Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Rekuperator o3ozon - opinie


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 917
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Instalacja jest już wykonana w podłodze więc ciężko coś zmienić. Pomoże coś tłumik na nawiewne i wywiewie Przy reku ?

 

tlumiki powinny pomoc- na nawiewie i wyciagu, dodatkowo zastosuj jakies elastyczne poloaczenie zeby drgania mechaniczne sie nie przenosily. tlumik w instalacjach na zachod od Odry to standard.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Witam

Wczoraj uruchomiłem u siebie rekuperację. Działa pięknie. Z racji tego, że informacje z tego forum i podpowiedzi niektórych użytkowników pomogły mi osiągnąć ten cel wypadało by się podzielić odczuciami.

Producent namówił mnie na nieco silniejszą centralę niż planowałem i chyba to był dobry ruch. https://o3ozon.pl/centrala-wentylacyjna-cwp-500200-jon16-przeciwpradowa-p-120.html

 

To nie reklama tylko własne odczucia. Centrala solidnie wykonana, ogromne wentylatory. Nie wiem czy cicha bo to moja pierwsza taka zabawka. Subtelnie szumi ale już w połowie mocy przy kilku anemostatach słychać delikatnie szum/pogłos. Na szczęście to jest jedno z WC, kuchnia i jedna mała sypialnia, ale osoba która tam śpi nic nie słyszy, więc nie jest źle.

 

Miałem wcześniej wizje, aby rury puszczać w kanałach po wentylacji grawitacyjnej i miało to sens, ale byłoby to nieco trudne. Ostatecznie w rogu domu puściłem z piwnicy dwie rury stalowe spiro fi200 do wyciągu i nawiewu, na parterze po 1 skrzynce rozdzielczej i tak samo na piętrze po 1 skrzynce rozdzielczej. Z racji tego, że to róg domu i jeszcze najdalej od wszystkiego po przekątnej ( taki klocek z lat 80-tych), to wydłużyły mi się wszystkie rury. Używałem elastycznych fi75 flexów plastikowych, od 2 producentów w zależności od tego co było dostępne. Różnicę widać na żywo. Wcześniej myślałem, że elastyczna fi75 antybakteryjna będzie taka sama u wszystkich, ale tak nie jest.

Zdecydowana większość odcinków od skrzynek do anemostatów ma ponad 10m długości. Do kilku pomieszczeń jest to nawet około 15m. Zawijasy, górki, dołki, mocne zakręty. Musiałem omijać nadproża i wybierałem nieco "łatwiejsze" ścieżki".

Do kuchni/ łazienki po 3 rury, a pokoje po 2 rury. Jeden salon ma 2 x 2x75 bo było wygodniej.

 

Ogólnie, około 160m2 parter i piętro, czyli około 400m3/h Tak mi to wyliczyli. Jest też piwnica, ale tam zrezygnowałem z prowadzenia świeżego powietrza. Chciałem sobie odświeżyć jedno duże pomieszczenie, ale koszt osobnych skrzynek rozdzielczych i prowadzenia rur byłby zbyt wysoki w stosunku do ewentualnych korzyści.

Czerpnia i wyrzutnia to kratki fi 315 , do tego redukcja stalowa na fi200, i rury elastyczne sonodec lecą w dół około 3m do rekuperatora. Trochę słychać szum na czerpni i wyrzutni, jeszcze nie wiem jak to rozegrać. Rury od nich wychodząc ze ściany swobodnie opadają w dół prawie pod kątem prostym i może to jest problem i wypadałoby wstawić tam jakieś stalowe kolanko i zmniejszyć zagięcie?

 

Cała centrala stoi sobie na drewnianej skrzyni, na środku pomieszczenia, rury elastyczne swobodnie idą do czerpni/wyrzutni nawiewu i wyciągu. Będę je nieco podwieszał, aby zminimalizować zagięcia. Od czerpni/wyrzutni jest po około 5m do reku, natomiast nawiew/wywie po około 3-4m rury elastycznej.

 

Rano na oknach sucho, fajnie się spało przy zamkniętych drzwiach. W łazience bardzo sucho w porównaniu do normalnego stanu. Na parterze były kanały od grawitacyjnej w małym WC i w kuchni, a na piętrze tylko w WC/prysznicu więc to był horror. Teraz je zakleiłem tak na szybko i w domu też jakby cieplej.

Nie mierzyłem temperatur bo nie wiem czym to porządnie zmierzyć, ale czuć chłodek z anemostatów. W domu cały czas około 22 stopnie stała temperatura. Ogrzewanie to kocioł gazowy.

Może jeszcze o rurach, w pionie wyszło mi 2x6m stalowych spiro, a flexów blisko 350m. Zostało mi z 10-15m z rolki. Punkty z anemostatami nawiew/wywiew łącznie 16 sztuk.

 

Może mój opis komuś pomoże przy podjęciu decyzji. Jakby ktoś miał pomysł jak ewentualnie spróbować zapanować nad szumem przy czerpni i wyrzutni to będę wdzięczny. Myślałem o tłumikach elastycznych, sonodec takie robi, ale czy będą dużo lepsze niż "ich" elastyczna rura, która też niby tłumi ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...

kupiłbym ten rekuperator, ale co sądzić o producencie, który pisze że sprzedaje

 

centrale "wętylacyjną"

 

jak w opisach ma takie babole to wolę nie ryzykować, choć reku to niby proste urządzenie ...

 

póki co skłaniam się ku reku kinetic 250

Edytowane przez Janekk1234
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks później...

Te babole też mnie mocno zniechęcały, ale stwierdziłem, że może ortografia nie będzie miała wpływu na jakość rekuperatora. Do dnia dzisiejszego wszystko działa bajecznie. Fakt, że nie załapałem się za bardzo na jakieś mocne mrozy, aby ocenić jego pracę przy temperaturach poniżej zera, ale na plusowych jest super.

Do samego rekuperatora wstawiłem proste higrometry/termometry z sondami. Wybrałem takie, które podają zbliżone wskazania. Np teraz zabiera z dworu około 15 C, z wnętrza domu zaciąga ponad 22C , a nawiewa również ponad 22C, wyrzutnią wylatuje około 16C. Przy temperaturach na plusie zauważyłem wg wskazań, że nawiewa czasami tylko o mały ułamek niższą temperaturę niż wyciąga z domu. Pomiary mogą nie być idealne, ale gdy jakoś domowymi sposobami mierzę na anemostatach to temperatura jest bardzo podobna do tej, którą wskazuje miernik w centrali. Wychodzi na to, że przy dodatnich temperaturach rekuperator ma ogromną sprawność ponad 90%, a dokładniej blisko 100%. Wiem, że to w praktyce niemożliwe, ale tak mi pokazują wszystkie termometry.

Z racji tego, że mam smrodzących sąsiadów i m.in. dlatego wystartowałem z rekuperacją, zrobiłem dodatkowy filtr. Trochę wzorowałem się na dostępnych na rynku skrzynkach filtrujących. Kupiłem już kiedyś wcześniej taką małą skrzynkę za "stówkę", ale po nabyciu niewielkiego doświadczenia wydała mi się ona bezcelowa. Może to kogoś zainteresuje. Zrobiłem skrzynkę filtrującą tzw Clean Box o wymiarach 80cm długa, 60cm szeroka, 35 cm wysoka. Wloty/wylot fi200 z redukcją na 315 ( taka wizja). W środku filtr kieszeniowy złożony z 8 kieszeni , włóknina F7. Anemometr pokazał, że spadek prędkości powietrza na anemostacie był z 3,1m/s na 3 m/s. Podobnie na wyższym piętrze. Dosłownie ułamek strat. Aaaa. Filtr umiejscowiony tuż za rekuperatorem na nawiewie.

 

Dodatkowym takim na oko dowodem na całkiem niezłą sprawność jest to, że piec gazowy zamiast włączać się dość często to uruchamiał się czasami raz dziennie na chwilę. Teraz od jakiegoś czasu piec wyłączyłem całkowicie na grzanie kaloryferów i w domu jest średnio 22-24 C. Muszę kończyć bo córeczka wstała i jest Tatuś i Tatuś :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months później...
  • 1 month później...
  • 1 month później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...