Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Zmiana stylu nowojorskiego na polski mieszczański


nuxe

Recommended Posts

Wszystko rozumiesz :) a Romotop to znakomite wkłady.

 

Problem tylko w tym, że otwory wentylujące komorę (kratki) wokół wkładu popsują ci cały efekt. Dlatego napisałam, żeby je zrobić od tyłu, żeby były widoczne (bo będą i to bardzo) od strony holu, a nie w salonie.

Ten model Romotopa ma obowiązkowo (jest to przez producenta podane w instrukcji obsługi):

 

  • pole czynne kratek wlotowych: 500 cm2
  • pole czynne kratek wylotowych: 700 cm2

Pole czynne to czy prześwit, otwór i to po odliczeniu ramek, ozdobników, czegokolwiek co osłania otwór.

Pod linkiem masz do wyboru do koloru kratek wentylacyjnych o polu czynnym 500 cm2 z podanymi rozmiarami, a kratka 700 cm2 będzie jeszcze większa. Jak widzisz to są spore wielkości. Ja bym nie chciała ozdabiać ściany takim czymś.

https://kratki.com/sklep/pl/category/10/kratki/?view_type=details&page=1&price1=0&price2=0&filters%5Bpole_czynne%5D%5Br1%5D=500&sort=c&max_per_page=200

Wg mnie nie skoro ma być lustro i kinkiety, to nie masz miejsca na kratkę/ki wywiewne. To nie będzie ładnie wyglądać.

Kratkę, czy raczej tunel nawiewny zmieścisz poniżej drzwiczek wkładu, więc to po problemie.

 

Drzwiczki przy takim umiejscowieniu wkładu mogą być problemem. Mają 55 cm, więc jeśli je otworzysz na lewą stronę to będziesz mieć mało miejsca by sięgnąć do komory paleniska. Nie wiem, czy w tym wkładzie jest możliwe przełożenie drzwiczek. Ja szukałabym takiego, który ma drzwiczki otwierane na prawo.

 

Ponieważ jesteś ciekawa o co mi chodziło z nadbudową ściany w holu, zrobiłam rysunek

R-02 rzut parteru.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 491
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

W porządku, już rozumiem. Ten szczegółowy plan jest z projektu budowlanego więc dane kominkowe są już raczej nieaktualne. Teraz trzymam się wizji projektantki wnętrz z dodaniem płytowej ściany i wysunięciem portalu kominkowego. Z boku ściana ma 108 cm więc jeśli mamy wkład 37cm + odstęp od tylnej ściany 10 cm + 25 cm portal to wychodzi 72cm, czyli zostaje 36 cm na opaskę kamienną wokół drzwiczek.

Ścianę w holu bym zostawiła - bo u mnie hol jest reprezentacyjny. Kinkiety na kominku są do skasowania.

Co do kratek to jeszcze muszę pomyśleć co z tym zrobić, bo trochę lipa. A ciepły kominek - ale z fabrycznym wkładem - nie musiałby mieć aż tyle kratek? (najpierw szukam obejścia problemu...)

 

Katka, a jakie wymiary ma Twoja szyba? Wygląda na dużą, no i kominek jest taki dostojny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam kilka zdjęć schodów - wersję końcową pokażę jutro, tymczasem wygląda to tak:

PA090003.jpg i piętro: PA090005.jpg PA090007.jpg

 

Zmieniając temat - w ramach prac jesiennych na ogrodzie (którego jeszcze nie mam) posadziłam 50 szt szafirków jako obwódkę towarzyszącą na głównej rabacie. Brudy budowlane są już usunięte, czekamy na dostawę ziemi i jakiś rur do nawodnienia. Udało mi się jednak wygospodarować kawałek ziemi żeby posadzić trzmielinę i zapoczątkować obwódkę. Eksperymentalnie posadziłam też rozchodniki ale nie wiem czy mi się one podobają. Mam jeszcze parę sadzonek trzmieliny więc może zdążę przed zimą zrobić drugi bok obwódki wraz z szafirkami. Natomiast przez zimę musze obmyślić co zrobić z tym szambem na rabatce.

P8160053.jpg product-2319.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciepły kominek postawiony, tzn. obudowany wkład, przez dobrego kominkarza, w ogóle nie musiałby mieć kratek. Ciepło odbiera obudowa. Jednak by to było skuteczne, to obudowa musiałaby być z szamotu, albo podobnego materiału i na dodatek trzeba by policzyć jak gruba musiałaby być ścianka obudowy i jak duża kubatura tej obudowy, żeby zdołała zakumulować ciepło z wkładu.

W przypadku obudowy zimnej (wykonanej z płyt izolujących) cyrkulacja powietrza między wkładem, a obudową jest konieczna bo obudowa nie odbiera ciepła od stalowego płaszcza, z którego jest wykonany wkład. Wkład nie wietrzony, będzie się przegrzewał i może ulec uszkodzeniu. Mogą puścić spawy, rozszczelnić się płyty na łączeniach, przypalić uszczelki, a nawet jeśli się mocno przegrzeje, to zdarza się, że pęka szyba. To jest ogromnie niebezpieczne. Odłamki szkła lecą na pokój, a za nimi ogień. Oczywiście jeśli będziesz palić jedno polanko na raz, to pewnie nic się nie stanie. Jednak odpowiedzialny kominkarz nie zrobi ci zimnej obudowy bez wentylacji, a jeśli zrobi, to ty automatycznie stracisz gwarancję na wkład. Każda duperel, która się stanie będzie reperowana na twój koszt, a na początku może się co nieco stać.

Ja mam wielki wkład MB 120 z tzw. gilotyną (niestety produkcja Kratki.pl). Prędko założyliśmy automatyczne sterowanie na zewnętrzny dolot powietrza do paleniska, bo strerowanie dopływem powietrza jest upierdliwe. Ale początkowo trzeba było otwierać ten szyber ręcznie. Po kilku dniach spadło ciągadło, a szyber zablokował się w pozycji zamknięte. Nie dało się palić. Szyba zasmolona, ogień przygasał i na dodatek przy uniesionych na wysokość pudełka zapałek drzwiczkach zadymiało do salonu. Serwisant pracował 4 godziny rozmontowując niezły kawał wkładu. Takie rzeczy się zdarzają, więc lepiej gwarancję mieć.

 

Nie walcz, żeby nie było kratek. Zrób je takie, żeby były schowane. Ciepła obudowa podroży koszty. No, i nie może jej stawiać byle kto.

Na zdjęciach reklamowych nikt nie pokazuje kratek, ale one są i psują widok.

Dolną kratkę nawiewną możesz łatwo schować poniżej frontu wkładu. Sprobuję ci pokazać o co chodzi.

 

Przy okazji, Katka, jakiej wielkości masz kratki na dole, a jakiej u góry? Bo mam wrażenie, że wszystkie 4 są jednakowe, a powinno być tak, że dolne kratki, te nawiewne mają powierzchnię czynną około 1/4 większą niż te górne. To wymusza prawidłowy przepływ powietrza wokół wkładu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Schody bardzo ładne. Czekam na dolny bieg :)

 

A o rabatki podpytaj Elfir. Możesz jej zaufać, że podpowiewie dobrze.

 

Na szambie możesz coś postawić. Może niezbyt wysoką ale szeroką donicę z sezonowymi nasadzeniami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

https://stonemt.net/portfolio/custom-designs-master

 

Same kominki w twoim stylu. Piękne :) Ale... poszukaj jednego zdjęcia, gdzie są widoczne kratki nawiewne lub wywiewne ;) Nie ma. Wszystkie starannie wyfotoszopowano. Twoja pani projektantka pewnie też nie zrobiła projektu z uwzględnieniem kratek.

 

Kratki można umieścić z przodu, na bokach, albo na plecach kominka jeśli układ jest tak dogodny jak u ciebie. Można użyć kwadratowych albo długich jak jamnik tunelowych, które można też umieszczać w pionie.

Wg mnie tunelowe są najmniej agresywne w wyglądzie i najłatwiejsze do ukrycia np. pod lub nad półką, czy sztukateryjną listwą ozdobną. Można też je malować odpornymi na ciepło farbami.

 

Od ciebie zależy co wymyślisz :)

xl-bez-kratek.jpg

xl-z-kratkami.jpginterior-design-ideas-Timber-Trails_076.jpginterior-design-ideas-Timber-Trails_076_z-kratkami.jpg

Edytowane przez pestka56
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy okazji, Katka, jakiej wielkości masz kratki na dole, a jakiej u góry? Bo mam wrażenie, że wszystkie 4 są jednakowe, a powinno być tak, że dolne kratki, te nawiewne mają powierzchnię czynną około 1/4 większą niż te górne. To wymusza prawidłowy przepływ powietrza wokół wkładu.

 

No i masz dobre wrażenie, wszystkie kratki są takie same. Kurcze nie pamiętam, może otwory są różne a kratki tylko maskują. Musze poszukać zdjęć z budowy, bo mi klina zabiłaś.

A apropo cipłego kominka, to mój drugi tak zwany piecokominek mimo, że jest z szamotu a ma wentylacje.

 

Nuxe Schody elegankie, czekam na resztę.

Edytowane przez katka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Katka, z pieco kominkiem zduńskim, szamotowym jest tak, że wentylacja zależy od tego jak jest rozwiązane wewnątrz odbieranie ciepła.

Różnica wielkości otworów jest ważna, bo wymusza wentylację grawitacyjną.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Mam już oświetlenie schodów. Udało mi się zdobyć ładne, malutkie i niedrogie lampki.

Miałam do wyboru dwa modele. Ponieważ mamy lampki na co drugim stopniu wybrałam RAFI - bo mają subtelniejsze światło.

Kupowałam je tu:

https://sklep.ect24.pl/ideus-oprawa-schodowa-rafi-led-c-3w-bialy-4000k-ideus,c130,p21328,pl.html

https://sklep.ect24.pl/ideus-oprawa-schodowa-hl958l-white-4000k-3w-ideus,c130,p2109,pl.html

 

Najpierw zamówiłam ten model HL958L (średnica 8cm), ale po miesiącu czy dwóch rozmyśliłam się i zmieniłam na RAFI (średnica 6cm).

Dobrze, że ten sklep jest w porządku, bo bez problemu je wymienili.

Te RAFI są trudno dostępne, trzeba je było ściągać na zamówienie.

Wygląda to tak:

PA220003.jpg PA220008.jpg PA220009.jpg

Jeszce zostało podłączenie czujek, za pierwszym razem sie nie udało i mąż zrobi drugie podejście - pewnie dopiero w sobotę.

 

Natomiast co do słupka na pierwszym stopniu to nie ma jeszce co pokazać :(

Edytowane przez nuxe
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...