Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Rekuperator o3ozon - opinie


Recommended Posts

Nie ja to wymyśliłem, to już nieco starszy domek. Ja teraz staram się poprawić wiele elementów. Okna plastikowe szczelne, ściany i dach ocieplone styropianem, dach płaski. Taki klocek. Najbardziej mi zależy na czystym powietrzu bo sąsiad kopci niemiłosiernie czym się da. Czasami na prawdę od rana do późnej nocy nie można uchylić zimą okien bo śmierdzi chemią. Okna podkręcone na max szczelności bo nawet latem jak zakopci to jest horror. Latem też pali śmieciami. Oczywiście mniej i nie codziennie, ale chociaż z 2 razy w tygodniu. A czasami i nieco dalsi sąsiedzi zakopcą czymś. Może trochę fantazjuje, ale spróbuje też wcisnąć niewielki GWC żwirowy głównie po to aby chociaż trochę ten smród oczyścił no i może uda się nim trochę kontrolować poziom wilgotności powietrza. Do tego jeszcze jakiś dodatkowy filtr kanałowy przed rekuperatorem, jeśli wentylatory dadzą radę.

Natomiast jeśli chodzi o odzysk ciepła to będzie to bonus i nie mam jakiegoś parcia na kosmicznie drogie rekuperatory. Po prostu finansowo nie dam rady.

No i oczywiście zimą wilgotno mam w domu... męczy mnie to już. Ratuje się trochę przenośnym klimatyzatorem który ma funkcję osuszania. Daje rade, ale to uciążliwe.

 

Dosłownie 70m dalej mam sąsiadów, którzy podobny domek od zera remontowali i mają tam rekuperację z rekuperatorem jakimś Thesla, ale bez żadnego GWC. Nie znam szczegółów, ale powietrze mają bardzo świeże, bardzo suche i jak sąsiedzi kopcą to muszą wszystko wyłączyć bo śmierdzi w domu. A mają dom dużo dalej od tego "kopciucha" którego ja mam dosłownie pod nosem ( bo zabudowa tu jest strasznie ciasna ).

 

No i tak próbuje jakoś w miarę "niskobudżetowo" poprawić jakość powietrza w domu.

 

Kolego , nie zazdroszczę ... musisz coś pomyśleć bo wilgoć nie tylko szkodzi budynkowi ale także zdrowiu całej rodziny ... Poczytaj jest wiele wątków tu , wiele zrobionych systemów , prób, pokazanych błędów jak i dobrych tanich pomysłów ..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 917
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Szukam, szukam i czytam. Aż głowa boli od tego :) Mam już jakąś wstępną koncepcję na prowadzenie kanałów. Parter mam wstępnie zaplanowany, piwnica mało istotna, ale kłopotem jest piętro. Tutaj fantazjuje i chciałbym wykorzystać kanały wentylacji grawitacyjnej. Z dwóch kominów ( jeden duży, drugi pojedynczy) miałbym aż 6 kanałów do wykorzystania w celu wpuszczenia do nich rur. Problem polega na tym, że nie chce rozryć domu, a średnica większości z nich to głównie 13x13cm. Czasami więcej, ale liczę tą gorszą wersję. Na piętro miałbym 3 kanały na nawiew i 3 kanały na wywiew. Oczywiście na piętrze skrzynki rozdzielcze na inne średnice rur. Na parterze i piętrze całość wentylacji chciałbym na pe-flex 75mm ( oczywiście w odpowiedniej ilości dla danego pomieszczenia), ale mam kłopot jak wysłać i odebrać powietrze z piętra poprzez kanały kominowe które na razie są od grawitacyjnej. Głowie się nad wersjami ( elastyczne) np 4x50mm w kanale? Albo 1x90mm ? 2x75mm ? A jak sobie na kartce porysowałem to i wejdzie 2x75mm i 2 x50mm w jeden kanał. Ale to na kartce wchodzi :) Dla kanału 13x13xm kwadratowy. Ale wystarczy, że gdzieś pół centymetra mi zabraknie i nie wlezie nic.

Znalazłem też od bodajże ingremnio czy coś tam kanały 110mm, elastyczne i też antybakteryjne. Ale wtedy po jednym w otwór.

Aktualnie ze 150m2 i piwnica, 6 osób i dziecko, 3 sypialnie, 2 "salony". 2 wc i prysznic, 2 kuchnie.

No i do tego wszystkiego bardzo by mi pasowała centrala z o3ozon , przeciwprądowa, 360m3/h Powinna wystarczyć ta wersja.

Mam od nich od kilku lato jonizatory i ozonator. Działają ładnie więc i może centrala też będzie bezproblemowa? No i ta cena kusi...a w końcu byłby chociaż lekki ruch powietrza w domu i może bez smrodu od sąsiada.

A tak sobie myślę, żę nic nie stoi na przeszkodzie żeby za kilka lat zaszaleć i kupić może lepszy rekuperator jeśli ten z czasem będzie dla mnie zbyt " skromny" ?

 

Ma ktoś jakiś ciekawy pomysł co do wepchnięcia rur w kanały kominowe?

 

Ktoś mnie sprowadzi na ziemie czy zachęci ? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiepsko to wyjaśniłem. Na piętrze które ma z 80m2 są 3 małe sypialnie, 1 salon, kuchnia, wc z prysznicem. Tu aż 4 osoby dorosłe i dziecko śpią. Na całe to piętro miałbym 6 kanałów po grawitacyjnym. Jeden z kanałów byłby na wyciąg z kuchni, bo jest dość blisko. Reszta w ścianie Wc/prysznic. czyli idealnie.

 

Parter zaatakuje przez WC :) Przebije się z piwnicy zaraz za "tronem" :) Tu poprzez WC zrobię "łatwo" wyciąg i obok WC " po schodach" dam nawiewy. Nie ma tu aż takiego problemu z prowadzeniem rur. Tylko to piętro mnie dobija...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...

Witam.

Po przeczytaniu tego całego wątku, postanowiłem zakupić ten rekuperator. Dzisiaj do nich zadzwoniłem i uzyskałem następujące informacje: od tego poniedziałku wszystkie rekuperatory przeciwprądowe mają nową konstrukcję (już na pewno są przeciwprądowe) , silniki są na pewno ebmpapst, a wymienniki firmy Recair. W cenie jest również regulator temperatury odłączania napływu zamrożonego powietrza z kontrolką zabrudzenia filtra. W najbliższym czasie nie planują montażu wentylatorów na prąd stały. Przed chwilą zakupiłem ten rekuperator. Mam nadzieję, że spełni moje oczekiwania. Jak do mnie dojdzie to wrzucę parę zdjęć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, dzisiaj dotarła do mnie nowa konstrukcja. Dodatkowo jest jeszcze elektroniczny "bypass" czyli wyłączenie wentylatora wywiewnego. Całość wygląda BDB, w odróżnieniu od poprzednika odpływ skroplin tylko z jednej komory. I szukałem jakiegoś "kanalika" do skroplin w wymienniku i nic takiego nie ma. Czujnik zabrudzenia filtra działa, jedna rurka przed druga za filtrem na czerpni mierzy różnice przepływów (tak mi sie wydaje ze o to chodzi). 20190206_152259.jpg20190206_152112.jpg20190206_185836.jpg20190206_153532.jpg20190206_153207(0).jpg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I jak się sprawują te nowe centrale? Można się dowiedzieć na jak dużą instalację/powierzchnię są podłączone? Ja jestem w trakcie układania rur i jeszcze chyba w tym miesiącu uda mi się całość uruchomić. Oczywiście centrala zostaje na koniec tylko się martwię czy na pewno da radę u mnie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój ozon to 360 ale wymiennik to nie jest Recair. termometry w rekuperatorze(jest roznica między tymi w anemostatach) pomiary:

przy ustawionych 33w poboru prądu max.to 100w

Czerpnia z GWC 11,3 st.

wywiew z pomieszczeń 19,1 choć w domu jest 22,5st pewnie wychładza sie na stropie.

nawiew 16,1 pomiar z reku a pomiar z anemostatu nawiewnego 18.7(mysle że troche łapie temp.pmieszczeń)

sprawność 61,5%

pomiary z czerpni ściennej przy 33w

czerpnia 3,8 wywiew 19,1 nawiew 14,8 sprawnosc 71,9%

przy 60w

czerpnia 2,5 wyciąg 19,6 nawiew 13 sprawnosc 61.4%

max100w

czerpnia 1.7 st.taka jest temp. zewnetrzna nie wie dlaczego poprzednie temp. były wyższe do reku rura ma tylko 3m jest ocieplona.

wywiew 20 nawiew 11,7 sprawnosc 54,6%

najlepsza sprawność wychodzi przy minimalnych obrotach u mnie to33w i przy czerpni ściennej 71,9% a przy gwc 61.5 ???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodam jeszcze jako ciekawostke ostatnio robiliśmy w nowym domu gdzie był reku Komfovent Domekt R 450 dom ok.100m2 prawdopodobnie dwie osoby docelowo .

Sprawdziłem temp. z panelu:

temp.nawiewu 11,3

temp.wyciągu 17,2

temp. na zewnątrz. 4,0

wilgotność 43%

zużycie pradu 32w

sprawność 55.3%

Takie pomiary były na panelu.nie wiem gdzie ta jednostka ma termometry ale Reku na zimnym strychu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podałem pomiary z wyskalowanych termometrów więc są rzeczywiste obecnie puszczam przez gwc mam nawiewane 16st w domu jest czyste i świeże powietrze choć sasiedzi palą czym popadnie,odczucia chłodu nie mam,wilgoci również w domu 22.5-23st.Zastanawiałem się aby zrobić sterowenie do przepustnicy między gwc-czerpnia scienna ale to koszt 500-600 zł nie wiem czy warto bo latem również pójdzie przez gwc.

Do meritum czy drugi raz kupiłbym taki tani reku Tak. Sam robiłem całość więc nikt na tym nie zarabiał i nie przekonywał mnie do jednostki jak w powyższym poście 450m3 za 8-9k na 100m2 dwójka ludzi.Wiadomo nie ma np.automatycznego bypassu swiecącego panelu i ma gorsza sprawnośc,ale jestem świadomy wyboru.Teraz prawdopodobnie nowe centrale sa lepsze choćby na wymiennik Recaira.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wielkie za opis. Chyba tego potrzebowałem :) Oby tylko centrala dała radę popchać wszystko to będzie dobrze.

 

A co sądzicie o nagrzewnicach kanałowych na rurze czerpni , przed rekuperatorem po to, aby uniknąć zamarzania?

 

Myślę też o żwirowym GWC ale to dopiero wiosną jak będzie można swobodnie łopatę wbić w ziemię.

 

Wyliczyło mi kilka "firm" , że mam kubaturę około 400m3 i potrzebna będzie centrala która przede wszystkim ma spręż około 200Pa

 

Myślę o tej centrali https://o3ozon.pl/centrala-wentylacyjna-cwp-360200-jon16-przeciwpradowa-p-113.html

 

Producent twierdzi, że "da radę".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...