje 24,000? chyba, że to jakaś cena z kosmosu? boję się, że model z mocą chłodniczą koło 5 kW będzie bardzo drogi i będzie realizował wentylację na zbyt dużych przepływach? jak ty kombinujesz z tym ustrojstwem - który model rozważasz?

Edytowane przez vendea
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

john, a czy kanałówka ma możliwość sterowania jakiegoś na rozdzielaczu?

Niestety, ale nie ma dla domów jednorodzonych tego typu rozwiązań. Jak myślisz dlaczego?

Rozwiązania takie są, ale dla obiektów hotelowych, gdzie moce zaczynają się od 15 kW.

 

Instalowanie w domu systemu klimatyzacji z indywidualną regulacją temperatury to są duże koszta i przeskoczyć się tego nie uda.

Tego typu rozwiązanie zbudowane w oparciu o kanałówkę nie będzie tańsze od multisplita.

 

czy można poprowadzić te kanały po stropie nieogrzewanego poddasza?

O ile zaizolujesz je prawidłowo.

Czyli nie ma to najmniejszego sensu bo koszt izolacji tych kanałów to pewnie dobre 5000 PLN.

 

co do modułu chłodzącego do reku - aerisy wyceniają to na okolice 12,000 zł plus trzeba nadmiarowy reku kupić robi się z tego wielka dopłata a co do działania to nikt tego nie ma... czy ty john masz doświadczenie z tego typu chłodnicami - czy są efektywne? o ile stopni można zbić temperaturę? ja chcę w ogóle reku thessla green - tam chłodnica freonowa tańsza, ale kto wie jak to działa?

To czysta fizyka, taki moduł chłodzący ma określoną moc.

Masz przepływ powietrza i jego parametry.

Możesz sobie wyliczyć dokładnie jaką temperaturę na wylocie uzyskasz po chłodnicy.

Łączenie systemu klimatyzacji z wentylacją w domu to proteza.

Aby chłodzić się nadmuchem potrzebny jest przepływ, a tego wentylacja w domu nie zapewni.

Wykonanie systemu, który latem osiąga duże wydajności, a zimą minimalne (bo sucho) zawsze poskutkuje tym, że wylądujemy gdzieś w lesie.

Ani to ciche, ani skuteczne.

 

Nie mam doświadczenia z tymi modułami, ale ja bym w niego nie zainwestował.

Niezależnie od producenta, ani rozwiązania chłodnica w kanale wentylacyjnym to za mało mocy chłodniczej dla standardowego domu jednorodzinnego

 

chyba rzeczywiście kanałówka byłaby najlepsza tylko czy koszt rozprowadzenia tego, zaizolowania, ładnych kratek nawiewowych zamknie się powiedzmy w 8,000 zł?!

Tylko jeśli ktoś na Tobie nie będzie chciał za wiele zarobić (nie przesadzi z marżą) i użyje średniej klasy urządzenia (midea, gree, kaisai itp)

Do 10 tys, powinno się to zmieścić.

Przy prostym systemie, pod stropem, krótkie kanały rozprowadzające.

Regulacja poprzez zawór wentylacyjny.

Czyli ustawiasz, raz i zapominasz.

Domownicy muszą się dogadać, do jakiej temperatury się chłodzą.

Ciepło myślałem o Ariston nuos za 3k zł do CWU i wykorzystaniu chłodu odpadowego do chlodzenia domu przez podpięcie jego wyrzutni do czerpni reku. Dla zrównoważenia przepływów pasowałby Airpack z CF.

Tego typu pompy pracują 4 do 5 godzin dziennie - 1 cykl.

Ich przepływ to 650 m3/h.

To który Airpack z CF ci to przełknie?

 

Jeśli masz tą pompę, albo koniecznie ją chcesz to wylot pompy podłącz do czerpni.

W lecie rekuperator będzie brał to powietrze na dom.

Zimą musisz zrobić osobne obejście - ręczne lub automatyczne.

Czerpnia musi być policzona na przepływ maksymalny PC czyli 650 m3/h.

Będzie to jednocześnie czerpnia dla rekuperatora i wyrzutnia dla pompy.

 

Przystosowanie instalacji po stronie domu do takiego przepływu (650 m3/h) sprawi, że będzie ona rozregulowana dla przepływu nominalnego zimowego 100 - 150 m3/h.

 

A jakie opcje znowu rozważam?

- klima zintegrowana z rekuperatorem - np. Mistral Max

- klima kanalowa + reku

 

Na siłę próbujecie połączyć 2 rzeczy, które mają zupełnie inne cechy.

 

Kanałówka to klimatyzator kanałowy, z własnym filtrem i wentylatorem.

Wykonuje się je jako osobny system nawiewu.

Powietrze czerpane jest najczęściej z korytarza/holu.

Uśrednione z wszystkich pokoi, jest to referencyjna temperatura dla klimatyzatora.

Jak się sprawdza kanałówka połaczona z reku?

Nie sprawdza się.

Edytowane przez _John
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzięki john.

 

rzeczywiście nie da się tego pożenić - zrobię rekuperację i osobno klimatyzację.

 

jeśli cena będzie akceptowalna to kanałówkę. jeśli nie to dwa splity i z tego korytarza coś do tych sypialni na pewno doleci. regulacja będzie przez zamykanie drzwi ha ha ha.

 

wydawało mi się, że skoro izoluje się kanały na poddaszach od rekuperatorów to i od klimy można i nie płacąc jak za zboże - może znajdę rozsądnego zleceniobiorcę.

 

a propos wymysłów - ma być podobno na rynku zaraz pompa ciepla połączona hybrydowo z piecem gazowym kondensacyjnym i z jednostka chłodniczą zewnętrzną która obsłuży dwa splity :D nowy model firmy Altherma. ale pewnie to będzie kosztowało około 30,000 :D:D:D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja mam te same pomysły, nawet tego aristona dokładnie rozważam do CWU... ale jeśli grzanie elektryczne podłogowe to poczytaj o matach elektryczno-podczerwiennych - podobno 30% sprawniejsze.

 

Cudów nie ma. Jakbym wierzył w cuda, to kupiłbym reaktor jądrowy od p. Nowaka ;)

Może co najwyżej zapewniać odczuwalnie przyjemniejsze warunki niż wynikałoby z termometru. Ale to tylko, gdy pobiera prąd. A chcę unikać pobierania prądu po 60gr/kWh i grzać akumulacyjnie (wylewkę) w tańszej strefie.

 

obejrzałam tego MISTRALA - ale najsłabszy model ma jakoś malutko mocy chłodniczej bo 1,8 - 2,1 kW a kosztuje 24,000?

 

Owszem, cena z kosmosu.

Mocy za dużej mieć nie może, bo ma dosyć mały przepływ powietrza i musiałby schładzać je o zbyt wiele stopni. Ani to przyjemne, ani efektywne (COP niski).

 

Jaki masz współczynnik start mocy przez przenikanie przez przegrody i na wentylację? Ja mam poniżej 86W/K. Co daje przy różnicy 10* potrzebuję wyrzucić 860W ciepła na zewnątrz z tego powodu. Do tego dochodzą zyski bytowe i słoneczne. W południowe okno i latem słoneczko nie powinno zaglądać dzięki okapowi (albo sporadycznie pod koniec lata). Więc 2kW powinno być jak najbardziej wystarczającą mocą.

 

Tego typu pompy pracują 4 do 5 godzin dziennie - 1 cykl.

Ich przepływ to 650 m3/h.

 

Właśnie dlatego nuos, bo:

Natężenie przepływu powietrza M3/h 100-200

 

Ile ciepła/chłodu wytwarzają, to w praktyce nie zależy od modelu, tylko od zużycia CWU. I tu faktycznie może być mało, bo na CWU potrzebuję ok. 5kWh (no, może licząc straty na cyrkulacji 6kWh) ciepła na dobę. Niech będzie w upały COP=3, czyli 4kWh chłodu wtedy wyprodukuje. Ale darowanemu koniu nie zagląda się w zęby. Skoro i tak jest to zupełnie darmowe i w instalacji (no dobra, koszt trójników żeby podpiąć do czerpni i wyrzutni), a może wystarczy i pozwoli zaoszczędzić ze 2K zł na klimę i prąd do niej, to czemu nie skorzystać?

Uprzedzając jeszcze - tak, godzę się z tym, że w upały będzie pracowało pracowało nawet tylko 2h w taniej strefie a resztę w drogiej. Żeby wyprodukować 6kWh ciepła musi pracować 7h i pewnie w upały wolałbym, żeby to było w godzinach 13-20 niż częściowo w nocy, w tańszej strefie. Poza upałami, chodziłaby tylko w tańszej strefie.

 

Jeśli masz tą pompę, albo koniecznie ją chcesz to wylot pompy podłącz do czerpni.

 

Taki mam zamiar latem. I chcę ją "zasilać" powietrzem z wyrzutni latem i zimą, co zimą powinno zapewnić większy COP.

I godzę się z tym, że 2/3 powietrza będzie mielonego latem w kółko, gdy pracuje PC.

 

A gdzie wyrzucać powietrze zima, to się właśnie zastanawiam. Pewnie bym przetestował przepięcie do wyrzutni jak najdalej od reku (a czerpanie z wywietu tuż przy reku). Wydajność reku musiałaby być zawsze większa, od PC do CWU, żeby nie "cofało" powiatrza. Przy 100-200m3/h dałoby się to zrobić bez więszego problemu A nawet jakaś drobna część zasysana w kółko przez PC nie byłoby tragedią. Najwyżej przełączy się w większe mrozy na grzałkę.

 

Kanałówka to klimatyzator kanałowy, z własnym filtrem i wentylatorem.

Wykonuje się je jako osobny system nawiewu.

 

Takie rozwiązanie, dodatkowa plątanina rur, nie bardzo mi pasuje.

Edytowane przez Kaizen
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kaizen, ale mnie się cały czas wydaje, że reku powinno pracować na niskich przepływach aby było komfortowo i ekonomicznie, więc nawet jakbyś pozyskał to chłodniejsze powietrze z takiego mistrala czy ze swojej PC czy z czegokolwiek innego to i tak lipa, bo żeby odczuć to chłodniejsze powietrze musiałbyś odpalić reku na jakieś kosmiczne przepływy, bo tylko wtedy byłoby odczuwalne schłodzenie o powiedzmy 6 stopni co jest normalnie uznawane z efekt klimatyzacji w pomieszczeniu... tak, że ni hu hu rekuperacja nie będzie w stanie realizować tego celu?

 

piszesz o rurach dodatkowych - ale wydaje mi się, że można tak umieścić kanałówkę, że doprowadzenia nawiewów są krótkie a zaciąg robisz blisko jednostki i już. przy splitach to już w ogóle nie masz żadnej plątaniny. jednostkę zewnętrzną bez względnie na ziemi nie na elewacji, osłonić żaluzjowym domkiem ładnym i gra muzyka. wydaje mi się, że właśnie wielkim plusem parterowego domu z nieużytkowym poddaszem jest możliwość poprowadzenia tych instalacji w sposób nie szpecący wnętrza i nie powodujący strat na zakrętach i metrach...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kaizen, ale mnie się cały czas wydaje, że reku powinno pracować na niskich przepływach aby było komfortowo i ekonomicznie,

 

A co to są niskie przepływy?

 

 

żeby odczuć to chłodniejsze powietrze musiałbyś odpalić reku na jakieś kosmiczne przepływy, bo tylko wtedy byłoby odczuwalne schłodzenie o powiedzmy 6 stopni co jest normalnie uznawane z efekt klimatyzacji w pomieszczeniu... tak, że ni hu hu rekuperacja nie będzie w stanie realizować tego celu?

 

Nie wiem, jak to wyjdzie w praktyce. Dlatego pisałem, że jak chłodu będzie za mało to doinstaluję splita.

 

Klimy w mieszkaniu używam od kilku lat i niewielkie schłodzenie daje wyraźna poprawę. Nie wiem, czy to kwestia osuszenia powietrza, czy kwestia samego "źródła" chłodu w pomieszczeniu. Spodziewam się, że te 4kWh chłodu może wystarczyć. Ale dopiero rzeczywistość będzie mogła to zweryfikować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no, niskie przepływy czyli na przykład 200 m3/h? boję się, że większe mogłyby u mnie powodować dyskomfort.

 

szkoda, że nikt się nie odzywa u kogo takie chłodzenie wpięte do reku funkcjonuje... co prawda pacjenci z GWC też mieli mieć te lekkie efekty chłodzenia w reku, ale jakoś nikt o tym nie mówi w superlatywach, więc boję się że to tak samo będzie działało, czyli prawie nic...

 

tak, też mieszkam z klimą już dobre 10 lat. po prostu lubię mieć opcję schłodzenia mieszkania jak mam taką fanaberię przy upałach :D

 

porządne zrobienie instalacji, zwłaszcza jak się chce kanałówkę wcisnąć w pralni pod sufitem ha ha, wymaga zaplanowania tego już teraz, więc ja chyba zdecyduję się już, nie będę tego odkładać...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no, niskie przepływy czyli na przykład 200 m3/h?

 

Nuos wg danych technicznych więcej niepotrafi z siebie dać. Więc nawet przy niskich (wg Twojej definicji) przepływach wrzucenie tego do czerpni powoduje, że 100% chłodu z PC trafia do domu (gdyby reku miał mniejszy przepływ - część mogłaby "wylecieć" na zewnątrz przez czerpnię i się zmarnować.

Edytowane przez Kaizen
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nuos wg danych technicznych więcej niepotrafi z siebie dać. Więc nawet przy niskich (wg Twojej definicji) przepływach wrzucenie tego do czerpni powoduje, że 100% ciepła z PC trafia do domu (gdyby reku miał mniejszy przepływ - część mogłaby "wylecieć" na zewnątrz przez czerpnię i się zmarnować.

 

znaczy chłodu a nie ciepła z PC? bo myślałam, że my cały czas gadamy jakby tu chłodzić sprytnie bez klimy?

 

a jeszcze o tych foliach/matach podczerwiennych na prąd - czemu uważasz, że to gusła? to dosyć naukowe rozwiązanie, czytałam, gadałam z użytkownikiem, mówił o swoich rachunkach. ja mam zwykłe kable 140 W/mkw od wielu lat pod każdym gresem, uwielbiam ten komfort, ale jednak licznik kręcą zacnie :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

znaczy chłodu a nie ciepła z PC?

 

Dzięki, już sprostowałem oczywistą omyłkę pisarską.

 

a jeszcze o tych foliach/matach podczerwiennych na prąd

 

Może dlatego, że zasada zachowania energii nie pozwala przekształcać energii ze sprawnością >100%?

PC ze swoim COP trochę ludziom namieszała w głowie. Zapominają, że to jest POMPA która pompuje większość ciepła, a tylko "niechcący" (jak zresztą prawie każde urządzenie elektryczne) przy okazji trochę ciepła produkuje.

Może też kotły kondensacyjne mieszają.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki, już sprostowałem oczywistą omyłkę pisarską.

 

 

 

Może dlatego, że zasada zachowania energii nie pozwala przekształcać energii ze sprawnością >100%?

PC ze swoim COP trochę ludziom namieszała w głowie. Zapominają, że to jest POMPA która pompuje większość ciepła, a tylko "niechcący" (jak zresztą prawie każde urządzenie elektryczne) przy okazji trochę ciepła produkuje.

Może też kotły kondensacyjne mieszają.

 

hmmm. ale tam działa promieniowanie, nie jest to zwykły kabel i opór. tak samo jak indukcja w płycie grzejącej garnek pozwala na lepsze efekty...

 

a co do tej taniej PC do CWU aristona - czy ja dobrze myślę, że tam nie ma podejścia na alternatywne źródło grzania tego baniaka wielkiego? bo jakbym jednak miała gaz i tani piec kondensat z fajną modulacją to mogłabym to spiąć może jako taką hybrydę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hmmm. ale tam działa promieniowanie, nie jest to zwykły kabel i opór. tak samo jak indukcja w płycie grzejącej garnek pozwala na lepsze efekty...

 

Efekty czego? Że więcej ciepła w kWh zostanie dostarczone do powietrza i powietrze będzie cieplejsze, niż przy "zwykłych" kablach? Nie ma takiej opcji. Fizyki nie oszukasz. Ale możesz oszukać zmysły. Więc możliwe, że jak te panele grzeją, to czujesz, że jest bardziej ciepło, niż pokazuje termometr. Tyle, że to mocno ogranicza korzystanie z prądu za pół ceny.

 

a co do tej taniej PC do CWU aristona - czy ja dobrze myślę, że tam nie ma podejścia na alternatywne źródło grzania tego baniaka wielkiego? bo jakbym jednak miała gaz i tani piec kondensat z fajną modulacją to mogłabym to spiąć może jako taką hybrydę?

 

Nie ma wężownicy, jeżeli to masz na myśli. Te z wężownicą kosztują ze 2x więcej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie w powietrze to promieniowanie IR celuje, ale w rzeczy z masą czyli ludzi, sprzęty - napromieniowuje. i to dodatkowo grzeje poza oczywistym grzaniem na styku, i to jest ta wartość dodana w stosunku do zwykłego kabla.

 

no, właśnie tego się obawiałam, ten model większy tego aristona to już smętnie drogi...

 

jeszcze oglądałam PC samsunga te TDM - całkiem fajne i cenowo od 16,000 netto, ale tam też powietrze-woda grzanie niskotemperaturowe, czyli podłogówkę obsłuży, ale CWU nie...

 

a z ciekawości, ty nie masz gazu w ulicy, czy po prostu brzydzisz się paliwami palnymi?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...