Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Czym zabezpieczyć stara cegłę z której wychodzi wilgoc


Recommended Posts

Wykład ale krótki. Dawno dawno temu cegła idąca na mury, konstrukcyjna powinna mieć wytrzymałość min 7,5 MPa czyli klasy 75. Nasiąkliwość poniżej 10%. Też zwykle. Zaprawa była słabsza od cegły i nieco bardziej nasiąkliwa. To zaprawa powinna wyciągać wilgoć z cegły i ją oddawać na zewnątrz. W momencie jeśli wilgoć wychodzi cegłą - to oznacza, że zaprawa jest zbyt mocna (błąd), i może się okazać, że zimą rozmrozi cegłę. Złuszczy się zewnętrzna warstwa. A jak zostanie zaimpregnowane, jak cegła będzie wilgotna, lub dokładniej nie będzie prawidłowej izolacji poziomej gdzieś na dole, to stanie się to na pewno. Jeśli skutkiem wilgoci są białe przebarwienia osadzające się na brzegach cegły to oznacza, że albo cegła jest kiepskawej jakości, albo zaprawa robiona na kiepskim cemencie i do tego zbyt mocna. Cegła po tym jak się ją przełamie w środku powinna być dobrze ubita, bez dodatków typu "margle" i to co "jeszcze można wymyśleć" (lącznie ze starymi przemielonymi ceglami).
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za informację, cieszę się, jak ktoś napisze więcej jak dwa słowa w odpowiedzi na dane pytanie. Doceniam mały wykład! Wiem już czego sie spodziewać,za kilka tygodni czeka mnie skucie kawałka sciany piwnicy to wtedy dostanę się do cegły i sprawdzę czy zachodzą procesy o których piszesz.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...