Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Rekuperator o3ozon - opinie


Recommended Posts

Co do wykonania tego rekuperatora to też trochę niedbałe. Uszczelki widać że się odklejają i są niedbale przyklejone i nie ma ciągłości uszczelek , więc mogą być "przedmuchy" ...

Bardzo ważny jest jaki jest wymiennik i jakie silniki w rekuperaotrze. Chodzi o producenta i jakie to modele , bo jakby nie patrzeć to właśnie sprawia że rekuepraotr jest energooszczędny , pobiera mało prądu , generuje niski hałas i itd ..

A "liczących" się producentów silników i wymienników jest bardzo mało ...

 

Pytanie co to za wymiennik ? Jakaś nieznana chińszczyzna z niewiadomym realnym odzyskiem ?

RecAir jest zielony , więc nie jest to RecAir ...

 

Ale z drugiej w tej cenie nie ma szansy aby były jakiejś z wyższej półki elementy ...

 

Ma być tanio :)

 

A sam producent nie poważnie podchodzi do swojego produktu , bo to co podaje na swojej stronie pozwala na montaż byle czego , bo i tak spełni to co podaje ;)

 

Chyba wolałbym kupić jakąś używkę jak kogoś nie stać na nowy rekuperator niż takie coś ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 917
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Jak zastanawiałem się nad kupnem rekuperatora pytałem producetna czy jest moliwośc zamontowania silników EC. Napisał mi że +500 zł dopłaty, ale nie wiem czy zrobił jakiś model z tymi silnikami, bo później mi nie odpisywał.

 

Moim zdaniem warto.

Masz wtedy wentylatory z wejściem 0-10 i możesz sobie nimi płynnie sterować.

 

A jeśli o wymiennik chodzi.

Lepiej by w tym urządzeniu był możliwie najprostszy wymiennik aluminiowy - Heatex lub Klingenburg.

Takie wymienniki mają duże przekroje przepływów i nie wymagają żadnej skomplikowanej elektroniki do rozmrażania.

Wszystkie inne konstrukcje (np. Recair) wykonane z PET, mają co prawda wyższe prawności, ale by ją osiągnąć przez większą część czasu konieczna jest zaawansowana elektronika - zwalniająca wentylatory, uruchamiająca grzałki sterowane PWM itp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra wiadomość, odnośnie regulatora.

Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła nie musi być tak skomplikowana jak prom kosmiczny.:)

 

Oczywiście że nie musi być , ale najnowsze wymienniki wymagają dobrze wyliczonej obudowy jak i zaawansowanej elektroniki aby niezależnie jakie były warunki atmosferyczne pracowały na najwyższej wydajności ...

 

Bez elektroniki to co najwyżej rekuperatory z wymiennikami krzyżowymi , bo te działają sprawnie nawet w każdej obudowie i bez żadnej elektroniki , ale kosztem dużo niższego odzysku ...

 

Jak to mówią coś za coś ..

 

A jak ten o3zone był z wymiennikiem przeciwprądowym i została pominięta "elektronika" i zastąpiona transformatorem + regulator to w tym przypadku została pominięta też elektronika sterująca a to oznacza że w zimę sprawność będzie tragiczna , bo zacznie zamarzać wymiennik bo nie będzie systemu antyzamrożeniowego ..

 

Miałem Kinecta który miał uszkodzony system antyzamrożeniowy. Jak przyszły przymrozki to miałem lód w wymienniku a odzysk był tragiczny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Elektroniki nie ma, ale jest termostat (regulowany) i w razie przymrożenia ma wyłączyć wentylator nawiewny.

Super zaawansowana elektronika jest fajna, ale droga. A tu jest jednak tanio.

A czy dobrze? Na pewno lepiej niż by centrali w ogóle nie było :)

 

Czyli co ? Załóżmy że mamy zimę i cały czas jest poniżej 0 stopnia. Termostat wyłącza nawiew i przez całą zimę mamy tylko wywiew ?

I mamy podciśnienie i każdą szparą wlatuje lodowate powietrze do domu , albo wogóle nie mamy czym oddychać ?

Czy takie super to nie wiem ..

 

Może to i dobre ale nie w naszym klimacie ..

 

W nowoczesnych centralach mamy albo nagrzewnicę która pozwala na taką samą ilośc nawiewanego i wywiewanego powietrza niezależnie od temepratur zewnątrznych albo elektronikę która za pomocą czujników i algorytmu steruje nawiewem i wywiewem tak aby zachować cały czas wymianę powietrza , ograniczona ale zawsze ..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak tylko co jak mam przez dłuższy czas temp. ujemne w dzień i w nocy? Bez nawiewu, jak dom termos to raczej średnie rozwiązanie..

 

No to wtedy cały czas będzie powietrze wyciągane z domu aż go zabraknie, no chyba że jakimiś nieszczelnościami się dostanie ...

 

Nie wiem czy to takie dobre rozwiązania aby był wywiew bez nawiewu , bo jakby nie patrzeć w ciągu kilku godzin całe powietrze zostanie wyssane ...

 

Więc raczej komfortowo i zdrowo nie będzie , no chyba że okna się pootwiera lub chociaz rozszczelni , ale wtedy po co taka rekuepracja ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

coś mam wrażenie że sporo wydałeś na swoją centrale. Sprawdź na jakiej zasadzie działa rozmrażanie w droższych centralach grzałka jest odpalana tylko w ostateczności a tak działa to w ten sam sposób. grzałka jest głównie dodana bo sprawność tych lepszych rekuperatorów jest dużo wyższa tutaj nie ma aż takiej potrzeby co nie zmienia faktu że możesz sobie taką nagrzewnicę wstawić za śmieszne pieniądze.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

coś mam wrażenie że sporo wydałeś na swoją centrale. Sprawdź na jakiej zasadzie działa rozmrażanie w droższych centralach grzałka jest odpalana tylko w ostateczności a tak działa to w ten sam sposób. grzałka jest głównie dodana bo sprawność tych lepszych rekuperatorów jest dużo wyższa tutaj nie ma aż takiej potrzeby co nie zmienia faktu że możesz sobie taką nagrzewnicę wstawić za śmieszne pieniądze.

 

Czy ja wiem czy dużo ?

 

Cos lekko powyżej 4000zł , co na centralę z silnikami EC , wysokiej jakości wymiennikiem przeciwprądowym , dość zaawansowaną elektroniką jest raczej ceną bardzo niską ...

 

Jak działa u mnie system antyzamrożeniowy ? Co jakiś czas włącza na max wywiew i w ten sposób oszusza wymiennik. Reguluje też chyba preędkością wentylatorów .Działa sprawnie , nawet przy naprawdę dużych mrozach (sprawdzone).

 

Nie mam nagrzewnicy , więc musze się pogodzić że czasami będę miał przez chwilę podciśnienie albo nadciśnienie , ale w ostateczności mogę dokupić nagrzewnicę , bo centralka ją też obsługuje ..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli co ? Załóżmy że mamy zimę i cały czas jest poniżej 0 stopnia. Termostat wyłącza nawiew i przez całą zimę mamy tylko wywiew ?

I mamy podciśnienie i każdą szparą wlatuje lodowate powietrze do domu , albo wogóle nie mamy czym oddychać ?

Czy takie super to nie wiem ..

 

Może to i dobre ale nie w naszym klimacie ..

 

W nowoczesnych centralach mamy albo nagrzewnicę która pozwala na taką samą ilośc nawiewanego i wywiewanego powietrza niezależnie od temepratur zewnątrznych albo elektronikę która za pomocą czujników i algorytmu steruje nawiewem i wywiewem tak aby zachować cały czas wymianę powietrza , ograniczona ale zawsze ..

 

A moze termostat mierzy temperaturę nawiewu do pomieszczeń, a kiedy ta spadnie na skutek oblodzenia, wyłącza wentylator nawiewewny na np 15minut ?

 

Kinetic też wyłacza nawiew, kiedy jego ograniczenie nie wystarcza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie. tylko w droższych jest ta elektronika, która tym steruje i pilnuje. Musisz sobie to zrobić, bo sam termostat nie wystarczy. Wstawić grzałkę jak najbardziej ma sens z termostatem.

 

A wyobrazasz sobie rozwiazanie termostat + timer ?

 

Myslisz, ze w takim Kineticu za 4300zł jest jakis skomplikowany uklad logiczny, ktory steruje rozmrazaniem .

Po prostu ogranicza obroty went nawiewnego, a jak to nie wystarcza, to go wyłacza.

Podczas mrozów rzędu -16C wentylator nawiewny nie pracuje przez 15-20 minut w ciągu kazdej godziny i wszyscy żyją.

Edytowane przez fotohobby
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co Ty tak boisz sie tego zatrzymywania wentylatorow ?

Nawiew w miom reku w trakcie godziny przy -16C przez 20 minut nie dziala wcale, przez 20 minut dziala na 50% tego, co wywiew, przez 20minut z preedoscia nominalną.

Nie wiesz, czy czasem ten Ozon nie przetloczy na nawiewie wiecej powietrza w ciagu tej godziny.

Ma aluminiowy wymiennik, nawet, jesl jesti przeciwpradowy, to bedzie mniej sprawny od Recaira, co za tym idzie bedzie wolniej sie obladzał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja się nie boję zmiany obrotów czy zatrzymania wentylatorów, bo tak się robi. Tylko jest do tego coś więcej potrzebne niż sam termostat. Potrzebna jest "jakaś elektronika", która to zrobi. Ten reku tego nie ma.

 

Czyli, uwazasz, ze jak sie zatrzyma, to nie ruszy az mrozy puszczą ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chcę się wtrącać, ale do kontroli oblodzenia wymiennika, lepiej sprawdza się presostat.

Tak czy siak, nagrzewnica z płynnym sterowaniem i własnym czujnikiem kosztuje 900 PLN.

Pracuje dokładnie tak samo, jak te w najdroższych rozwiązaniach polskich i zachodnich producentów.

Jak ktoś "ma stracha" że pracujący wyłącznie wentylator wyciągowy wyssa mu gałki oczne to może lepiej zainwestować w taką nagrzewnicę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No coż, poczekamy na zimę, na oceny użytkowników. Sadzę, że dzieki swojej cenie znajdzie sid w domach paru użytkowników Forum

 

No na pewno jest to lepsze niż brak wentylacji czy też wentylacja "grawitacyjna" , ale sądzę że w przypadku całkowitego koszty domu dołożenie do lepszego rekuperatora na wydajniejszym wymienniku , lepszej elektronice i na lepszych wentylatorach około 1500zł nie jest jakimś wielkim wydatkiem ...

Tym bardziej że ciągle mówimy o ekonomicznym rekuperatorze , bo te "wypasione" są nawet kilka razy droższe ..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...