Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Pompa ciepla p-w, nowy dom


zuraw3

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 329
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Witam za decydowłem że na podłogę dam 10 cm steropianu i 12 cm wylewki z mixokreta

 

Rozumiem, że tak gruba wylewka ma zapewnić większą akumulacyjność podłogówce, ale 10 cm za mało styropianu pod podłogówkę a takie zróżnicowanie akumulacyjności między poddaszem a parterem nie ułatwi wyregulowania instalacji. Daj co najmniej 15cm styropianu 0,03.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurcze wyjdzie mi za wysoko wylewka mam już wstawione okna i będę miał problem z oknem tarasowym co mogę zastosować zamiast steropianu żeby miało dobre właściwości cieplne i grubość 10 cm styrodur?

 

Piankę pir na przykład. Droga ale w Twojej sytuacji nie bardzo jest alternatywa.

Chyba że 15cm styro 0,030 i wylewka anhydrytowa

 

Edit: teraz zauważyłem, że masz w sumie 22cm, więc przy 15cm styro zostanie 7cm na wylewkę, czyli w sumie może być miksokret

Edytowane przez nass
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurcze wyjdzie mi za wysoko wylewka mam już wstawione okna i będę miał problem z oknem tarasowym co mogę zastosować zamiast steropianu żeby miało dobre właściwości cieplne i grubość 10 cm styrodur?

 

Planujesz za dużo wylewki, za mało styropianu. Zamień wylewkę na styropian. A jak trochę kasy do dołożenia jeszcze lepiej Thermano. I nie rób tak drastycznych różnic w grubości wylewki na piętrze i na parterze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tez mam tylko 10 cm styro i musi wystarczyć. Płyta PIR nie spłaci sie do końca naszego zycia i zycia naszych dzieci wiec chyba nie ma co sie pakować w tak duzy koszt (46 zł za m2 dla grubości 5cm). Ja daje 6 cm wylewki ale wiecej nie chciałem. Waham sie tylko czy dac anhydryt ale jak pomyśle sobie ze czeka mnie szlifowanie to sie odechciewa No i cena 2x wyższa.

 

Witam za decydowłem że na podłogę dam 10 cm steropianu i 12 cm wylewki z mixokreta na górze 5cm steropianu i 8 cm wylewki,nie mogę dać więcej styropianu bo będę miał za misko .

Pozostałe ocieplenie zostanie czyli 15 cm steropianu na ściany zew.i około 25cm steropianu na stropodach,

Teraz tak zastanawiam się czy jest potrzebne mi sprzęgło czy po wyjściu z zaworu trójdrożnego prost w rozdzielacz i czy zastosować dwa rozdzielacze góra i dół czy tylko jeden .

Co myślicie o pompie Lg 9 kw mam dobrą cenę na ta pompę czy dalej szukać jakiejś oferty na Panasonic ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tez mam tylko 10 cm styro i musi wystarczyć. Płyta PIR nie spłaci sie do końca naszego zycia i zycia naszych dzieci wiec chyba nie ma co sie pakować w tak duzy koszt (46 zł za m2 dla grubości 5cm). Ja daje 6 cm wylewki ale wiecej nie chciałem. Waham sie tylko czy dac anhydryt ale jak pomyśle sobie ze czeka mnie szlifowanie to sie odechciewa No i cena 2x wyższa.

 

A co chcesz szlifować po anhydrycie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy tym zapotrzebowaniu opcji jest sporo, to że chcesz grzać w G12w to trzeba wziąć pod uwagę i dobrać z lekkim zapasem.

Na chwilę obecną takie najpopularniejsze opcje to:

1. Panasonic SDC 9kW 1F moc przy -20st..C 5,5kW

2. Samsung EHS TDM 9kW moc przy -20st..C 6kW

3. Daikin 8kW all in one moc przy -20st..C około 4kW

4. Panasonic T-CAP 9kW moc przy -20st..C 8,9kW

 

Daikin najsłabszy z nich wszystkich, a T-CAP bardzo mocny no i będzie najdroższy.

Ceny w razie czego na meila.

 

Po pierwsze

To jaką pompa osiąga moc przy przy -20 stopniach nie ma bezpośredniego związku z efektywnością energetyczną, czyli kosztami eksploatacji w skali całego sezonu. Istotny wpływ mają sprawności przy obciążeniach częściowych, które mamy przez 80% sezonu oraz możliwości pompy w dostosowaniu się do tych zmiennych obciążeń. Od 2015 roku obowiązują etykiety energetyczne, które to pokazują.

Akurat w niedużych domach, ta mała mała Altherma spisuje się znakomicie i jej moc przy -20 nie ma tu wielkiego znaczenia.

T-CAP do takiego domu to nieporozumienie.

 

Po drugie

Model EHVH08S18CB3V z poprzedniej strony dobrany jest dość niefortunnie. ktoś kierował się chyba tylko ceną i wybrał zasobnik 180l (profil zużycia L) z grzałką 1f 3kW.

Akurat w modelach zintegrowanych, logika cwu jest inna niż przy osobnym zasobniku i lepiej jest wybierać modele z zasobnikiem 260l (profil XL) z grzałką 3f 9kW, nieco droższe.

 

Po trzecie

Ten model, to 2 generacja pompy Altherma, która weszła na rynek w 2012. Rozwiązania techniczne z tego modelu(sam widok sterownika z polskim menu, modulacja mocy, przepływu, zmienne dt, ustawialne histerezy, korekty, adaptacja krzywej grzania, podbicie wokół 0 stopni, uśrednianie temp. zewnętrznej i jeszcze wiele innych) u konkurencji pojawiły się znacznie później lub wcale. np. w Panasonicu pojawiły się częściowo dopiero w 2016.

Ten model aktualnie schodzi z produkcji, a zastępuje go od br Altherma 3 generacji na czynnik R32.

To co jest w 3-ce, u konkurencji pojawi się pewnie za 2-3 lata.

Zastosowanie nowych sprężarek na R32 rozszerzyło parametry pracy. (moc grzewczą w niskich temperaturach oraz zasilanie do 65, w zależności od temperatury zewnętrznej).

Wpłynęło to na wzrost sprawności sezonowej na ogrzewaniu i duży wzrost na cwu.

Przy -20 , 8-ka (7,5 kW nominalnie) ma teraz maks. 6,75kW, a z uwzględnieniem cyklu odszraniania 6,14kW

Ale nie to jest ważne.

Istotne są dane z etykiety.

Dla klimatu chłodnego (-22 stopnie), obciążenia 8kW, zasilania 35, EtaS wynosi 154%, a sprawność wytworzenia cwu dla profilu XL i klimatu chłodnego 114%

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ogólnie jak ktoś chce grzać w G12w to niech zapomni o anhydrycie!!!

 

Ba.. ja nawet słyszałem opinie, że pompy ciepła P-W mają sens tylko przy płycie fundamentowej (bo ponoć tylko ona gwarantuje oszczędności/akumulację itd) co mnie stresuje, bo będę miał ławy, a w przypadku jakiejś kosmicznej ceny za przyłącze gazowe (na 'wycenę'czekam już 1,5 m-ca) myśli swe kieruję właśnie na PC.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ba.. ja nawet słyszałem opinie, że pompy ciepła P-W mają sens tylko przy płycie fundamentowej (bo ponoć tylko ona gwarantuje oszczędności/akumulację itd) co mnie stresuje, bo będę miał ławy, a w przypadku jakiejś kosmicznej ceny za przyłącze gazowe (na 'wycenę'czekam już 1,5 m-ca) myśli swe kieruję właśnie na PC.

 

Bez przesady, anhydryt fajny przy gazie, przy PC już nie, przy PC tak 10cm betonu i jest git.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...