Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Rekuperator o3ozon - opinie


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 917
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

No to wyszła "jakość" tej centrali ...

 

Na zdjęciu ten niebieski wymiennik ciekawy jakiej jest firmy bo na zdjęciach wygląda na tragicznie wykonany (krzywe , nierówne lamele wymiennika). Czyżby jakiś taniutki chiński wymiennik o nieznanych właściwościach i sprawności ?

 

Szczerze czytając to co piszą "użytkownicy" wygląda że producent nie ma pojęcia o konstruowaniu takich central i zrobił na takie coś na zasadzie jakoś to będzie.

Jak sami amatorzy znaleźli błędy konstrukcyjne to tragicznie świadczy o producencie ...

 

Widać producent stwierdził że dzięki niskiej cenie i tak znajdzie chętnych i widać miał rację ..

 

Chłopie, jak już poświęcasz swój czas na permanentny hejt tego rekuperatora, to poświęć również czas i doczytaj co piszą inni użytkownicy.

 

Wymiennik to Recair (zdaje się RC160) spotykany w dużo droższych centralach. Wydajne wentylatory Papst o maksymalnym poborze ok. 60W każdy. Kawał solidnej obudowy z blachy ocieplonej wełną. I to wszystko za 2499zł z przesyłką? Dla mnie dobry interes. Kiedyś sam chciałem robić rekuperator na podobnych komponentach, ale w ten cenie robienie samemu się po prostu nie opłaca. Nie widzę też sensu dopłacać od 2.5k do 5k za wentylatory EC, bypass czy dodatkową elektronikę.

 

Oczywiście nie jest to produkt bez wad. Tak jak już zauważył m.in. monat producent nie do końca ogarnął temat kierunków przepływu powietrza przez wymiennik i w fabrycznej konfiguracji są one współprądowe, co jak było wspomniane wcześniej obniża sprawność o około 15%. Drobna przeróbka, np. obrócenie wentylatora na wyjściu i można ,jak piszą użytkownicy, uzyskiwać sprawności 85-90%.

 

Druga wada to kłopotliwe sterowanie wentylatorami, za pomocą pokrętła a'la ściemniacz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chłopie, jak już poświęcasz swój czas na permanentny hejt tego rekuperatora, to poświęć również czas i doczytaj co piszą inni użytkownicy.

 

Wymiennik to Recair (zdaje się RC160) spotykany w dużo droższych centralach. Wydajne wentylatory Papst o maksymalnym poborze ok. 60W każdy..

 

Wymiennik RecAira RS160 to ja miałem w 2 centralach i jest koloru zielonego i ma nadruk a ten koloru niebieskiego na zdjęciu które pokazał jeden z użytkowników to nie jest żaden RecAir. Dodatkowo wystarczy zobaczyć na samo zdjęcie jakie tutaj zostało opublikowane i widać że sam wymiennik ma krzywe , nierowne lamele , więc zapewne jakiś chiński tani wymiennik , bo nie wierzę że jakiś szanowany producent sprzedał by taki wymiennik z krzywymi , nierównymi , źle spasowanymi lamelami ...

 

Nie hejtuje tylko podsumowałem to co piszą i jak sam piszesz producent nie ma pojęciu o budowie i konstrukcji takich central bo jak inaczej podsumować że amator sam zauważył że konstrukcja nie jest prawidłowa i po lekkich przeróbkach można uzyskać wyższą sprawność?

Dodatkowo jeśli co chwilę w centrali jest inny wymiennik to jak można mówić o zachowaniu zbliżonych parametrów i ich odzysku ?

 

O czym to świadczy ???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wymiennik RecAira RS160 to ja miałem w 2 centralach i jest koloru zielonego i ma nadruk a ten koloru niebieskiego na zdjęciu które pokazał jeden z użytkowników to nie jest żaden RecAir.

 

Jak mozna przeczytać, w niektorych jest niebieski, na innych zielony.

Sam s

Wiesz, ze nie na wszystkich wymiennikach RS160 jest nadruk Recair - sam o tym pisaleś.

Jakby ktoś chciał sie czepic Kinetica, to by odnalazł Twoje posty i jechał po nich i po tym "beznadziejnym" rekuperatorze za 4tys zł

 

Akurat przelozenie tego wentylatora zajmie mniej czasu, niz Ty poświęciłeś grzebiąc i starając się poprawić sprawność swojego Kinetica.

Edytowane przez fotohobby
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak mozna przeczytać, w niektorych jest niebieski, na innych zielony.

Sam s

Wiesz, ze nie na wszystkich wymiennikach RS160 jest nadruk Recair - sam o tym pisaleś.

Jakby ktoś chciał sie czepic Kinetica, to by odnalazł Twoje posty i jechał po nich i po tym "beznadziejnym" rekuperatorze za 4tys zł

 

Akurat przelozenie tego wentylatora zajmie mniej czasu, niz Ty poświęciłeś grzebiąc i starając się poprawić sprawność swojego Kinetica.

 

Fakt nie zawsze jest nadruk , ale jak nie ma nadruku to jest naklejka z napisem i RecAir RS160 zawsze był zielony. Na zdjęciu tego niebieskiego widać że jest tragicznie wykonany , tak chociaż wynika ze zdjęcia które wykonał sam użytkownik.

 

Co do Kinetica to patrząc na pierwszego jakiego miałem Sentinel Kinetic a następny Axavent Kinetic to były to zupelnie inne rekuperatory i miały zupełnie inne wykonanie i spasowanie elementów. Ten co dostałem był bublem. Dobrze że udało się go zwrócić i mam inny sporo lepiej wykonany i działający poprawnie.

 

Nie ukrywam że cena tego O3Zon jest rewelacjna , ale widać jeszcze trochę producent musi popracować nad swoim produktem.

 

Na pewno jest to lepszy wybór niż wentylacja grawitacyjna i w tej cenie nic lepszego się nie znajdzie ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ukrywam że cena tego O3Zon jest rewelacjna , ale widać jeszcze trochę producent musi popracować nad swoim produktem.

 

Na pewno jest to lepszy wybór niż wentylacja grawitacyjna i w tej cenie nic lepszego się nie znajdzie ...

 

Na razie jest rewelacyjna cena ale jak producent poczyta ten temat i już będzie wszystko wiedział w tym temacie i usprawni swoją centrale to cena pójdzie w gore

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ukrywam że cena tego O3Zon jest rewelacjna , ale widać jeszcze trochę producent musi popracować nad swoim produktem.

 

Na pewno jest to lepszy wybór niż wentylacja grawitacyjna i w tej cenie nic lepszego się nie znajdzie ...

 

Na razie jest rewelacyjna cena ale jak producent poczyta ten temat i już będzie wszystko wiedział w tym temacie i usprawni swoją centrale to cena pójdzie w gore

 

To wtedy zrobi sobie strzał w kolano ...bo nisza tanich ale naprawdę dobrych rekuperatorów jest jeszcze nie obstawiona .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Co do Kinetica to patrząc na pierwszego jakiego miałem Sentinel Kinetic a następny Axavent Kinetic to były to zupelnie inne rekuperatory i .

 

Nie Axavent, tylko Ventaxia, sam mam taki rekuperator, działa bez problemow.

Wymiennik, elektronika czy wentyle się wraz ze zmiana firmy nie zmienily.

Szczerze mowiąc, to budową ten O3zon góruje nad Kineticem i jakbym tylko miał gwarancję otrzymania "zielonego" wymiennika RS160, to bym sie mocno zastanowił nad zakupem (gdybym robił teraz swoja instalacje).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@ fotohobby , w ozonach jest RC 160 , moim zdaniem porównywalny lub nawet lepszy od RS 160 , tu masz symulator https://www.recair.com/pl/recuperator_models.php

 

Panowie ,wszyscy macie rację, ale forum jest po to by sobie pomagać , jeśli można coś poprawić , ulepszyć , zaoszczędzić to OK , podziel się tym. Ja podejmując decyzję o zmianie instalacji wentylacyjnej z grawitacyjnej na mechaniczną kierowałem się na początku raczej względami ekonomicznymi , jeśli koszty ogrzewania spadłyby o 5-10% to byłoby super . przy 10% całość instalacji zwróciła by się po ok. 10 latach , w sumie mogę powiedzieć że mogę tego nie dożyć bo swoje lata mam :( . Dopiero po instalacji i obejrzeniu tego całego syfu który zostaje na filtrach zmieniły się priorytety , ekonomia zeszła na drugi plan.

Zanim coś kupię to staram się ten produkt poznać jak najlepiej, jego wady i zalety , oraz musi się mieścić w kategorii cenowej na którą mnie jeszcze stać..

W trakcie poszukiwań trafiłem na o3ozona , ceny były bardzo zachęcające aczkolwiek mieszane uczucia powodowały błędy ortograficzne i stylistyczne na stronie producenta, jednak pozytywne opinie na temat tych central na różnych forach spowodowały że zakupiłem centralę z wymiennikiem przeciwprądowym , ze zwykłym krzyżowym nawet nie wchodziły w grę . Z początku chciałem kupić jakąś używkę , ale stwierdziłem że jak nowa w tej cenie to nie warto. Po drobnych przeróbkach sprawuje się całkiem prawidłowo.Za centralę z podobnymi sprawnościami + dodatkowe bajery musiałbym wybulić co najmniej 8500 pln ,- 6000 pln w kieszeni , Warto? Bajery są OK , ale czy niezbędne? Na pewno przydaje się pomiar temperatury- to już mam , teraz myślę nad pomiarem różnicy ciśnień przed i za filtrami ,jakieś zwykłe wychyłowe,jeśli różnica będzie 150-200 Pa to filtry do wymiany, choćby i co miesiąc . W sklepie internetowym kupiłem po 2 m2 G4 i F7 za 90 pln ,-starczy co najmniej na 2-3 lata.

Druga sprawa , jeśli producent nie poprawi konstrukcji to po jakimś czasie rozniesie się po necie że jego konstrukcje są do d...py i straci klientów , nawet przy takiej cenie. Jeśli podniesie cenę , to też ich straci , biedniejszego nie będzie stać , a bogatszy kupi model w którym nie trzeba nic samemu przerabiać.

To że ma sporo do nadrobienia to widać , choćby takie głupie ramki do filtrów , zamówiłby z kilkaset sztuk u gościa co ma wtryskarkę było by taniej i dużo mniej roboty.

P.S.

Życzę wszystkim Szczęśliwego Nowego Roku

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@ fotohobby , w ozonach jest RC 160 , moim zdaniem porównywalny lub nawet lepszy od RS 160 , tu masz symulator https://www.recair.com/pl/recuperator_models.php

 

Jeżeli cały rekuperator ma 40cm, to ile ma wymiennik? 30cm? Fajnie widać na tym kalkulatorku spadek ciśnienia. RC jest lepszy w jednym względzie - właśnie mniejsze opory. Ale sprawność też mniejsza.

 

Dużą wadą rekuperatora jest to, że to kot w worku. Producent może montować co ma akurat pod ręką, bo nie ma dokładnej specyfikacji ani danych technicznych. Nie zbadane faktyczne przepływy PRZEZ REKUPERATOR przy różnych oporach instalacji (inni producenci podają wykres). Więc nawet jak jesteś w stanie oszacować opory swojej instalacji, to nie jesteś w stanie dobrać rekuperatora.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepływy przy różnych oporach podaje producent wentylatorów, znając opory wymiennika, oraz instalacji można to oszacować.

W końcu tak budują tu swoje rekuperatory użytkownicy tego forum i dzielą się spostrzeżeniami w odpowiednim wątku.

 

Tak, jak pisałem - ten reku warto kupić, jeśli ma się pewność,że w środku jest dobry wymiennik (czyli Recair, a nie żaden chiński wynalazek)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

rozważałem tą centralę do biura. Ale nie znalazłem kluczowej informacji o wydajności w zależności od sprężu.

Producent dla największej centrali podaje wydajnośc 800 do 950m3/h Potem popatrzyłem na moce wentylatorów i wyszło że centrala ma wentyle prądu zmiennego po 110W. Tak na zdrowy rozum: 100 Pa to opory samej centrali. Następne 100 Pa to opory instalacji. Nie ma takiej mozliwości żeby wentylator 110 W wydmuchał 800 m3 przy 200 Pa sprężu.

Ja rozumiem że producent podaje maksymalną wydajność wentylatorów przy zerowym sprężu. Tylko po co? Takie warunki nigdy nie zajdą w instalacji wentylacji mechanicznej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepływy przy różnych oporach podaje producent wentylatorów, znając opory wymiennika, oraz instalacji można to oszacować.

 

Nie znasz ani producenta, ani modelu wentylatorów, ani wymiennika. Możesz zgadywać, co dostaniesz na podstawie tego, co napisali poprzedni nabywcy - ale producent tego reku nie deklaruje, jaki koto będzie w tym worku.

Nie tylko wymiennik stawia opór - reszta reku też.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warto kupić ten rekuperator, wiedzac, jakie podzespoły zawiera oferowana jednostka. Nie kupi sie kota w worku, nie ma wtedy problemu z doborem jednostki.

Wymaga to trochę zachodu, ale tak to juz jest, jak czlowiek chce kupic tanio i się nie nadziać.

Kupowales zresztą używkę, wiec też prosiles sprzedawcę o dodatkowe zdjecia ( czy może nawet wybrales sie po niego osobiście)

Edytowane przez fotohobby
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Mnie też ciekawi jak sprawuje się rekuperator? Od dawna śledzę ten i podobne wątki. Zaczynam zabawę z rekuperacją w domku i bardzo mnie interesuje ta zabawka. Nie da się ukryć, że cena ma tu duże znaczenie.

Aktualnie mam w domu wentylację grawitacyjną, więc tak czy siak chyba odczuję wyraźną różnicę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Mnie też ciekawi jak sprawuje się rekuperator? Od dawna śledzę ten i podobne wątki. Zaczynam zabawę z rekuperacją w domku i bardzo mnie interesuje ta zabawka. Nie da się ukryć, że cena ma tu duże znaczenie.

Aktualnie mam w domu wentylację grawitacyjną, więc tak czy siak chyba odczuję wyraźną różnicę.

 

grawitacyjna w domach z dobrą stolarką , nie bardzo działa ... chyba że ktoś rozszczelnia ... co u sporo osób wywołuje zdziwienie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ja to wymyśliłem, to już nieco starszy domek. Ja teraz staram się poprawić wiele elementów. Okna plastikowe szczelne, ściany i dach ocieplone styropianem, dach płaski. Taki klocek. Najbardziej mi zależy na czystym powietrzu bo sąsiad kopci niemiłosiernie czym się da. Czasami na prawdę od rana do późnej nocy nie można uchylić zimą okien bo śmierdzi chemią. Okna podkręcone na max szczelności bo nawet latem jak zakopci to jest horror. Latem też pali śmieciami. Oczywiście mniej i nie codziennie, ale chociaż z 2 razy w tygodniu. A czasami i nieco dalsi sąsiedzi zakopcą czymś. Może trochę fantazjuje, ale spróbuje też wcisnąć niewielki GWC żwirowy głównie po to aby chociaż trochę ten smród oczyścił no i może uda się nim trochę kontrolować poziom wilgotności powietrza. Do tego jeszcze jakiś dodatkowy filtr kanałowy przed rekuperatorem, jeśli wentylatory dadzą radę.

Natomiast jeśli chodzi o odzysk ciepła to będzie to bonus i nie mam jakiegoś parcia na kosmicznie drogie rekuperatory. Po prostu finansowo nie dam rady.

No i oczywiście zimą wilgotno mam w domu... męczy mnie to już. Ratuje się trochę przenośnym klimatyzatorem który ma funkcję osuszania. Daje rade, ale to uciążliwe.

 

Dosłownie 70m dalej mam sąsiadów, którzy podobny domek od zera remontowali i mają tam rekuperację z rekuperatorem jakimś Thesla, ale bez żadnego GWC. Nie znam szczegółów, ale powietrze mają bardzo świeże, bardzo suche i jak sąsiedzi kopcą to muszą wszystko wyłączyć bo śmierdzi w domu. A mają dom dużo dalej od tego "kopciucha" którego ja mam dosłownie pod nosem ( bo zabudowa tu jest strasznie ciasna ).

 

No i tak próbuje jakoś w miarę "niskobudżetowo" poprawić jakość powietrza w domu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...