Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Czy robić projekt wykonawczy podłogówki?


mku7i

Recommended Posts

Hej,

zleciłem wykonanie adaptacji instalacji co, wod i kan. Na poddaszu grzejniki zostaną zastąpione podłogówką. Pani projektant adaptująca, odradza wykonywanie na tym etapie projektu wykonawczego podłogówki i poleca to zostawić na później kiedy zapadną decyzje o wykończeniu podłóg. Jak Wy sobie z tym radziliście ? Jak wygląda praktyka i jak radzą sobie z tym wykonawcy ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

IMO lepiej jak najpóźniej. Gdy już będziesz pewien, jakie materiały faktycznie zostały użyte i na jakie źródło ciepła finalnie się decydujesz.

Często też wykonawcy oferują projekt w cenie. I raczej nie słuchaj tych, co mówią, że "zawsze daję x, Y i jest OK. Moc podłogi (a co za tym idzie rozstaw rur) trzeba dobrać do obciążenia cieplnego pomieszczenia, rodzaju okładziny i źródła ciepła. Przy wodnej podłogówce najsensowniej zasilać wszystkie obwody (a przynajmniej cały rozdzielacz) tą samą temperaturą. Więc zostają tylko dwa narzędzia do ustawienia proporcji mocy każdego pomieszczenia - rozkład rur i przepływ. Przepływu lepiej za bardzo nie tłumić, bo wtedy nie nagrzeje się posadzka równomiernie. Więc trzeba odpowiednio gęściej położyć rury w pomieszczeniach o większym obciążeniu (np. łazienki, gdzie chcesz mieć cieplej) a z większymi odstępami tam, gdzie masz mniejsze obciążenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...