Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Rekuperator o3ozon - opinie


Recommended Posts

  • 4 weeks później...
  • Odpowiedzi 917
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

  • 2 months później...

Ktoś wie dokładnie jakiego producenta jest ten wymiennik w o3ozon?

 

Z tą wydajnością jest jak z COPem pc - nawet i 6,0 można w pewnych warunkach wyciągnąć :p

 

Wentylatory EC też nie są idealne, bo jak padnie to "kup pan nowy", bo producent sprytnie scalaki zrobił, że nie można ich ''prawie'' kupić - a kosztują grosze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ktoś wie dokładnie jakiego producenta jest ten wymiennik w o3ozon?

 

Z tą wydajnością jest jak z COPem pc - nawet i 6,0 można w pewnych warunkach wyciągnąć :p

 

Wentylatory EC też nie są idealne, bo jak padnie to "kup pan nowy", bo producent sprytnie scalaki zrobił, że nie można ich ''prawie'' kupić - a kosztują grosze.

 

Tyle że bardzo łątwo sprawdzić sprawność rekuperatora. Zmierzyć temperturę nawiewu/wywiewu przez i za wymienniiem i wyliczyć sprawność ...

 

W ozone jest zwykły wymiennik krzyżowy a takie wymienniki mają sprawnosć około 40-60% max ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months później...
Czy moze pojawil sie na forum jakis nowy uzytkownik rekuperatora o3ozon? Moze ktos moglby sie podzielic uwagami na temat tego urzadzenia?

 

Witam serdecznie wszystkich forumowiczów. Ja również posiadam centralę wentylacyjną o3ozon. Mam 480.

Instalacja posiada 6 nawiewów i tyle samo wywiewów. Najdłuższy odcinek rury flex fi 63/75 ma ok 17m.

Dom ok 400m3

 

Centrala przy prędkości 6m/s w przewodach (notabene naprawdę nie słychać żadnych szumów (na anemostacie wychodzi 3m/s) pracuje na niewielkiej mocy. Nie jest to 50%, tak na oko raczej 30-40%, ale tutaj sobie głowy nie dam urwać. Musiałbym pomierzyć.

Mimo, że mam regulator tyrystorowy, centrali nie słychać (buczenia) na tej prędkości (dołożony giętki tłumik na nawiewie za reku).

Stosunek cena/jakość IMHO bardzo dobry. Faktycznie właściciel chętnie doradza. Instrukcja i opis faktycznie kiepski, ale coś za coś .-)

Sterowanie proste jak budowa cepa.

Jak to będzie działać zapytajcie mnie za 2-4 lata .-)

 

 

PS Wstępne pomiary przy temp. czerpni 3*C i wywiewie 21*C to 18*C na nawiewie przy 3m/s (anemostat) i wyrzucanej 15*C.

Zresztą wszystkie krzyżowe mają taką samą sprawność .-)

Może jak mi się kiedyś zachce sprawdzę ile zużywa prądu.

Póki co działa i spełnia zadanie, mogę zapomnieć o reku.

Edytowane przez c674693
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PS Wstępne pomiary przy temp. czerpni 3*C i wywiewie 21*C to 18*C na nawiewie przy 3m/s (anemostat) i wyrzucanej 15*C.

Zresztą wszystkie krzyżowe mają taką samą sprawność .-)

Może jak mi się kiedyś zachce sprawdzę ile zużywa prądu.

Póki co działa i spełnia zadanie, mogę zapomnieć o reku.

 

Czyżby odezwał się producent lub handlowiec ?

 

Wymiennik krzyżowy ma odzysk około 40-60% max ....

 

Dopiero wymienniki przeciwprądowe mają odzysk od 85 do okolo 95% ...

 

Wyniki wiec jakie podajesz są nierealne dla wymiennika krzyżowego ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wywiew schłodzony o 6* gdy nawiew ogrzany o 15* raczej świadczy o dziurawym domu i dużo większym wywiewie od nawiewu na anemostatach (za to zaciąga powietrze wszelkimi nieszczelnościami). Żeby dane się zgadzały, to wyrzutnia powinna mieć jakieś 12* a nie 15* (ale to dawałoby sprawność nieosiągalną dla tego wymiennika).

 

Tutaj symulator

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyżby odezwał się producent lub handlowiec ?

 

Wymiennik krzyżowy ma odzysk około 40-60% max ....

 

Dopiero wymienniki przeciwprądowe mają odzysk od 85 do okolo 95% ...

 

Wyniki wiec jakie podajesz są nierealne dla wymiennika krzyżowego ...

 

 

 

 

Ooooo JESUS... Ja głupi piszę posty... Przecież to się musiało tak skończyć !

 

Udzielałem się kiedyś na kilku forach i kończyło się zawsze tak samo, czy to motoryzacyjne, czy o hobby.

 

 

Pozdrawiam i bez obrazy :)

 

 

 

 

 

Wracając do tematu. Włożyłem na wyrzutni chiński termometr pokazał ~15. Nawiew 17-18. Zewnętrzna 3. Ot tyle i tylko tyle. Nie analizowałem i analizować nie będę tych pomiarów, bo szkoda czasu. Być może pomiary obarczone jakimś tam błędem... Szczerze nie namawiajcie mnie do pomiarów według "wytycznej ekspertów forumowych", bo to się będzie musiało źle skończyć .-) Działa i to najważniejsze.

Brandzlować się też nie będę nad centralą,bo nie o to chodzi. Liczę tylko, że będzie pracowała niezawodnie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ooooo JESUS...

Brandzlować się też nie będę nad centralą,bo nie o to chodzi. Liczę tylko, że będzie pracowała niezawodnie...

 

Tyle że cudów nie ...

 

Wymiennik krzyżowy znany jest od wielu lat i są znane jego zalety i wady oraz max odzysk ..

Odzysk był przeciętny (do max 60%) i dlatego od wielu lat stosuje się już w droższych centralach wymienniki przeciwpradowe bo tylko one umożlwoają wyższy odzysk od 85% ...

 

Oczywiście wymienniki przeciwpradowe są droższe od krzyżowych ..

Krzyżowe ciągle się stosuje w najbardziej budżetowych centralach ...

 

Sprzedawca rekuperaotra ozone patrząc na opis nie ma pojęcia co sprzedaje i wprowadza w błąd ..

 

Więc jeśli masz taki "odzysk" to oznacza że albo centrala jest nieszczelna aby "podrasować" wyniki , albo jest ustawione podciśnienie albo nadciśnienie aby podrasować wyniki. Tyle że takie "rozwiązania" to zwykłe oszustwo i niepoprawne / złe działanie wentylacji ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tyle że cudów nie ...

 

Wymiennik krzyżowy znany jest od wielu lat i są znane jego zalety i wady oraz max odzysk ..

Odzysk był przeciętny (do max 60%) i dlatego od wielu lat stosuje się już w droższych centralach wymienniki przeciwpradowe bo tylko one umożlwoają wyższy odzysk od 85% ...

 

Oczywiście wymienniki przeciwpradowe są droższe od krzyżowych ..

Krzyżowe ciągle się stosuje w najbardziej budżetowych centralach ...

 

....

 

 

Absolutnie masz rację, wrzuciłem takie wyniki jakie wyszły. Zapewne pomiar był po prostu obarczony błędem. Nie sądzę, żeby central była nieszczelna, prędkość powietrza mierzona anemometrem na wywiewie i nawiewie jest taka sama.

 

Centrala budżetowa ! Pewnie, że tak, bo na inną mnie nie stać .-)

Cena/jakość tak na oko jest naprawdę OK i szukając konkurencji w tej cenie...

 

Na samym początku centralami mi buczała i już byłem gotowy kupić przełącznik trafo, ale jak pomierzyłem prędkość na wywiewie w rurach to było jakieś 10-11m/s, ustawiłem i cud... Cisza (oczywiście buczy dalej, ale po zamknięciu drzwi do pomieszczenia jest cisza .-))

 

 

Jestem daleki do reklamowania czegokolwiek, tym bardziej, że "KAŻDY SWOJE CHWALI" :) Ja się cieszę, że zlikwiduję zaduch w domu :)

 

...a wszystko zrobiłem praktycznie sam z niewykwalifikowaną ekipą, czytając internet.

 

Druga sprawa, że teoretyków jest tyle, że... Po uruchomieniu instalacji stwierdzam, że wystarczy minimum zdrowego rozsądku, aby zrobić to poprawnie .-)

 

No, ale co zrobić. W internetach każdy "mondry"

 

Pozdrawiam serdecznie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na samym początku centralami mi buczała i już byłem gotowy kupić przełącznik trafo, ale jak pomierzyłem prędkość na wywiewie w rurach to było jakieś 10-11m/s, ustawiłem i cud... Cisza (oczywiście buczy dalej, ale po zamknięciu drzwi do pomieszczenia jest cisza .-))

 

10m/s w rurze 63mm x 6 szt (zakładając, że masz po jednej rurze do anemostatu) wychodzi 673m3/h.

Naprawdę ta centrala jest tyle w stanie wyciągnąć?

 

A te 3m/s to ponad 200m3/h. I to ma być 30-40% możliwości?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na 5 wywiewnych dam Ci słowo, że daje 10m/s Jeden mam chwilowo zaślepiony .-)

 

A jak to mierzysz? Szybkość na rurze? Bo jak na całym anemostacie, to ma pewnie 125mm i x2 trzeba to co pliczyłem, więc jeszcze większy kosmos.

Pomiar prędkości powietrza bez pola przekroju strumienia nic nie mówi o wydajności wentylacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak to mierzysz? Szybkość na rurze? Bo jak na całym anemostacie, to ma pewnie 125mm i x2 trzeba to co pliczyłem, więc jeszcze większy kosmos.

Pomiar prędkości powietrza bez pola przekroju strumienia nic nie mówi o wydajności wentylacji.

 

 

 

Przykładam do rury anemometr .-)

 

Na anemostacie spada około połowę bo przekrój rośnie .-)

 

Różnica między najdłuższą a najkrótszą rurą (ok 15m) to różnica w przepływie ~0,4/0,2m/s

 

 

PS To nie jest pomiar aptekarski, więc proszę o wyrozumiałość. Anemometr mierzy poprawie, bo to akurat dla mnie istotne w innej dziedzinie .-)

 

 

Gdyby wiało tyle na anemostacie to... faktycznie kosmos .-)

 

 

Chciałem kupić najtańszą tego producenta, ale po rozmowie telefonicznej, sam zaproponował mi tą co mam. Niby tamta mogła być za słaba i cały czas pracować na "pełnym gwizdku". Ta naprawdę sobie radzi z moją instalacją.

 

To, że rury flex szumią powyżej 8m/s to fikcja, rury są cicho, głośniej robi się dopiero na anemostatach i rurach giętkich izolowanych wełną.

 

Ot takie moje doświadczenia .-) W "internetach" mości Panowie wypisują różne historię i chciałem je trochę wyprostować .-)

Edytowane przez c674693
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

TO Ci się nei bardzo udało, biorąc pod uwagę dane, jakie tu podajesz, szczególnie z ta wydajnośćią na "40%" i temperaturą na wyrzutni.

 

Jak zrozumiem błędy pomiarowe, ale nie XXX %

 

No widzisz... Taki ze mnie ekspert. Gdzie mi tam do "forumowych ekspertów" :no: Co robić, naturą forum, jest bardzo duża ilość TEORETYKÓW którzy wiedzę czerpią od innych teoretyków, natomiast samodzielnie nie potrafią nawet poprawnie wbić gwoździa, czy skręcić mebli Ikei.

 

Pozdrawiam.

 

 

PS Prawie 2 tysiące postów rocznie, to daje około 5 postów dziennie.

Przecież ja do Szanownego Pana, nie mam "startu"...

Edytowane przez c674693
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Liczba postow nie ma znaczenia, umiejetnosc poprawnego przeprowadzenia pomiaru i wyciagniecia wnioskow juz tak.

Ja dwa razy zastanowilbym sie, co jest nie tak, zanim podalbym wyniki pomiaru rekuperatora, ktory ogrzewa nawiewane powietrze o 15C, kosztem odebrania 6C z powietrza wywiewanego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...