Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Pompa ciepla p-w, nowy dom


zuraw3

Recommended Posts

czytam wasze posty i korci mnie zeby coś napisac :p

ale nie napiszę, bo mam gruntową :p

 

ale mogę się wypowiedziec co do podłogówki :p

 

mam wszedzie :p mam panele i kafle (łazienki, kuchnia, wiatrołap, pralnia)

i uwielbiam ciepłą podłogę :p

jak nie czuje tego ciepełka to mi jest źle :p

na dole temp w pokojach 23-24

na górze 21-22 :p

 

jesteśmy ciepłolubni :p z chęcią podniósłbym jeszcze temperaturę ale dzieciaki twierdzą że będzie za ciepło :p

 

ps. garaż nie ogrzewany, temp. w nim 15 stopni przy wrotach, 19 stopni w najdalszym miejscu od bramy :p przy ścianie kotłowni (ogrzewanej :p)

 

A miałeś robiony projekt podłogówki? Czy kładli Ci na pałę co 10, 15cm i później regulacja ręczna?:p

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 329
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Ok, dostałem pierwszą wycenę, ktoś coś podpowie.?

 

Doboru dokonano przy założeniach:

 

- szacunkowe zapotrzebowanie budynku na ciepło na cele c.o.: 135,01 x 50 W/m2, 26,08 m2 x 25 W/m2

 

- budynek zamieszkiwany przez 4 osoby,

 

- parametry systemu grzewczego: 35/30°C, ogrzewanie podłogowe

 

- III strefa klimatyczna. Temperatura obliczeniowa Todt=-20°C

 

 

 

 

Dobór mocy urządzenia:

135,01 m2 x 50W/m2 = 6 750,5 W =6,75 kW

Garaż + kotłownia 26,08 x 25 W = 652 W = 0,652 kW

CWU 4 x 250 W = 1 kW

Zapotrzebowanie na energię cieplną budynku na poziomie 8,402 kW

 

 

 

 

NIBE SPLIT AMS10-8kW

Pompa ciepła pokryje samodzielnie w 100% zapotrzebowanie na ciepło do temp. – 11°C powietrza zewn. Poniżej tej temperatury pompa będzie pracować równolegle ze wspomaganiem ogrzewacza elektrycznego.

Szacowane zużycie energii elektrycznej przez pompę ciepła i grzałkę elektryczną pełniącą rolę szczytowego źródła ciepła wynosi 6.897 kWh (przy założeniu ceny 1kWh=0,58 PLN, daje szacunkowy roczny koszt ogrzewania budynku i ciepłej wody użytkowej na poziomie 4.000 PLN).

 

Informacje techniczne dotyczące pomp ciepła na powietrze zewnętrzne można uzyskać pod tym linkiem:

http://www.biawar.com.pl/pompy-ciep%C5%82a-nibe/powietrzne-zewnetrzne/nibe-split

 

 

Zestaw "Standard & SPLIT" 8-10 kW:

 

1. AMS 10-8 jednostka zewnętrzna zasilana powietrzem zewnętrznym o modulowanej mocy grzewczej 3-8 kW cena katalogowa brutto 9 840,00 zł brutto

 

2. HK 200S centrala wewnętrzna ze zintegrowanym zbiornikiem CWU o pojemności 180 l cena katalogowa 14 760,00 zł brutto

 

3. SMO 20 moduł sterowania cena katalogowa 2 460,00 zł brutto

 

 

CENA ZESTAWU 27 060,00 zł brutto,

NASZA CENA SPRZEDAŻY 24 500,00 ZŁ brutto (Vat 8%)

 

 

 

Dodatkowo należy dokupić:

 

4. Zbiornik buforowy wieszany na ścianie o pojemności 100l model UKV 100 cena zakupu 1 045,50 brutto

 

5. Stojak (do modułu zewnętrznego) - cena zakupu 615,00 zł brutto (Vat 8%)

 

6. KVR 10-10 - wąż odprowadzania skroplin o dł. 1 mb - cena zakupu 615,00 zł brutto (Vat 8%)

 

7. Rura do połączenia chłodniczego cena ok. 40 zł/mb x ? metrów

 

8. Zabezpieczenia elektryczne przeciw asymetrii faz koszt 400,00 zł

 

9. Koszty wykonania instalacji w kotłowni oraz podłączenia jednostek połączeniem chłodniczym koszt ok. 3 500,00 zł.

 

Łączny koszt inwestycji: w granicach 31 000,00 ZŁ

 

 

 

Po zewnętrznej stronie budynku należy wylać fundament pod jednostkę zewnętrzną AMS 10-8.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szacowane zużycie energii elektrycznej przez pompę ciepła i grzałkę elektryczną pełniącą rolę szczytowego źródła ciepła wynosi 6.897 kWh (przy założeniu ceny 1kWh=0,58 PLN, daje szacunkowy roczny koszt ogrzewania budynku i ciepłej wody użytkowej na poziomie 4.000 PLN).

 

Masz OZC? Bo te 16MWh z cieplowlasciwe to raczej wróżba, niż wyliczenia. A bez tego nie policzysz, czy to ma sens. Ale opierając się na tych danych, to oferent przewiduje dosyć marny COP.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz OZC? Bo te 16MWh z cieplowlasciwe to raczej wróżba, niż wyliczenia. A bez tego nie policzysz, czy to ma sens. Ale opierając się na tych danych, to oferent przewiduje dosyć marny COP.

 

Niestety nie i z tego co czytam o programie do tego to nic bym ne wyliczył;)

 

Czy OZC można wyliczyć na podstawie samego projektu?

Jaki jest koszt mw?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie - jeżeli skusimy się na PC PW to budowanie kominów w ogóle odpada? Zastanawiamy się jeszcze co zrobić (a bardziej ja...) i chcąc przerzucić oszczędności wynikające z nie podłączania pieca na paliwo stałe musiałbym wiedzieć już teraz jak jest z tymi kominami.

 

Niech ktoś mnie poprawi w liczeniu jeżeli się mylę, bo chcę mw wyliczyć czy dobrze kalkuluje:

- dobry, współczesny piec na ekogroszek lub pellet - 12-15 tys

- komin ok. 12 tys

- zrezygnowaliśmy z kominka w stołowym więc następne ok. 10 tys odpada

Podejrzewam, że praca przy podłączaniu podobna więc tego nie liczę.

Czyli ok. 35 tys jak przerzucę na pompę to koszty się zrównają?

Jedyne co dochodzi to koszt podłogówki, jak mam 160 m2 po podłogach - łącznie z garażem i kotłownią to biorąc ok. 100zl/m2 robocizny i materiałów powinienem liczyć 16 tys???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie - jeżeli skusimy się na PC PW to budowanie kominów w ogóle odpada? Zastanawiamy się jeszcze co zrobić (a bardziej ja...) i chcąc przerzucić oszczędności wynikające z nie podłączania pieca na paliwo stałe musiałbym wiedzieć już teraz jak jest z tymi kominami.

 

Niech ktoś mnie poprawi w liczeniu jeżeli się mylę, bo chcę mw wyliczyć czy dobrze kalkuluje:

- dobry, współczesny piec na ekogroszek lub pellet - 12-15 tys

- komin ok. 12 tys

- zrezygnowaliśmy z kominka w stołowym więc następne ok. 10 tys odpada

Podejrzewam, że praca przy podłączaniu podobna więc tego nie liczę.

Czyli ok. 35 tys jak przerzucę na pompę to koszty się zrównają?

Jedyne co dochodzi to koszt podłogówki, jak mam 160 m2 po podłogach - łącznie z garażem i kotłownią to biorąc ok. 100zl/m2 robocizny i materiałów powinienem liczyć 16 tys???

 

U mnie komin kosztował: ok 3500 materiał (systemowy tylko kanał spalinowy - bez wentylacji) + robocizna, do tego kominek, sam wkład ok 4500 + obudowa i robocizna w sumie komin + kominek ok 20tys. lekko licząc, jak na razie jestem zadowolony, że go zrobiłem bo mogłem grzać kominkiem jak jeszcze pompy nie było a się coś robiło na budowie, przypuszczam, że będziemy go używać jak będzie bardzo mroźnie na dworze - normalnie to raczej odpada bo jak jest ok 0 na dworze w domu ustawione 18*C, ok godzinę po napaleniu temperatura w domu to 21-23*C.

 

Co do kosztów pompa / kocioł to dodatkowo musisz mieć pomieszczenie brudne, które jest tylko dla tego kotła, a jak masz pompę to możesz tam wygospodarować pralnie czy jakieś inne pomieszczenie gospodarcze.

 

Moja pompa w zakupie, montażu i uruchomieniu wyszła 34 tys. (u mnie jest mniej prac instalacyjnych bo mam lodówkę - bufor, cwu, skraplacz w jednym). jeżeli to rozdzielisz to urządzenie jest tańsze o ok 5tys. ale więcej rurek i roboty (Dimplex LAW 9IMR i LAK 9IMR to ta sama pompa tylko jedna ma wieżę tzw. hydrobox a druga jest w elementach do spięcia).

 

Ja robiłem w domu podłogowe co 10cm, już nigdy tego nie zmienię a skręcić czy siłownikiem przymknąć zawsze mogę, ale dodać już się nie da. Wyszło ok 1700m rurek, materiał + robocizna ok 20tys. (Herz). Mam to spięte na 2 rozdzielacze w domu - podzielone na część sypialną i dzienną (pokoje i łazienka to jeden rozdzielacz, a salon, kuchnia, wc, pralnia drugi rozdzielacz), dodatkowo mały rozdzielacz na garaż - tak bym mógł zamknąć garaż niezależnie od domu.

Edytowane przez dar3k
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki - czyli dobrze to sobie powoli układam;)

Tylko nikt mi nie odpowiedział na kilka pytań zadanych wcześniej, jeżeli ktoś będzie na tyle miły to super:

 

1. Jak z głośnością PC PW? U nas byłaby jedn zew. koło kotłowni, za garażem, obok żadnych pokoi, na górze pokoik jakby graciarnia. Jak z głośnością jeżeli chodzi o sąsiadów bo jed zew. byłaby skierowana w ich stronę?

2. Jeżeli mamy już pozwolenie na budowę i w projekcie jest piec na paliwo stałe to czy starostwo może robić problem z odbiorem? Nie chcę do nich chodzić i pytać żeby nie uruchomić przypadkiem złego ciągu wypadkowo - urzędniczego :)

3. O co chodzi z używaniem 2 taryfy - PC pracuje w nocy i jej nagrzanie wystarcza na cały dzień? - rozumiem, że można wszystko ustawić, od której do której itd?

4. Czy ktoś z Was ma PC PW jako jedyne źródło ogrzewania i spotkał się z sytuacją, że ze względu na temp. PC nie domagała i załączały się grzałki - jakie były koszty takiej akcji?

 

I tak na potwierdzenie - komin budować "w razie czego" (gdyby bieda uderzyła i potrzebna byłaby zmiana np. na piec na paliwo stale:)) czy jest on potrzebny bo tak, nawet jak jest PC?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam u mnie w mieście (wielkopolska) w hurtowni w której ja kupiłem pompę

za taki zestaw Nibe jak podałeś powyżej zapłacisz nie więcej niż 20 tyś .Mam podobną pompę tylko starszy model bez SMO 20 .Dom 116m całość podłogówka zużycie w pierwszym roku 3050 kWh na Cwu i Co . Pisałem wcześniej posta o zużyciu prądu pewnie gdzieś znajdziesz. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4. Czy ktoś z Was ma PC PW jako jedyne źródło ogrzewania i spotkał się z sytuacją, że ze względu na temp. PC nie domagała i załączały się grzałki - jakie były koszty takiej akcji?

Wszyscy się tych grzałek boją jak diabeł święconej wody. Ja mam u siebie 6kW grzałek jeżeli pompa nie da rady i 24h będą grzałki pracowały to masz 6x24X0,52 = 75PLN (przy G11), a taki przypadek nie powinien się zdarzyć, a nawet gdyby to przy niskich temp też spalisz więcej węgla ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurczę, dziękować, że jest takie forum, dla laików to kopalnia wiedzy :)

Czytam cały czas o tych zużyciach i jest to wciąż kosmos - 2000 zl za ogrzanie domu i wody za rok...jak rozmawiam o tym ze znajomymi (a na razie tylko ja się buduję, reszta ma to w planach) to czuje się jak kosmita bo patrzą na mnie i nie wierzą, i tłumaczenia i dane a pod koniec i tak słyszę:"coś pomyliłeś".

Więc mam nadzieję, że jak w to zainwestujemy to będę mógł im wszystkim pokazać, że to prawda :rolleyes:

 

Jeszcze tylko ta kwestia, nie wiem czy omijana celowo czy niechcący przez wszystkich - co z głośnością tych urządzeń?

 

Wszystkim wielkie ukłony za chęć pomocy, tylko teraz się łapie na tym, że co nie zacznę z nim rozmowy to pompa ciepła i pompa ciepła :lol2::lol2::lol2:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurczę, dziękować, że jest takie forum, dla laików to kopalnia wiedzy :)

Czytam cały czas o tych zużyciach i jest to wciąż kosmos - 2000 zl za ogrzanie domu i wody za rok...jak rozmawiam o tym ze znajomymi (a na razie tylko ja się buduję, reszta ma to w planach) to czuje się jak kosmita bo patrzą na mnie i nie wierzą, i tłumaczenia i dane a pod koniec i tak słyszę:"coś pomyliłeś".

Więc mam nadzieję, że jak w to zainwestujemy to będę mógł im wszystkim pokazać, że to prawda :rolleyes:

 

Jeszcze tylko ta kwestia, nie wiem czy omijana celowo czy niechcący przez wszystkich - co z głośnością tych urządzeń?

 

Wszystkim wielkie ukłony za chęć pomocy, tylko teraz się łapie na tym, że co nie zacznę z nim rozmowy to pompa ciepła i pompa ciepła :lol2::lol2::lol2:

Nie martw się hałasem bo to nie ma.

Ja mam Panasonic t-cap 9kw i jednostkę zew. Słyszę jak wyjdę na zew i stanę nie dalej jak 10m bo dalej już nie słychać a mieszkam pod lasem i mam tam ciszę. Wewnątrz słychać jak pracuje pompka obiegowa ale tylko w kotlowni bo za sciana cisza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze podam ci moje zuzycie od połowy października do końca grudnia na 100% grzejniki (wczesniej wegiel około 3-3.5t zima) i 150m2 do ogrzania razem cwu (2-3x na dobe grzane 300l) poszło mi 1600kwh w g11 to wychodzi 850zł . To mój pierwszy sezon z pc ale szacuje na drugą połowę zimy która pewnie będzie zimniejsza około 2500kwh czyli ok 1300zł czyli zima będzie mnie kosztowała ok 2000zl może trochę więcej. Za węgiel placilem 2500zł i byłem na etacie w kotlowni.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze tylko ta kwestia, nie wiem czy omijana celowo czy niechcący przez wszystkich - co z głośnością tych urządzeń?

 

Jednostka zewnętrzna jest oczywiście słyszalna z kilkunastu metrów w linii prostej a więc na pewno będzie słyszalna (na zewnątrz) na sąsiedniej działce przy standardowej zabudowie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jednostka zewnętrzna jest oczywiście słyszalna z kilkunastu metrów w linii prostej a więc na pewno będzie słyszalna (na zewnątrz) na sąsiedniej działce przy standardowej zabudowie.

Najgłośniej jest przy odszronieniu, odwórcenie obiegu ze 100% mocy daje taki specyficzny pisk, pompa inwerterowa pracuje głównie z pewną modulacją przez co jest ciszej. Ja mam jednostkę ok 30-40cm od ściany budynku, przy uchylonym oknie słychać ją w środku, jak okna zamknięte to cisza, jednostka wewnętrzna również wydaje hałas - głównie popy obiegowe. Co do tego, że słychać jednostkę zew. jeżeli ten hałas co produkuje jest słyszalny na dworze, a w domu jest cicho, sąsiadowi też nie będzie szkodzić bo nikt zimą na tarasie nie siedzi ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...