Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Pompa ciepla p-w, nowy dom


zuraw3

Recommended Posts

Witam forumowiczów, jestem na etapie lania fundamentow mam projekt typowego domku energooszczednego parterowego o powierzchni uzytkowej 100m, jednak mój projektant jak i kierownik budowy odradzają mi pchanie się w pompe ciepła p-w jako jedyne źródło ciepła. Ja oczywiście na etapie projektowym wyeliminowalem kominy, kotlownie, kominek gdyz planuje też rekuperacje. Dom wstepnie ma byc ocieplony strop 30 wełna, sciany 24styropian, podloga 20 styropian, podłogówka w całym budynku. OZC niby też mam zrobione ale nie wiem na ile jest ono zrobione rzetelnie bo zapotrzebowanie na energie Eu= 75,0 kWh (rok*m^2) Ek=63,0 kWh/(rok*m^2).

Dlatego tutaj pytanie do was czy ogrzewanie pompa ciepla p-w jest tak dużo bardziej kosztowne? Jestem straszony że będe zmuszony dogrzewać prądem bo sama pompa w zime nie ma prawa ogrzać domu do temperatury 24 stopni?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 329
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Fotohobby ma podobny dom, tylko na płycie fundamentowej i grzeje pompą p-w i nie jest jedyny na forum. A jakie źródło ciepła proponują projektant i kierownik budowy, skoro kominy i kotłownia już wyeliminowane? IMO kilka źródeł ciepła do tak małego i dobrze zaizolowanego domu (a może 40 cm wełny w stropie?) to marnotrawstwo pieniędzy. Nawet, jeśli czasem włączy się grzałka, to co z tego? Podsumowując: nie daj się, bo raczej będziesz żałować.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dużo bardziej kosztowne od czego? Od grzania prądem? Policz

 

Dobrze dobrana* PC da radę ogrzać dom w 100%.

 

*przy czym dyskusyjne jest, co znaczy dobrze dobrana. Zależy, czy chcesz ogrzewać tylko w tańszej strefie G12(w), wtedy PC musi wyprodukować w 10h tyle ciepła, co dom zużywa przez 24h, czy grzejesz 24/7 kiedy tylko trzeba. I IMO nie warto kupować pompy, co wyrobi samą sprężarką przez te kilkadziesiąt godzin w roku, gdy temperatura spadnie poniżej -20* - niech sobie wtedy odpali grzałki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podobny temat kiedyś podnosiłem na forum. W twoim domu grzanie pompą ciepła w perspektywie całego okresu grzewczego wyjdzie taniej niż inne źródła ciepła (najtaniej w eksploatacji wyjdzie gruntowa PC, ale większe koszty inwestycji vs p-w). Pellet czy ekogroszek może wyjdzie taniej w te kilka dni kiedy będzie poniżej -20 (choć i tego nie jestem pewien), ale w całym okresie grzania już nie. Uwzględnij dodatkowo te ok 5 tysięcy które musiałbyś wydać na komin i zapytaj kierbuda czy będzie wpadał co kilka dni i robił za palacza. Wyczuwam, że nie ma on żadnego doświadczenia z PC jako użytkownik i powiela te brednie o pellecie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiem tak tych "owych fachowców" co mówią że pompa będzie dogrzewać sie przy domu 100m2 grzałkami to pogoń z budowy, bo to szkodniki budowlane.

 

Moderowano

Przecież to podobnie zapłacisz za pelet komin i osprzęt.

zapytaj na priv o ofertę to dostaniesz szczegóły,

Edytowane przez Tomaszs131
Reklama wykraczająca po za ramy PP.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zuraw3 dobrze ze na etapie fundamentów tu trafiłeś ja niestety na tym etaie byłem zafascynowany kotłem na ekogroszek zmniejszyłem garaż nawet zamontowalem dodatkowe drzwi obok bramy bym mógł wnosić worki, ale w porę się wyleczyłem z ekosyfu. Idziesz w dobrym kierunku, konkretne ocieplenie i WM będziesz miał komfortowo ciepło i tanio tylko nie słuchaj doradców szkolonych w czasach komunizmu jak mój kierbud.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@wiesman tak wiem, rekuperacja bedzie. Dużo kosztowniejsze od źródeł ciepła typu pellet, ekogroszek owi fachowcy twierdza że taki domek bedzie musiał być dogrzewany w wiekszosci czasu grzałkami bo pompa pw nie da rady

 

Pomijając wszystkie inne aspekty - montowanie kotła na paliwo stałe do 100 %podłogówki to szaleństwo .Temperatura minimalna kotła to około 50 C

A dla podłogi temp maxymalna 50 C .

Wartości temperatur są oriętacyjne +/- 5

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomijając wszystkie inne aspekty - montowanie kotła na paliwo stałe do 100 %podłogówki to szaleństwo .Temperatura minimalna kotła to około 50 C

A dla podłogi temp maxymalna 50 C .

Wartości temperatur są oriętacyjne +/- 5

 

I w czym to przeszkadza? Zespół mieszający i tak niezbędny. To, że z PC najlepiej dla sprawności puścić wodę prosto z pompy nie znaczy, że dla innych źródeł ciepła też to rozwiązanie jest przydatne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomijając wszystkie inne aspekty - montowanie kotła na paliwo stałe do 100 %podłogówki to szaleństwo .Temperatura minimalna kotła to około 50 C

A dla podłogi temp maxymalna 50 C .

Wartości temperatur są oriętacyjne +/- 5

 

I takie rzeczy mówi "fachman" ??

 

Jest takie coś jak zawór czterodrożny ...

 

U mnie na kocioł szło 50-60 stopni a w podłogę od 24 stopni do 35 stopni ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Jak najbardziej pompa ciepła jest w stanie pokryć zapotrzebowanie na co i cwu w takim budynku. Dodatkowe źródła może okazać się zbędnym wydatkiem. Słusznie, że masz wątpliwości i dzielisz sie z nimi na forum - ja radziłbym dodatkowo skonsultować się z innymi instalatorami z okolicy, bo przecież ten Twój nie jest podejrzewam jedyny, a jeśli masz problem ze znalezieniem odpowiedniego, to ja polecam skontaktować się z partnerami firmy Viessmann - znajdziesz ich tutaj.

 

Czy producenta urządzenia już wybrałeś? A może znów masz w tym temacie jakieś wątpliwości? Jeśli masz jakiekolwiek pytania, lub chciałbyś rozważyć urządzenia z oferty firmy Viessmann zapraszam do dyskusji i kontaktu.

 

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U MNie pompa Panas 7 KW seria H, ja nie miałem problemów z samym wyborem źródła ciepła ale z mocą pompy. Jak pisał Kazien nie bój się dogrzewania prądem tj. grzałką. Zakładają że grzałka 3KW będzie pracować 100 h w roku....jakie to koszty dodatkowe...120-150 PLN. Dla 100 metrowego dobrze ocieplonego domu z Wm to pompa 5KW dałaby radę.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U MNie pompa Panas 7 KW seria H, ja nie miałem problemów z samym wyborem źródła ciepła ale z mocą pompy. Jak pisał Kazien nie bój się dogrzewania prądem tj. grzałką. Zakładają że grzałka 3KW będzie pracować 100 h w roku....jakie to koszty dodatkowe...120-150 PLN. Dla 100 metrowego dobrze ocieplonego domu z Wm to pompa 5KW dałaby radę.

 

Już kiedyś pisałem o kupowaniu za małych pomp ciepła, ani nie radzą sobie dobrze w taniej taryfie, ani zimą.

a jak mamy potem jeszcze takie ubytki ciepła jak tuta:

TR000039.jpg

TR000036.JPG

TR000035.JPG

 

to wtedy nagle robi sie problem.

 

dlatego właśnie moja firma dorzuca gratis badanie kamerą termowizyjną by moi klienci byli pewni że ich budynki są dobrze ogrzewane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a jak mamy potem jeszcze takie ubytki ciepła jak tuta:

[ATTACH=CONFIG]395052[/ATTACH]

[ATTACH=CONFIG]395053[/ATTACH]

[ATTACH=CONFIG]395054[/ATTACH]

 

to wtedy nagle robi sie problem.

 

O czym mają świadczyć takie temperatury w środku lata, poza sezonem grzewczym? Czy ten dom mam klimatyzację?

 

Czy to kolejny popis indolencji - w tym wypadku bezsensowności używania kamery termowizyjnej?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O czym mają świadczyć takie temperatury w środku lata, poza sezonem grzewczym? Czy ten dom mam klimatyzację?

 

Czy to kolejny popis indolencji - w tym wypadku bezsensowności używania kamery termowizyjnej?

 

Drogi kolego kamera pokaże Ci różnice w temperaturach, interpretacja tych wyników wymaga doświadczenia, ale sporo nawet niewprawne oko jest w stanie wywnioskować.

Jak masz dwa takie same okna a jedno mocno czerwone, drugie lekko to już nawet nie trzeba opisywać wiele, tylko do regulacji.

 

Oczywiście jak na zewnątrz jest -10st.C a wewnątrz +23st.C to widać o wiele więcej, ale lepiej co się da poprawić przed zimą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks później...
Witam forumowiczów, jestem na etapie lania fundamentow mam projekt typowego domku energooszczednego parterowego o powierzchni uzytkowej 100m, jednak mój projektant jak i kierownik budowy odradzają mi pchanie się w pompe ciepła p-w jako jedyne źródło ciepła. Ja oczywiście na etapie projektowym wyeliminowalem kominy, kotlownie, kominek gdyz planuje też rekuperacje. Dom wstepnie ma byc ocieplony strop 30 wełna, sciany 24styropian, podloga 20 styropian, podłogówka w całym budynku. OZC niby też mam zrobione ale nie wiem na ile jest ono zrobione rzetelnie bo zapotrzebowanie na energie Eu= 75,0 kWh (rok*m^2) Ek=63,0 kWh/(rok*m^2).

Dlatego tutaj pytanie do was czy ogrzewanie pompa ciepla p-w jest tak dużo bardziej kosztowne? Jestem straszony że będe zmuszony dogrzewać prądem bo sama pompa w zime nie ma prawa ogrzać domu do temperatury 24 stopni?

 

Witam,

 

Powietrzna pompa ciepła znakomicie sprawdza się jako jedyne źródło ciepła w budynku, więc nie jest wymagane stosowanie dodatkowego kotła. Również nie będzie Pan wtedy płacił jak za ogrzewanie prądem. Pompa ciepła może pobierać ciepło niskotemperaturowe do temperatury zewnętrznej -20⁰C, natomiast jeżeli temperatura spadnie niżej, ogrzewanie będzie realizowane wyłącznie za pomocą dogrzewacza elektrycznego. W zależności od regionu taka sytuacja może mieć jedynie miejsce od kilku godzin do kilkunastu dni w ciągu sezonu grzewczego.

Przy okazji polecam modrowano

Chętnie odpowiem na ewentualne pytania.

Pozdrawiam,

________________________________

Konsultant marki Buderus

Edytowane przez Tomaszs131
Reklama niezgodna z regulaminem PP.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...