Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Rekuperator o3ozon - opinie


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 919
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Brałbym ozon, bo w razie czego jest "przyjazny" w przeróbkach, ale nie wiem jak Ty się zapatrujesz na ewentualne "druciarstwo". Luna ma bypass dobra sprawa, ale musiałby dorobić jakieś sterowanie zdalne do tego, bo inaczej to jest do dupy.

 

PS Tak naprawdę co wybierzesz będziesz zadowolony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten sterownik to pic na wodę. Równie dobrze można sobie kupić broadlinka, albo inne chińskie rozwiązanie. Tego nawet nie ma co brać pod uwagę podczas zakupu reku .-)

 

Tylko ten sterownik steruje zał/wył reku, a nie bypassem którego w ozonie nie ma. W lunie niewiem jak się to przełącza, ale będzie jakieś serwomechanizm potrzebny. Do rozwiązania, ale trzeba pomyśleć, bo latać i ręcznie przełączać 2x dziennie w lato to g... nie robota.

Edytowane przez gregos11
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba producent tego reku dogadał się z producentem dmuchaw do kotłów na paliwo stałe , bo widzę że montuje teraz dmuchawy do kotłów w swoich centralach ;-)

 

Inni starają się aby nadmuch był jednolity i wykorzystana cała powierzchnia wentylatorów aby powietrze było jednolicie i z jak najmniejszymi oporami nawiewane , a tutaj producent ma własną wizję ;-)

 

Ale ma być tanio i będzie tanio. Dmuchawy do kotłów są mocne i ... tanie ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie tylko ten producent używa tego typu wentylatorów. Nie widzę jakiegoś problemu z tego powodu. Nie dorabiałbym kosmicznej technologii do prostej centrali. Zresztą tego typu urządzenia mają po prostu działać, a nie powodować spazmy i zachwyty w "internetach". Co można by zarzucić to ewentualne zużycie energii, ale przy tej cenie to byłoby niesprawiedliwe.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie tylko ten producent używa tego typu wentylatorów. Nie widzę jakiegoś problemu z tego powodu. Nie dorabiałbym kosmicznej technologii do prostej centrali. Zresztą tego typu urządzenia mają po prostu działać, a nie powodować spazmy i zachwyty w "internetach". Co można by zarzucić to ewentualne zużycie energii, ale przy tej cenie to byłoby niesprawiedliwe.

 

Sam robiłeś test i sprawność centrali w temperaturach dodatnich wyszła bardzo słabo (około 60%) co na wymiennik przeciwpradowy jest wynikiem bardzo kiepskim.

 

A jak będzie jak pojawią się mrozy i sama centrala będzie musiała walczyć z samym zamrażaniem wymiennika ?

 

Konkurencja na tym samym wymienniku osiąga sprawność około 85%

 

Widać więc jak duży wpływ ma konstrukcja centrali , odpowiednio dobrane elementy i odpowiednie sterowanie.

 

To nie tak że do zwykłego pudełka od butów wstawi się dwa dowolne wentylatory i "dobry wymiennik" i efekty będą takie same jak w profesjonalnych rekuperatorch.

 

Poza drogimi centralami są tez sporo tańsze (około 4000zł) . Może nie mają super marketingu , cudowych kolorowych wyświetlaczy ale też są zbudowane fachowo i na dobrych podzespołach i oferuja sprawność zbliżoną do tych "z najwyższej półki".

 

Do normalnego domu i rodziny 3-5 osobowej spokojnie starczy rekuperator 200-300m3/h.

I tak taki reku będzie działał na 80-120m3/h bo przy normalnym użytkowaniu większy przepływ nie jest potrzebny.

Edytowane przez kaszpir007
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moja centrala posiada wymiennik krzyżowy, jeszcze nie zdarzyło mi się, żeby zamarzł. Moje reku dmucha ok 450-500m3/h przy najwyższych obrotach i wtedy sprawność spada do ok 48-52% (nie mierzyłem w dłuższym odcinku czasu, więc może być jeszcze mniej) Na niewielkich obrotach mam ok 60-64% sprawności. Nie wiem skąd wizja, że mam reku przeciwprądowy musiałeś mnie z kimś pomylić.

Kosztowała chyba 2500zł,

To nie jest tak, że rekuperator to jakaś mega skomplikowana konstrukcja. Można zrobić sobie samemu całkiem przyzwoity wystarczą dwa wentylatory + wymienniki i obudowa z xps. Każdy który ma trochę pojęcia o majsterkowaniu jest w stanie to zrobić.

 

W tej chwili na najniższym biegu wygląda to tak:

reku.jpg

Edytowane przez gregos11
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jutro czarny piątek cześć dystrybutorów ma promocje do 45% np na urządzenia np. Ventsa i Frapolu. Jeżeli za pół ceny będzie np. VUT EH ECO A11, albo ONYX PRIDE 200 to zapewne dokonam zakupu droższej centrali. Jeżeli nie będzie takie możliwości to wybieram jednak Lune 200.

 

Z ciekawostek to jak obdzwaniam doradców technicznych po różnych firmach z prośbą radę to daje się słyszeć wspólne zawodzenia, że jednak te dawniejsze wymienniki ALUMINIOWE nawet i słabsze parametrami krzyżowe do dziś wzbudzając sentyment swoją trwałością i możliwością prostego wyczyszczenia. Natomiast wszelkie współczesne celulozowe, papierowe plastikowe określane są mianem "OPTYMALIZACJI" kosztowej... Co o tym sądzicie forumowicze?.

Tu mamy takiego zapomnianego już dinozaura w dobrej cenie https://wentylacja24.pl/rekuperacja/rekuperatory-domowe/rekuperatory-stojace/vut-min-ec/vut-300-v-min-ec

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo z powodu smogu od 4 dni otwierałem słoiki z górskim powietrzem które miałem w zamrażarkach, stąd ten spadek.

 

To tak jak ja :)

 

Tyle, że ja chociaż sprawność mam 86,1% wydajności jak chodzi na maksa.

Przyjmując, że to 250m3h (raczej więcej) to odzyskuje na dobę w takich warunkach 23,09kWh.

U Ciebie przy takim przepływie odzyskiwałby zaledwie 15,92kWh - czyli 7,17kWh/dzień mniej.

 

Ale OK, przecież na pełnych obrotach w sezonie grzewczym rekuperator chodzi od święta. Porównajmy dla minimum, na którym chodzi reku przez większość czasu w zimie i niech to będzie 100m3/h.

 

U Ciebie odzyskuje w takich warunkach 5,95kWh/dobę.

 

attachment.php?attachmentid=437630

 

Przeciwprądowy:

 

 

attachment.php?attachmentid=437629

 

9,57 kWh/dobę - czyli 3,62 kWh/dobę więcej.

 

Przemnóżmy przez 200 dni sezonu grzewczego i mamy 724 kWh/rok różnicy. A to wyliczenia na korzyść krzyżowego - bo i średnio w sezonie temperatura niższa będzie, i sezon raczej dłuższy, i przez część czasu obroty wentylatora wyższe - czyli jak nic oszczędności lepszego wymiennika przekroczą 1000kWh którą możemy przemnożyć przez swoją cenę kWh ciepła.

 

Wracając do O3ozon.

 

Nie tylko ten producent używa tego typu wentylatorów. Nie widzę jakiegoś problemu z tego powodu.

 

Problem wygląda tak:

WYDAJNOŚĆ 200m3/h w zależności od zastosowanego filtru

Wydajność centrali 200 m3/h

MOC min 30W max 90W

Ciśnienie do 200Pa

 

Jak to porównasz z szanującymi się rekuperatorami, to jest nędza. Co więcej - jak patrzę na parametry tych dmuchaw, to raczej nie jest spręż dyspozycyjny rekuperatora (czyli po pokonaniu już oporów wymiennika i filtrów) - a samego wentylatora. Więc z tego musi "pokonać" opór wymiennika:

 

attachment.php?attachmentid=437625

 

Przy 100m3/h jakieś 40Pa. Niby ten reku da radę dmuchąć 200 m3/h... Wtedy sam wymiennik stawiałby opór ponad 100Pa.

Nie wygląda tragicznie? Tylko, że Recair podaje wykres dla najmniejszego wymiennika o długości 30cm - a cały O3ozon ma 26cm w tym podobno po 3cm izolacji - czyli wymiennik ma co najwyżej 20cm i stawia znacznie większe opory. Akurat te trzy linie są dla wymienników różniących się o 10cm względem poprzednika - więc nie trudno sobie wyobrazić, jak przebiegałaby kolejna linia w lewo od zielonej dla wymiennika 20cm.

Dalej filtr G4 ma końcowy opór powietrza 250Pa a czysty z 50Pa. Więc jak mamy czysty filtr to już reku ledwo dyszy, a gdzie opory instalacji i przybrudzony filtr?

 

Dla porównania:

http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=429452

 

Źródło

 

Pytanie, czy ktokolwiek zmierzył spręż dyspozycyjny tych wentylatorów i całej centrali? Czy faktycznie jest wyciągnąć 200m3@90W? Przy jakich oporach?

 

Dalej - pytanie, jak wygląda wskaźnik W/m3 dla tego reku? Dla przykładu producent dla Izzifast podaje 100m3@40Pa@34W co daje 0,34W/m3 czy 300m3/h@150Pa@170W co daje 0,57W/m3. To już z uwzględnieniem oporów reku.

 

A dlaczego tak wątpię w te dane, które tak skąpo producent O3ozon podaje? Bo nie podaje wymaganej rozporządzeniem etykiety energetycznej, więc obstawiam, że w ogóle urządzeń nie przebadał i pisze co mu ślina na klawiaturę przyniesie. Do poczytania.

 

Zastanawiam się nad sensem wentylacji jeśli chata pusta, wszyscy wstają i idą do pracy (szkoły) jaki sens wtedy wentylować? lub gdy wilgotność spada poniżej komfortowej chyba sens wentylacji również zanika?

 

Wentylujesz, by pozbyć się CO2, zapachów, wilgoci, różnych substancji. Wraz z wyjściem domowników te rzeczy nie znikają. Dom ma czas "odetchnąć" i pozbyć się tego. Zostaje pranie, wilgotne ręczniki, kosze na śmieci, często rośliny i inne rzeczy - to też "zużywa" powietrze. Dlatego wentylacja powinna chodzić cały czas. Na mniejszych obrotach, ale "doliczyć" coś na sam dom trzeba.

Recair.jpg

RekuPP.jpg

RekuKrzyżMinimum.jpg

Edytowane przez Kaizen
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...