Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Zmiana stylu nowojorskiego na polski mieszczański


nuxe

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 491
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Dziękuję za Wasze opinie. I choć myślę tak jak Wy to ...- wybrałam podłogę Scandinavia. Nigdy wcześniej nie miałam takiego cyrku z podejmowaniem decyzji. Obie mi się podobają. Art deco ma najpiękniejszy kolor beżowego dębu na świecie jednak do stylu glamour ma zbyt matowe wykończenie. Gdyby to był lakier z satynowym wykończeniem to nawet sekundy bym się nie zastanawiała. Scandynavia też jest zbyt matowa ale wydaje się, że lepiej komponowała się z podłogą w korytarzu no i będzie pasowała do mojej sypialni.

Wiem, że tym wyborem mam tylko 30% szans na sukces - ale zdecydowałam się zaryzykować. Za 2 tygodnie będzie wiadomo.

 

Tymczasem u nas trochę podgoniliśmy z pracami. Pomalowaliśmy pokój gościnny przymocowaliśmy karnisz i zaczęliśmy przyklejać sztukaterię.

Gościnny1.jpg Gościnny2.jpg Sanderson_490zł.jpg

Nie wiem czy tapetę przyklejać teraz czy poczekać na podłogę.

 

Odgruzowaliśmy też działkę, oddaliśmy w dobre ręce drewno, stal i pustaki oraz inne rzeczy, które mąż chciał zachować bo mogą się kiedyś przydać. Dał się jednak przekonać, że jeśli 9 miesięcy od zakończenia budowy mu się to nie przydało, to już się nie przyda.

Ogrodu w tym roku nie będziemy robili, bo i pieniędzy na to brak i koncepcji. Na razie mam wizję ogrodu nowoczesnego - geometrycznego z minimalną ilością trawy. Wymyśliliśmy układ ścieżek, wyglądałoby to mniej więcej tak:

Działka- W8ja bok.jpg do_kwadratu.jpg

Zrobimy testowo jeden bok działki, ten od północnego wschodu, który będzie trochę dziki. Dzięki temu przekonamy się czy na całości będziemy chcieli mieć rośliny czy idziemy na maxa w trawę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten kawałek do zrobienia w tym roku wygląda tak:

Bok_2.jpg Bok_2F.jpg

Do tej części za domem kupiliśmy żurawki, hosty, bukszpan i paprotkę. Opaskę wysypiemy białymi kamieniami. Czekamy na obrzeża - będą betonowe w kolorze grafitu.

Agrowłókniny nie dajemy, rośliny podsypiemy korą. Ścieżka będzie z płyt betonowych 40x40, które tak zwyczajnie położymy na ziemi.

Kilka roślinek już posadziliśmy: Bok_2rośliny.jpg

Nie mamy doświadczenia w ogrodnictwie i jestem ciekawa jak nam to wyjdzie na tym małym kawałku.

 

Trochę gorzej jest z pomysłem na tę część frontową wzdłuż ogrodzenia. Wymiary tego kawałka to 2,3m x 6,2m, ziemia jest lekko kwaśna, na wierzchu puszek, a głębiej jakby piach. Rośnie tam sosna bidulka, uratowana z wycinki (bo mi się wydawało, że jest na niej gniazdo). Później terroryzowałam budowlańców żeby jej krzywdy nie zrobili. No i tak z nami została. Teraz chcę dla niej dobrać stosowne towarzystwo. Kupiłam jodłę kalifornijską - zawsze chciałam ją mieć, tylko nie wiem czy posadzić ją bliżej sosny czy dalej. Zrobiłam 2 projekty (w wersji z dorosłymi drzewami): Front_2b2.jpg Front_2c.jpg

Co tym myślicie?

 

Elfir, działka ma 15,9 m szerokości i wg architekta nie da się ich umieścić nigdzie indziej. Ogrodzenia jeszcze nie mamy więc jak masz inny pomysł to poratuj nas - bo ta lokalizacja na śmietnik też mi nie pasuje.

Edytowane przez nuxe
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie tylko ściany były wcześniej pomalowane ale i sztukateria. Chciałam mieć precyzyjne odcięcie zielonej ściany od białej sztukaterii. Teraz tylko podmalujemy sztukaterię w miejscach łączeń, które trzeba jeszcze trochę zakamuflować pastą.

Natomiast nasz wykonawca kleił czystą sztukaterię, a później malował ściany i sztukaterię. Nie wyszło to idealnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie tylko ściany były wcześniej pomalowane ale i sztukateria. Chciałam mieć precyzyjne odcięcie zielonej ściany od białej sztukaterii. Teraz tylko podmalujemy sztukaterię w miejscach łączeń, które trzeba jeszcze trochę zakamuflować pastą.

Natomiast nasz wykonawca kleił czystą sztukaterię, a później malował ściany i sztukaterię. Nie wyszło to idealnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ze śmietnikiem jest tak, ze w granicy może być jedynie jak sasiaduje z sasiednim po drugiej stronie. Ale mozna go odsunąc w prawo tak, by nie wypadał tuż przy furtce, ale był odsunięty o przepisowe 2 m.

Moim zdaniem jest też trochę mały. Bo dochodza worki do segregacji.

 

Dlatego przysuwasz taras (?) do granicy?

 

***

Moim zdaniem te nasadzenia nie pasują do stylu budynku.

 

Masz niebanalne wnętrza a ogród chcesz mieć banalny? :)

 

 

36181200a35c28af27663e0b39b41695.jpg

 

ed4c56b6c5e49b1b942659d03b2fcd27--swing-chairs-small-gardens.jpg

 

c0293987c7a06dfa09bcf82ff65ce12e.jpg

 

3dcdf1899a3cefccc8dfbced3fdee67e.jpg

 

http://charlotterowe.com/wp-content/uploads/2016/08/24-Garnet-1195327-Charlotte-Rowe-copyright-Marianne-Majerus.jpg

 

http://panidyrektor.pl/wp-content/uploads/2013/04/mały-ogródek-przy-domu-14.jpg

Edytowane przez Elfir
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Elfir, tak wygląda projekt ogrodzenia:

Ogrodzenie1.jpg Ogrodzenie2.JPG

Jeśli 2m to odległość minimalna, to mogę przesunąć śmietnik o 0,5m. Zawsze to coś.

Zerknę jakiej wielkości są śmietniki sąsiadów.

 

A z tym kawałkiem ogrodu od frontu to jest taki problem, ze za płotem to sąsiedzi mają właściwie las iglasty. No i u mnie jest ta sosna. No dobra dumam nad tym dalej. Dzieki za zdjecia.

 

PS. A mój mąż mówi: tylko ta Elfir i Elfir! (powiedziałam mu o śmietniku... ;) )

Edytowane przez nuxe
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://panidyrektor.pl/wp-content/uploads/2013/04/mały-ogródek-przy-domu-14.jpg

 

Elfir, dobrze trafiłaś z tymi zdjęciami. Mamy z tyłu domu piękną brzozę i dlatego myśleliśmy właśnie o białym ogrodzie. A to białe w doniczce to co to jest za roślinka?

 

Ten schemat ścieżek, to był robiony tak na szybko - bardziej żeby zobaczyć czy da się zlikwidować te łuczki zaproponowane przez architekta w PZD.

Twoja ścieżka od furtki z geometrycznymi skosami nam pasuje. Super pomysł.

 

Natomiast opaska żwirowa musi zostać - mąż już podsypał cały dom piaskiem, trzeba dodać jeszcze obrzeże i kamyki. Waham się tylko czy w każdym miejscu musi mieć ona taką samą szerokość czy też wyjść z kamyczkami dalej. Coś tak jak tu:

Przece.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie tylko ściany były wcześniej pomalowane ale i sztukateria. Chciałam mieć precyzyjne odcięcie zielonej ściany od białej sztukaterii. Teraz tylko podmalujemy sztukaterię w miejscach łączeń, które trzeba jeszcze trochę zakamuflować pastą.

Natomiast nasz wykonawca kleił czystą sztukaterię, a później malował ściany i sztukaterię. Nie wyszło to idealnie.

Ale tak się nie robi, to nie będzie dobrze wyglądać. Sztukaterie trzeba dobrze przyklić żeby nie odpadała, zawsze gdzieś wyjdzie klej to raz, ale najważniejsze nie tylko łączenia sie szpachluje pasatą to trzeba zrobić na całej długiści przy ścianie i suficie. Wtedy wygląda idealnie, nic nie odstaje od ścian. Przykleja sie surowe sztukaterie na zagruntowane, niemalowane ściany, potem sie szpachluje wszystkie szpary, łaczenia, przyległości. Natepnie maluje sie sufity wraz z gzymsami (jak gzymsy mają być integralną częścia sufitu), a potem ściany. Wszystko wychodzi idelanie jak się wie jak to się robi. Widze, że nie masz zbyt dobrych ekip. Teraz nie mam dostepu do swoich zdjęć, ale wieczorem lub jutro ci podeśle jak to powinno wyglądać.

 

Elfir super inspiracje :)

Edytowane przez katka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Katka, wiem że przed nami jeszcze sporo pracy z tą sztukaterią. Zaczęliśmy od pokoju gościnnego, bo jest najmniejszy i na nim się uczymy. Na jednym z filmów instruktażowych polecano pomalować ścianę i sztukaterię przed przyklejeniem. Później to już tylko się domalowuje tam gdzie trzeba.

Zaletą tego jest to, że odcięcie sztukateria-ściana jest jak od żylety. A takie właśnie chcę mieć.

 

Przy okazji klejenia zauważyliśmy, że nie każdy klej się nadaje. Mieliśmy taki jeden w pomarańczowej tubie (nie znam marki bo od razu go wyrzuciliśmy) i on np. nie dawał się tak łatwo zetrzeć gąbką w miejscach wypłynięcia. No i po nim poprawek będzie więcej.

 

Nie zgodzę się z tym, że sztukaterię przykleja się na niemalowane ściany. To by znaczyło, że tylko w nowych domach można ją kłaść.

Dla mnie najładniejsza jest sztukateria gipsowa - bo ma takie ostre linie. Sztukateria styropianowa bywa tak zapaćkana pastą i farbą, że wszelkie linie są zaoblone. Ja tak nie chcę. No ale zobaczymy jaki u nas będzie efekt końcowy. Jak nam nie wyjdzie to poszukamy ekipy - mamy jeszcze do zrobienia pół domu :)

Katka pokaż proszę swoje zdjęcia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w donicach akurat jest kaladium, czyli nie zimuje u nas na powietrzu.

Leśne tło w niczym nie przeszkadza aby zrobić ogród w podobnym stylu, jak pokazane powyżej.

 

Jeśli już dałabym rząd biało kwitnących różaneczników (aby front był zimozielony) + dywan z runianki

I wsio - aby nie przesadzić. Oszczędnie i elegancko.

Dla urozmaicenia w runiance można ustawić donice z roślinami jednorocznymi, kwitnącymi, np. niecierpkiem.

 

np.

 

328f18c8fb69721d.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Elfir, a co z funkiemi o jasnych lub biało obrzeżonych liściach? One mogą być sadzone w donicach? Chyba też są odmiany brunnery o biało obrzeżonych liściach.

 

Przy okazji zapytam.... Mam rabatę z rhododendronami i azaliami. Jako niższe tło i osłona od wiatru są jałowce i tuje. Pięknie mi się tam rozrastają fiołki i bodziszki jako zadarniacze, ale to tam, gdzie ciut więcej słońca przenika. Pod największym rhododendronem i tuż pod jałowcami jest goło. Czy runianka da tam radę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mogą być funkie, ale one późno puszczają liście i szybko się kończą. Dlatego nie polecałabym ich w miejsca wyeksponowane.

Pod jałowcem i różanecznikiem pewnie jest goło, bo te rośliny mają płytki system korzeniowy i inne rośliny nie radzą sobie z konkurencją o wodę i składniki pokarmowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takie ogrody powstają, jak się nie trzyma kurczowo myśli "chcę ogród jak u sąsiada" i "poproszę żywopłot z tujek z trawnikiem" :D

 

********

nuxe - 2 m to ma być do pojemnika na śmieci, sam boks, furtka może być bliżej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Elfir, stworzyłaś nam wspaniały ogród. Dziękuję. Jesteś prawdziwą strażniczką piękna i wytworności w naszych domostwach.

 

Brzoza to nie jedyne drzewo z tyłu. Mamy jeszcze dwie sosny i wiąz. Drzewa wymagają pewnie przycięcia ale chciałam żeby wypoczęły sobie po budowie.

Jutro zrobię zdjęcia, skoro odgruzowaliśmy ogród.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...