Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Pompa ciepla p-w, nowy dom


zuraw3

Recommended Posts

O Jezuuu kolejny napinacz ze swą jedyną prawdą oświeconą - przez takich jak Ty właśnie odechciewa się czytać tego typu fora - umiesz czytać ze zrozumieniem?

 

Nie obrażaj się, ale ja gdzieś dwa lata temu pod wpływem tego typu nieuzasadnionych niczym bzdur o mały włos nie zrobiłem tego kaloryfera - stąd taki ton odpowiedzi. Domyślasz się ile kosztowałaby naprawa tego. Twoja budowa - zrobisz co zechcesz, ale nie mąć w głowie innym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 329
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Żeby było bez spiny cytuje to co rzeczytałem + opinię tych, których znam i podłgówkę mieli:

 

1. Pod. długo oddaje ciepło więc w nocy może być za ciepło - my lubimy w nocy chłód.

2. Pod. nie powinna być w pikojach dla dzieci ze względu na zabawe na podłodze co może źle na nie wpływać.

3. Pod. dla optymalnego działania potrzebuje "kafelek" a nie wyobrażany sobie ich w pokojach - panele mogą być ale podobno jej skuteczność spada.

4. Człowiek ewolucyjnie nie jest dostosowany do grzania od spodu co może neg wpłynąć na krążenie i organizm

 

Jak to brzmi tak brzmi natomiast nie widzę powodu żeby ludzie mieli kłamać - ew jeżeli byli sprzedawcami grzejników:rolleyes:

 

Ogrzewanie podłogowe używane z piecem na paliwo stałe lub z kotłem gazowym bez sterowania pogodowego, a jedynie temperaturowe w pokojach będzie tak działało jak napisałeś. Przy pompie ciepła temp. powrotu z podłogi (w uproszczeniu temp podłogi) przy odpowiednich ustawieniach ma przy -20 na dworze ok 28-30* co daje odczucie delikatnie ciepłej podłogi, natomiast przy temperaturach w okolicach 0 temp podłogi to 22-24*C co nie daje się nawet odczuć na podłodze. Temperatura powrotu (podłogi) zależy od krzywej grzewczej jakiej używasz - ale im niżej, a pokrywa zapotrzebowanie tym COP wyższy.

Jeżeli masz dom, który jest ocieplony bardzo dobrze (5-7kWh strat dla -20) to nawet nie odczujesz, że podłoga jest ciepła bo ostatnio dni z temp poniżej -15 jest coraz mniej, a im cieplej na dworze tym niższe temp podłogi.

PS: co do kafli to też nie do końca bo da się zrobić podłogowe ogrzewanie z panelami - musisz jedynie ułożyć je na odpowiednich podkładach, oraz pilnować powolnego rozgrzewania i wychładzania aby ich gwałtownie nie wysuszać.

Jeżeli ok 1,2cm panela wraz z podkładem robi ci opór cieplny X, a styropian pod wylewką robi Ci opór 10X (a nawet 100X) to gdzie to ciepło ucieknie ?

Edytowane przez dar3k
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie obrażaj się, ale ja gdzieś dwa lata temu pod wpływem tego typu nieuzasadnionych niczym bzdur o mały włos nie zrobiłem tego kaloryfera - stąd taki ton odpowiedzi. Domyślasz się ile kosztowałaby naprawa tego. Twoja budowa - zrobisz co zechcesz, ale nie mąć w głowie innym.

 

Nie obrażam się, luzik.

Szukam rozwiązań i powtarzam to co słyszałem bo dotąd mieszkałem w bloku/kamiennicy i pojęcia o prawidłowym ogrzewaniu zero.

Gdybym finansowo to uciągnął to byłaby PC PW co + cwu, rekuperacja, 100% podłogówki, dlatego szukam rozwiązań pośrednich - głównie szukam czy takie istnieją.

Skoro Ty zmieniłeś zdanie 2 lata temu to i może mi się to przytrafi :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK, to zakładając 100% podłogówki bez WM jakiej firmy pompe polecacie i czym kierowaliście się przy wyborze?

Na jaki okres jest mw planowana żywotność takiej pompy?

Jaki jest koszt (oczywiście średni) ułożenia podłogówki?

I jeszcze jedno ważne pytanie o którym zapomniałem - jak z hałasem takiej PC?

Dawałem wcześniej ale żeby nie szukać

https://www.archon.pl/projekty-domow/projekt-dom-w-jablonkach-3-mca92185dafd9c

http://cieplowlasciwie.pl/wynik/39vp - 6.9 a nie 5 wynika z braku WM zapewne

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Pod. długo oddaje ciepło więc w nocy może być za ciepło - my lubimy w nocy chłód.

 

A w dzień potrzebujesz w sypialni cieplej, niż w nocy?

 

2. Pod. nie powinna być w pikojach dla dzieci ze względu na zabawe na podłodze co może źle na nie wpływać.

 

To jest opinia, czy gdybanie? Jaka temperatura posadzki i jak konkretnie objawiał się ten zły wpływ?

 

3. Pod. dla optymalnego działania potrzebuje "kafelek" a nie wyobrażany sobie ich w pokojach - panele mogą być ale podobno jej skuteczność spada.

 

Znowu podobno? Kafelki oddają szybciej ciepło. Co powoduje, że mniej ciepła magazynuje posadzka. Dla jednych to zaleta, dla innych (zwłaszcza tych grzejących w T2) wada.

 

 

4. Człowiek ewolucyjnie nie jest dostosowany do grzania od spodu co może neg wpłynąć na krążenie i organizm

 

To czyja opinia? Ja tam wolałbym chodzić w ciepłych skarpetach i butach i w T-shircie, niż w ciepłej kurtce i klapkach.

Ewolucyjnie człowiek jest dostosowany do chodzenia w butach, czy nie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żeby było bez spiny cytuje to co rzeczytałem + opinię tych, których znam i podłgówkę mieli:

 

1. Pod. długo oddaje ciepło więc w nocy może być za ciepło - my lubimy w nocy chłód.

Zgadza się-długo oddaje ciepło, dalej już się nie zgadza. Jeśli chcesz chłodniej w sypialni to dajesz rzadziej rurki lub zmniejszasz przepływ na rozdzielaczu. Również położenie paneli spowoduje, że będzie odrobinę chłodniej.

 

2. Pod. nie powinna być w pikojach dla dzieci ze względu na zabawe na podłodze co może źle na nie wpływać.

Siedzenie na zimnej podłodze dobrze wpływa na dzieci? Mi zawsze mówili że wilka dostanę :-D. Podłoga bez podłogowki pewnie ma z 15 stopni, a ogrzewany panel 23 - dziś mierzyłem. Sam wyciągnij wnioski.

 

3. Pod. dla optymalnego działania potrzebuje "kafelek" a nie wyobrażany sobie ich w pokojach - panele mogą być ale podobno jej skuteczność spada.

Też miałem ten dylemat i ostatecznie dałem panele 7mm z 3mm pianomatem pod spodem. Mam w tych pokojach temperaturę 21-22 stopni i to jest dla nas optymalne.

 

4. Człowiek ewolucyjnie nie jest dostosowany do grzania od spodu co może neg wpłynąć na krążenie i organizm

Wcześniej była odpowiedz - jak puścisz 60 stopni, to pewnie tak, ale max. 30 stopni przy największych mrozach nikomu nie zaszkodzi.

 

Jak to brzmi tak brzmi natomiast nie widzę powodu żeby ludzie mieli kłamać - ew jeżeli byli sprzedawcami grzejników:rolleyes:

Zapomniałeś jeszcze napisać że przy podłogówce się strasznie kurzy ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kaizen - rozumiem, że to gdybania i opinie innych, dlatego szukam opinii u Was, którzy podłogówkę mają i chwalą.

Marcin - w garażu jest grzejnik w projekcie, z kominka zrezygnowaliśmy. Co do powierzchni sam zacząłem się zastanawiać bo użytkowa była mała -119 (wiem jak jest liczona i może zakrzywiać rzeczywistość ale wszyscy od kierbuda przez „fachowców” do właściciela firmy budowlanej mówią „mały domek”. Pokoje. Naprawdę nie są duże więc rzeczywiście te podłogi dały później do myślenia...

Co do pionu to się aż tak nie zagłębiałem ale może wyjdzie w części wiatrołapu?

 

 

Ps Wystraszyłeś mnie, zostawiłem żonę w łóżku i pognałem do projektu - pion jest w cześci wiatrołapu :D

Edytowane przez RAZ!
Strach :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To dobrze, bo na takie rzeczy nie zwraca się uwagi (Ci którzy zbudowali już zwracają) a później się okazuje, że pion kanalizacyjny przy kanapie :lol2:

 

Nie sugeruj się powierzchnia użytkową, domek nie jest duży, ale jesli oprócz garażu puścisz podłogówkę wszedzie po podłogach to wyjdzie 140 m2 powierzchni grzania. DO powierzchni użytkowej nie wlicza się kotłowni, chyba pralni i poddasze liczy do 2,2 wysokoości w całosci, do 1,4 w połowie a poniżej 1,4 wogóle.

W garażu możesz tez puścić jedną petlę podłogówki ale w większych odstępach zamiast grzejnika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To dobrze, bo na takie rzeczy nie zwraca się uwagi (Ci którzy zbudowali już zwracają) a później się okazuje, że pion kanalizacyjny przy kanapie :lol2:

 

Nie sugeruj się powierzchnia użytkową, domek nie jest duży, ale jesli oprócz garażu puścisz podłogówkę wszedzie po podłogach to wyjdzie 140 m2 powierzchni grzania. DO powierzchni użytkowej nie wlicza się kotłowni, chyba pralni i poddasze liczy do 2,2 wysokoości w całosci, do 1,4 w połowie a poniżej 1,4 wogóle.

W garażu możesz tez puścić jedną petlę podłogówki ale w większych odstępach zamiast grzejnika.

 

Dokładnie tak to jest liczone.

 

Tylko tak WM 20 tys, PC 26 tys z montazem (+wod-kan), no i robią się kwoty niezaplanowane dość duże. Tylko nie potrafię wyliczyć ile nie trzeba będzie wydawać na kominy itd. Jestem świadom, że nie wydaje 46 tys więcej tylko różnicę pomiędzy tym co musiałbym montować przy np. piecu a czego montować nie muszę przy PC.

Jest jeszcze kwestia starostwa - pozwolenie na budowę już wydane - czy zmiana z pieca na PC nie jest zmianą istotną bo na zew. jest jednostka?

Dopytam - tylko czasami lepiej nie pytać :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość TwojPan

W garażu możesz tez puścić jedną pętlę podłogówki ale w większych odstępach zamiast grzejnika.

Zastanowiłbym się nad sensem OP w garażu.Zima ,śnieg,sól i korozja w aucie postępuje zabójczo szybko.Jak chcesz sobie majsterkować w garażu,to kup sobie grzejnik konwektorowy odpalany jak będzie potrzebny albo z termostatu.Pomijam samo otwieranie bramy,wjazdy i wyjazdy.Szaleństwo dla każdego źródła ciepła CO.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanowiłbym się nad sensem OP w garażu.

Jeżeli chcesz robić OP w garażu to układaj pętle równolegle do bramy, ja u siebie zrobiłem ten błąd, że wszystkie pętle (4szt.) mam protopadle do bramy i mimo, że chce w garażu mieć w okolicach +10 to przy ujemnych temp na dworze muszę zachować minimalne przepływy w każdej pętli tak by mi woda nie zamarzła w rurkach najbliżej bramy, gdyby pętle były równolegle to przepływ zachowywać musiałbym tylko w tej jeden przy bramie, a taki garaż dość znacznie ochładza wodę w instalacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość TwojPan
a taki garaż dość znacznie ochładza wodę w instalacji.

Jak byś OP nie wykonał-skutek będzie taki jak opisałeś powyżej.Wystarczy otworzyć bramę :) Szkoda zachodu.

Naścienny grzejnik e.wystarczy.na wypadek dużych mrozów czy samego majsterkowania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

J to przy ujemnych temp na dworze muszę zachować minimalne przepływy w każdej pętli tak by mi woda nie zamarzła w rurkach najbliżej bramy,

 

Ja nie wiem jak masz ten garaż postawiony ale żeby woda w rurkach zamarzła to musisz mieć je praktycznie na zewnatrz albo ujemna temp w garażu i zamknięte przepływy.

Ja nie grzeje w garażu (mam tez ogrzewanie podłogowe) i wogole nie grzeje a mam tam 13 stopni (dosc dobrze ocieplony garaz oraz ocieplona sciana od domu 5 cm styropianu)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja nie wiem jak masz ten garaż postawiony ale żeby woda w rurkach zamarzła to musisz mieć je praktycznie na zewnatrz albo ujemna temp w garażu i zamknięte przepływy.

Ja nie grzeje w garażu (mam tez ogrzewanie podłogowe) i wogole nie grzeje a mam tam 13 stopni (dosc dobrze ocieplony garaz oraz ocieplona sciana od domu 5 cm styropianu)

Nie mam jeszcze kostki przed garażem i pod bramą jest mostek szeroki jak brama bo posadzka jest niczym nie osłonięta - goły beton, a rurki idą ok 10cm równolegle do bramy. Temperatura w garażu 10-12*C, a posadzka ma ok 6*C przy bramie dlatego zachowuje przepływy i grzeję tam (6*C gdy pompa nie pracuje) - jak już zamieszkam to między kostkę a posadzkę wstawię 2-3cm XPS'a.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tez zastanawiam się nad instalacją pompy ciepła w nowo budowanym domu. Do ogrzewania podłogowego, po wnikliwej lekturze forum oraz wizycie w domu z podlogowka sie juz przekonałem :) ale nadal waham sie co do pompy. Nie znam bezpośrednio osob ktore takowa użytkują a wszyscy chwała, dziwne :)

Ocieplenie mam średnie, w podłodze nawet kiepskie ale kupie porządny styropian i mam nadzieje ze dużych strat nie bedzie.

 

Otrzymałem wycenę na montaż kompletnej instalacji CO, gdzie źródłem jest Powietrzna pompa ciepła (LG Therma 9 kW).

Cena za wszystko czyli pompa, zasobnik rozłozenie podłogówki z materiałem, wod-kan to 30700 PLN i mam teraz dylemat bo różnice w stosunku do kotła na paliwo stałe są "i duże i małe" w zależności jak na to patrzeć, - będzie to jakieś 6 tys PLN w zależności od oferty. Jak myślicie? Warto dopłacić?

 

Martwi mnie troche efektywność tej pompy w stosunku do Panasonia T Cap, który wypada dużo lepiej ale niestety nie mam już funduszy ( i tak jest na skraju). Ciekawi mnie szacunkowy roczny koszt ogrzewania + CWU tą pompą. W 3 tys się zamknę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam taki sam dom, tylko dużo gorzej ocieplony i pompa świetnie daje sobie radę. Za grudzień wyszło coś koło 730 kWh energii czyli około 220 zł. Ja wziąłem T -capa , bo pracuję do -28 stopni. Narazie jest mało użytkowników powietrznych pomp ciepła, ale to ze względu na koszt zakupu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czytam wasze posty i korci mnie zeby coś napisac :p

ale nie napiszę, bo mam gruntową :p

 

ale mogę się wypowiedziec co do podłogówki :p

 

mam wszedzie :p mam panele i kafle (łazienki, kuchnia, wiatrołap, pralnia)

i uwielbiam ciepłą podłogę :p

jak nie czuje tego ciepełka to mi jest źle :p

na dole temp w pokojach 23-24

na górze 21-22 :p

 

jesteśmy ciepłolubni :p z chęcią podniósłbym jeszcze temperaturę ale dzieciaki twierdzą że będzie za ciepło :p

 

ps. garaż nie ogrzewany, temp. w nim 15 stopni przy wrotach, 19 stopni w najdalszym miejscu od bramy :p przy ścianie kotłowni (ogrzewanej :p)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...