Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Pompa ciepla p-w, nowy dom


zuraw3

Recommended Posts

Witam, niedługo startujemy z budową i analuzuję warstwy podłóg, w projekcie wygląda to tak:

na gruncie:

- podsypka żwirowo-piaskowa min 20 cm

- 10cm beton C12/15

- 2x folia pe min 0,3 mm

- 15 cm styropian eps 100 termo organika

- 7 cm wylewka cementowa zbroj. siatka z drutu ø3/10 cm

- panele/terakota

 

Rozumiem, że wg Waszych porad to złe rozwiązanie na podłogówkę i PC PW bo po styropianie powinien jeszcze raz iść beton, tak?

 

Strop nad parterem:

- 16 cm płyta żelbetowa

- folia polietylenowa

- 5 cm styropian eps t termo organika

- 5 cm wykewka cementowa zbroj. siatka z drutu ø 3/10 cm

- panele/terakota

 

i co sądzicie o górze?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 329
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Aby utrzymać wodę i wilgoć w betonie wylewki,amigos :p

 

Tyle, że pod wylewką nie przewidziano tu folii, a pod styropianem. Na stropie monolitycznym nie ma sensu, bo opór dyfuzyjny stropu jest bardzo podobny do folii. Za to może mieć sens jako uszczelnienie wszelkich przepustów.

Na EPS na parterze folia za to ma taki sens, że wylewka (czy raczej wysypka) nie wciśnie się w szczeliny między płytami styropianu czy między płytami i ścianą i nie zrobi nam mostku termicznego do gruntu.

 

Co do meritum - na gruncie zamiast folii daj papę i zgrzej zakładami. Żeby nie mnożyć tematów o tym samym - Klik i klik

 

15cm EPS pod wylewkę to IMO minimum. Jak jest szansa, to jeszcze kilka cm bym dołożył. A co do wylewki to dosyć często wrzucany wykres/schemat doboru grubości wylewki (jest też na 23 stronie Kompendium Devi)

 

http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=395752

 

Na górze warto przypatrzeć się instalacjom, które mają iść pod wylewką. Bo izolacja termiczna tu ma drugorzędne znaczenie - ważne, żeby zmieściły się tam instalacje. A z wylewką to jak na parterze - do akumulacji warto dać grubszą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość TwojPan
Tyle, że pod wylewką nie przewidziano tu folii, a pod styropianem. Na stropie monolitycznym nie ma sensu, bo opór dyfuzyjny stropu jest bardzo podobny do folii. Za to może mieć sens jako uszczelnienie wszelkich przepustów.... A z wylewką to jak na parterze - do akumulacji warto dać grubszą.

 

To są Twoje gdybania.

Kolego RAZI,zamiast tracić czas na 'teoretyków" co wciąż budują,budują i nie zbudowali bo nie mają czasu wciąż zgłębiając wiedzę i "ładując" tysiące postów na FM-jak np.kolega Kaizen-skorzystaj z programu u-wert https://www.u-wert.net

Czytelnie,konkretnie i bez gdybań.Do przeliczenia prawie każda przegroda.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość TwojPan
Dzięki za cenne wskazówki ale co do samych warstw - proponowane było wcześniej beton-styropian-beton a u mnie tak nie ma. To mam coś poza grubością styro zmieniać żeby móc grzać w tańszej taryfie i żeby miało to sens przy PC PW?

Izolacja od gruntu,jak sama nazwa mówi-powinna izolować budynek od gruntu.Czy jest to PF,czy jest to tradycyjny fundament.A wtedy,żadna przekładka ze styro pomiędzy nie jest konieczna,a przy chęci zachowania jak największej akumulacyjności podłogi-wręcz nie wskazana.

Oczywiście zrobisz jak uważasz,ale przy takim "posadzkowym hamburgerze" o jakim piszesz,nie daj się przynajmniej wkręcić w cudowną folię alu na styropianie,cudownie odbijającą ciepło :) Zwykła folia PP wystarczy.BTW,masz uwert-a,możesz sprawdzać do woli.....

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy wylewce o grubości 7 i 5 cm nie ma szans na akumulację. ALbo gruba wylewka betonowa min. 8 cm, i grzanie w taniej taryfie albo cienki anhydryt i grzanie non stop (tak jest u Mnie).

Nad stropem musisz ułożuć wod-kan (niekiedy nawet rurę 110), kanały od reku, prąd, odkurzacz centralny, niekiedy instalacje się krzyżują itp - 11 cm na całość posadzki to bardzo mało...

Po drugie nie wiem, ile musi być posadzki nad rurkami z podłogówki - w anhydrycie piszą o 3 cm, a w betonowej to nie wiem...???

Po trzecie (na jakim jesteś etapie?) pamiętaj o prawidłowym wylaniu schodów, żeby się nie okazało że ostatni schód będzie miał właśnie te 11 cm wysokości

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jako izolacja - tak jest w projekcie.

 

Wiesz, jak jedziesz z nawigacją to też ślepo zawsze sluchasz? Ostatnio ktoś wjechał do wąwozu bo mu tak nawigacja kazała.

Projekty projektami, ale trzeba też mieć łeb na karku i trochę myśleć.

Papier wszystko przyjmie - taka stara polska zasada, pewnie znasz?

 

Folia na stropie jest zupełnie bez sensu i nie wiem co miał na myśli ten projektant. Pewnie pił kawę i o jeden raz za dużo użył ctrl+c, ctrl+v. Taki to projekt wyszedł.

 

"Jako izolacja" - od czego ma to izolować? Bzdura do kwadratu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie daj się przynajmniej wkręcić w cudowną folię alu na styropianie,cudownie odbijającą ciepło :) Zwykła folia PP wystarczy

To się nazywa DZIADOWANIE.

Nie radzę słuchać takich wspaniałych porad TwojegoPana.

 

Zaoszczędzisz (może???) 10 groszy na 1m2 ale za to dopłacisz fachowcowi więcej za pracę w trudniejszych warunkach. Ja sobie nie wyobrażam rozkładania rur z odpowiednim równym rozstawem na zwykłej czarnej powierzchni. Ile czasu zajmie mierzenie i znaczenie podziałki? Ten czas jest wielkokrotnie droższy od różnicy w cenie odpowiedniej do tego celu folii.

 

Brawo doradco.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość TwojPan
Ja sobie nie wyobrażam rozkładania rur z odpowiednim równym rozstawem na zwykłej czarnej powierzchni.

I to jest twój problem.Brak wyobraźni.I dlatego musisz w niedzielę robić nagonkę na swe usługi.Przykro mi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I to jest twój problem.Brak wyobraźni.I dlatego musisz w niedzielę robić nagonkę na swe usługi.Przykro mi.

Ja nagonki nie robię, tylko z przyzwoitości prostuję twoje bzdurne "teorie".

Niestety, jak mam chwilę spojrzeć na forum, bywa że w niedzielę.

 

Już kolejny raz okjazuje się że nie masz bladego pojęcia o czym próbujesz dyskutować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale przy takim "posadzkowym hamburgerze" o jakim piszesz,nie daj się przynajmniej wkręcić w cudowną folię alu na styropianie,cudownie odbijającą ciepło :) Zwykła folia PP wystarczy.BTW,masz uwert-a,możesz sprawdzać do woli.....

Pozdrawiam.

 

Pojawia się tu czasem temat folii alu .

Podobno jest nieskuteczna .

 

Ciepło przemieszcza się na drodze promieniowania .Czasem w znacznej ilości .

Podczerwień to widmo bliskie widzialnemu . A jak najlepiej zasłonić światło - metalem.

Często stosuje się folie metalizowane do okrywania ofiar wypadków . Satelity też okrywa się metalizowaną folią .

Nawet zwykłe lustro odpowiednio wyprofilowane może skupić promieniowanie cieplne i zapalić papier ( podobnie jak soczewka).

 

Ale nawet jak macie wątpliwości to polecam zaryzykować folię metalizowaną do podłogówki i na połaci dachowej jako folię paroszczelną.

Po zalaniu nie da się poprawić.

 

Nie jestem producentem filii

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaoszczędzisz (może???) 10 groszy na 1m2

 

Folia alu na 3cm styropianie kosztuje od 15zł/m2 wzwyż.

 

Folia alu z podziałką - 1,20zł/m2 wzwyż.

3cm EPS podłogowego - jakieś 6,5zł/m2

Oszczędność na m2 7,3zł ponad 48%

W czym taki zestaw jest gorszy?

 

Można jeszcze dodatkowe 6% ceny styropianu z folią zaoszczędzić dając tandetną żółtą folię jak ktoś nie wierzy w odbijanie światła w ciemności.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podczerwień to widmo bliskie widzialnemu . A jak najlepiej zasłonić światło - metalem.

 

Jakie światło przenika przez styropian i beton?

Folia alu działa na granicy ośrodka, w którym rozchodzi się promieniowanie podczerwone - czyli sprawdzi się np. za kaloryferem (ale nieotynkowana oczywiście).

Tam, gdzie ciepło ucieka przez przewodzenie alu wręcz szkodzi. W końcu świetnie przewodzi ciepło (stąd radiatory do chłodzenia elektroniki czy procesorów w wersji tańszej są aluminiowe).

Edytowane przez Kaizen
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Folia alu na 3cm styropianie kosztuje od 15zł/m2 wzwyż.

 

Folia alu z podziałką - 1,20zł/m2 wzwyż.

3cm EPS podłogowego - jakieś 6,5zł/m2

Oszczędność na m2 7,3zł ponad 48%

W czym taki zestaw jest gorszy?

 

Można jeszcze dodatkowe 6% ceny styropianu z folią zaoszczędzić dając tandetną żółtą folię jak ktoś nie wierzy w odbijanie światła w ciemności.

 

Ja nie mówię o żadnym systemowym styropianie 3cm z folią.... To stosują często hydraulicy nawet na właściwy styropian na gruncie, z własnego lenistwa i też uważam że to bez sensu w takim przypadku. Tylko podnosi koszty. Można rozłożyć samą folię z rastrem ale nie g....o tylko dedykowaną, droższą o jakieś grosze...

 

TwójPan proponuje DZIADOSTWO - czarną folię zamiast rastrowej. To zupełnie bez sensu. Ale on tego nigdy nie robił i nie wie że robota z takim g... będzie o wiele droższa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość TwojPan

 

TwójPan proponuje DZIADOSTWO - czarną folię zamiast rastrowej. To zupełnie bez sensu. Ale on tego nigdy nie robił i nie wie że robota z takim g... będzie o wiele droższa.

Mało wiesz.Ogolić inwestora-to norma.

U mnie nie ma żadnego styro pod posadzką.Nie ma też siatki,a rurki są rozmieszczone z precyzją i zamocowane na listwach tak,że Twoje łapanie klipsami do styro to żenada.

Podałem ci grzecznie link do programu u-wert abyś sobie sprawdził właściwości przegrody o jakiej mówimy z folią alu lub bez-lub zamiennie z folią PP.Nie zrobię tego za ciebie,bo wynik znam.Nie zrobię też dla tego,aby zmusić cię do wysiłku i nauczenia się wyliczania parametrów takiej i innej przegrody.Może wtedy będziesz wiedział co piszesz.

Edytowane przez TwojPan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...