Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Rekuperator o3ozon - opinie


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 917
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Napisałem do sprzedawcy z zapytaniem o to czy niebawem zostaną wprowadzone jakieś zmiany do niektórych jednostek. Otrzymałem info, że mają już prototyp z mechanicznym bypasem, który obecnie testują i niebawem ma zostać wprowadzony do sprzedaży :) Doprecyzuję wypowiedź sprzedawcy - badania trwają około 3 miesięcy i nie 1 a kilka modeli będzie miało bypass mechaniczny. Edytowane przez sruba014
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie dot. sterownika: jakim przewodem realizowane jest połączenie z centralą?

 

Sterownik jest zamontowany na obudowie rekuperatora.

Łączymy natomiast przewodem sterownik z manipulatorem Nano Kolor.

 

Producent sterownika zaleca:

,,,, NANO należy podłączyć do odpowiednich zacisków oznaczonych „U-G-B-A” za pomocą przewodu 4-żyłowego o przekroju żył minimum 0,25mm2 zgodnie ze schematem. ,,,,

 

Połączenie sterownika i manipulatora odbywa się za pomącą łącza szeregowego RS485.

Więc można użyć do połączenia skrętki komputerowej KAT-5. By sprostać wymaganiom producenta sterownika można zmostkować przewody zasilające łącząc równolegle żyły biało-niebieski z niebieskim i biało-brązowy z brązowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...
Jak ozonowcy radzicie sobie z suchym powietrzem zimą? Jak reku może zejść nisko z wydajnością? Trochę kusi mnie te reku, w wersji z EC i sterownikiem dotykowym, nie mniej jednak cały czas w grze jest Izzi ze względu właśnie na zimowe problemy z wilgotnością. Tylko że to dwa koła więcej.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Reku jest na miejscu.

W srodku:

- wentyle EC K3G190-RG19-19

- wymiennik recair RC160-300-010

- sterownik dotykowy nano kolor

[ATTACH=CONFIG]435563[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]435564[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]435565[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]435566[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]435567[/ATTACH]

 

Witam, czy Kolega już sprzęt zamontował i cos może o nim powiedzieć? jak sterownik itp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dajcie jeszce kilka dni. Reku już zamontowane, lecz zamykam jeszcze skrzynkę na filtry kieszeniowe, filtr węglowy, nagrzewnicę freonową z klimy za reku i najgorsze wkucie w kominy rur na powrocie (rekuperacja w zamieszkanym domu a reku w piwnicy).

Myślę, ze około czwartku instalacja ruszy i dam znać.

Podoba mi się sterownik - można zróżnicować moc wentyli osobno, wentyle od 10-do 100 % można nastawiać na 3 biegach plus przewietrzanie.

Brak bypasa ale to nie problem - da się dorobić. Reku wykonane solidnie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawiło mnie dogrzanie grzałką:

 

Pobrałem dane temperatur dla Zakopanego (najzimniej) - wychodzi, że do ogrzania powietrza do temp. 1 stopień potrzeba około 650 kWh na sezon (z wartości średnich temp. dobowych) - obarczone jest to błędem pewnie z 10-15% i zależy od sezonu. Z drugiej strony nie mieszkam w Zakopanym, więc to się powinno zgubić.

 

Thessla ma 2 tryby sterowania (FPX1 i FPX2) - tam jest mała grzałka, więc koszt ogrzania nie będzie duży. O3OZON ma stały PWM, jeśli dołożymy grzałkę o mocy z 1,2 kW (tyle trzeba liczyćby reku nie zamarzł przy -20 i stałym przepływie 120m3) to pewnie z 350-400 zl na tę grzałkę na sezon pójdzie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawiło mnie dogrzanie grzałką:,,,,

 

,,,, O3OZON ma stały PWM, ,,,,

 

Nie jest to prawdą, ale opieram się tylko na treści zamieszczonej w DTR centrali wentylacyjnej CWPP.

Cytuje dane z instrukcji:

,,,, Przy pracy PWM jest sterowana proporcjonalnie od temperatury rozmrażania do temperatury rozmrażania + histereza rozmrażania. ,,,,

 

ps.

Będę miał chwilę czasu, to sprawdzę (najpierw muszę odszukać pudełko z przekaźnikami SSR lub zakupić nowe).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawiło mnie dogrzanie grzałką:

 

Pobrałem dane temperatur dla Zakopanego (najzimniej) - wychodzi, że do ogrzania powietrza do temp. 1 stopień potrzeba około 650 kWh na sezon (z wartości średnich temp. dobowych) - obarczone jest to błędem pewnie z 10-15% i zależy od sezonu. Z drugiej strony nie mieszkam w Zakopanym, więc to się powinno zgubić.

 

Thessla ma 2 tryby sterowania (FPX1 i FPX2) - tam jest mała grzałka, więc koszt ogrzania nie będzie duży. O3OZON ma stały PWM, jeśli dołożymy grzałkę o mocy z 1,2 kW (tyle trzeba liczyćby reku nie zamarzł przy -20 i stałym przepływie 120m3) to pewnie z 350-400 zl na tę grzałkę na sezon pójdzie...

 

Coś to dziwnie liczysz.

Przy 120 m3/h na podgrzanie powietrza o 20K wychodzi 0,8 kW.

Jak podgrzejesz powietrze do 0 st.C to wymiennik ci nie zamarznie.

Pytanie czy 120 m3/h to wystarczająco by wydmuchać z niego wodę?

Wymienniki plastikowe mają tę wadę, że przy małych przepływach ich opory rosną, ze względu na zalegającą wodę w niewielkich kanalikach.

Problem zabezpieczenia przed zalodzeniem nie jet tak prosty jakby się wydawało - swego czasu wyłożył się na tym zagadnieniu, nawet taki producent jak frapol.

 

Jeśli w centrali/automatyce jest wyjście PWM to temperatura rozmrażania oznacza punkt startu nagrzewnicy - histereza to zakres proporcjonalności.

pomiędzy tymi nastawami nagrzewnica powinna pracować płynnie 0-100%.

 

Proporcjonalnie sterowaną nagrzewnice kanałową można też dokupić do każdej centrali - polecam Termex.

1 KW do domowej wentylacji w zupełności wystarczy.

Nagrzewnica zużywa tylko tyle prądu ile w danej chwili potrzeba by podbić temperaturę do nastawionej wartości.

 

Ograniczenie wydajności to nie problem, jeśli centrala/automatyka ma wejścia cyfrowe typu: pusty dom, alarm itp.

Czyli wejście, którego zwarcie spowoduje redukcję wydajności.

 

Za nie więcej jak 1000 PLN zrobisz sobie namiastkę fpx1 i fpx2 do każdej centrali.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pisze grzałka 1,2kW bo takie widzę w kanałówkach gotowcach (przeskok z 0,3 na 1,2 i 1,5kW).

 

Można dokładać i ten tysiąc, tylko czy po to kupujemy urządzenie za 4k żeby w nim "drutować" rozwiązania za 1000? Żeby z kolei zaoszczędzić pewnie 100 zł na prądzie?

 

Do tego reku - "byle jakie" GWC jak znalazł - nawet jeśli wypluje -2, czy -5 - to tak małą różnicę można dogrzać grzałką 0,3 kW.

Jak się mieszka we Wrocławiu - podgrzewanie prądem poniżej zera pewnie nie daje po tyłku - jak się mieszka bliżej gór gdzie temp. poniżej zera są dużo częściej - już tak.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

GWC ma sens jak ktoś kopie dziurę przy okazji, a swoją pracę (czas) przelicza jako 0 PLN.

"Byle jakie" to już jest bardzo blisko "niezdrowego" zagrzybionego.

 

Nawet jak ktoś robi sam, z założeniem że solidnie i "z głową" jest się bardzo blisko granicy opłacalności.

Rura 1500 - fi 160 pe-flex

Czerpnia 400 - pe-flex

Kanały wentylacyjne, ręczna przepustnica - 500

Bez roboty i kopania masz 2500 PLN i większe zużycie prądu ze względu na dodatkowy opór.

 

Czyli koszt grzałki i prądu na 15 lat.

 

Warto sobie brudzić ręce?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...